Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Co Warto Zobaczyć w Czeskiej Szwajcarii

Czeska Szwajcaria to szalenie piękna i urocza kraina, położona u naszych południowych sąsiadów. Gdy pierwszy raz trafiliśmy w to miejsce, byliśmy pewni, że śnimy i dotarliśmy tutaj przez próg naszej domowej szafy. Zresztą nie powinno nas to specjalnie dziwić, skoro były tutaj kręcone „Opowieści z Narni”.  Nie brakuje tu bram, baszt, iglic, wysokich pionowych ścian, tarasów, czy też skalnych labiryntów. Do największych atrakcji Czeskiej Szwajcarii zaliczamy Brama Pravcicka oraz Wąwóz Edmunda.

Pravcicka Brana

Gdzie leży Park Narodowy Czeska Szwajcaria?

Gdy otworzycie mapę Europy, to swoje oczy skierujcie na północne rubieże Czeskiej Republiki, nieco na zachód od polskiej Bogatyni. Park Narodowy Czeska Szwajcaria odnajdziecie na Wyżynie Dieczyńskiej, na obszarze Gór Połabskich. Rozciąga się pomiędzy miejscowością Hrensko (na zachodzie, tuż przy granicy z Niemcami) oraz miejscowością Chřibská na wschodzi. Od północy sąsiaduje z niemiecką Saksońską Szwajcarią, a od południa z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. W linii prostej od granic Polski to około 30 km, a licząc po asfalcie, od Wrocławia, wyjdzie tych kilometrów nieco ponad 240.

Jak Dojechać do Czeskiej Szwajcarii?

Można przyjąć, że bramą do Czeskiej Szwajcarii jest niewielka miejscowość Hrensko. Jadąc z Wrocławia, najlepiej kierować się na Budziszyn i w miejscowości Weißenberg skręcić na południe. Po odbiciu z autostrady trasa wiedzie wąskimi, przyjemnymi drogami. Szczególnie pięknie robi się po czeskiej stronie. To chyba dlatego, pomimo wskazań Google, trafiliśmy na miejsce nieco później, niż po sugerowanych 3 godzinach. Niestety, z uwagi na usytuowanie oraz dość kiepsko rozwiniętą komunikację publiczną w regionie, okolica zdecydowanie bardziej sprzyja osobom podróżującym własnym samochodem.

Ale jeśli zdecydujecie się jednak na podróż komunikacją publiczną, to wycieczkę można podzielić na trzy etapy. Najpierw najwygodniej będzie dotrzeć do Drezna (chociażby pociągiem lub autobusem z Wrocławia), następnie przesiąść się na niemieckie koleje i na końcu przepłynąć na drugi brzeg Łaby promem. W ten sposób powinniście dotrzeć do czeskiej miejscowości Hrensko. Może brzmi to skomplikowanie, ale spokojnie, nie zgubicie się. Poruszanie się po internetowej stronie niemieckich kolei jest wyjątkowo proste z uwagi na polską wersje językową. Szukając połączenia, jako miejsce docelowe wpiszcie proszę przystanek “Schöna”. Wysiadając z pociągu praktycznie wpadniecie na przystań. Prom pływa co kwadrans, a upewnić się co do godzin jego kursowania możecie tutajDo kompletu dorzucamy jeszcze uniwersalną czeską wyszukiwarkę połączeń, która obsługuje zarówno połączenia autobusowe, jak i kolejowe.

Czeska Szwajcaria atrakcje pravcicka brana
Czeska Szwajcaria – widok z tarasów przy Pravcickiej Bramie

Czeska Szwajcaria Atrakcje

Na zwiedzenie najważniejszych atrakcji regionu oraz krótkiego wypadu na niemiecką część, czyli do Szwajcarii Saksońskiej wystarczy pełny, acz intensywny weekend. Oczywiście, jeśli macie nieco więcej czasu to z całego serca namawiamy na jak najdłuższy pobyt tutaj. Do najpiękniejszych zakątków Czeskiej Szwajcarii zaliczamy magiczną Brama Pravcicka, Wąwóz Edmunda oraz Wąwóz Dziki. Jeśli macie dobrą kondycję, to te trzy atrakcje możecie połączyć w jedną, całodniową wycieczkę. Co więcej, szlaki są tutaj tak poprowadzone, że śmiało możecie zatoczyć pętlę. Wycieczkę najwygodniej rozpocząć w miejscowości Hrensko lub Mezní Louka. Przy szlakach znajdziecie płatne parkingi. Naszym zdaniem najwygodniej będzie rozpocząć szlak w miejscowości Mezní Louka i najpierw przeprawić się przez oba wąwozy, a na koniec pozostawić Pravcicka Brame.

