Sudety
Dziś zabierzemy Was na zachodnie krańce województwa dolnośląskiego, w Góry Izerskie. Podpowiemy, gdzie nocować, co warto zobaczyć oraz podrzucimy pięć pomysłów na urocze szlaki przez izerskie ścieżki. Warto przybyć tu choćby dla nieba, które jest tutaj tak ciemne, jak nigdzie indziej w Polsce.
Srebrna Góra to jedna z największych atrakcji Gór Sowich. Powstała tutaj największa twierdza górska w Europie. Czekaj na Was Fort Ostróg oraz Fort Donjon. Zarezerwujecie sobie pół dnia na zwiedzanie!
Chełmiec co prawda nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, jednak to on przez niewielką pomyłkę znajduje się w Koronie Gór Polski. Na szczycie znajdziecie wieżę widokową. Polecamy najkrótszą trasę, prowadzącą z miejscowości Boguszów – Gorce.
Na Orlicę prowadzi krótki i niespecjalnie męczący zielony szlak prosto z Zieleńca. Pod szczytem powstaje nowa wieża widokowa. Całość spaceru powinna zająć Wam około 1,5h.
Zaskakująco krótki spacer, który zawiedzie Was do ceglanej wieży widokowej. Sielskie widoki gwarantowane! A poniżej szczyt Kościelec i Sanktuarium Ziemi Noworudzkiej. Wzgórza Włodzickie polecają się na spacery
Jeśli macie w planach wizytę w magicznym Lądku Zdrój, to koniecznie dopiszcie sobie spacer na Trojak. Piękne widoki na Kotlinę Kłodzką a do tego przepiękne skalne formacje ukryte w lesie.
Międzylesie ukryte na rubieżach ziemi kłodzkiej zaskakuje od pierwszych chwil. Przepiękna alpejska architektura i cudny Wodospad Wilczki sprawiają, że turyści chętnie zostają tutaj na dłużej
Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze dostarcza wielu wrażeń. Nie każdemu udaje się wejść na jej ostatnie piętro, a już z połowy widoki są wprost nieziemskie. Kłodzka Góra została przez pomyłkę zaliczona w poczet Korony Gór Polski, bo niestety nie jest najwyższym wzniesieniem Gór Bardzkich, ale mimo to, zapraszamy na wycieczkę!
Torfowisko pod Zieleńcem to niebanalna i wyjątkowa atrakcja Gór Bystrzyckim. Unikatowy rezerwat, który przeniesie Was do surowego świata tundry. Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny, są charakterystyczne kładki i wieża widokowa. Będąc w okolicy, nie można pominąć tego miejsca! We wpisie znajdziecie sporo praktycznych informacji o zwiedzaniu tego miejsca.
Góry Sowie kojarzą się każdemu z tajemniczym kompleksem Riese i to tu głównie dążą turyści. Chcemy przedstawić Wam ten region z nieco innej perspektywy, bo sztolnie to nie wszystko. Znajdziecie tu sieć szlaków turystycznych do przyjemnych górskich wędrówek, wieże widokowe, największą górską twierdzę w Europie i wiele innych.
Jagodna to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Niedawno doczekała się też wieży widokowej z prawdziwego zdarzenia. Widoki piękne. Będąc tam, nie można ominąć schroniska. W tajemnicy powiemy, że jedzenie – palce lizać! Propozycja przyjemnej i lekkiej wycieczki na Jagodną z Przełęczy Spalonej.
Śnieżnik to góra niesamowita, dumnie górująca nad okolicą i uwaga, można tu spotkać kamiennego słonia i kozice (!). A widoki – zapierają dech w piersiach. Wszystko dosłownie jak na dłoni. Zestawiliśmy różne możliwości zdobycia Pana Śnieżnika, a do tego, opisaliśmy szczegółowo szlak z Międzygórza z takimi atrakcjami jak Wodospad Wilczki i Schronisko im. Zbigniewa Fastnachta.
Miasteczko Karpacz, położone u stóp Karkonoszy to idealna wakacyjna destynacja i nie tylko 😊 Zestawiliśmy 18 najciekawszych turystycznych atrakcji będących w jego okolicy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i wróci, bo moc atrakcji, którą serwuje, to zdecydowanie więcej, aniżeli jeden pobyt. Zapraszamy!
Pielgrzymy i Słonecznik to najsławniejsze formacje granitowe w Karkonoszach. Kuszą swą monumentalna posturą, a spod ich stóp rozciąga się przyjemny górski widok. Proponujemy kilka opcji na spędzenie pięknego dnia w Karkonoszach wśród tych pięknych skał. Zobaczcie sami, są fenomenalne!
Zamek Henryka to niezwykle intrygująca atrakcja Wzgórz Łomnickich w Sudetach Zachodnich. Atrakcyjna budowla będąca w prywatnych rękach, jest wspaniałym punktem widokowym na okolicę – Zalew Sosnówka i przede wszystkim na Karkonosze, a do tego ciekawym pomysłem na spędzenie aktywnego popołudnia.
