Spacer przez Słowackie Tatry Bielskie

Trasa: Strednica – Dolina Mąkowa – Szeroka Przełęcz – Przełęcz pod Kopą – Dolina Zadnich Koperszadów – Jaworzyna Tatrzańska. Czas: 7h 20 min, Dystans: 15,9 km Przewyższenie: 1096 m

– Szlak przez Tatry Bielskie jest relatywnie prosty
– Czynny w okresie od 16 czerwca do 31 października
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu w słowackie góry

Tatry Bielskie w całości leżą po stronie słowackiej, tak samo jak miasteczko Biała Spiska, od którego otrzymały swoją nazwę. Na tatrzańskiej mapie szukajcie ich skrajnie po prawej stronie. Tak naprawdę stanowią niewielki wycinek Tatr, bo zajmują raptem 9% powierzchni całego masywu. Warto wiedzieć, że grań tworzy wapienny, długi na 14 km grzebień. Ciągnie się on od wschodu na zachód, trochę zaskakująco, ponieważ Tatry Bielskie są ustawione nie frontem, a bokiem do Głównej Grani Tatr Wysokich. Łącznikiem jest Przełęcz pod Kopą, przez którą wiodą wszystkie bielskie spacery.

tatry bielskie szlak

Najwyższym szczytem pasma jest Hawrań liczący 2152 m. Dawniej był on nazywany razem z sąsiednią Płaczliwą Skałą Szczytem Wideł. Nieco smuci fakt, że ani na Hawrań, ani na żaden z pozostałych pięciu bielskich szczytów przekraczających barierę 2000 metrów, nie prowadzi obecnie żaden szlak.

Trudności na Szlaku

Szlak technicznie nie jest trudny, nie jest też długi. W zasadzie nawet jak na standardy tatrzańskie nie ma tutaj aż tak sporego przewyższenia. Jednak pamiętajcie, że wciąż jest to ponad 1000 metrów do góry, wiec kondycja zdecydowanie się przyda. Kiedyś na szlaku był nawet łańcuch, ale został zdemontowany, a my jego braku w zasadzie nie odczuliśmy. Pomagał na bardzo krótkim odcinku, na prawie płaskiej skale, gdy było nieco bardziej mokro. Na starych mapach możecie dostrzec, że szlak na Široké sedlo jest jednokierunkowy. Na szczęście to zaszłość, a szlakiem możecie spacerować wedle fantazji w obie strony. I nie jest technicznie trudny. Zapraszamy!

tatry bielskie szlak

Dojazd oraz Parking

Najlepiej kierować się na niewielką miejscowość Zdziar. Z Krakowa nawigacja prowadzi prawie tak samo jak od Zakopanego. Dopiero w Nowym Targu trzeba odbić na Białkę Tatrzańską i następnie w Jurgowie przekroczyć granicę. Czas podróży: 2h 12 min. Na słowacki odcinek nie potrzebujecie żadnej winiety. Samochód pozostawiliśmy na parkingu pod nieczynnym latem ośrodkiem narciarskim Ždiar – Strednica. Parking jest bezpłatny.

Aby dostać się na miejsce komunikacją publiczną, najpierw będziecie musieli dotrzeć do samego Zakopanego. Następnym krokiem będzie skorzystanie z oferty firmy Strama – rozkład jazdy tutaj. Autokary kursują bezpośrednio do Popradu, wiec Tatry Bielskie są na trasie. Bilety można kupić online (do czego zachęcamy, szczególnie w sezonie). Natomiast u kierowcy istnieje opcja opłaty przejazdu w złotówkach lub euro. Jeśli nie pasują Wam godziny albo nie ma już wolnych miejsc, wówczas najwygodniej podjechać busem na Łysą Polanę (wszystkie busiki jadące na Morskie Oko), tutaj przejść przez graniczny niebieski mostek i podjechać słowackim pekaesem. Rozkład tutaj. Przystanek początkowy: Tatranská Javorina; Slovensko. Przystanek końcowy: Ždiar,,Strednica lyžiar.vlek

