Co warto zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii

Czeska Szwajcaria to szalenie piękna i urocza kraina, położona u naszych południowych sąsiadów nad Łabą. Będąc tutaj można odnieść wrażenie, że trafiliśmy do krainy baśni przez próg domowej szafy. Co też nie powinno specjalnie dziwić, skoro w Czeskiej Szwajcarii kręcone były kadry do „Opowieści z Narni”. Do największych atrakcji Czeskiej Szwajcarii bez wątpienia zaliczamy monumentalną Bramę Pravcicką czy też Wąwóz Edmunda. Większość ciekawych miejsc znajduje się w okolicach niewielkiej miejscowości Hreńsko. To co najbardziej przyciąga turystów do Czeskiej Szwajcarii to malownicza mieszanka skalnych labiryntów, wąwozów, imponujących baszt oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. To idealne miejsce dla osób szukających kontaktu z naturą oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

atrakcje w Czeskiej Szwajcarii

Gdzie leży Park Narodowy Czeska Szwajcaria?

Nasze oczy najlepiej skierować na trójstyku granicy pomiędzy Polską, Czechami oraz Niemcami.  To tutaj, na północno-zachodnich rubieżach Republiki Czeskiej, na Wyżynie Dieczyńskiej, na obszarze Gór Połabskich, odnajdziemy czarujący Park Narodowy Czeska Szwajcaria (czes. Národní park České Švýcarsko). Obejmuje on obszar ponad 79 km² i rozciąga się pomiędzy miejscowością Hrensko na zachodzie oraz miejscowością Chřibská na wschodzie. Od północy sąsiaduje z niemiecką Saksońską Szwajcarią, a od południa z obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce.

Można przyjąć, że sercem Czeskiej Szwajcarii jest niewielka miejscowość Hrensko. Od granic Polski to raptem nieco mniej niż 40 km, jednak droga wiedzie tutaj nieco naokoło. I tak, z Wrocławia na dojazd trzeba poświęcić 3.5 godz. a nawigacja prowadzi przez Görlitz oraz Budziszyn. Niestety, z uwagi na usytuowanie oraz dość kiepsko rozwiniętą komunikację publiczną w regionie, Czeska Szwajcaria zdecydowanie bardziej sprzyja osobom podróżującym własnym samochodem.

czeska szwajcaria

Atrakcje w Czeskiej Szwajcarii

Na odwiedzenie najważniejszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii warto zarezerwować sobie przynajmniej weekend. Jeśli natomiast los zaserwował nam nieco więcej czasu, to z pewnością będziemy mogli go należycie spożytkować, szczególnie że po sąsiedzku kusi chociażby niemiecka Szwajcaria Saksońska, Tiskie Steny, czy nie tak odległe Kokorisko. Nie wszędzie można płacić kartą, a Czesi oprócz koron przyjmują również euro, choć po dość kiepskim przeliczniku. 

Jeśli mamy dobrą kondycję, to trzy największe atrakcje Czeskiej Szwajcarii możemy śmiało połączyć w jedną, całodniową wycieczkę (Pravcicka Brama z pałacykiem Sokole Gniazdo, Wąwóz Edmunda oraz Wąwóz Dziki). W naszej opinii najwygodniej będzie rozpocząć wędrówkę w miejscowości Mezní Louka i najpierw przeprawić się przez oba wąwozy, a na koniec pozostawić Pravcicka Brame. Drugą opcją jest start w miejscowości Hrensko. Uwaga – obecnie, po wielkim pożarze, który zdewastował Czeską Szwajcarię w 2022 roku, spora część szlaków jest zamknięta i pełna pętla nie jest obecnie możliwa. W Czeskiej Szwajcarii można spacerować z psami.