1. Brama Pravcicka

Bez wątpienia, Brama Pravcicka jest najsłynniejszą oraz najbardziej imponującą atrakcją Czeskiej Szwajcarii. Znajduje się ona około 2,5 km w linii prostej od miejscowości Hrensko. Prowadzi do niej czerwony, niespecjalnie wymagający szlak. Brama Pravcicka jest nie tylko naturalnym skalnym mostem w czeskich Górach Połabskich, ale również największym łukiem skalnym z piaskowca w Europie. Mierzy ona imponujące 26,5 metra (rozpiętość łuku bramy u podstawy). Natomiast wysokość otworu bramy wynosi 16 m, a górna powierzchnia płyty stropowej wznosi się na wysokość 21 m. Jeszcze odrobina garść danych, które pozwolą zrozumieć jakim kolosem jest Brama Pravcicka: najmniejsza szerokość mostu to 8 m, a minimalna grubość mostu 2,5 m. Nie dziwi zatem fakt, że stała się ona symbolem Parku Narodowego Czeska Szwajcaria i to właśnie przy Brama Pravcicka bywa najtłoczniej.

Brama Pravcicka można zwiedzać z galeryjek, do których wejście jest płatne, a bramki są zamykane na noc. Tutaj najpierw trzeba przejść przez pałacyk/schronisko Sokole Gniazdo (Sokoli hnizdo), w którym znajduje się mała galeryjka oraz restauracja. Natomiast podziwianie bramy spod łuku jest bezpłatne. Niegdyś można było wkroczyć na łuk Bramy Pravcickiej, jednak z uwagi na ogrom turystów, ta forma zwiedzania została zabroniona. W ramach ciekawostek, warto wspomnieć, że to właśnie przy Bramie Pravcickiej były kręcone kadry do filmu „Opowieści z Narnii”. Możecie rozpoznać krajobrazy w scenie, gdzie dzieci i bobry wyruszają na ratunek Edmundowi.

Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria – Pravcicka Brana
Skalne Miasto które wybrać

2. Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz

Drugą, równie intrygującą atrakcją Czeskiej Szwajcarii jest Wąwóz EdmundaZwiedza się go poprzez spacer wąskim kanionem, przeplatany flisackimi przeprawami przez rzekę Kamenica. Przełom położony jest na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. I co ważne, nie pokonacie go w całości pieszo bez pomocy flisaków. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, w jakich godzinach panowie pływają. A podróż tutaj jest niebanalna. Widzie bowiem przełomem,  gdzie okoliczne skały piętrzą się nad taflą wody lub ścieżką, ze ścianami o wysokości nawet 150 metrów. Dwa odcinki trzeba pokonać na tak zwanych pychówkach w asyście przewodników. Pierwszego przepłynięcia Kamenicy wąwozem, na odcinku od Dolskiego mlýna do Hrenska, dokonano w 1877 roku. Podróż odbyła się w ramach zakładu, na trzech tratwach o długości 4 m. To właśnie ten wyczyn zrodził pomysł, aby wykorzystać łodzie do zwiedzania niedostępnych zakamarków wąwozu. Pod koniec XIX wieku, z inicjatywy księcia Edmunda Clary-Aldringena oraz Hreńskiego Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, rozpoczęto budowę infrastruktury turystycznej w postaci kładek i przejść tunelowych w skałach. Nazwę wąwozu Edmundova soutěska nadano na cześć księcia Edmunda Clary-Aldringena

Opis Szlaku przez Pravcicka Brana – Klik
Dziki Wąwóz oraz Wąwóz Edmunda – Klik

 szwajcaria czeska szlak
Czeska Szwajcaria – Wąwóz Edmunda

Czeska Szwajcaria ceny wstępu

Poniżej znajdziecie informacje o cenach biletów oraz godzinach otwarcia największych atrakcji. Co ciekawe, w Czeskiej Szwajcarii praktycznie wszędzie można płacić w euro za  bilety wstępu, parkingi, czy zakupy. Oczywiście, z uwagi na kurs stosowany przez miejscowych, bardziej opłaca się uiszczać opłatę w czeskich koronach lub płacić kartą. Jeśli potrzebujecie wymienić gotówkę, to jest to możliwe na miejscu, w Hrensku. Kantor znajduje się przy stacji benzynowej. Możecie sprawdzić dokładną lokalizację na mapie.

