Co Warto Zobaczyć w Kłodzku?

– Największą atrakcją Kłodzka jest Twierdza
– Warto zobaczyć również Most Gotycki oraz Stare Miasto
– Na zwiedzanie Kłodzka zarezerwujcie sobie cały dzień

Kłodzko znajdziecie  w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim, u podnóża Gór Bardzkich. To najważniejsze miasto regionu, a z Wrocławia jedzie się tutaj mniej niż 1,5h. Zapraszamy do spaceru, bo naprawę znajdziecie tutaj liczne perełki!

Kłodzko Mapa Atrakcji

Przez dolinę i miasto wiodła jedna z odnóg bursztynowego szlaku. Stąd też odnajdywano tu w późniejszym czasie rzymskie monety, które stały się zarzewiem dysputy niemieckich archeologów o potencjalnym rzymskim pochodzeniu miasta. Przez pewien czas podejrzewano nawet i o to samego Karola Wielkiego. Kłodzko po raz pierwszy przewija się w historycznych zapiskach już w 981 roku, kiedy to wspomniano jego łacińską nazwę castellum Kladsko. Nazwa ta wywodzi się od surowca drzewnego wykorzystywanego do budowy wszelakiej drewnianej infrastruktury. Miasto bardzo krótko należało do Polski. Co prawda ziemie opanował wtedy już Bolesław Chrobry, jednak w roku 1137 Bolesław Krzywousty, podpisując pokój zielonoświątkowy, potwierdził jego przynależność do Czech.

Kłodzko Młynówka
Młynówka w Kłodzku

Przez kolejne wieki dzieje miasta były dynamicznie, jednak finalnie Kłodzko wróciło w granice naszego kraju dopiero w roku 1945, mimo głośnych protestów ze strony czechosłowackiej, motywującej historyczną przynależność miasta. Najstarsza część Kłodzka znajduje się na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, na wysokiej terasie, u podnóża Fortecznej Góry. Dzięki temu różnica wysokości pomiędzy rynkiem a przepływającą w dole Nysą Kłodzką wynosi aż 20 metrów. Ale to nie wszystko, bo różnica pomiędzy rzeką a Twierdzą to już około 60 metrów.

Kłodzko Stare Miasto

Sprawia to, że spora część kłodzkich ulic jest dość stroma, a na niektórych nawet, jak choćby na ul. Spadzistej, znajdziecie schody. Całość tworzy bardzo przyjemny widok. W związku z tym, że od początku miasto było budowane optymalnie z uwagi na ukształtowanie terenu, Kłodzko zachowało oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Wszystko oczywiście było podporządkowane obronnej roli zamku, a później twierdzy.  

Most Gotycki w Kłodzku
Most Gotycki w Kłodzku

Najpiękniejsze Atrakcje Kłodzka

Postaraliśmy się w naszej prezentacji tak przedstawić kolejność zwiedzania najważniejszych atrakcji Kłodzka, aby ułożyły się one w naturalną, przyjemną przechadzkę po mieście. Początek spaceru można rozpocząć na darmowym, dość sporym parkingu dedykowanym dla Twierdzy Kłodzkiej. Zaznaczyliśmy go na mapie. Stąd już dosłownie rzut beretem do pierwszego punktu. 

1. Most Gotycki na Młynówce w Kłodzku

Trzeba przyznać, że Most Gotycki w Kłodzku nad kanałem Młynówka jest szalenie piękną atrakcją. Most stylistycznie jest powiązany z mostem Karola w Pradze i łączy Wyspę Piasek wraz z częścią staromiejską Kłodzka, na której znajdziecie rynek oraz Twierdzę Kłodzką. Dokładna data jego powstania nie jest znana. Szacuje się, że jego początki przypadają na drugą połowę XIII wieku, choć zapewne wcześniej stał tutaj drewniany most pozwalający opuścić mury miejskie. Na Gotyckim Moście w Kłodzku stały dwie bramy, górna oraz dolna. Obie rozebrano na początku zeszłego wieku. Most potocznie jest nazywany „mostem Wita Stwosza” (od nazwy ulicy powyżej) lub „mostem św. Jana” (od św. Jana Nepomucena, czyli najpopularniejszego świętego w regionie, a którego rzeźbę na moście również znajdziecie).

Most Gotycki w Kłodzku

Most Gotycki jest jednym z dziewięciu mostów łączących staromiejską, najstarszą część miasta Kłodzka. Jest czteroprzęsłową konstrukcją łukową wymurowaną z piaskowcowych ciosanych klińców. Ma długość nieco ponad 52 m i około 4 m szerokości. Most zbudowano na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku. Jest przepięknie i bogato zdobiony rzeźbami świętych oraz krucyfiksami. Odnajdziecie tutaj sześć kamiennych rzeźb stojących na filarach mostu. Przestawiają one: Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego (patrona Kłodzka), Pietę i św. Wacława. Barokowe figury były fundowane przez hojnych właścicieli majątków rycerskich oraz bogatych mieszczan. Jako pierwsza pojawiła się figura Piety, a resztę postawiono już nieco później, w XVIII wieku. Zazwyczaj na moście jest dość tłumnie. To właśnie zdjęcia tej atrakcji widziane kilkanaście lat temu, skusiły nas najbardziej do wizyty w Kłodzku.

Most Gotycki w Kłodzku

2. Stare Miasto + Kłodzki Ratusz

Z mostu wypadniecie prosto na ulicę Wita Stwosza, która po kilkudziesięciu metrach wyprowadzi Was na kłodzki Rynek. Stare Miasto powstało w X wieku z rozwijającej się pod murami zamku osady targowej oraz podgrodzia. Jest to najstarsza część Kłodzka. Dominuje tutaj neorenesansowy, zabytkowy ratusz, położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego. Powstał on według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Przez lata kłodzkie ratusze nie miały szczęścia. Nie dość, że nie wiadomo jak wyglądał pierwotny budynek ratusza, to zazwyczaj los kolejnych kończył się dokładnie tak samo – wraz z czarnymi kłębami dymów.

Kłodzko Ratusz
Ratusz w Kłodzku

Ostatnia przebudowa ratusza nastąpiła w końcówce XIX wieku, po tym, gdy obiekt po raz kolejny dopadł pożar. Ostała się wówczas jedynie pochodzącą ze średniowiecza wieża, na którą warto zwrócić uwagę. Jest zbudowana na planie kwadratu, posiada renesansową galerię, a wyższa cześć jest już ośmiokątna i dodatkowo zwieńczona barokowym hełmem z iglicą. Bryła ratusza ma trzy kondygnacje i jest wykonana w stylu neorenesansowym. Całość jest bogato zdobiona licznymi detalami architektonicznymi.

Kłodzko Rynek
Budynek ratusza widziany z drugiej strony

3. Rynek w Kłodzku

Plac Bolesława Chrobrego ma kształt zbliżony do prostokąta (100m x 60m). To, co wyróżnia go na tle innych takich miejsc, to znaczny spadek terenu wzdłuż obu krótszych ścian. Kłodzki rynek powstał między 1253 a 1274 rokiem, po lokacji Kłodzka na prawie niemieckim, w miejscu, gdzie wcześniej zapewne istniał plac targowy. Największy rozkwit kłodzkiej starówki przypadł na XVI w, gdy powstało wiele renesansowych kamienic oraz gdy wybrukowano plac. Dynamiczny rozwój miasta zakończyła wojna trzydziestoletnia. Zapewne wiele osób zwróci uwagę na niepasującą do całości pierzeję północną. Ze względu na zły stan techniczny i groźbę zawalenia, oryginalne zabudowania zostały rozebrane w latach 50. i 60. XX wieku.

Kłodzko Stare Miasto

Na kłodzkim Rynku znajdziecie również pręgierz oraz studnię miejską, a po drugiej stronie budynku Ratusza, znajduje się Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Późnobarokowa kolumna maryjna z roku 1680 miała stanowić wotum za ocalenie miasta z zarazy oraz pożaru w 1676. Kolumna została wykonana przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Bayerhoffa i ślusarza Jana Scholza.  Piaskowcowy monument była wzorowany na praskiej kolumnie maryjnej. Studnia miejska w Kłodzku pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku posiada fontannę. Odnajdziecie na niej rzeźby delfinów oraz czeskiego lwa w koronie. Stąd już dwa kroki dzieli Was do największej atrakcji Kłodzka, którą jest Twierdza.

Kłodzko Stare Miasto

4. Twierdza Kłodzko

– Wejście na teren Twierdzy jest płatne
– Czas zwiedzania Twierdzy w zależności od wariantu to ok 3h
– Wokół zewnętrznych murów poprowadzono ścieżkę (bez biletów)

Wzgórze, na którym znajdziecie Twierdzę, od dawna było postrzegane jako wyśmienite miejsce do obrony. Dlatego nie dziwi fakt, że pierwsze wzmianki o istnieniu tutaj grodu obronnego pochodzą już z końca X wieku (981 r). Pierwotnie było to zapewne kilka zabudowań drewnianych otoczonych palisadą. Na przełomie XIII i XIV wieku, gród zmodernizowano i stworzono z niego warowny zamek, który wówczas zamieszkiwali przedstawicieli śląskiej linii Piastów władający Ziemią Kłodzką. Podczas wojny trzydziestoletniej Kłodzko padło pod naporem Austriaków. Zniszczeniu uległ wówczas zamek, który zdobywcy postanowili z kolei zamienić w twierdzę.