Opis Szlaku przez Tatry Bielskie

Strednica – Szeroka Przełęcz

Czas: 3h 40 min, Dystans: 5,8 km, Przewyższenie: 912 m

Najbardziej newralgiczne miejsce znajduje się na początku trasy. Pamiętajcie, aby za budynkiem bufetu trawersować stok podążając ledwo widoczną ścieżką okraszoną tyczkami. Ucieka ona w dół doliny, natomiast bardzo łatwo można podążyć wyraźną ścieżką w kierunku niewielkiego wzniesienia. Sami już wiemy, że na wzniesieniu nic ciekawego nie ma 🙂

tatry bielskie szlaki

Jeśli nie pomylicie trasy, to po 45min dotrzecie do krzyżówki z czerwonym szlakiem. Możecie tutaj również trafić maszerując prosto z samego Zdiaru przez Mąkową Dolinę (również 45min). Od krzyżówki szlak powoli, ale wyraźnie zaczyna się wspinać przez leśne gęstwiny. Po godzinie i dwóch kwadransach powinniście dotrzeć pod Hlásnou skalou. Skała wygląda bardzo przyjemnie, co możecie sprawdzić na poniższym zdjęciu, a na Was czeka teraz najmozolniejsze podejście. Bo szczytów specjalnie nie widać, a do góry trzeba „drzeć”.

tatry bielskie szlak

Można przyjąć, że punktem przełomowym jest przekroczenie strumienia, przy którym jest ławeczka i niewyraźna tablica. Stąd jeszcze 1,5 h do góry, ale szlak zaczyna być coraz piękniejszy, najgorsze za Wami. Ścieżka nie szturmuje ostro, aczkolwiek systematycznie zdobywa wysokość. Warto oglądać się do tyłu, bo zaczyna się rozpościerać całkiem przyjemna panorama. A spoglądając do góry również oczy same się radują. Byliśmy tutaj dwukrotnie i za każdym razem widzieliśmy tabuny świstaków i kozice! Po lewej macie Szalony Wierch, po prawej Płaczliwą Skałę.

tatry bielskie trasa
tatry bielskie trasa
tatry bielskie szlak

Szeroka Przełęcz (Široké sedlo) wznosi się na wysokości 1826 metrów. A samo wejście na nią jest spektakularne. Jednym krokiem otwieramy cudownie szeroki widok na Tatry Wysokie. Panorama rozpieszcza, serce rośnie. Za plecami widać Pieniny, Magurę Spiską i Beskidy. Ale tak naprawdę gwiazdami są Płaczliwa Skała oraz Hawran, które zaobserwujecie po prawej. Cudnie plastyczne w tej perspektywie. Przełęcz dzieli Tatry Bielskie na dwie części: Wschodnią oraz Zachodnią. Wyższa część jest po prawej stronie i wspomniane dwa szczyty uzupełniają jeszcze Nowy Wierch i Murań.

tatry bielskie panorama
tatry bielskie szlak
tatry bielskie trasa
tatry bielskie szlak

Szeroka Przełęcz – Przełęcz pod Kopą

Czas: 40 min, Dystans: 1,5 km, Przewyższenie: 108 m

Z Szerokiej Przełęczy możecie maszerować tylko w lewo. W prawo szlak jest zamknięty. Przed Wami zdecydowanie najprzyjemniejszy fragment trasy. Szlak trawersuje zbocza Szalonego Wierchu, który niegdyś zwany był Głupim Wierchem. Według Stanisława Eljasza-Radzikowskiego nazwa szczytu „zalicza się do przezwisk nadawanych na urągowisko szczytom bystro wznoszącym się, a więc uciążliwym przy wychodzeniu”. Eljasz dodatkowo wspominał, że „Sąsiedztwo najwyższych szczytów tatrzańskich około Łomnicy daje pyszny widok, tchnący dzikością w przeciwstawieniu do zielonych trawiastych zboczy Tatr Bielskich”. Trudno się nie zgodzić 🙂

Tatry Bielskie widoki
tatry bielskie
tatry bielskie

Może i szlakówki pokazują tylko 40 minut, jednak nie dajcie się zwieść. Częste postoje na zdjęcia oraz radowanie duszy sprawiają, że turyści spędzają tutaj znacznie więcej czasu. Do tego drzemki regeneracyjne oraz konsylia w zadumie zdarzają się tutaj równie często. Jednak, trzymając się oznaczeń czasowych, po 10 minutach od przełęczy dotrzecie do wielkiego dolomitowego kamienia. Prawie wszyscy przystają tutaj i robią sobie zdjęcie, bo panorama jest przepyszna. Kwadrans dalej i znowu cudne miejsce – Szalony Przechód! Czyli meldujecie się na najwyższym punkcie dzisiejszej trasy. Cały czas cudnie prezentuje się Płaczliwa Skała. Nazwa w języku polskim prawdopodobnie pochodzi od opinii mówiącej o wilgotnieniu ścian szczytu przed deszczem. Z tej perspektywy przypominają one hełm. I sami powiedzcie, czyż nie warto było wybrać się na spacer?

Tatry Bielskie
tatry bielskie widoki

Z Szalonego Przechodu teraz będzie już tylko w dół. Najpierw trzeba zejść na Kopske sedlo. Jest to miejsce łącznikowe pomiędzy Wysokimi Tatrami a Bielskimi. Teraz należy podjąć decyzję. Tak naprawdę nieważne, jaką dalszą drogę wybierzecie – z każdej opcji będziecie zadowoleni.

Którędy z Przełęczy?

– Możecie wyruszyć zielonym szlakiem przez jedyne w Tatrach Bielskich schronisko – Chata Plesnivec – i następnie dotrzeć do drogi biegnącej w stronę Łysej Polany (Tatrzańska Kotlina). 3h 55 min
– Zejść niebieskim szlakiem w kierunku Kežmarská Biela voda, bus. 3h 20 min
– Wybrać czerwony szlak do cudnego schroniska Chata pri Zelenom plese i następnie zejść, jak wyżej, do Kežmarská Biela voda, bus. W tej wersji jest to szlak na prawie 4h
– Zejść niebieskim szlakiem przez uroczą Dolinę Zadnich Koperszadów do Tatranskiej Javoriny – 3h

tatry bielskie panorama
tatry bielskie widoki

Przełęcz pod Kopą – Jaworzyna Spiska

Czas: 3h, Dystans: 8,6 km, Suma Zejść: 824 m

Jest to najkrótsza opcja w dół. Zajmie Wam 3h i wyprowadzi Was najbliżej przejścia granicznego, a i do pozostawionego na parkingu samochodu też nie będzie specjalnie daleko. Przyjdzie Wam spacerować Doliną Zadnich Koperszadów, która jest imponująco szeroka, a do tego nie jest wypełniona po brzegi lasami. Dużym plusem jest fakt, że niebieski szlak zamiast ostro zanurkować w jej otchłań, bardzo przyjemnie trawersuje południowe stoki Płaczliwej Skały i powoli opuszcza miejsca widokowe. Mimo że w założeniu 3h to dość sporo, szlak w zupełności się nie nudzi. Metry umykają bardzo szybko, a widoki towarzyszą bardzo długo. Po drodze przemkniecie przez widoczną poniżej Koperszadzką Bramę.

tatry bielskie szlaki
tatry bielskie trasa
tatry bielskie widoki
tatry bielskie
tatry bielskie niedzwiedzie