Wciąż mało popularna, ale niezwykle intrygująca atrakcja miejscowości Staniszów, znana w okolicy z pojawiającego się widma Brockenu. Na sam szczyt wiedzie krótki i niezwykle ciekawy szlak poprowadzony fantazyjnie wśród skał. Finałem wycieczki jest punkt widokowy z przepięknym widokiem na okolicę. Smaczku dodaje jeszcze historia żyjącego tu Pustelnika.
Szklarska Poręba, położona pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi, to niewielkie turystyczne miasteczko, które gości w sobie moc atrakcji. Przygotowaliśmy zestawienie 15 ciekawych miejsc, które warto odwiedzić spędzając tu czas wolny. Nie będziecie się nudzić!
Fenomenalne schronisko na Hali Izerskiej. Położone dosłownie na końcu świata. Miejsce magiczne, ale i pełne tragicznej historii. Na miejscu dawnej wsi stoi dziś tylko jedne budynek – Chatka Górzystów – słynna z jagodowych naleśników. Zbiega się tu większość izerskich szlaków. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Propozycja przyjemnego spaceru z dziećmi w Górach Izerskich. Idealne miejsce na wycieczkę z wózkiem bądź rowerową, a zimą na nartach biegowych. Położone na urokliwej polanie zachęca turystów znakomitą kuchnią i sielskimi widokami.
Śnieżne Kotły to jedna z najbardziej atrakcyjnych tras turystycznych w całych Karkonoszach. Wiedzie granią, wśród skalnych urwisk, a widoki zapierają dech w piersiach. Szczegółowy opis Szlaku ze Szklarskiej Poręby.
Szlak ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę to jedna z bardziej popularnych tras w okolicy. Niezbyt długa i przyjemna trasa, podczas której miniemy 3 schroniska, na finiszu obdarzy nas pięknymi karkonoskimi panoramami. Ciekawa wycieczka z dziećmi. Opisz szlaku i ciekawostki.
Wysoki Kamień to atrakcja Gór Izerskich, zlokalizowana tuż przy Szklarskiej Porębie. Propozycja przyjemnej wycieczki na szczyt, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych górskich panoram w całych Sudetach. A w bonusie, na Zamku, możecie skosztować pysznej szarlotki.
Wodospad Kamieńczyka to niewątpliwie jedna z większych atrakcji okolic Szklarskiej Poręby. Woda spada tu z hukiem na dno wąwozu, którego ściany mają ponad 30 metrów. Robi spore wrażenie! W artykule przeczytacie sporo informacji praktycznych, jak dostać się na miejsce, gdzie kupić bilety i jak najlepiej zwiedzać ten piękny wodospad.
Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to jedna z nowszych atrakcji miasteczka. Fenomenalny punkt widokowy położony na stokach Gór Izerskich daje nam piękną panoramę na Karkonosze. Będąc na miejscu, warto wybrać się kilka minut dalej, do ciekawej formacji skalnej Chybotek i poznać jego tajemniczą legendę.
Jak zdobyć Śnieżkę – Królową Karkonoszy i całych Sudetów? Możliwości jest kilka, śmiemy twierdzić, że nawet wiele. Ale spokojnie, zebraliśmy je wszystkie, przeszliśmy i opisaliśmy. Mam też swojego faworyta. Jeśli rozważacie zdobycie tej fenomenalnej góry, to ten wpis jest przygotowany specjalnie dla Was.
Wodospad Szklarki to jedna z większych atrakcji rejonu Szklarskiej Poręby. To drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Jest piękny, zgrabny i powabny, a szlak do niego wiedzie nową, dobrze utrzymaną ścieżką. Możliwy jest też wjazd wózkiem. Warto się tu wybrać, zwłaszcza jesienią.
Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Propozycja szlaku spod Schroniska Andrzejówka. W zależności od wybranej opcji będzie stromo lub bardzo stromo! Przeczytajcie uważnie. Pięknie jest tu zwłaszcza jesienią.
Opis szybkiej wycieczki na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich, z Przełęczy Sokolej. Prosta trasa, idealna na wycieczki z najmłodszymi. Na górze czeka sporo atrakcji, m. in. dwa schroniska, drewniane rzeźby, wieża widokowa, wiata z miejscem na ognisko i kiosk.
Na Skopcu byliśmy kilka razy i nigdy nie obyło się bez przygód. Wycieczka na najwyższy wierzchołek Gór Kaczawskich nie jest ani trudna, ani długa. Przedstawiamy najkrótszą opcję zdobycia tego szczytu od strony Komarna. Nagrodą będą przepiękne widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie.
Wysoka Kopa, jako najwyższy szczyt Gór Izerskich, ma swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Opis krótkiej wycieczki – pętli z Rozdroża Izerskiego. Choć nie ma z niej spektakularnych widoków, bardzo lubimy pojawiać się na jej wierzchołku podczas każdego pobytu w okolicy.
Opis jednodniowego spaceru po Rudawach Janowickich, ze Szwajcarki do Janowic. Ciekawe 8 kilometrów. Będąc w tych górach, nie można się nudzić. Na szlaku czekają na nas Starościńskie Skały, żeliwny Lew, skała Piec i Skalny Most, a na deser najprawdziwszy zamek – Zamek Bloczów.
