Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Sudety Atrakcje oraz Najciekawsze Szlaki

Sudety są łańcuchem górskim, którego szukać powinniście w południowo-zachodniej Polsce, w północnych Czechach, a jego niewielki fragment uchował się w przygranicznych niemieckich rubieżach. Najwyższy szczyt Sudetów to przepiękna Śnieżka, najwyższa w Karkonoszach. Jest ona również najwyższym szczytem całej Republiki Czeskiej. Nazwa Sudety pochodzi z ok. II w. n.e. i po raz pierwszy została użyta w Gracji, jako określenie gór na mapie Germanii Wielkiej i Sarmacji. W późniejszym okresie Sudety były nazywane Górami Czeskimi. Istnieje podejrzenie, że nazwa natomiast jest pochodzenia celtyckiego. Choć tutaj nie ma jednoznaczności wśród badaczy. Bowiem, gdyby rozbić Sudety na pół, to dostaniemy rdzeń „sud” oznaczającego dzika, a przyrostek „eta” określa las. I to by się nawet zgadzało, ponieważ niejednokrotnie napotykaliśmy tutaj dziki na swoich szlakach. Sudety to bardzo stare góry, zostały wypiętrzone podczas orogenezy hercyńskiej. Ich najważniejszymi ośrodkami są Szklarska Poręba, Karpacz oraz Kłodzko.


Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Karkonoszach są przyjemnym punktem widokowym, który odnajdziecie w Szklarskiej Porębie. We wpisie odnajdziecie garść informacji praktycznych, ciekawostki oraz opis szlaku

trzy świnki

Ścieżki Edukacyjne w Karkonoszach pozwalają turystom nie tylko cieszyć się pięknymi widokami, ale oferują również garść ciekawostek oraz informacji

Karpatka punkt widokowy

Punkty widokowe w Karpaczu, które potrafią zauroczyć szanownych wędrowców – zapraszamy do pysznego i panoramicznego zestawienia karpackich miejscówek

Złoty Widok w Michałowicach

Złoty Widok w Michałowicach oraz spacer przez tajemnicze kociołki to propozycja wybornie ciekawego karkonoskiego spaceru. W naszym wpisie znajdziecie informacje o parkingu, mapę oraz relację

Chybotek

Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie to nieco mniej znana atrakcja, jednak wciąż godna polecenia. W naszym wpisie znajdziecie garść informacji praktycznych, liczne ciekawostki oraz mapę

Wilcza Góra

Wilcza Góra oraz znajdujący się w jej sercu Wilkołak są sporą atrakcją czarującej Krainy Wygasłych Wulkanów. Znajdują się nieopodal Złotoryi a we wpisie znajdziecie opis szlaku, parking oraz ciekawostki

kaplica św anny karpacz

Kaplica Świętej Anny na Grabowcu (Sosnówka), która znajduje się w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego to propozycja czarującego i widokowego szlaku z dala od tłumów turystów.

rudawy-janowickie

Rudawy Janowickie przepięknie przycupnęły nieopodal Jeleniej Góry, w cieniu Karkonoszy. Mimo, że niewielkie to czarują ogromem atrakcji i ciekawych szlaków. Zapraszamy na nasz przewodnik

karkonosze sniezne kotly

Dziś Zapraszamy Was w Góry Olbrzymie, w Karkonosze. Jest tutaj przepięknie, uroczo i wprost magicznie. Trudno wybrać najpiękniejszy szlak, dlatego w naszym wpisie znajdziecie 10 propozycji wraz mapami i ciekawostkami. Do tego sporo ciekawostek oraz informacje praktycznych.

gory izerskie

Dziś zabierzemy Was na zachodnie krańce województwa dolnośląskiego, w Góry Izerskie. Podpowiemy, gdzie nocować, co warto zobaczyć oraz podrzucimy pięć pomysłów na urocze szlaki przez izerskie ścieżki. Warto przybyć tu choćby dla nieba, które jest tutaj tak ciemne, jak nigdzie indziej w Polsce.

Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to jedna z największych atrakcji Gór Sowich. Powstała tutaj największa twierdza górska w Europie. Czekaj na Was Fort Ostróg oraz Fort Donjon. Zarezerwujecie sobie pół dnia na zwiedzanie!

Chełmiec

Chełmiec co prawda nie jest najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, jednak to on przez niewielką pomyłkę znajduje się w Koronie Gór Polski. Na szczycie znajdziecie wieżę widokową. Polecamy najkrótszą trasę, prowadzącą z miejscowości Boguszów – Gorce.

Góra Wszystkich Świętych

Zaskakująco krótki spacer, który zawiedzie Was do ceglanej wieży widokowej. Sielskie widoki gwarantowane! A poniżej szczyt Kościelec i Sanktuarium Ziemi Noworudzkiej. Wzgórza Włodzickie polecają się na spacery

Kłodzka Góra

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze dostarcza wielu wrażeń. Nie każdemu udaje się wejść na jej ostatnie piętro, a już z połowy widoki są wprost nieziemskie. Kłodzka Góra została przez pomyłkę zaliczona w poczet Korony Gór Polski, bo niestety nie jest najwyższym wzniesieniem Gór Bardzkich, ale mimo to, zapraszamy na wycieczkę!

torfowisko pod zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem to niebanalna i wyjątkowa atrakcja Gór Bystrzyckim. Unikatowy rezerwat, który przeniesie Was do surowego świata tundry. Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny, są charakterystyczne kładki i wieża widokowa. Będąc w okolicy, nie można pominąć tego miejsca! We wpisie znajdziecie sporo praktycznych informacji o zwiedzaniu tego miejsca.

góry sowie

Góry Sowie kojarzą się każdemu z tajemniczym kompleksem Riese i to tu głównie dążą turyści. Chcemy przedstawić Wam ten region z nieco innej perspektywy, bo sztolnie to nie wszystko. Znajdziecie tu sieć szlaków turystycznych do przyjemnych górskich wędrówek, wieże widokowe, największą górską twierdzę w Europie i wiele innych.

Jagodna

Jagodna to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Niedawno doczekała się też wieży widokowej z prawdziwego zdarzenia. Widoki piękne. Będąc tam, nie można ominąć schroniska. W tajemnicy powiemy, że jedzenie – palce lizać! Propozycja przyjemnej i lekkiej wycieczki na Jagodną z Przełęczy Spalonej.

Śnieżnik

Śnieżnik to góra niesamowita, dumnie górująca nad okolicą i uwaga, można tu spotkać kamiennego słonia i kozice (!). A widoki – zapierają dech w piersiach. Wszystko dosłownie jak na dłoni. Zestawiliśmy różne możliwości zdobycia Pana Śnieżnika, a do tego, opisaliśmy szczegółowo szlak z Międzygórza z takimi atrakcjami jak Wodospad Wilczki i Schronisko im. Zbigniewa Fastnachta.

Karpacz atrakcje

Miasteczko Karpacz, położone u stóp Karkonoszy to idealna wakacyjna destynacja i nie tylko ? Zestawiliśmy 18 najciekawszych turystycznych atrakcji będących w jego okolicy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i wróci, bo moc atrakcji, którą serwuje, to zdecydowanie więcej, aniżeli jeden pobyt. Zapraszamy!

Pielgrzymy

Pielgrzymy i Słonecznik to najsławniejsze formacje granitowe w Karkonoszach. Kuszą swą monumentalna posturą, a spod ich stóp rozciąga się przyjemny górski widok. Proponujemy kilka opcji na spędzenie pięknego dnia w Karkonoszach wśród tych pięknych skał. Zobaczcie sami, są fenomenalne!