Czeska Szwajcaria Pravcicka brama – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

Dorośli: 95 Kc / 4 € / ok 16 pln
Dzieci 6-14 lat: 30 Kc /  1,5 € / ok 6 pln
Studenci oraz emeryci: 30 Kc /  1,5 € / ok 6 pln Kwiecień – Październik: codziennie, 10:00 – 18:00
Listopad – Marzec: sobota, niedziela, 10:00 – 16:00
26 grudnia – 1 stycznia: codziennie, 10:00 – 16:00

Czeska Szwajcaria Wąwóz Edmunda – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

30 Marca – 7 Październik: codziennie, 10:00 – 18:00
8 Październik – 4 listopada: codziennie, 10:00 – 17:00

Czeska Szwajcaria Dziki Wąwóz – godziny otwarcia oraz bilety wstępu

30 Marca – 7 Październik: codziennie, 9:00 – 17:00
8 Październik – 4 listopada: codziennie, 9:00 – 16:00

Wąwóz Edmunda - Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria – Wąwóz Edmunda

Czeska Szwajcaria Mapa

Co prawda, dość ciężko dopaść mapę Czeskiej Szwajcarii na polskich księgarnianych półkach, to szczęśliwie z pomocą przychodzą miejscowi. Ponieważ zostawiając samochód ,chociażby na parkingu w miejscowości Mezní Louka, otrzymacie poglądową mapę Czeskiej Szwajcarii wraz z opisanymi ścieżkami i szlakami. Natomiast będąc jeszcze w domu, odsyłamy Was do całkiem dobrej aplikacji mapy.cz. Pozwala ona zaplanować wędrówkę. Jeśli ściągniecie na telefon interesujący Was obszar, to będziecie mogli później spokojnie nawigować się w terenie będąc offline.   

Jakie atrakcje warto zobaczyć dodatkowo w okolicy?

Jeżeli zostanie Wam wolna chwila, a nie będziecie mieli już sił i ochoty na dłuższe spacery, to nieopodal, w Rynarticach, znajduje się Trpasličí skále, czyli skała krasnoludków. Jeszcze w XIX wieku nieznany autor wyrzeźbił na skale podobizny 7 krasnali i Królewny Śnieżki. Skała jest widoczna z drogi i znajduje się po lewej stronie, zaraz przy wjeździe do wsi. Jej zwiedzanie nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Jak już wspomnieliśmy, naszą wycieczkę do Czeskiej Szwajcarii połączyliśmy ze zwiedzaniem nieodległej Szwajcarii Saksońskiej. Warte uwagi są ponadto Tiské steny, Vyhlídka Belvedér, czy też Děčínský Sněžník. Do tego, w drodze powrotnej postanowiliśmy odwiedzić przepiękne organy bazaltowe, czyli Pańską Skałę, o których kilka słów napisaliśmy poniżej. Jeśli będziecie mieli nieco więcej czasu, zachęcamy również do odwiedzin Czeskiego Raju.

Pańska Skała – Bazaltowe Organy

Bazalty wyglądają tutaj jak wielkie, kamienne organy, których piszczałki sięgają do 12 m wysokości! Zresztą ich czeska nazwa to Kamenné varhany. Dawniej działał tu kamieniołom, dlatego przy organach znajduje się obecnie niewielkich rozmiarów oczko wodne. Przy ładnej pogodzie lustrzane odbicie bazaltów w wodzie robi spore wrażenie. Ale nawet jak pogoda nie jest najlepsza, to warto podjechać tu na kilka chwil. Szczególnie, że obejście bazaltowej skałki, razem z krótką sesją zdjęciową, nie powinno zająć więcej niż 15 minut. Podążając za ścieżką, trafimy na szczyt organów, a następnie schodząc z nich, domkniemy pętlę. Parking jest zlokalizowany 50 m wcześniej i kosztuje 25 koron za godzinę. Pańską Skałę przedstawiają dwa ostatnie zdjęcia.

Panska Skala - Szwajcaria Czeska
Pańska Skała

Czeska Szwajcaria Noclegi, gdzie najlepiej nocować

Naszym zdaniem rozsądniej jest poszukiwać noclegu w niewielkiej miejscowości Hrensko lub jeszcze mniejszym przysiółku Mezní Louka. Jednak pamiętajcie, że liczba turystów, którzy odwiedzają Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii sprawia, że z miejscami może być problem. Zdecydowanie warto wszystko rezerwować z wyprzedzeniem. Można również rozważyć nocleg w nieodległym mieście Decin, które jest centrum turystycznym regionu. My zdecydowaliśmy się na pole namiotowe w Czeskiej Szwajcarii i finalnie spaliśmy na dwóch poniższych: Mosquito oraz Mezní Louka / Rainwiese Campsite. Oba zaznaczyliśmy na mapie. Niestety żaden z kempingów nas nie porwał. Pierwszy wypadł ciut lepiej, natomiast z drugiego jest zdecydowanie bliżej na szlak. Wybór należy do Was.