zachód Słońca w Czeskiej Szwajcarii

1. Brama Pravcicka – Największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii

Zaczynamy od wysokiego C, czyli od największej atrakcji Czeskiej Szwajcarii jaką jest Brama Pravcicka (cz. Pravčická brana). Prowadzi do niej czerwony, niespecjalnie wymagający szlak z miejscowości Hrensko. W jedną stronę trzeba liczyć około 1.5 godz. Brama Pravcicka jest naturalnym skalnym mostem, który odnajdziemy w Górach Połabskich. Imponuje swoimi gabarytami, ponieważ rozpiętość bramy u podstawy wynosi szalone 26.5 m, a górna powierzchnia płyty stropowej wznosi się na wysokości 21 m. To największy łuk skalny z piaskowca w Europie. Nic dziwnego, że to właśnie monstrualnych rozmiarów Brama Pravcicka stała się symbolem Czeskiej Szwajcarii.

Bezpośrednio przy bramie znajduje się niewielki pałacyk Sokole Gniazdo (Sokoli hnizdo), w którym odnajdziemy małą galerię z obrazami oraz restaurację. Największą atrakcję Czeskiej Szwajcarii można podziwiać z okolicznych galeryjek umieszczonych na piaskowcowych ostańcach (tutaj wejście jest płatne, można płacić kartą). Co ciekawe, niegdyś można było wkroczyć na sam luk  Bramy Pravcickiej, jednak z uwagi na ogrom turystów, ta forma zwiedzania została zabroniona. Jeżeli jesteście fanami Opowieści z Narni, to z pewnością rozpoznacie filmowe kadry w których pojawiła się Brama Pravicka.

szlak do Bramy Prawickiej w Czeskiej Szwajcarii
Pravicka Brama w Czeskiej Szwajcarii
wejście do Czeskiej Szwajcarii
największa atrakcja Czeskiej Szwajcarii
taras z widokiem na Bramę Prawicką w Czeskiej Szwajcarii

2. Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz

Drugą, równie intrygującą jak Brama Pravicka, atrakcją Czeskiej Szwajcarii jest Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz. Znajduje się on pomiędzy miejscowościami Mezní Louka a Hrensko. Co ciekawe, wąwozu nie można w całości pokonać pieszo. Spacer bowiem wąskim kanionem jest przeplatany flisackimi przeprawami przez rzekę Kamenica. Dlatego warto wcześniej upewnić się w jakich godzinach pływają łodzie. A trzeba przyznać, że podróż przez perłę Czeskiej Szwajcarii jest niebanalna. Wiedzie ona przełomem, gdzie skalne ściany wspinają się nawet 150 metrów powyżej tafli wody.

Dwukrotnie będziemy korzystać z tak zwanych pychówek w asyście przewodników. Rejs Wąwozem Edmunda trwa około 20 minut, natomiast Dzikim Wąwozem – kwadrans. Sięgając w głąb historii Czeskiej Szwajcarii wiemy, że pierwszego przepłynięcia Kamenicy wąwozem na odcinku od Dolskiego mlýna do Hrenska, dokonano w 1877 roku. Podróż odbyła się w ramach zakładu na trzech tratwach o długości 4 m. To właśnie ten wyczyn zrodził pomysł, aby wykorzystać łodzie do zwiedzania niedostępnych zakamarków wąwozu. Pod koniec XIX wieku, z inicjatywy księcia Edmunda Clary-Aldringena oraz Hreńskiego Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, rozpoczęto budowę infrastruktury turystycznej w postaci kładek i przejść tunelowych w skałach. Nazwę wąwozu Edmundova soutěska nadano na cześć księcia Edmunda Clary-Aldringena.

