Wersal Podlasia

– Pałac Branickich to również przepiękne ogrody
– Wejście na teren ogrodów Pałacu Branickiego jest bezpłatne
– Część wnętrz jest bezpłatnie udostępniona dla zwiedzających
– na zwiedzanie Pałacu Branickich zarezerwujcie sobie przynajmniej godzinę czasu

Pałac Branickich określany mianem „Wersalu Podlasia”, to z pewnością największa atrakcja Białegostoku. Sami nie wiemy, co nas bardziej tutaj urzekło. Dostojna brama oraz rezydencja, czy też barokowy ogród, schowany za bryłą budynku. Jednak prawdą jest, że zespół pałacowo – parkowy jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w kraju. Dlatego też, przemierzając boską krainę Podlasia, pamiętajcie również, aby zajrzeć i tutaj. Zapraszamy na spacer!

Historia Pałacu Branickich

Początki Pałacu sięgają XVI wieku, kiedy pałac był murowanym zamkiem w stylu gotycko-renesansowym. Został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, na zamówienie ówczesnych właścicieli Białegostoku, rodzinę Wiesiołowskich. Posiadał on dwie kondygnacje, a walorów obronnych dodawała fosa oraz umocnienia ziemne.

Brama Wielka “Gryf”
Brama Wielka “Gryf”

Od XVII wieku zamek stał się siedzibą rodu Branickich herbu Gryf. Pod panowaniem nowych właścicieli zamek transformował. Stefan Mikołaj Branicki polecił przekształcić zamek Wiesiołowskich w barokową rezydencję. To wtedy budowla przeżywała największy rozkwit. Jak wiadomo, takie inwestycje bywają dość czasochłonne, dlatego nie dziwi fakt, że przebudowę kontynuował jeszcze jego syn, Jan Klemens Branicki i to przez półwiecze. Pałac całkowicie zmienił swoje oblicze. Ale warto było czekać, ponieważ zarówno pałac, jak i otaczające go ogrody tak zachwycały, że bardzo szybko okrzyknięto je Wersalem Podlasia, Polski, jak również i Północy.

Pałac Branickich w Białymstoku
Dziedziniec Wstępny Pałacu Branickich
Brama Wielka “Gryf”
Dwóch Herkulesów oraz Brama Wielka “Gryf” na drugim planie

Po śmierci Jana Klemensa Branickiego i upadku Rzeczpospolitej, zamek trafił w ręce cara Rosji Aleksandra I. Miał stać się letnią rezydencją carów. Niestety, w czasach zaboru rosyjskiego, pałac został doszczętnie rozgrabiony z wyposażenia. Drzewa i krzewy wywieziono do innych carskich rezydencji, natomiast ponad dwie setki rzeźb z ogrodu trafiło do Petersburga. Również mocno ucierpiał sam budynek. I tak, ukazem carskim, po adaptacji rezydencji, założono tu Instytut Dobrze Urodzonych Panien. Jednak to, co najgorsze, dopiero przybyło w 1944, gdy pałac został w 70 procentach zburzony przez wycofujących się Niemców. A później poprawili to czerwonoarmiści.

Atrakcje w Białymstoku Pałac Branickich
Pałac Branickich widziany z Dziedzińca Paradnego
Pałac Branickich
Zwróćcie uwagę na rzeźby na elewacji
Brama Wielka “Gryf”
Pałac Branickich Herkules

Zgodnie z legendą krążącą po Białymstoku, widoczny na zdjęciu powyżej Herkules, upuści wielki kamień, w chwili, gdy mury uczelni opuści panna cnotliwa. Pałac odbudowano w latach 1946-60. Prace miały na celu przywrócenie stanu z XVIII wieku. Niestety pośpieszne działania nie pozwoliły należycie przygotować się do rekonstrukcji pałacu, dlatego też otworzone wnętrza nie są szczególnie wierne. Od końca II wojny światowej w Pałacu mieściła się Akademia Medyczna, a obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Gdy wkroczycie na Dziedziniec Paradny, to muzeum znajdziecie w budynku po prawej stronie. Na końcu wpisu znajdziecie informacje o biletach oraz godzinach.

