Czarowny park miejski Aleksandria

Na wschodnich rubieżach województwa mazowieckiego, mniej niż sto kilometrów od Warszawy, odnajdziecie Siedlce. Sympatyczne miasto, które lata swojej świetności zawdzięczają księżnej Aleksandrze Ogińskiej z rodu Czartoryskich. W centrum miasta, tuż przy Pałacu Ogińskich, znajduje się Park Miejski, Aleksandria który właśnie przeszedł rewaloryzację i zyskał na nowo swój blask. Nie będzie zaskoczenia, jeśli już teraz wspomnimy, że nosi on imię księżnej. Zapraszamy na czarowny spacer!

Siedlce w XVIII wieku były jednym z ważniejszych ośrodków życia towarzyskiego i kulturalnego Rzeczpospolitej. Zawdzięczały to w dużej mierze księżnej Aleksandrze Ogińskiej, siedleckiej dziedziczce. Dzięki jej działalności zarówno kulturowej jak i ekonomicznej, Siedlce na nowo przeżywały swój rozkwit. Na teatralne przedstawienia przybywał tu nawet sam król Stanisław August Poniatowski. Życie towarzyskie kwitło nie tylko w pięknym Pałacu Ogińskich, ale również przenosiło się z gracją do sąsiedniego zieleńca.

Pierwsze założenia parkowe w tym miejscu bazowały na ogrodach włoskich. Dominowały wówczas symetrycznie zaplanowane ścieżki oraz klomby  idealnie przystrzyżonych roślin, często egzotycznych i specjalnie sprowadzonych.  Jednakże księżna Aleksandra, podążając i wzorując się na panującej wówczas angielskiej modzie, postanowiła przekształcić istniejący zieleniec w park sentymentalny. Prace odbywały się zgodnie z projektem Franciszka Salezego Sarnowskiego. W Siedlcach powstał jeden z najpiękniejszych założeń parkowo-ogrodowych tamtejszych czasów na terenie naszego kraju.

park w Siedlcach
park w Siedlcach
park aleksandria

Przebywając w siedleckiej Aleksandrii w XVIII wieku można było odwiedzić między innymi meczet turecki, oranżerię, domek rybacki, czy też sztuczne groty. Parki sentymentalne nawiązywały bowiem do mitu arkadyjskiego, posiadały bogate dekoracje, stawały się krajem iluzji. Łącznie wybudowano około 30 obiektów. Pomiędzy licznymi sztucznymi wysepkami sunęły łodzie. Obecnie, po wielu zawirowaniach historycznych, Park Miejski Aleksandria w Siedlcach odbiega od sentymentalnego pierwowzoru, ale dzięki kończącym się właśnie pracom rewaloryzacyjnym zyskuje drugie życie i na nowo czaruje.

Park Miejski Aleksandria
Park Miejski Aleksandria
park Aleksandria

Rewaloryzacja Parku Miejskiego Aleksandria

Jest to jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji w Siedlcach. Udało się nam odwiedzić park jeszcze przed oficjalnym otwarciem. I przyznamy szczerze, całość zrobiła na nas bardzo przyjemne wrażenie.

W parku pojawiły się nowe nasadzenia, które komponują się z licznymi pomnikami przyrody jak choćby dąb El Greco, czy topola Jadwiga. Wytyczono nowe ścieżki, w tym dwie ścieżki edukacyjne. Mamy zatem trasę przyrodniczą oraz historyczną okraszoną licznymi tablicami informacyjnymi. Jest też Pan Łoś, skryty tuż przy jeziorku z fontannami, z którym zapewne każdy będzie chciał pstryknąć sobie zdjęcie. Co ważne, władze Siedlec starają się wraz z lokalnymi ośrodkami kultury zadbać o to, aby w Parku pojawiały się imprezy plenerowe oraz wydarzenia kulturalne. Jak choćby koncerty, wystawy, czy też spotkania autorskie. Sprzyjać temu będzie z pewnością drewniana altana. Natomiast dla najmłodszych przygotowano ogródek jordanowski, czyli plac zabaw. Przylega do niego niewielka siłownia plenerowa, zatem i rodzice będą mogli zażyć nieco ruchu. Oficjalne otwarcie Aleksandrii po rewaloryzacji odbędzie się 24 czerwca 2023 roku o godzinie 16:00

Park Miejski Aleksandria
Park Miejski Aleksandria
Park Miejski Aleksandria
Park Miejski Aleksandria

Wpis powstał przy współpracy z Miastem Siedlce.


Write A Comment