Opis Szlaku przez Pravcicką Branę – Klik
Dziki Wąwóz oraz Wąwóz Edmunda – Klik

Wąwóz Edmunda w Czeskiej Szwajcarii
Wąwóz Edmunda w Czeskiej Szwajcarii
flisacy w Czeskiej Szwajcarii
czeska-szwajcaria-atrakcje

3. Mariina skála – czarująca panorama Czeskiej Szwajcarii

Gdy już odwiedzimy Prawicką Bramę oraz wąwozy Edmunda warto wyruszyć na dalsze rubieże Czeskiej Szwajcarii. Popularnym uzupełnieniem powyższych atrakcji jest ekspresowy spacer na Skałę Marii (cz.  Mariina vyhlídka, Mariánská vyhlídka ). Znajduje się ona w północno-wschodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, nieopodal miejscowości Jetřichovice. Wspinaczka na Skałę Marii trwa około 40 minut, a finałowy odcinek prowadzi przez metalowe oraz wyciosane w piaskowcu stopnie. Marina skala jest wybornym punktem widokowym, który szczególnie polecamy na tutejsze zachody słońca. Bo trzeba przyznać, że panorama Czeskiej Szwajcarii skąpanej w ciepłych barwach zapada na długo w pamięci. Jeśli mamy nieco więcej czasu, to możemy podejść 25 minut dalej na punkt widokowy Vilemínina stena. Stąd w kadry aparatu wskakuje jeszcze dodatkowo fotogeniczna Skała Marii.

Czeska Szwajcaria
atrakcje w Czeskiej Szwajcarii
punkty widokowe w Czeskiej Szwajcarii
Czeska Szwajcaria atrakcje

4. Wieża widokowa Růženka

Już sama podróż przez bezdroża Czeskiej Szwajcarii jest nad wyraz satysfakcjonujące. Przyjemnie usiane wsie, kręte drogi, sady i pagóry tworzą malowniczą całość. W ten sposób dotrzemy do niewielkiej wsi Růžová. Skąd w mniej niż w kwadrans nieśpiesznego spaceru zameldujemy się na szczycie Pastevní vrch (Wzgórze Pastwiskowe), gdzie wznosi się niewielka, betonowa wieża Růženka (Śpiąca Królewna). Konstrukcja ma raptem 6.2 metra wysokości, jednak to wystarczy, aby zaserwować odwiedzającym przyjemną panoramę Czeskiej Szwajcarii.

wieża widokowa w Czeskiej Szwajcarii
wieża widokowa w Czeskiej Szwajcarii
wieża widokowa Czeska Szwajcaria

5. Punkt widokowy Belvedere – widoki na Czeską Szwajcarię

Kilka kilometrów na południe od Hreńska, nieopodal miejscowości Labská strán, prawie 130 metrów ponad sunącą w dole Łabą, znajduje się punkt widokowy Belvedere. Powstał on na początku XVIII wieku, a budowę zlecił książę Franz-Karl Clary-Aldringen. Jego letnia rezydencja znajdowała się kilka kilometrów dalej w zamku Binsdorf. Gdy rezydencja spłonęła zainteresowanie na pewien czas punktem widokowym zmalało. Jednakże w 1841 powstała tutaj niewielka restauracja, a sam widok na Czeską Szwajcarię przyciąga kolejne rzesze turystów.

Belvedere w Czeskiej Szwajcarii
Belvedere w Czeskiej Szwajcarii
punkty widokowe w Czeskiej Szwajcarii

6. Hrensko Brama do Czeskiej Szwajcarii

Jeżeli już odwiedziliśmy Czeską Szwajcarię, to warto poświęcić chwilę na miejscowość Hrensko. Znajduje się ona tuż przy ujściu rzeki Kamenice do Łaby, około 12 km na północ od miasta Děčín. Hrensko leży w skalnym, ciasnym kanionie, u podnóża pasma Děčínská vrchovina. Położone jest między obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce oraz Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria. Miejscowość pierwotnie była niewielką osadą flisaków i drwali, w której znajdowały się głównie magazyny drewna. Hrensko jest naprawdę niewielkie, ciągnie się wzdłuż drogi oraz rzeki Kamienice. Mieszka w nim na co dzień mniej niż 400 osób.