Muzeum Historii Medycyny
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji znajduje się w budynku po lewej stronie
Pałac Branickich

Zwiedzanie Pałacu Branickich

Jeśli możemy zasugerować kierunek zwiedzania, to najpiękniej będzie w pierwszej kolejności przekroczyć progi zespołu pałacowo-parkowego od strony ulicy Pałacowej przez Bramę Wielką. Wejście, jak przystało na pałacowe standardy, robi spore wrażenie. Brama przypomina nieco łuk triumfalny, na który we wrześniu 2006, po 200 latach, powrócił herb Branickich, Gryf. Przekraczając progi Bramy Wielkiej, wkroczycie na pierwszą część pałacowych dziedzińców. Pierwszy z nich to Dziedziniec Wstępny, bardzo przestrzenny. Natomiast po minięciu dwóch rzeźb Herkulesów, z których jeden walczy ze smokiem, a drugi z hydrą, wkroczycie na Dzieciniec Paradny. I teraz znajdziecie się w niewielkiej podkowie. Po lewej stronie znajduje się Aula Wielka, na wprost Pałac, a po prawej Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Dzieciniec Paradny Pałac Branickich
Dzieciniec Paradny – Pałac Branickich
Pałac Branickich
Po przejściu między kolumnami traficie do Ogrodów Pałacu Branickiego
IMG 20200625 191134
Charakterystyczny Pawilon pod Orłem

W prawym rogu zespołu pałacowego znajduje się przesmyk pomiędzy kolumnami. To tędy wiedzie droga do przepięknego ogrodu. Składa się on z dwóch części – górnego oraz dolnego. W dolnej części odnajdziecie niewielką sadzawkę oraz liczne ławeczki oraz alejki. Natomiast część górna, w której znajduje się Pałac oraz ogród francuski o kształcie regularnego czworoboku. Wygląda fenomenalnie! Dywany kwiatowe, liczne rzeźby oraz Pawilon pod Orłem powinien zadowolić tutejszych spacerowiczów. Barokowy kompleks pałacowo-parkowy ma powierzchnię ok. 10 ha i odnajdziecie go w obrębie ulic Legionowej i Akademickiej.

Białystok Pałac Branickich
Przepiękne ogrody – warto tutaj przybyć wiosną i latem

Pałac Branickich to obecnie siedziba Uniwersytetu Medycznego. Istnieje możliwość zwiedzenia wnętrz budynku. W Pałacu odnajdziecie Sień Wielką z klatką schodową, Apartamenty Izabeli Branickiej, Pokoje Złote, Jadalnię, Aulę Wielką i Kaplicę. W prawym skrzydle Pałacu Branickich mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Muzeum przedstawia eksponaty związane z aptekarstwem na Podlasiu.

Bardzo cenimy sobie możliwość spaceru po ogrodach Pałacu. W naszej opinii kompleks pałacowo – ogrodowy jest najciekawszą atrakcja Białegostoku. Szalenie przyjemnie jest tutaj wiosna oraz latem, gdy ogrody prezentują się najpiękniej. Choć oczywiście warto odwiedzić pozostałe zabytki Białegostoku, o których opowiadamy tutaj.

IMG 20200625 184321
Pałac Branickich Ogrody
Pałac Branickich

Trasy i Bilety

Część wnętrz Pałacu jest udostępniona bezpłatnie dla zwiedzających. Pamiętajcie tylko, że bezpłatne zwiedzanie możliwe jest jedynie do godziny 17:00. Jeśli macie ochotę na więcej, to przygotowano dla Was dwie trasy turystyczne. Kasy biletowe znajdziecie w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w prawej części pałacu. Płatność jest możliwa tylko gotówką.

– Spacer w przeszłość – ścieżka historyczna: zwiedzanie obejmuje multimedialną wystawę w piwnicach pałacowych, reprezentacyjne pomieszczenia Pałacu Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB).
Czas zwiedzania zajmuje nieco ponad 1h.
Bilet normalny kosztuje 20 pln / ulgowy 12 pln

– Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz pomieszczenia reprezentacyjne Pałacu Branickich.
Czas zwiedzania drugiej trasy zajmuje około 50 min
Bilet normalny kosztuje 14 pln / ulgowy 8 pln

Pałac Branickich można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum:

– wtorek – piątek: 10-17;
– sobota – niedziela: 9-17

Ogród Botaniczny otwarty jest codziennie przez cały rok, w godzinach:

– od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 6 – 24
– od 1 października do 31 marca w godzinach 6 – 22

Ogrody Pałacu Branickich
Pałac Branickich Białystok

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment