Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Dolina Bolechowicka

Dolina Bolechowicka jest jedną z siedmiu dolin wchodzących w skład Dolinek Krakowskich. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, około 10 km linii prostej od Krakowa, w kierunku północno-zachodnim. Dolina nie jest specjalnie długa, ma raptem 1,5 km, jest więc jedną z najkrótszych tutejszych dolinek, ale pomimo tego warto wybrać się tutaj chociażby na niedzielny spacer.

  • Samochód – dojazd z Ronda Ofiar Katynia: 14 min
  • Dojazd autobusem: linia podmiejska nr 248 (Przystanek Bolechowice 1) oraz 268 (Przystanek Bolechowice 3). Czas przejazdu z Ronda około 25 minut.
  • Czas jaki spędzicie na miejscu: około 1h
  • Wózek? DODAJ KOMEATRZA

Najwygodniej jest zaparkować samochód we wsi obok, w Karniowicach. Na końcu ulicy Sosnowej znajduje się niewielki parking. Zakładamy, że zmieści się tutaj około 10 samochodów. Ścieżka zaraz za nim wspina się delikatnie i prawie natychmiastowo wyprowadza pod ustawiony tutaj Krzyż Milenijny. Widok na okolicę jest rewelacyjny. Następnie intuicyjnie należy podejść prosto, w kierunku wschodnim, dzięki czemu dotrzecie na kolejny punkt widokowy. W dole widać Filar Abazego oraz Poprzeczną Grzędę, czyli skałki zlokalizowane już w samej Dolinie Bolechowickiej. Zejście nieoznaczoną ścieżką, od strony południowej, biegnącą po stronie zabudowań.

Tak naprawdę od parkingu wystarczy Wam raptem 10 minut, aby dotrzeć do słynnej Bramy Bolechowickiej, otwierającej dostęp do Doliny. Jeśli mielibyśmy zostawić samochód w samych Bolechowicach, to uczynilibyśmy zapewne to na parkingu pod kościołem. Stąd do przespacerowania jest około 20 minut do wylotu doliny. Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że pierwszy w Europie nowożytny kurhan powstał w Karniowicach. Posiadał trzy poziomy, był wysoki na 16 metrów, szeroki na 26.

Dolina Bolechowicka parking
Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Brama Bolechowicka

Brama Bolechowicka robi spore wrażenie. Tworzy ją dwie wapienne skały o wysokości 30 metrów. Po prawej stronie jest to wspomniany Filar Abazego, a po lewej Filar Pokutników. Obie nazwy zostały nadane przez wspinacze jeszcze przed II wojną światową. W ciepłe dni odnajdziecie tutaj sporo wspinających się, częstokroć prowadzone są tutaj kursy. Skałki powstałe w późnej jurze, pochodzą z rafopodobnych wapieni skalistych. Co ciekawe, sama Brama znajduje się w strefie przyuskokowej, oddzielającej Płaskowyż Ojcowski od Rowu Krzeszowickiego. Przed wlotem do doliny jest stolik, to jedyna taka instalacja. Zarówno przed samą Bramą, jak i nieco za nią, znajduje się niewielka łąka. Dnem płynie potok Bolechówka, który nieco dalej wpada do potoku wypływającego z sąsiedniej doliny, do Kobylanki. Bolechówka należy do najbardziej czystych wód całej Jury. Teren za Bramą zaczyna się mocno zawężać, stąd również funkcjonująca nazwa Wąwóz Bolechowicki.

Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Po 15 minutach powinniście dotrzeć do niewielkiego, dwustopniowego wodospadu. Może nie jest on oszałamiający, ale warto podkreślić, że wodospady na jurze należą do rzadkości, a tu jeszcze jest dwukondygnacyjny 😊 Prawdę powiedziawszy, dalszy spacer wiedzie już bardziej lasem, aniżeli doliną. Aby nie wracać po swoich śladach, możemy zaproponować, aby pójść jeszcze kawałek prosto i w miejscu gdzie pojawi się tablica informacyjna, skręcić w lewo, w wyraźną ścieżkę, schodząc tym samym z żółtego szlaku. Na następnym rozwidleniu również idźcie w lewo. Finalnie ścieżka wyprowadzi Was pod Krzyż Milenijny, dopełniając tym samym pętlę.

Dolina Bolechowicka
Dolina Bolechowicka

Dolina Bolechowicka z wózkiem

Miejscami jest to dość karkołomne wyzwanie. Szczególnie, gdy Bolechówka przybierze po opadach, ponieważ ścieżka parokrotnie przekracza jej nurt. Teren promuje koło pompowane, duże 😊 W naszej opinii, jeśli decydujecie się na spacer z dziecięcym wózkiem, to najlepiej jest zaparkować samochód w Bolechowicach. Tutaj ścieżka jest szeroka, bita, chwilami kamienista. Zatem z poruszaniem nie będzie problemu 😊 Nie ma możliwości zejścia do doliny od strony Krzyża Milenijnego.

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 3   Average: 5/5]

Write A Comment