Góra Trzech Krzyży – cudny punkt widokowy na Kazimierz Dolny

– Góra Trzech Krzyży wznosi się na ok. 165 metrów
– Dojście tutaj z Rynku w Kazimierzu Dolnym zajmie Wam 10 min
– Bilety wstępu na Górę Trzech Krzyży kosztują 4 pln (tylko gotówka)
– Góra Trzech Krzyży jest czynna całą dobę

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym wznosi się nad centrum miasta, zapewniając najlepszą panoramę, jaką można tutaj sobie wyobrazić. Dojście na szczyt z kazimierzowskiego Rynku zajmie Wam niespełna 10 minut. Po drodze będzie nieco stromo, jednakże szalenie Was do tego namawiamy, ponieważ w naszym zdaniem Góra Trzech Krzyży jest jedną z najciekawszych atrakcji Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny rynek
Na Górę Trzech Krzyży należy kierować się w stronę kościoła
kazimierz dolny pies Werniks
rzeźba psa Werniksa

Gdzie zostawić samochód w Kazimierzu Dolnym?

Sugerujemy pozostawić samochód na parkingu po prawej stronie, gdy będziecie wjeżdżać do Kazimierza Dolnego od strony Puław. Zlokalizowany jest on tuż przed stacją benzynową Orlen. Jest dość duży i znajduje się relatywnie blisko centrum miasta. Opłata za pozostawienie samochodu wynosi 15 pln za dzień. Drugi parking, o którym chcielibyśmy wspomnieć, znajduje się nieco ponad Rynkiem, naprzeciwko kościoła farnego, obok dzwonnicy. Koszt powinien być taki sam, jak przy pierwszym, jednak jest to dużo mniejszy parking i jest spora szansa, że szczególnie w sezonie, po prostu nie będzie tutaj wolnych miejsc. 

Współrzędne dwóch parkingów w Kazimierzu Dolnym: 51°19’34.6″N 21°57’04.9″E (pierwszy przy bulwarach) oraz 51°19’20.9″N 21°56’55.7″E (przy dzwonnicy).

Góra Trzech Krzyży szlak
za dzwonnicą należy skręcić w prawo

Ile się idzie na Górę Trzech Krzyży?

Będzie to ekspresowa wycieczka, ponieważ dojście z centrum miasta, którym jest kazimierzowski Rynek, powinno zająć Wam nie więcej aniżeli 10/15 minut. Z Rynku w Kazimierzu Dolnym trzeba kierować się w kierunku wschodnim, tak, aby wkroczyć na opadającą tutaj z góry ulicę Zamkową. Najpierw miniecie rzeźbę Psa Werniksa oraz gotycko-renesansowy kościół farny, który będziecie mieć po swojej lewej stronie.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja skrywa w środku najstarsze grające organy w Polsce, dlatego warto tu zajrzeć wracając. Po drugiej stornie ulicy jest dzwonnica oraz niewielki parking, o którym wspominaliśmy w poprzednim akapicie. I teraz przyda się odrobina czujności. Śmiało możecie zerknąć na mapę, którą zamieściliśmy we wpisie, zawsze będzie łatwiej nawigować się po drodze.

Zaraz za dzwonnicą, ścieżka prowadząca na Górę Trzech Krzyży ucieka w prawo. Jeśli przegapicie odbicie, to ulica Zamkowa zawiedzie Was do Zamku w Kazimierzu Dolnym, skąd też możecie dojść na Wzgórze Trzech Krzyży. Natomiast nasza ścieżka porzuca domostwa i zaczyna się wspinać, zanurzając się w zieloność. Prowadzi ona teraz już po kamiennych schodach. Niektórym wspinaczka nieco odbiera tchu, jednak po pięciu minutach dotrzecie na skraj polany i tutaj małe zaskoczenia – aby wejść na Wzgórze Trzech Krzyży trzeba uiścić opłatę.

Wzgórze Trzech Krzyży w Kazimierz Dolnym

Góra Trzech Krzyży bilety wstępu

Budka, w której możecie uiścić opłatę jest tak ustawiona, że niby widać polanę, ale tak naprawdę nie widać za wiele. Bilet wstępu na Górę Trzech Krzyży wynosi 4 pln. Opłata została wprowadzona przez miasto dość niedawno. Szkoda tylko, że nigdzie niżej nie ma informacji, że na turystów czeka tutaj punkt opłaty, szczególnie, że płacić można tylko gotówką. Jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że część osób tutaj zawraca, ponieważ nie ma jak zapłacić. Oficjalnie, na Górę Trzech Krzyży można wejść w godzinach od 08:00 do 21:00. Dobra wiadomość jest taka, że wzgórze nie jest ogrodzone, zatem nawet jeśli nie ma osoby sprzedającej bilety, to i tak wejdziecie, nawet, by podziwiać miasto pod osłoną nocy.

Góra Trzech Krzyży cennik
Góra Trzech Krzyży cennik

Góra Trzech Krzyży, spojrzenie na Kazimierz Dolny

Góra Trzech Krzyży, która kryje się również pod nazwą Wzgórza Trzech Krzyży oraz Krzyżowej Góry to nie lada atrakcja w Kazimierzu Dolnym. Jej zbocza opadają stromo w stronę kazimierzowskiego Rynku, tworząc bardzo ciekawą perspektywę.

panorama na Kazimierz Dolny

Nazwa Góry Trzech Krzyży sięga swoją historią do roku 1708, gdy ustawiono na wzgórzu trzy wysokie, drewniane krzyże. Upamiętniają one kilkaset ofiar zarazy morowej (cholery), która przetoczyła się przez okoliczne tereny podczas wojny północnej. Krzyże miały wynagrodzić Bogu grzechy mieszkańców, które sprowadziły ponoć na Kazimierz Dolny tę zarazę. A przy okazji miały również chronić miasto przed podobną tragedią w przyszłości. Sama góra podobno przywodzi również na myśl Golgotę. Obecne krzyże pochodzą z roku 1852, a większość napisów z roku 1930.

Wisla w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny - widok ze wzgórza Trzech Krzyży
Widok na Kazimierz Dolny z Góry Trzech Krzyży

Panorama ze szczytu jest czarująca. Przed Wami otwiera się widok na cały Kazimierz Dolny oraz na sunącą leniwie po prawej stronie Wisłę. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć również ruiny zamku w Janowcach. Całość naprawdę imponująca. Zbocza i szczyt Góry Trzech Krzyży porasta będąca pod ochroną rzadka roślinność, wśród której spostrzegawcze oko dostrzeże wisienkę karłowatą, ostnice i omamy. Już w roku 1577 wzgórze opisywano jako Górę Krzyżową, co może sugerować że istniał tutaj cmentarz.

Kazimierz Dolny panorama
Góra Trzech Krzyży widziana z pod Klasztoru Ojców Franciszkanów Reformatów

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment