Smok co Krok – Szlak Smoków Krakowskich

Smoczy Szlak w Krakowie to atrakcja, która powinna zaintrygować sporą część turystów. Bowiem w nieco mniej oczywistych częściach miasta, nieco dalej od ścisłego centrum, odnajdziemy niewielkie smocze figurki. Nie zieją one ogniem, ani nie pożerają dziewic, ale za to oferują sporo radości. Nie tylko najmłodszym! Naszym zdaniem smocza trasa będzie ciekawym uzupełnieniem wędrówki przez największe atrakcje Krakowa. Bo nie od dziś wiadomo, że Kraków to smocze miasto! Warto jeszcze wspomnieć, że jeśli urzekły nas smoki, to cyklicznie, co roku, w czerwcu, na ulicach Krakowa odbywa się wielka Parada Smoków. Wówczas to ku uciesze i przerażeniu najmłodszych, można spotkać ogromniaste smoki przechadzające się ulicami miasta.

kozica wilk baner1

Smoczy Szlak – gdzie skrywają są smoki w Krakowie?

Smoczy Szlak został zapoczątkowany 22 listopada 2023 roku, gdy w siedmiu punktach Krakowa zamontowano pierwsze figurki smoków. Zostały one zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna, czyli słynnych krakowskich artystów rysowników. Smoki przycupnęły w nieprzypadkowych miejscach, a ich obecność zazwyczaj zwiastuje ciekawą historię, legendę, czy też wspomnienie niebanalnej persony. Dlatego warto wraz z pamiątkowym zdjęciem odkryć również ich tajemnicę. Każda figurka ma około 60 cm wysokości.

Jak rozgryźć smoka? Każdy z nich będzie posiadał atrybut ściśle nawiązujący do miejsca, w którym przysiadł. A gdyby zagadka była zbyt trudna, to przy smoczych figurkach będą tabliczki z kodem QR. Oczywiście odpowiedzi możecie także szukać w poniższym tekście.

smoczy szlak w Krakowie

1. Smok Malarz przy Placu Axentowicza

Tuż za budynkiem Radia Kraków, znajduje się Plac Axentowicza. Niewielką figurę odnajdziemy obok budki z lodami GoodLood w pobliżu dużego, białego kościoła. Tutejszy smok krakowski otrzymał jako atrybut ramę od obrazu. Co nie powinno nas dziwić, jeśli spojrzymy na patrona tego miejsca. Teodor Axentowicz herbu Gryf był polskim malarzem oraz grafikiem ormiańskiego pochodzenia. Zyskał sławę jako portrecista. Do Krakowa przybył w 1895 roku, kiedy to objął stanowisko profesora w Szkole Sztuk Pięknych. Był także rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Smoczy szlak i smok malarz

2. Smok z Mapą w Parku Krakowskim

Dosłownie 300 metrów od pierwszej figurki smoka odnajdziemy następną. Znajduje się ona w Parku Krakowskim, od strony Placu Inwalidów. Wystarczy wejść w główną alejkę i po kilku krokach, po prawej stronie, odnajdziemy Smoka z Mapą. Jegomość zerka na otwartą plan, jakby się zgubił. Czy na pewno? Tego nie wiadomo, ale warto przycupnąć przy nim, aby dopytać się jak dalej biegnie smoczy szlak. Może pomoże, może odpowie?

Smok z mapą na smoczym szlaku

3. Smok z Latawcem w Parku Jordana

Kolejną figurką będzie smok ustawiony w Parku Jordana. Tutaj trzeba szukać smoczego gentelmana od strony krakowskich Błoń, tuż przy bramie wejściowej na wysokości przystanku tramwajowego „Park Jordana”.  Od smoka z mapą będziemy mieli do przespacerowania około 1.2 km. Drugim charakterystycznym puntem jest nieczynny okrąglak stojący po sąsiedzku. Dlaczego na smoczym szlaku pojawił się smok z latawcem? Zapewne z uwagi, że jest to symbol dzieciństwa, zabawy. A park ten został założony przez Henryka Jordana, pioniera wychowania fizycznego w Polsce, który słynął z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, czyli tak zwanych ogrodów jordanowskich. W przeszłości na Błoniach odbywało się też święto latawca.