Warto w nim zwrócić uwagę na Kościół św. Jana Nepomucena z roku 1786 oraz na drewniane zabudowania wciśnięte w tutejsze skalne wnęki. Uroczo wygląda Stara Plynarna, czyli zabytkowy budynek dawnej gazowni. Warto również wdrapać się na punkt widokowy (Horní Janovská vyhlídka ) z widokiem na samo Hrensko. Jednak największe wrażenie robią wysokie, kilkudziesięciometrowe, skalne ściany górujące nad miasteczkiem. A samo Hrensko? Mamy mieszane uczucia przez wzgląd na sporą ilość straganów z chińszczyzną.

spacer przez Czeską Szwajcarię

Mapa atrakcji w Czeskiej Szwajcarii

Co prawda dość ciężko dopaść mapę Czeskiej Szwajcarii w polskich księgarnianych, jednak tutaj z małą pomocą przychodzą miejscowi. Ponieważ zostawiając samochód chociażby na parkingu w miejscowości Mezní Louka, otrzymamy poglądową mapę Czeskiej Szwajcarii wraz z opisanymi ścieżkami i szlakami. Natomiast jeszcze przed wyjazdem warto zajrzeć do aplikacji mapy.cz która jest bardzo pomocna przy planowaniu urlopu. Warto wcześniej ściągnąć sobie mapę Czeskiej Szwajcarii na telefon, dzięki czemu będziemy mogli nawigować się nawet gdy telefon będzie offline.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w okolicy Czeskiej Szwajcarii?

W Rynarticach, znajduje się Trpasličí skále, czyli skała krasnoludków. Jeszcze w XIX wieku nieznany autor wyrzeźbił na skale podobizny 7 krasnali i Królewny Śnieżki. Skała jest widoczna z drogi i znajduje się po lewej stronie, zaraz przy wjeździe do wsi. Jej zwiedzanie nie powinno zająć więcej niż kilka minut.

Po sąsiedzku Czeskiej Szwajcarii znajdują się Łabskie Piaskowce, w których warto odwiedzić chociażby sympatyczne  Tiské steny. To tylko 40 min. podróży samochodem od Hrenska lub o połowę krócej z centrum miejscowości Děčín. Pełna pętla powinna zająć około 2 godz. Nieopodal jest również 30 metrowa kamienna wieża widokowa Děčínský Sněžník. Również samo miasteczko Děčín, przez które przymyka Łaba jest warte uwagi. Znajduje się tutaj zgrabnie odnowiona starówka oraz zamek na wysokiej skale.

Bardzo często turyści łączą odwiedziny w Czeskiej Szwajcarii z wizytą w niemieckiej części, czyli w Saksońskiej Szwajcarii. Tutaj tradycyjnie i bezapelacyjnie polecamy Bastei, szalone Schrammsteine, czy też Pfaffenstein. Jeśli natomiast będziecie szukać dalszych atrakcji po czeskiej stronie, to śmiało można zapisać sobie w kajecie przepiękne organy bazaltowe, czyli Pańską Skałę oraz Gigantyczne Głowy w rejonie Kokorinsko.

Diabelskie Głowy
panska skala

Czeska Szwajcaria Pravcicka brama – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

Dorośli: 80 Kc / 3,5 € / ok 16 pln
Dzieci, studenci oraz emeryci: 40 Kc /  2 € / ok 8 pln
Kwiecień – Październik: codziennie, 10:00 – 18:00
Listopad – Marzec: sobota, niedziela, 10:00 – 16:00

Czeska Szwajcaria Wąwóz Edmunda – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

30 Marca – 7 Październik: codziennie, 10:00 – 18:00
8 Październik – 4 listopada: codziennie, 10:00 – 17:00

Czeska Szwajcaria Dziki Wąwóz – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

30 Marca – 7 Październik: codziennie, 9:00 – 17:00
8 Październik – 4 listopada: codziennie, 9:00 – 16:00

czeska szwajcaria bilety godziny otwarcia

Gdzie szukać noclegu w Czeskiej Szwajcarii

Naszym zdaniem, jeśli ktoś planuje urlop w Czeskiej Szwajcarii, to najlepszym miejscem do szukania noclegu będzie niewielka miejscowość Hrensko lub jeszcze mniejszy przysiółek Mezní Louka. Jednak warto pamiętać, że liczba turystów, którzy odwiedzają Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii sprawia, że z miejscami może być problem. Zdecydowanie warto wszystko rezerwować z wyprzedzeniem. Można również rozważyć nocleg w nieodległym mieście Decin, które jest centrum turystycznym regionu. My tradycyjnie zdecydowaliśmy się na pole namiotowe w Czeskiej Szwajcarii i finalnie spaliśmy na trzech różnych. Jeśli Mosquito oraz Mezní Louka / Rainwiese Campsite nie zachwyciły, to Autokemp Česká brana był przyzwoity. 

Czy można zwiedzać Czeską Szwajcarię z Psem?

Jeśli chodzi o spacery z psami po Czeskiej Szwajcarii, to mamy dobre wiadomości. Szlaki są ogólnodostępne, a w miejscach, gdzie musimy zapłacić za wstęp, czy to przy Bramie Pravcickiej, czy na przeprawach flisackich, widzieliśmy i towarzyszyły nam psy innych turystów, więc śmiało możecie zabrać swoje czworonogi na urlop! Warto przy okazji podkreślić podejście Czechów do turystyki z psami. W wielu miejscach widzieliśmy specjalnie przyszykowane miski z wodą, a tutejsze parki narodowe nie wprowadzają większych ograniczeń dla czworonogów.

Czeska Szwajcaria pies

Park Narodowy Czeska Szwajcaria

Park Narodowy Czeska Szwajcaria kryje się pod oryginalną nazwą Národní park České Švýcarsko. Został utworzony 1 stycznia 2000 na powierzchni około 79 km², jako czwarty park narodowy Czech. Obszar parku został wydzielony z Obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Park powołano, aby zachować unikalne formy skalne z piaskowca oraz rozległe obszary o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu i naturalnych ekosystemach. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najlepiej zachowanych fragmentów Wyżyny Dieczyńskiej, który w swoich granicach kryje najcenniejsze regiony Łabskich Piaskowców – Jetřichovické steny oraz część Děčínských sten. Możecie śmiało liczyć na przepiękne skalne miasta utworzone z piaskowca, bramy, baszty, wąskie tarasy skalne oraz iglice i wąwozy. Co ciekawe, obszar stanowiący część Łabskich Piaskowców jest urozmaicony również formami bazaltowymi!

Doliny trzech rzek (Křinice, Kamenice i Łaby) utworzyły graniczne przełomy, które dzielą Czeską Szwajcarię na oddzielne części, które charakteryzują się krajobrazem typowym dla gór płytowych. Mimo, że jest to obszar, który jasno kojarzy nam się z górami, to właśnie tutaj, na obszarze Czeskiej Szwajcarii, znajduje się najniżej położony teren w Czechach. Jest on ulokowany w miejscowości Hrensko, która leży na wysokości 115 m n.p.m. Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka.

punkty widokowe w Czeskiej Szwajcarii

Historia Czeskiej Szwajcarii

A teraz nieco historii. Śmiało można powiedzieć, że Czeska Szwajcaria zachwyca i uwodzi turystów od ponad stu lat. Nazwa rejonu została zaadaptowana od sąsiadki, Saksońskiej Szwajcarii, która należy już do niemieckiej części Łabskich Piaskowców. Nazwę nadali jej szwajcarscy malarze doby romantyzmu w XVIII wieku. Autorami byli Anton Graff (portrecista oraz pejzażysta) oraz Adrian Zingg (grafik oraz miedziorytnik). Obaj pracowali przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej od roku 1776. Wykładali również na Akademii w Dreźnie. Z jednej strony tęsknili szalenie za ojczyzną, a z drugiej tak zachwyciło ich piękno obszaru nad Łabą, że ochrzcili tereny Szwajcarią na obczyźnie.

W roku 1826 został wydany pierwszy przewodnik po Czeskiej Szwajcarii autorstwa rodziny Thunów. Natomiast w roku 1879, w Hrensku i Vysokiej Lípie, na wzór towarzystw alpejskich, powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej. Członkowie towarzystwa zaczęli znaczyć szlaki, budować mostki oraz wieże widokowe. W roku 1884 umożliwiono turystom zwiedzanie malowniczych wąwozów, a pół wieku później rodzina Clary-Aldrigenów przebudowała drogę z Hrenska do Bramy Pravcickiej. Pierwsze przymiarki do powołania ochrony regionu pojawiły się w roku 1928. Jednak finalnie Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii powstał w 2000 roku, 10 lat po tym, jak powstał  Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii.

W lipcu 2022 roku w Czeskiej Szwajcarii wybuchł pożar. Jak się niestety miało okazać, był to największy taki kataklizm w historii Republiki Czeskiej. W akcji brało udział ponad 6000 strażaków. Pomoc napłynęła również w z Polski. Trudna akcja gaśnicza trwała 20 dni, podczas których pożar rozprzestrzenił się na ponad 1000 hektarów lasów.

ostańce w Czeskiej Szwajcarii
Czeska Szwajcaria po pożarze
pożar w Czeskiej Szwajcarii
Pożar w Czeskiej Szwajcarii uwieczniony na zdjęciu w Sokolim Pałacyku

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

30 komentarzy

 1. Zrobiliśmy wczoraj ten tour dzięki Wam. Wszystko jest tak jak mówiliście, zrobiliśmy pętlę od Mezni Louka przez wąwozy aż do Bramy i powrót czerwonym szlakiem. Zajęło nam to prawie 8h, ale to dlatego, że często przystawaliśmy robić zdjęcia.
  Kierunek „iścia” jest istotny, bo brama jest nagrodą za wszystko, przydora z każdym krokiem jest coraz bardziej imponująca i na końcu jest całkowity opad szczęki. Gdybyśmy najpierw poszli do niej, to wtedy wąwozy nie robiłyby żadnego wrażenia.
  Serdecznie dziękuję za wpis, dzięki właśnie takim rewelacyjnym poradnikom człowiek ma szansę zwiedzić kawałek świata. Czapki z głów

 2. Świetny, profesjonalny przewodnik. Różne Pascale powinny się na Was wzorować. Pozdrawiamy i dziękujemy.

 3. Brzmi super 🙂 chciałabym tam wybrać się z rodzicami, niestety tata ma problem z kolanem stąd moje pytanie. Jeżeli chodzi o drogę pod górę to da radę, ale jak pojawiają się schody to robi się problem. Czy będzie to dla nas przeszkoda? Pozdrawiam

  • Cześć Justyna, ciężko nam powiedzieć jak dużym wyzwaniem może okazać się taka wycieczka dla Twojego taty. Dla każdego jest to kwestia bardzo indywidualna. Jednak warto wspomnieć, że schody pojawiają się na galeryjkę przy Bramie (miejsce które nie jest obligatoryjne. Można kontynuować spacer nie wchodząc na galeryjkę). Plus w kilku punktach na szlaku również możecie spodziewać się fragmentów ze schodami.

 4. Witajcie 🙂 chcemy z siostrą i jej bliźniakami (3,5l) wybrać się na majówke do czeskiej szwajcarii. Czy możecie mniej więcej określic ile od parkingu trzeba będzie przejść km ? zastanawiamy się czy dzieciaki dadzą radę 🙂

  • Cześć Alicja, mamy nadzieje, że udało Ci się odszukać potrzebną informację na stronie, a dzieciaki dały rade na wyjeździe 🙂 Trasa z Mezní Louka przez Wąwóz Edmunda do Hreńska to nieco ponad 7 k. A przez Pravcicka Brane 7,5 km. Obie wycieczki można połączyć w jedną całość 🙂

 5. Kempingi są z polami namiotowym ?? Polecacie spanie pod namiotem czy lepsza opcja są domki ?? Pozdrwiam

  • tak, na obu wskazanych kampingach można rozłożyć się namiotem 🙂 sami bardziej cenimy sobie namiot aniżeli domki, ale to zapewne dlatego że tak wolimy spać w górach 🙂

 6. Witam, a czy można tam się wybrać z wózkiem, czy teren jest w miarę równy? przepraszam, jeśli pytanie jest głupie…

  • Hej Agata, na szlaku widzieliśmy trochę wózków, z pewnością będzie to nieco męczące, ale nie awykonalne 🙂 Najkorzystniej będzie obrać ten wariant: https://mapy.cz/s/comosazuhu Przepraszamy, że tak późno odpisujemy 🙁

 7. Pravcicka brama przecudowna!!!!(gdyby tylko nie ta restauracja… zapach frytek, turysci z piwkiem… ).
  Ale tarasy widokowe na gorze … ach i och! PRZECUDOWNE widoki! Zrobily na mnie mega wielkie wrazenie!!!!

  Polecam trasę z Mezni Louka ? piękne skaly po drodze i generalnie jest to bardzo przyjemna ścieżka bez stromych podejść.

  Zejście do Hrenska bez większych ochów. Zwykły chodnik z pielgrzymką turystów wędrujących pod górkę…

  Wąwóz Edmunda warty przejścia, widoki bajkowe, przejazdzka łódką bardzo przyjemna – i ta fantastyczna cisza gdy przewodnik chwilowo milczy ?

  Co do campingu Mosquito w miejscowości Vysoka Lipa, to jest to bardzo kameralne miejsce ? pierwsze wrazenie jest dość słabe… ale camping zyskuje po dłuższej chwili pobytu ? można nawet znaleźć lodówkę i kuchnię z jadalnią ?woda pod prysznicem gorąca! Generalnie trzeba wczuć się troszkę w miejscowy klimat. Nawet jest basen strzeżony, a nawet dwa – jeden dla mniejszych, drugi dla nieco większych ?

  Bardzo polecam Czeską Szwajcarię – ujęła mnie za serce! I to bardzo! Na pewno tam jeszcze kiedyś wrócę! Dziękuję za inspirację ?

 8. Trafiłam tu dzisiaj przypadkiem i całe szczęście… Jadę do Czeskiej Szwajcarii 🙂 Przez Was i dzięki Wam. Siedzę w pracy i ciągle przez Messengera molestuję Męża 😉

  • Mamy nadzieję, że wycieczka się udała i że jeszcze kiedyś nasze wpisy przydadzą się zaplanowania urlopu, pozdrawiamy serdecznie 🙂

 9. Cześć kochani! Już drugi raz jadę z Wami ( znaczy się z Waszymi wytycznymi 😀 ) Cudowny blog i bardzo fajne konkretne rozplanowanie tras. Mam zamiar teraz na weekend wyskoczyć do Czeskiej Szwajcarii- pierwszy raz z pieskiem. Chciałabym się dopytać o trasę z Mezni Louka do Bramy a potem przez Wąwóz Edmunda do Mezni Louka. Czy w jeden dzień da radę to zrobić? Czy jest to bardzo męczący kierunek? I czy lepiej iśc najpierw do Bramy a potem na wąwóz czy odwrotnie? Dziękuje bardzo, że jesteście i za Wasze wpisy !

 10. Jesli ktos chce sie wybrac do Czeskiej Szwajcari i tak jak ja trafi na tego bloga to polecam wybrać się na punkt widokowy „Mariina Skala/ marina vyhlidka” i przejść również tym szlakiem – nam brakło czasu byliśmy tylko na tym punkcie widokowym, i szlak wzieliśmy od końca 🙂 Parking jest przy samym wjeściu na szlak czy jest płatny w weekend nie wiem, my byliśmy w poniedziałek auta były 4 parkingowego brak.
  opuściłam bym tą Pańska Skałe chyba że ktoś chce to odhaczyć, ale w sumie nic ciekawego – uwaga parking jest zaraz przy głownej drodze! My zrobilismy bład i podjechaliśmy od drugiej strony.

 11. Joanna Ciupak Reply

  Linki do kempingów nie działają.
  Można prosić o nazwy kempingów ,żebym mogła je sobie wyszukać?

 12. Mamy do wyboru tylko jedna z dwóch glownych atrakcji, a zależy nam na jak najpiękniejszych widokach. Co wybrać? 🙂

 13. Cześć, Waszym zdaniem łatwiej będzie nam przejść tę trasę z 1,5 rocznymi bliźniakami w wózku czy w nosidłach na plecach?

 14. Witam. Mam pytanie czy trasy w Czeskiej Szwajcarii nadają się dla maluszkow? Widzę że Wasz w nosidełku, nasza czterolatka wędruje sama, ale czy dany radę?
  Drugie pytanie to czy warto gdzieś w okolicy zatrzymać się na 2 tygodnie, tzn. czy jest tam na tyle atrakcji i szlaków aby nie nudzić się z dwójką dzieci podczas długiego letniego urlopu (drugie 10 lat) ??

  • Podczas naszych spacerów widzieliśmy dużo rodzin z najmłodszymi, dlatego wydaje nam się, że dla dziarskiej Czterolatki zarówno wąwozy jak i spacer pod Bramę będzie atrakcyjny 😉 W Czeskiej Szwajcarii byliśmy jeszcze sami, ale planujemy wrócić z Radkiem, żeby sprawdzić czy Prawicka Brama wciąż stoi 🙂

  • Czasami potrzebujemy nieco czasu, żeby dojrzeć drugie pytanie 😉 Dwa tygodnie to dość sporo, ale jeśli macie samochód i jesteście skłonni poświęcać nieco czasu na dojazdy to warto rozważyć taką opcję. Relatywnie niedaleko jest szalenie piękna kraina – Czeski Raj (dużo zamków, łatwych szlaków i skalnych miast). Bardzo ładnie prezentuje się również Kokořínsko, choć tutaj jeszcze nie byliśmy. Z Czeskiej Szwajcarii jest również rzut beretem do Saksońskiej Szwajcarii i Drenza. A i góry w okolicach Żytawy potrafią pozytywnie zaskoczyć i czeskie Góry Izerskie!

 15. Hej 🙂
  co kiedy łodzie nie kursują? Można zwiedzić choć częściowo wąwóz a potem zawrócić czy jak to wygląda?

 16. Witajcie, piękny opis – zamierzam się udać tam w lipcu ale będę w drodze przejazdem i chciałbym zobaczyć tylko bramę – gdzie zaparkować autem i jak długo może trwać ta część?

  • Najbliższy parking będzie tuż przed miejscowością Hreńsko. Stąd trzeba podejść wzdłuż drogi 1,5 km i dopiero wtedy szlak ucieka w las. Na przejście całości startując z parkingu plus wejście na punkty widokowe w okolicach Bramy trzeba liczyć około 3h. Chyba, że udałoby Ci się złapać lokalny busik/stop i podjechać z parkingu do odbicia szlaku w las a później wrócić w ten sam sposób to jesteś w stanie skrócić trasę o godzinę.

 17. Przeczytałem waszą recenzję i uznałem że jest to miejsce godne odwiedzenia. Niestety jestem mega rozczarowany, widoki oraz trasy to jakaś tragedia chciazby w zestawieniu ze Słowackim Rajem, standardy w kategorii czystość w lokalach poniżej jakiegokolwiek poziomu, słaba baza noclegowa a ceny jak za atrakcje w Alpach jednym słowem nie polecam.

 18. Niesamowicie piękne miejce, warte zobaczenia. Wybierając się tam na urlop na pewno trzeba zabrać wygodne obuwie i skarpetki, bo czeka nas wiele godzin porządnego marszu i zwiedzania 🙂

Write A Comment