Zamek Henryka

Zamek Henryka to niezwykle intrygująca atrakcja Wzgórz Łomnickich w Sudetach Zachodnich. Atrakcyjna budowla będąca w prywatnych rękach, jest wspaniałym punktem widokowym na okolicę – Zalew Sosnówka i przede wszystkim na Karkonosze, a do tego ciekawym pomysłem na spędzenie aktywnego popołudnia.

Góra Witosza

Wciąż mało popularna, ale niezwykle intrygująca atrakcja miejscowości Staniszów, znana w okolicy z pojawiającego się widma Brockenu. Na sam szczyt wiedzie krótki i niezwykle ciekawy szlak poprowadzony fantazyjnie wśród skał. Finałem wycieczki jest punkt widokowy z przepięknym widokiem na okolicę. Smaczku dodaje jeszcze historia żyjącego tu Pustelnika.

Chatka Górzystów

Fenomenalne schronisko na Hali Izerskiej. Położone dosłownie na końcu świata. Miejsce magiczne, ale i pełne tragicznej historii. Na miejscu dawnej wsi stoi dziś tylko jedne budynek – Chatka Górzystów – słynna z jagodowych naleśników. Zbiega się tu większość izerskich szlaków. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to jedna z najbardziej atrakcyjnych tras turystycznych w całych Karkonoszach. Wiedzie granią, wśród skalnych urwisk, a widoki zapierają dech w piersiach. Szczegółowy opis Szlaku ze Szklarskiej Poręby.

Schronisko na Hali Szrenickiej

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę to jedna z bardziej popularnych tras w okolicy. Niezbyt długa i przyjemna trasa, podczas której miniemy 3 schroniska, na finiszu obdarzy nas pięknymi karkonoskimi panoramami. Ciekawa wycieczka z dziećmi. Opisz szlaku i ciekawostki.

Wysoki Kamień

Wysoki Kamień to atrakcja Gór Izerskich, zlokalizowana tuż przy Szklarskiej Porębie. Propozycja przyjemnej wycieczki na szczyt, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych górskich panoram w całych Sudetach. A w bonusie, na Zamku, możecie skosztować pysznej szarlotki.

Złoty Widok

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie to jedna z nowszych atrakcji miasteczka. Fenomenalny punkt widokowy położony na stokach Gór Izerskich daje nam piękną panoramę na Karkonosze. Będąc na miejscu, warto wybrać się kilka minut dalej, do ciekawej formacji skalnej Chybotek i poznać jego tajemniczą legendę.

Śnieżka

Jak zdobyć Śnieżkę – Królową Karkonoszy i całych Sudetów? Możliwości jest kilka, śmiemy twierdzić, że nawet wiele. Ale spokojnie, zebraliśmy je wszystkie, przeszliśmy i opisaliśmy. Mam też swojego faworyta. Jeśli rozważacie zdobycie tej fenomenalnej góry, to ten wpis jest przygotowany specjalnie dla Was.

Waligóra

Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Propozycja szlaku spod Schroniska Andrzejówka. W zależności od wybranej opcji będzie stromo lub bardzo stromo! Przeczytajcie uważnie. Pięknie jest tu zwłaszcza jesienią.

Wielka Sowa

Opis szybkiej wycieczki na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich, z Przełęczy Sokolej. Prosta trasa, idealna na wycieczki z najmłodszymi. Na górze czeka sporo atrakcji, m. in. dwa schroniska, drewniane rzeźby, wieża widokowa, wiata z miejscem na ognisko i kiosk.

Skopiec

Na Skopcu byliśmy kilka razy i nigdy nie obyło się bez przygód. Wycieczka na najwyższy wierzchołek Gór Kaczawskich nie jest ani trudna, ani długa. Przedstawiamy najkrótszą opcję zdobycia tego szczytu od strony Komarna. Nagrodą będą przepiękne widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie.

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa, jako najwyższy szczyt Gór Izerskich, ma swoje miejsce w Koronie Gór Polski. Opis krótkiej wycieczki – pętli z Rozdroża Izerskiego. Choć nie ma z niej spektakularnych widoków, bardzo lubimy pojawiać się na jej wierzchołku podczas każdego pobytu w okolicy.