Smok z latawcem na smoczym szlaku

4. Smok Filmowiec przy Kinie Kijów

Teraz wystarczy przeskoczyć przez Błonia i podejść pod kultowe krakowskie Kino Kijów. To raptem 9 minut przyjemnego spaceru. Na rogu budynku, kilka metrów od głównego wejścia do kina (od Alei Trzech Wieszczy), przycupnęła kolejna smocza figurka – to Smok Filmowiec. Stoi w asyście kamery. Kino Kijów powstało w 1967 roku i było to wówczas największe kino w Krakowie. Budynek uznaje się za arcydzieło architektury modernistycznej Krakowa.

Smoczy szlak - smok filmowiec

5. Smok Wodny na Placu na Groblach

To chyba nasz ulubiony smok na smoczym szlaku. Znajduje się na nieopodal Wawelu, na rogu ulicy Powiśle oraz Placu na Groblach. Jeszcze w połowie XIX wieku znajdował się tutaj staw oraz mokradła, które były dawnym portem wiślanym. Po osuszeniu odbywały się tutaj targi końskie , a później znajdowała się zajezdnia autobusowa. Natomiast  smocza figurka jest do pasa zanurzona w wodzie i zamierza pożreć złowioną rybę.

Smoczy Szlak
Smok Wodny i smoczy szlak
Smoczy szlak

6. Smok Wawelski na zakolu Wisły

Mimo, że pochodzi z innej bajki i innych czasów, to grzechem byłoby nie odwiedzić  Smoka Wawelskiego. Został on zaprojektowany przez Bronisława Chromego. Rzeźba z brązu została ustawiona przy wzgórzu wawelskim w 1972 roku na sporym białym kamieniu. Co ciekawe, według pierwotnych założeń, smok miał być częściowo zanurzony w przemykającej obok Wiśle. Jak przystało na prawdziwego stwora, Smok Wawelski zieje ogniem. Obok znajduje się wejście do pieczary, czyli do  Smoczej Jamy, w której, jeśli wierzyć legendom, smok mieszkał.

Smok Wawelski na smoczym szlaku

7. Smok Turysta przy Parku Bednarskiego

Smok Turysta znajduje się na Podgórzu, przy wejściu do Parku Bednarskiego od ulicy Parkowej. To pierwszy smoczy inwalida, który został bezczelnie pozbawiony rogu. Smok Turysta jak przystało na wędrowca, dzierży w dłoniach aparat z imponującym obiektywem. Natomiast sam Park im. Wojciecha Bednarskiego w Krakowie znajduje się w miejscu gdzie od czasów średniowiecznych znajdował się kamieniołom.

Smok turysta na smoczym szlaku

8. Smok Geodeta na Al. Dembowskiego

Tuż przy głównym wejściu do szkoły podstawowej  nr 29 przy Al. Dembowskiego w Podgórzu znajduje się Smok Geodeta. To tylko 5 minut spaceru od Smoka Turysty. W tym miejscu przebiega Krakowski południk zerowy, czyli małopolskie Greenwich. Krakowski południk zerowy to linia, która wyznacza kierunek północ–południe, a jego historia sięga drugiej połowy XIV wieku, czyli 500 lat przed południkiem Greenwich. Był on wykorzystywany przez wielu słynnych astronomów, w tym chociażby przez Mikołaja Kopernika przy swoim dziele Radices ad meridianum Cracoviensem (O obrotach sfer niebieskich). Prawda, że przyjemna ciekawostka, o której przypomina nam Smok Geodeta? Niedaleko stąd znajduje się oferująćy piękną panoramę Kopiec Kraka.

Smok geodeta na smoczym szlaku

Jak to się stało, że smoki wylądowały w Krakowie?

Smoczy szlak „Smok, co krok” powstał z inicjatywy mieszkańców miasta, którzy zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego. Smoki mają również za zadanie zainteresować turystów nieco większym obszarem aniżeli ścisłe centrum Krakowa. Pierwszymi okazami były: Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec, Smok Wodny, Smok Turysta oraz Smok Geodeta. Plus oczywiście najstarszy i największy smok pod wzgórzem wawelskim.

Natomiast w 2024 roku, Smoczy Szlak wzbogaci się o 10 kolejnych figur. Będą to: Smok Sportowiec, Smok z Metrem, Smok z Literą K, Smok Żołnierz CK, Smok Lekarz, Smok Astronom, Smok Lajkonik, Smok „Emausowy”, Smok Fotograf oraz Smok Romantyk.

Mapa Smoków w Krakowie na Smoczym Szlaku


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment