Twierdza Srebrna Góra i Fort Ostróg

– Największą atrakcją miejscowości Srebrna Góra jest Twierdza
– Warto odwiedzić zarówno Fort Ostróg jak i Fort Donjon
– Na zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej zarezerwujcie sobie pół dnia

Srebrna Góra to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, położona na przełęczy, która rozdziela tajemnicze Góry Sowie od Gór Bardzkich. Z uwagi na swoje strategiczne położenie, powstała tu największa twierdza górska w Europie, czyli Twierdza Srebrnogórska. Warto wybrać się na zwiedzanie, ponieważ dziś Twierdza Srebrna Góra to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Wieś zawdzięcza swoją nazwę, jak łatwo można odgadnąć, odkrytym na tym terenie złożom srebra. Lokację miejską Srebrna Góra otrzymała w roku w 1536, jednak tuż po wojnie, w 1945, została zdegradowana. Z uwagi na swoje położenie i atrakcje, Srebrna Góra jest nazywana również Perłą Gór Sowich.

Srebrna Góra Dojazd oraz Parking na Przełęczy

Srebrna Góra znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego.  Dojazd do Srebrnej Góry z Wrocławia zajmie Wam około 1,5h, natomiast jeśli spędzacie urlop w okolicach Kłodzka, to droga wiodąca widokowym odcinkiem przez bajkowy Bożków zajmie Wam 30 minut. Samochód najwygodniej jest zostawić na przełęczy. Stąd trzeba jeszcze nieco podejść.

Parking jest jakby pomiędzy dwiema atrakcjami – Fortem Ostróg oraz Fortem Donjon. Do pierwszego traficie po 10 minutach, a do drugiego po 20. Bezpośredni dojazd do Fortu Ostróg jest niemożliwy. Natomiast do Fortu Donjon, z parkingu kursuje traktor przebrany za ciuchcię. Opłata za przejażdżkę wynosi 5 pln, a za parking na przełęczy w Srebrnej Górze zapłacicie 10 pln za cały dzień. Miejsc postojowych na parkingu jest całkiem sporo, choć w sezonie bywa pełno i ciasno. Dojazd komunikacją publiczną jest bardzo ograniczony.

Srebrna Góra Dojazd

Garść Historii

Srebrna Góra została założona jako osada górnicza w XIV wieku. Jednak dość szybko okazało się, że pokłady rudy srebra nie są tak imponujące i wieś zaczęła popadać w zapomnienie. Jej status diametralnie uległ zmianie po pierwszej wojnie śląskiej. Wówczas, po austriackiej przegranej, miasteczko oraz znaczna część Śląska przypadło we władanie Prusom. Nowi włodarze obawiali się militarnej dogrywki, dlatego też spojrzeli na przełęcz nieco inaczej. Dostrzegli bowiem w Srebrnej Górze spory potencjał strategiczny. I tak w roku 1765 rozpoczęto budowę Srebrnogórskiej Twierdzy.

Pod inwestycję wybrano dwa górujące nad przełęczą wzniesienia – Forteczną (Warowną) Górę oraz Ostróg. Budowa trwała ekspresowe 12 lat i zakończyła się w roku 1777. I tak Srebrna Góra stała się największą twierdzą górską w Europie. Zajmuje ponad 100 ha, a jej długość to 3 km! Zdjęcia z dronów, obejmujące całą konstrukcję robią szalone wrażenie <3 Gwoli wyjaśnienia, po jednej stronie przełęczy znajdziecie Fort Donjon, a po drugiej Fort Ostróg.

Twierdza Srebrna Góra godziny

Fort Spitzberg – Ostróg

Czas zwiedzania: 1 h – 1,5 h
Bilet wstępu kupicie na parkingu: Istnieje opcja zakupu biletu łączonego – Fort Ostróg-Spitzberg + Twierdza Srebrna Góra.

Najpierw proponujemy podejść do Fortu Ostróg i zostawić największą atrakcję na koniec. Pamiętajcie tylko, że pod samą bramą Fortu Ostróg nie ma kasy. Bilety możecie kupić na parkingu poniżej. Znajdziecie tutaj bilety łączone, jak i tylko do tego fortu. Fort Ostróg jako jedyny fort Twierdzy Srebrnogórskiej znajduje się w Górach Bardzkich. Powstał w latach 1769-72 i znajduje się na szczycie góry Ostróg. Miał za zadanie blokadę Przełęczy Srebrnej oraz ochronę południowej flanki twierdzy.

Kotlina Kłodzka Srebrna Góra
Srebrna Góra Bilet Wstępu

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się na zasadzie luźnej musztry. Z głośników na placu lecą przewrotnie dźwięki piosenki „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Na dziecińcu znajduje się sprzęt wojskowy, co z pewnością będzie atrakcją dla najmłodszych. Spacer wiedzie m. in. przez kuchnię. Zobaczycie też najgłębszą w kompleksie srebrnogórskim studnię (84 metry głębokości). Wejdziecie również na koronę fortu, skąd całkiem dobrze prezentuje się Fort Donjon leżący po drugiej stronie przełęczy. W okresie II wojny światowej znajdował się tutaj karny obóz jeniecki. Więziono tutaj wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego, w tym dziadka  Romana Giertycha. 

W okresie wakacji Fort Ostróg można zwiedzać codziennie w godzinach 10-18. Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się co godzinę i trwa około godziny. Ostatnie wejście z przewodnikiem zaczyna się o godzinie 17. W miesiącach Maj, Czerwiec, Wrzesień oraz Październik – 10-17, w pozostałe 10-16.

Srebrna Góra Fort
Wnętrza Fortu w Srebrnej Górze

Twierdza Srebrnogórska

Czas zwiedzania: 75 min (realnie 2h)
Bilet wstępu kupicie na parkingu: 35 pln normalny, ulgowy 28 pln, dzieci do lat 4 wchodzą bezpłatnie. Bilet wspólny z Fortem Ostróg-Spitzberg kosztuje natomiast 52 pln (normalny) oraz 40 pln (ulgowy)

Twierdza Srebrnogórska na Warownej Górze została zbudowana w XVIII wieku, w oparciu o projekt pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera, zmodyfikowany przez króla Fryderyka Wielkiego. Składa się ona aż z sześciu fortów i kilku bastionów. Twierdza powstała w dość ekspresowym tempie, dzięki wpompowanej w nią sporej ilości gotówki, jak również przekierowaniu do inwestycji ogromnej ilości robotników. Finansowanie inwestycji zapewnił ściągany na Śląsku specjalny podatek, zwany przez miejscowych dopustem srebrnogórskim. Trzeba przyznać, że podążając do atrakcji bardzo długo nie robi ona większego wrażenia. Dopiero, gdy znajdziecie się bezpośrednio pod murami, z Waszych gardeł wydobywa się gromkie „wooooow”.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrnogórska

Centralnym punktem Twierdzy Srebrna Góra jest Fort Donjon. Składa się z 4 wysokich wież o średnicy 60 m i 12 metrowych murów (to ich grubość!!!).  Wieże są połączone kurtynami. Potężne mury sięgają 30 metrów w górę. Do tego jest jeszcze głęboka sucha fosa. Na trzech kondygnacjach znajduje się 151 pomieszczeń fortecznych, czyli kazamat.

Nic dziwnego, że nie sposób było go zdobyć i nie podołały temu również oddziały napoleońskie. W razie oblężenia, samowystarczalny bastion mógł „normalnie” funkcjonować przez okres 5 miesięcy, dając oparcie 3400 wojakom. Mieli oni do dyspozycji studnie, magazyny, więzienie, piekarnie, browar i wiele innych udogodnień.

Srebrna Góra
Srebrna góra
w Srebrnej Górze na dziedzińcu często są koncerty

Podobnie i tutaj spacer odbywa się w formie zabawnego spaceru z przewodnikiem przebranym w mundur z okresu napoleońskiego. Przewodnik prowadzi wycieczkę do licznych miejsc, niedostępnych dla osób indywidualnie zwiedzających. A na końcu, przy murach, oddaje strzał z broni, gdzie huk wystrzału niesie się głośno. Twierdzę można również zwiedzać samodzielnie.

W sezonie Twierdza Srebrnogórska otwarta jest w godzinach 10-18 (Kwiecień-Październik), a w wakacyjne miesiące, w weekendy godzinę dłużej. W pozostałych miesiącach (listopad-marzec) od 10-17. Zwiedzanie trwa 75 min, jednak śmiało zarezerwujcie sobie łącznie ok 2,5h (z dojściem z parkingu, kupno biletów i oczekiwanie na przewodnika). Ostatnie wejście z przewodnikiem odbywa się na 1,5 h przed zamknięciem.

Twierdza Srebrnogórska
Mury w Srebrnej Górze

Srebrna Góra Miasteczko

Srebrna Góra  posiada zabytkową zabudowę miejską. Rozciąga się wzdłuż stromej, wąskiej i głębokiej doliny, rozdzielającej Góry Sowie od Bardzkich. Znajdziecie tutaj zabytkową zabudowę miejską, dawny kościół ewangelicki, wiadukty kolejowe: Żdanowski i Srebnogórski. Kilka lat temu odkryto tutaj wejście do starej kopalni srebra. Są plany, aby sztolnie udostępnić dla zwiedzających.

Srebrna Góra
Spacer z dzieckiem będzie tutaj z pewnością wielką atrakcją

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Czaję się na Twierdzę Srebrnogórską już od jakiegoś czasu. Jest niesamowita. Nie dziwię się, że to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska.

  2. Byliśmy w Twierdzy w tym roku. Poza sezonem, więc ruch niewielki. Fajne miejsce na lekcję historii. A huk broni prochowej w tej małej strzelnicy niezapomniany… 🙂

Write A Comment