Gdy dotrzecie do szlabanu i Polany Pod Muraniem (Gałajdowa Polana), zatrzymajcie się na chwilę i spójrzcie za siebie. Prawda, że Wysokie Tatry prezentują się stad zjawiskowo? A teraz na prawo – pięknie wznosi się tutaj Murań. Dość charakterystyczny, jedni dostrzegają w nim łeb tygrysa, inni widzą żabę. Władysław Cywiński pisał, że długa na 1200 metrów, wysoka na 200, jest jedną z najwspanialszych wapiennych ścian całych Tatr. Z polany do wioski pozostało jeszcze 40 min asfaltem. Gdy już dotrzecie do głównej drogi, po lewej stronie jest śliczny drewniany kościółek, a po prawej sklep plus przystanek autobusowy 🙂 Teraz powrót – Łysa Polana jest w lewo, trzeba liczyć około 35 min spaceru (2,7 km), natomiast do miejsca, gdzie zostawiliście samochód, czyli do Strednica 8,2 km w prawo. Dlatego jeśli autobus nie chce przyjechać, warto rozważyć opcję autostopu.

tatry bielskie trasa
tatry bielskie szlak
tatry bielskie szlak

Tatry Bielskie Nieco Historii

Ze szlakami tutaj kiedyś było nieco inaczej. U schyłku lat 70-tych pod przykrywką ochrony przyrody zamknięto najciekawsze okoliczne szlaki dla ruchu turystycznego. Można rzec, że zupełnym przypadkiem, w niedalekiej Jaworzynie, znajdował się niemający kompletnie związku ze sprawą ośrodek wypoczynkowy dla dygnitarzy politycznych, którzy cenili sobie nad wyraz spokój i prywatność… Na szczęście, dzięki staraniom mieszkańców okolicy, w roku 1993 został przywrócony szlak prowadzący na Szeroką Przełęcz. Początkowo jednokierunkowy, dziś już szczęśliwie bez ograniczeń.

Z przełęczy niegdyś można było dodatkowo pognać w prawo i postawić swoją stopę na Płaczliwej Skale. Jednak dziś wciąż jest to nielegalne, choć ścieżka prowadząca na Płaczliwą Skałę, dziwnym trafem, przez te wszystkie lata nie zarosła. Może i ona symbolicznie lobbuje za przywróceniem trasy pod legalne skrzydła turystyki. I mamy nadzieję, że wkrótce również i to nastąpi. Jedyne, na co obecnie możemy liczyć, to spacer na rozdzielającą masyw Szeroką Przełęcz. Tylko i aż, ponieważ spacer palce lizać! Ponadto granicę od Tatr Wysokich wydzielają dwie walne doliny. Czyli upraszczając, takie doliny, które wiodą od grani głównej aż do podnóża gór. Po stronie wschodniej będzie to Dolina Przednich Koperszadów, będąca odnogą Doliny Kieżmarskiej, a po zachodniej części Dolina Zadnich Koperszadów, która w tym wypadku jest częścią Doliny Jaworowej.

tatry bielskie szlak

Tatry Bielskie Informacje Praktyczne

– Szlak jest technicznie prosty
– Wymaga około 7h spaceru plus postoje
– Pamiętajcie jednak, że szlak w okresie zimowym (od 1 listopada do 15 czerwca) jest zamknięty
– Przed wyruszeniem na szlak pamiętajcie o ubezpieczeniu
– Wstęp do Parku jest bezpłatny
– Dojazd na miejsce: autobus Strama lub bus na Łysą Polanę + CSAD

tatry bielskie trasa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Hej, świetny blog! Chciałam zapytać, czy 16 km to już całe „kółko” czy bez dojścia do auta?

    • niestety bez dojścia do samochodu. Tutaj trzeba dostopować lub liczyć na słowacką komunikację publiczną. Jednakże stop działa sprawnie, sami testowaliśmy kilkukrotnie 🙂

  2. Dziękuję za wspaniały wpis. Wydrukowałam go sobie, i na całej trasie szłam według Waszych wytycznych. Pół trasy niestety we mgle ale późniejsze widoki to bajka. Polecam wszystkim, nawet tym co wielkiej kondycji nie mają tak jak ja :). Dacie radę. Widoczek na górze wszystkie bóle w nogach wynagrodzi. A bardzo blisko granicy .

Write A Comment