Starościńskie Skały

Opis jednodniowego spaceru po Rudawach Janowickich, ze Szwajcarki do Janowic. Ciekawe 8 kilometrów. Będąc w tych górach, nie można się nudzić. Na szlaku czekają na nas Starościńskie Skały, żeliwny Lew, skała Piec i Skalny Most, a na deser najprawdziwszy zamek – Zamek Bloczów.

GÓRY STOŁOWE

Góry Stołowe odwiedzaliśmy bardzo często i każdy z nas ma swoje ulubione szlaki. Postanowiliśmy wybrać 10 naszym zdaniem najpiękniejszych wędrówek po tych górach. Zestawiliśmy wiele informacji praktycznych oraz opisy poszczególnych przejść. Zapraszamy do skalnej bajki!

Fort Karola

Króciutki i bardzo przyjemny szlak do pozostałości Foru Karola – dawnej fortyfikacji ulokowanej w Górach Stołowych. Niewiele z niej pozostało, jednakże wciąż jest to ciekawe miejsce, pełne historii, wprost idealne na romantyczny zachód Słońca.

skalne grzyby trasa

Opis bardzo ciekawego szlaku w polskiej części Gór Stołowych wśród skalnych grzybów – bajecznych formacji utworzonych przez wodę i wiatr. Można się tu począć jak w prawdziwej bajce. Opis szlaku i informacje praktyczne, jak najlepiej dostać się na miejsce.

Rudawy Janowickie

Leżące u stóp Karkonoszy, Rudawy Janowickie, to góry niewielkie i przepiękne. Zrobiliśmy wiele kilometrów po ich malowniczych zakamarkach, o każdej porze roku. Najpiękniejsze są chyba jesienią. Wytypowaliśmy cztery najpiękniejsze szlaki w tych górach. Zapraszamy!

Sokolik szlak

Opis krótkiej, aczkolwiek pięknej wycieczki w rejon Gór Sokolich, będących częścią Rudaw Janowickich. Wycieczka wśród rewelacyjnych granitowych ostańców z punktami widokowymi na ich szczycie. Miejsce to jest też bardzo popularne wśród wspinaczy wielbiących granitową skałę. Zapraszamy do wędrówki.

Kolorowe Jeziorka - Purpurowe

Kolorowe jeziorka to jedna z największych atrakcji Rudaw Janowickich. Wydają się być cudem natury. Są piękne, ale z naturą mają niewiele wspólnego – są to jeziorka pokopalniane. Żółte, czerwone, niebieskie i zielone, barwę swą zawdzięczają minerałom, które tu niegdyś wydobywano.

Skalnik - rudawy janowickie

Jak zdobyć Sklanik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich? Już pędzimy, aby odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedź jest ciężka, bo szlaków jest kilka. W naszej zimowej relacji przedstawiamy Wam pętlę wiodącą z Czarnkowa, który jest też najkrótszą opcją na zdobycie tej góry. A po drodze miniecie Konie Apokalipsy!

Borowa wieża

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, na którym króluje piękna wieża widokowa. Proponujemy Wam ciekawą i dość krótką wycieczkę, podczas której bonusowo będziecie mogli zobaczyć ruiny uroczego i niezwykle ciekawego Zamku Nowy Dwór.

Góra Ślęża

Masyw Ślęży, wygasły wulkan, góruje nad Wrocławiem. To miejsce dawnego kultu solarno –lunarnego, miejsce mocy, pełne legend i tajemnic. Ale też jeden ze szczytów zaliczany do Korony Gór Polski. Znajdziecie tu zamek, kościół, schronisko, Wieżę Bismarcka, kamienne rzeźby i tajemnicze kręgi, a i tak to nie wszystko. Wycieczka na Ślężę gwarantuje fantastycznie spędzony dzień.