Kłodzko starówka

Dotychczasowe średniowieczne mury zastąpiono kurtynami i bastionami. Wzniesiono wtedy pięć bastionów i jeden półbastion. Po pierwszej wojnie śląskiej Twierdza Kłodzka została poddana Prusakom (1742). Wtedy to nastąpiła jej intensywna rozbudowa. Odegrała istotną rolę w czasie obrony Śląska przed wojskami Napoleona w czasach jego pruskiej kampanii. W nocy 23/24 czerwca roku 1807, w wyniku szturmu, twierdza została poddana i następnego dnia podpisano jej kapitulację. Jednak finalnie jej nie wydano, z uwagi na pokój w Tylży zawarty w dniu 9 lipca 1807 roku. Pół wieku później rząd pruski podjął decyzję o rozbrojeniu twierdzy jako przestarzałej. Od tej pory Twierdza Kłodzka, aż do końca wojny w roku 1945, odgrywała rolę ciężkiego więzienia. Byli tutaj więzieni chociażby wielkopolscy uczestnicy powstania styczniowego.

Twierdza w Kłodzku
Kłodzko stare miasto
Widok z Twierdzy na ratusz i miasto

5. Kłodzko – Podziemna Trasa Turystyczna

– Wejście na podziemną trasę jest płatne
– Czas zwiedzania to około 30 min

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku to z pewnością gratka dla osób ceniących sobie takie atrakcje. Trasa turystyczna wiedzie pod miastem, na dystansie około 600 m. Została otwarta w roku 1976. Na trasie, w odbudowanych piwnicach, znajdziecie ekspozycje związane z historią miasta i z życiem codziennym jego mieszkańców.  Podczas spaceru słychać dźwięki pochodzące z życia średniowiecznego miasta. Wejście znajduje się tuż przy Kłodzkiej Twierdzy, natomiast wyjście nieco poniżej Kościoła Wniebowzięcia NMP w Kłodzku.

Kłodzko podziemna trasa turystyczna
Eksponaty w Podziemnej Trasie Turystycznej

Pod kłodzką starówką, już od czasów średniowiecza, mieszkańcy drążyli piwnice, często nawet dwukondygnacyjne. Było to o tyle łatwe, że miękka, lessowa ziemia łatwo dawała się wydobywać. Piwnice służyły jako magazyny żywności oraz miejsce schronienia podczas najazdu obcych wojsk. Jednak taka infrastruktura potrzebowała bieżącej konserwacji, o czym niestety zapomniano po wojnie. W latach 50’i 60’ zeszłego stulecia doszło do serii katastrof budowlanych. Piwnice zapadały się, uszkadzając ściany nośne budynków i doprowadzając do dramatów. Zniszczeniu uległo około 200 budynków. Na pomoc ruszyli specjaliści z krakowskiej AGH. W latach od 1962 do 1976, na podstawie ich wytycznych, w podziemiach przeprowadzono serię prac zabezpieczających. Dzięki czemu, część podziemi jest dziś udostępniona do zwiedzania.

6. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Wyjście z kłodzkich podziemi znajduje się tuż poniżej późnogotyckiej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Jest to rzymskokatolicki kościół farny, położony na Starym Mieście. I trzeba przyznać, że sprawia imponujące wrażenie. Gdybyśmy nie wiedzieli, że jesteśmy na Dolnym Śląsku, to zgadywalibyśmy, że podróżnicza maszyna przeniosła nas gdzieś do Portugalii. Prace nad budową kościoła rozpoczęli w połowie XIV wieku joannici, zajęły one około stu lat, a wyposażenie i wykończenie trwały jeszcze z przerwami do połowy kolejnego wieku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku

Świątynia powstała jako wotum za uzyskanie przez Czechy metropolii kościelnej i usamodzielnienie się od obcych struktur kościelnych. Dziś jest najistotniejszym sakralnym zabytkiem w Kłodzku. Niegdyś  świątynia była otoczona jeszcze murem cmentarnym, po którym do dziś pozostała brama, zwana Czarną Bramą. Świątynia jest przykładem kamiennej późnogotyckiej budowli sakralnej, która silnie nawiązuje do praskiego gotyku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku
Kłodzko – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

7. Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku znajduje się w budynku dawnego konwiktu jezuickiego przy ulicy Łukasiewicza 4. Powstało w roku 1963 i znajdziecie tutaj eksponaty opowiadające o historii regionu, jego geografii, geologii, kulturze oraz sztuce. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych. Gdy już zakończycie spacery muzealnymi korytarzami, przyjdzie pora wracać do samochodu. Stąd  nieśpieszny spacer na parking przez stare kłodzkie miasto powinien zająć Wam około 10 minut.  Choć wcale się nie zdziwimy, jeśli zatracicie się w wąskich uliczkach i zejdzie Wam dłużej.

Kłodzko jest magiczne, jest perełką regionu. Bardzo lubimy tutaj wracać i spacerować. Choć trzeba przyznać, że w mieście jest jeszcze wiele do zrobienia.

Do zobaczenia na szlaku! Justii i Krystek 🙂


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem waszych blogów. Wspaniałe opisy turystyczne, dokladne, z rysem historycznym, elementami praktycznymi jak np parkingi, wejścia itd. Z wami zwiedzanie jest czystą przyjemnością. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w powiekszaniu bloga

  2. Wspaniale odwiedza się „z Wami” zakątki miasta Kłodzko. Nabrałam ochoty na jego odwiedziny. Dziękuję, za Wasze inspirujące podróże!
    Pozdrawiam

Write A Comment