Międzygórze Perła Sudetów

– Międzygórze jest oddalone od Kłodzka o 33 minuty
– Największą Atrakcją Międzygórza jest Wodospad Wilczki
– Polecamy również zobaczyć Sanktuarium Marii Śnieżnej na Iglicznej
– A dla zaprawionych piechurów czerwony szlak na Śnieżnik

Międzygórze to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej, w Sudetach Wschodnich, u podnóża Śnieżnika. Sami przyznacie, że taka lokalizacja stanowi już wyborną rekomendację. Z Kłodzka dotrzecie tutaj po dwóch kwadransach. Historia miejscowości zaczyna się w XVI wieku, gdy drwale i węglarze założyli tutaj osiedle. Wydobywano tutaj rudę żelaza, a gdy ta przestała być opłacalna, ludzie zajęli się tkactwem oraz leśnictwem. Dopiero w XIX wieku, dzięki dobrodziejce Mariannie Orańskiej, którą możecie kojarzyć z Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, Międzygórze rozwinęło się w szalenie klimatyczną miejscowość, okraszoną domkami w szwajcarskim stylu.

Międzygórze Mapa Atrakcji

Międzygórze Co Warto Zobaczyć

Trzeba przyznać, że Międzygórze ulokowało się szalenie przytulnie, w głęboko wciętej w zbocza Śnieżnika dolinie dwóch potoków, Wilczki oraz Bogoryi. To, co może Was szczególnie zachwycić, to urocza drewniana zabudowa w stylu tyrolskim. Znajdziecie tutaj perełki z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Miasteczko ma też szczęście do kinematografii, kręcony był tutaj pierwszy odcinek „Czterech Pancernych i psa” oraz choćby serial „Wow”.

Międzygórze

Do najciekawszych obiektów Międzygórza można zaliczyć drewniano-murowany dom wczasowy “Gigant” przy ul. Sanatoryjnej 5 z roku 1882, “Gigant II” oraz drewniany Kościół św. Józefa Oblubieńca wybudowany w połowie XVIII wieku, z barokowym wystrojem wnętrza. Jest on jednym z czterech zachowanych drewnianych kościołów na ziemi kłodzkiej. Dach pokryty był do roku 2000 łupkiem, co było dość oryginalnym rozwiązaniem. Świątynia początkowo pełniła funkcję kaplicy cmentarnej, później przemianowano ją na kościół parafialny.

Międzygórze Kosciół
Kościół św. Józefa Oblubieńca

1. Wodospad Wilczki

Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat został założony w roku 1958 i obejmuje obszar położony bezpośrednio wokół największej atrakcji Międzygórza. Wodospad Wilczki, bo o nim mowa, dawniej nazywany był również Wodogrzmotami Żeromskiego.  Nazwa nie przyjęła się, gdyż wieszcz nigdy tutaj nie był, ani nie miał nic wspólnego z okolicą. Powódź tysiąclecia pozbawiła Wodospad Wilczki dodatkowych pięciu metrów. Okazało się bowiem, że powódź wymyła sztuczny próg z początków XIX wieku i dziś wysokość wodospadu to 22 m.

Wodospad Wilczki jest drugim co do wysokości wodospadem po polskiej części Sudetów. Wyższy jest jedynie Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Trzeba przyznać, że woda spadająca z progu szerokiego na 3 metry i zmierzająca w dół, z hukiem, w kierunku kotła eworsyjnego, robi spore wrażenie. Jeśli macie możliwość, przyjedźcie tutaj również zimą, aby ujrzeć wokół kaskady ciekawy lodospad. Wodospad jest też ciekawą atrakcją geoturystyczną, gdyż położony jest na linii  trzeciorzędowego uskoku.

Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki

Co istotne, Wodospad Wilczki możecie podziwiać z kilku platform widokowych, a nad samym wodospadem znajdziecie historyczny mostek z czasów księżnej Marianny Orańskiej. To z jej inicjatywy powyżej wodospadu powstał też niewielki park z fontanną. Sam wodospad stał się celem licznych wycieczek kuracjuszy z Lądka-Zdrój oraz Długopola-Zdroju. Zachwycało ich otoczenie urządzone w stylu romantycznego ogrodu. Dzięki staraniom rodzeństwa Neglerów, w miejscowości powstały schody oraz kładki. Wejście na punkty widokowe oraz na dno wąwozu było wówczas płatne. Na terenie rezerwatu wytyczone są aktualnie dwie dydaktyczne ścieżki przyrodnicze oraz przemyka czerwony szlak turystyczny na Igliczną.

Nad Wodospad Wilczki możecie dojść albo z centrum miejscowości Międzygórze, albo z parkingu ulokowanego tuż przy wjeździe do miejscowości. Wstęp jest bezpłatny.

Wodospad Wilczki Międzygórze
Wodospad Wilczki w Międzygórzu

2. Zapora wodna w Międzygórzu

Praktycznie przy samym wjeździe do miejscowości, po lewej stronie, znajduje się kolejna atrakcja Międzygórza, czyli zapora wodna z początku XX wieku. Znajduje się ona około 200 metrów od drogi i przemyka przez nią zielony szlak na Marię Śnieżną i do Schroniska Na Iglicznej. Jest ona udostępniona turystycznie. Kamienna zapora ma wysokość nieco ponad 29 metrów, długość około 108 i uwaga, może pomieścić prawie milion metrów sześciennych wzburzonej wodny. Pomimo to, podczas powodzi tysiąclecia z roku 1997, woda i tak przelewała się przez koronę zapory.

3. Sanktuarium Marii Śnieżnej

Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna” znajduje się w późnobarokowym, górskim kościele z końca XVIII wieku, pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika. Historia sanktuarium zaczęła się, gdy wójt Wilkanowa, Krzysztof Veit, w roku 1750, przywiózł z pielgrzymki figurkę Marii z Dzieciątkiem. Figurę ustawiono pod konarami rozłożystego drzewa. Kilkanaście lat później okolicę nawiedziła potężna wichura, która siała spustoszenie w okolicy i powaliła to drzewo, jednak figurka nie doznała uszkodzeń.

Lokalna ludność odebrała to jako znak z niebios. Figurkę przeniesiono w nowe, bezpieczniejsze miejsce, w którym wybudowano specjalnie dla niej drewnianą kapliczkę. Na wieść o licznych uzdrowieniach, do kaplicy poczęli ściągać pielgrzymi, dlatego postanowiono wybudować tutaj nowy kościół.  Świątynia została zbudowana w roku 1782 w stylu lokalnej, śląskiej odmiany baroku. Można go dostrzec z wielu miejsc na ziemi kłodzkiej oraz chociażby z czerwonego szlaku na Śnieżnik. Figurę ukoronował Jan Paweł II w roku 1983 podczas mszy na wrocławskich Partynicach.

Schronisko pod Śnieżnikiem
Schronisko pod Śnieżnikiem

4. Czerwony Szlak z Międzygórza na Śnieżnik

Spacer na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika zajmie Wam około 4,5 h. Szlak jest technicznie prosty i bardzo przyjemny. Pod szczytem znajdziecie sympatyczne schronisko, skąd na szczyt Śnieżnika zostaną Wam do przespacerowania trzy kwadranse. Na szczycie znajdowała się kiedyś kamienna wieża widokowa, wysadzona w roku 1973. Aby jeszcze bardziej Was przekonać do spaceru, to nieopodal, już po stronie czeskiej, znajdziecie uroczy posążek słonika. Szalenie polecamy! Szlak na Śnieżnik opisaliśmy tutaj

Śnieżnik
Śnieżnik

5. Międzygórze Ogród Bajek

Jest to niewielki ogród, który powstał na zboczach Lesieńca w latach 20’ XX wieku. Autorem Ogrodu Bajek w Międzygórzu był botanik i leśnik Izydor Kristien, który stworzył skansen z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Ludzie powiadają, że tworzenie ogrodu rozpoczął w podziękowaniu Duchowi Gór za uratowanie życia. Dzieła były tworzone z kory, patyków, czyli w ramach tak zwanej korzenioplastyki.  Znajdziecie tutaj figurki Pinokia, Kota w butach, Gargamela i Klakiera, Włóczykija i oczywiście Ducha Gór. Do Ogrodu Bajek, z Międzygórza, z przystanku autobusowego, do celu prowadzi Szlak Krasnala.

Śnieżnik Międzygórze

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. Pałac Marianny Orańskiej znajduje się w Kamieńcu Ząbkowickim a nie w Ząbkowicach.

Write A Comment