Trójgarb

Wieża widokowa na Trójgarbie to jedna z większych atrakcji Gór Wałbrzyskich. Na szczyt wiedzie przyjemny, leśny szlak. A wieża? Nowoczesna, bardzo przyjemna konstrukcja cieszy oko. Daje też możliwość oglądania pięknej panoramy na okolicę. Jako ciekawostkę, dodamy tylko, że mając szczęście, na szlaku możecie spotkać muflona.

Narożnik

Ciekawa wycieczka po leśnych ostępach Gór Stołowych, wśród piaskowcowych ostańców. Trasa wiedzie przez Białe Skały, Skały Puchacza i Narożnik. W tym rejonie znajduje się podobno około 100 dróg wspinaczkowych! Na górze czeka na Was fantastyczny widok na okolicę, wprost rewelacyjny na zachody Słońca.

Szczeliniec Wielki

Propozycja wycieczki na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Szlak nie jest wymagający, a z góry roztacza się bajeczna panorama na okoliczne góry. Dodatkowym atutem wycieczki będzie przejście skalnym labiryntem zwanym Piekiełkiem. W artykule przeczytacie dokładny opis szlaku i liczne informacje praktyczne.

Skalne Miasto które wybrać

Skalne Miasta są zawsze niebywałą atrakcją. Przyciągają rzesze ludzi swoim pięknem i tajemniczością. Przygotowaliśmy zestawienie 12 skalnych miast zlokalizowanych na pograniczu polsko – czesko – niemieckim. Które z nich jest najpiękniejsze? To już sami musicie zdecydować 😉

błędne skały

Niesamowity skalny labirynt – Błędne Skały, to jedna z większych atrakcji Gór Stołowych po polskiej stronie granicy. Wysokie ściany, skalne grzyby i inne ostańce oraz wąskie przesmyki sprawiają wrażenie, że znajdujemy się w bajce, a nie w województwie dolnośląskim. Do tego jeszcze legenda o Liczyrzepie. Zachęcamy do przeczytania i zaplanowania własnej wycieczki!


Podział Sudetów

Geograficznie Sudety dzielimy na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Najwyżej nieba sięgają Zachodnie. Tutaj króluje oczywiście Śnieżka. Najwyższym punktem Sudetów Środkowych jest szczyt Wielka Desztna w Górach Orlickich. Co prawda znajduje się ona po czeskiej stronie, dość blisko naszych włości, a jej wysokość 1115 m n.p.m. Zaś po polskiej stronie króluje Orlica, jak jej nazwa wskazuje, znajduje się również w Górach Orlickich. Jej wysokość wynosi – 1084 m n.p.m. Natomiast najwyższym szczytem w Sudetów Wschodnich jest uroczy, czeski Pradziad – 1492 m n.p.m. w Jesionikach. Po polskiej stronie rządzi Śnieżnik w Masywie Śnieżnika – 1426 m n.p.m.  Niektórzy badacze dodają do sudeckiej krainy również Przedgórze Sudeckie. Jest ono dopinane jako część Sudetów Środkowych lub jako osobna jednostka.

Możecie również spotkać się z określeniem Wysokie Sudety, które jest wykorzystywane do opisu trzech najwyższych pasm górskich w Sudetach, których szczyty wznoszą się powyżej granicy lasu. W skład Wysokich Sudetów wschodzą Karkonosze, Wysoki Jesionik oraz Masyw Śnieżnika.