Góry Stołowe odwiedzaliśmy bardzo często i każdy z nas ma swoje ulubione szlaki. Postanowiliśmy wybrać 10 naszym zdaniem najpiękniejszych wędrówek po tych górach. Zestawiliśmy wiele informacji praktycznych oraz opisy poszczególnych przejść. Zapraszamy do skalnej bajki!
Króciutki i bardzo przyjemny szlak do pozostałości Foru Karola – dawnej fortyfikacji ulokowanej w Górach Stołowych. Niewiele z niej pozostało, jednakże wciąż jest to ciekawe miejsce, pełne historii, wprost idealne na romantyczny zachód Słońca.
Opis bardzo ciekawego szlaku w polskiej części Gór Stołowych wśród skalnych grzybów – bajecznych formacji utworzonych przez wodę i wiatr. Można się tu począć jak w prawdziwej bajce. Opis szlaku i informacje praktyczne, jak najlepiej dostać się na miejsce.
Leżące u stóp Karkonoszy, Rudawy Janowickie, to góry niewielkie i przepiękne. Zrobiliśmy wiele kilometrów po ich malowniczych zakamarkach, o każdej porze roku. Najpiękniejsze są chyba jesienią. Wytypowaliśmy cztery najpiękniejsze szlaki w tych górach. Zapraszamy!
Opis krótkiej, aczkolwiek pięknej wycieczki w rejon Gór Sokolich, będących częścią Rudaw Janowickich. Wycieczka wśród rewelacyjnych granitowych ostańców z punktami widokowymi na ich szczycie. Miejsce to jest też bardzo popularne wśród wspinaczy wielbiących granitową skałę. Zapraszamy do wędrówki.
Kolorowe jeziorka to jedna z największych atrakcji Rudaw Janowickich. Wydają się być cudem natury. Są piękne, ale z naturą mają niewiele wspólnego – są to jeziorka pokopalniane. Żółte, czerwone, niebieskie i zielone, barwę swą zawdzięczają minerałom, które tu niegdyś wydobywano.
Jak zdobyć Sklanik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich? Już pędzimy, aby odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź jest ciężka, bo szlaków jest kilka. W naszej zimowej relacji przedstawiamy Wam pętlę wiodącą z Czarnkowa, który jest też najkrótszą opcją na zdobycie tej góry. A po drodze miniecie Konie Apokalipsy!
Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, na którym króluje piękna wieża widokowa. Proponujemy Wam ciekawą i dość krótką wycieczkę, podczas której bonusowo będziecie mogli zobaczyć ruiny uroczego i niezwykle ciekawego Zamku Nowy Dwór.
Masyw Ślęży, wygasły wulkan, góruje nad Wrocławiem. To miejsce dawnego kultu solarno –lunarnego, miejsce mocy, pełne legend i tajemnic. Ale też jeden ze szczytów zaliczany do Korony Gór Polski. Znajdziecie tu zamek, kościół, schronisko, Wieżę Bismarcka, kamienne rzeźby i tajemnicze kręgi, a i tak to nie wszystko. Wycieczka na Ślężę gwarantuje fantastycznie spędzony dzień.
Wieża widokowa na Trójgarbie to jedna z większych atrakcji Gór Wałbrzyskich. Na szczyt wiedzie przyjemny, leśny szlak. A wieża? Nowoczesna, bardzo przyjemna konstrukcja cieszy oko. Daje też możliwość oglądania pięknej panoramy na okolicę. Jako ciekawostkę, dodamy tylko, że mając szczęście, na szlaku możecie spotkać muflona.
Ciekawa wycieczka po leśnych ostępach Gór Stołowych, wśród piaskowcowych ostańców. Trasa wiedzie przez Białe Skały, Skały Puchacza i Narożnik. W tym rejonie znajduje się podobno około 100 dróg wspinaczkowych! Na górze czeka na Was fantastyczny widok na okolicę, wprost rewelacyjny na zachody Słońca.
Propozycja wycieczki na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Szlak nie jest wymagający, a z góry roztacza się bajeczna panorama na okoliczne góry. Dodatkowym atutem wycieczki będzie przejście skalnym labiryntem zwanym Piekiełkiem. W artykule przeczytacie dokładny opis szlaku i liczne informacje praktyczne.
Skalne Miasta są zawsze niebywałą atrakcją. Przyciągają rzesze ludzi swoim pięknem i tajemniczością. Przygotowaliśmy zestawienie 12 skalnych miast zlokalizowanych na pograniczu polsko – czesko – niemieckim. Które z nich jest najpiękniejsze? To już sami musicie zdecydować 😉
Niesamowity skalny labirynt – Błędne Skały, to jedna z większych atrakcji Gór Stołowych po polskiej stronie granicy. Wysokie ściany, skalne grzyby i inne ostańce oraz wąskie przesmyki sprawiają wrażenie, że znajdujemy się w bajce, a nie w województwie dolnośląskim. Do tego jeszcze legenda o Liczyrzepie. Zachęcamy do przeczytania i zaplanowania własnej wycieczki!