Śnieżnik
Śnieżnik – Sudety Wschodnie

Najwyższe Szczyty w Sudetach

Poniżej znajdziecie dziesięć najwyższych szczytów w Sudetach:

Śnieżka w Karkonoszach – 1603 m n.p.m.
Łączna Góra – znajduje się w czeskiej części Karkonoszy, jest drugim pod względem wysokości szczytem Karkonoszy i Czech. Jej wysokość to 1555 m n.p.m.
Studzienna Góra – położona jest na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, we wschodniej części Czeskiego Grzbietu. Ma wysokość 1554 m n.p.m.
Wielki Szyszak – jest czwartym szczytem Sudetów oraz Karkonoszy. A na naszym podwórku jest drugim karkonoskim. Znajduje się w zachodniej części karkonoskiego Śląskiego Grzbietu. Wielki Szyszak ma wysokość 1509 m n.p.m.
Pradziad – znajduje się w północno-wschodnich Czechach, jest najwyższym szczytem w paśmie górskim Wysokiego Jesionika. Pradziad sięga 1491 m n.p.m.
Smogornia – położona jest w polskiej części Karkonoszy, we wschodniej części Śląskiego Grzbietu. Mierzy 1491 m n.p.m.
Łabski Szczyt – odnajdziecie go w Głównym Grzbiecie Karkonoszy. Jest czwartym szczytem po  polskiej stronie. Wysokość Łabskiego Szczytu wynosi 1471 m n.p.m.
Vysoká hole – drugi pod względem wysokość szczyt w paśmie Wysokiego Jesionika w Sudetach Wschodnich. Wysokość: 1465 m n.p.m.
Petrovy kameny – grupa skalna w paśmie górskim Wysokiego Jesionika. Ma wysokość 1446 m n.p.m., choć podawane są różne wersje. Szczyt znajduje się na historycznej granicy Śląska i Moraw
Mały Szyszak – przez ten karkonoski szczyt przebiega polsko-czeska granica, zaliczany do Śląskiego Grzbietu. Leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego i czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, a jego wysokość wynosi 1439 m n.p.m.

Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie – Sudety Zachodnie

Turystyka w Sudetach

Turyści najchętniej odwiedzają Karkonosze oraz okolice Kotliny Kłodzkiej, a po czeskiej stronie, dodatkowo Wysokiego Jesionika. We wspomnianych rejonach koncentruje się znakomita większość bazy noclegowej. Turyści najchętniej szukają noclegu w Szklarskiej Porębie, Karpaczu oraz w Kudowie, która jest bramą do Gór Stołowych. Sieć szlaków turystycznych jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. A od początku zeszłego stulecie notuje się tutaj dynamiczny wzrost ilości tras przygotowanych dla rowerzystów oraz dla narciarstwa biegowego.

Atrakcje Sudetów

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje Sudetów jednym tchem. Jest tutaj bardzo dużo zamków, pałaców oraz romantycznych ruin. Wspomnieć warto chociażby o Zamku Książ i Bolków. Do tego należy napomknąć  o części podziemnej. Ogromną popularnością cieszą się sztolnie kompleksu Riese, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, czy też Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. A jeśli doda się do tego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, Kaplicę Czaszek w Kudowie, czy Świątynię Wang oraz Wambierzyce, to okazuje się od razu, że w Sudetach i na Dolnym Śląsku można spędzić kilka dłuuuugich urlopów.

W Sudetach możecie odwiedzić dwa parki narodowe. Są to Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Ponadto odnajdziecie 7 parków krajobrazowych. Zaliczamy do nich: Rudawski Park Krajobrazowy, Ślężański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Bobru, Park Krajobrazowy Chełmy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Śnieżnicki Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Góry Opawskie.

Śnieżka
Śnieżka w Karkonoszach – Sudety Zachodnie

Podział Sudetów z uwagi na pasma

Sudety Zachodnie

– Góry Izerskie
– Karkonosze
– Rudawy Janowickie

Sudety Środkowe

– Góry Wałbrzyskie
– Góry Kamienne
– Góry Sowie
– Góry Bardzkie
– Góry Stołowe
– Góry Orlickie
– Góry Bystrzyckie

Sudety Wschodnie

– Góry Złote
– Góry Bialskie
– Masyw Śnieżnika
– Góry Opawskie
– Wysoki Jesionik
– Niski Jesionik

gory sowie
Góry Sowie – Sudety Środkowe