Czeska Szwajcaria atrakcje
Czeska Szwajcaria – Pravcicka Brana

Hrensko Brama do Czeskiej Szwajcarii

Jeżeli odwiedziliście Czeską Szwajcarię, to warto również poświęcić chwilę na miejscowość Hrensko. Znajduje się tuż przy ujściu rzeki Kamenice do Łaby, około 12 km na północ od miasta Děčín. Hrensko leży w skalnym, ciasnym kanionie, u podnóża pasma Děčínská vrchovina. Położone jest między obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce oraz Parkiem Narodowym Czeska Szwajcaria. Miejscowość pierwotnie była niewielką osadą flisaków i drwali, w której znajdowały się głównie magazyny drewna. Hrensko jest naprawdę niewielkie, ciągnie się wzdłuż drogi oraz rzeki Kamienice i mieszka w nim na co dzień mniej niż 400 osób. Znajdziecie tutaj spory market, stację benzynową, kantor.

Warto zwrócić uwagę na Kościół św. Jana Nepomucena z roku 1786 oraz  na drewniane zabudowania wciśnięte w tutejsze skalne wnęki. Uroczo wygląda Stara Plynarna, czyli zabytkowy budynek dawnej gazowni. Warto również wdrapać się na punkt widokowy (Horní Janovská vyhlídka ) z widokiem na samo Hrensko. Jednak największe wrażenie robią wysokie, kilkudziesięciometrowe, skalne ściany górujące nad miasteczkiem. A samo Hrensko? Mamy mieszane uczucia przez wzgląd na sporą ilość straganów z chińszczyzną.

Wąwóz Edmunda

Czeska Szwajcaria pogoda

Pogoda potrafi pokrzyżować każde eskapady, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jaka aura będzie Wam towarzyszyła podczas wycieczki. Najchętniej korzystamy z dwóch serwisów. Aby zapoznać się z pogodą w Czeskiej Szwajcarii kliknij tutaj oraz tutaj. Życzymy dużo Słońca na szlakach ?

Czy można zwiedzać z Psem?

Jeśli chodzi o spacery z psami, to mamy dobre wiadomości. Szlaki są ogólnodostępne, a w miejscach, gdzie musimy zapłacić za wstęp, czy to przy Bramie Pravcickiej, czy na przeprawach flisackich, widzieliśmy i towarzyszyły nam psy innych turystów, więc śmiało możecie zabrać swoje czworonogi na urlop! Warto przy okazji podkreślić podejście Czechów do turystyki z psami. W wielu miejscach widzieliśmy specjalnie przyszykowane miski z wodą, a tutejsze parki narodowe nie wprowadzają większych ograniczeń dla czworonogów.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria

Park Narodowy Czeska Szwajcaria kryje się pod oryginalną nazwą Národní park České Švýcarsko. Został utworzony 1 stycznia 2000 na powierzchni około 79 km², jako czwarty park narodowy Czech. Obszar parku został wydzielony z Obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Park powołano, aby zachować unikalne formy skalne z piaskowca oraz rozległe obszary o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu i naturalnych ekosystemach. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najlepiej zachowanych fragmentów Wyżyny Dieczyńskiej, który w swoich granicach kryje najcenniejsze regiony Łabskich Piaskowców – Jetřichovické steny oraz część Děčínských sten. Możecie śmiało liczyć na przepiękne skalne miasta utworzone z piaskowca, bramy, baszty, wąskie tarasy skalne oraz iglice i wąwozy. Co ciekawe, obszar stanowiący część Łabskich Piaskowców jest urozmaicony również formami bazaltowymi!

Doliny trzech rzek (Křinice, Kamenice i Łaby) utworzyły graniczne przełomy, które dzielą Czeską Szwajcarię na oddzielne części, które charakteryzują się krajobrazem typowym dla gór płytowych. Mimo, że jest to obszar, który jasno kojarzy nam się z górami, to właśnie tutaj, na obszarze Czeskiej Szwajcarii, znajduje się najniżej położony teren w Czechach. Jest on ulokowany w miejscowości Hrensko, która leży na wysokości 115 m n.p.m. Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka.

Pravcicka Brama w Czeskiej Szwajcarii

Dzieje Czeskiej Szwajcarii

A teraz nieco historii. Śmiało można powiedzieć, że Czeska Szwajcaria zachwyca i uwodzi turystów od ponad stu lat. Nazwa rejonu została zaadaptowana od sąsiadki, Saksońskiej Szwajcarii, która należy już do niemieckiej części Łabskich Piaskowców. Nazwę nadali jej szwajcarscy malarze doby romantyzmu w XVIII wieku. Autorami byli Anton Graff (portrecista oraz pejzażysta) oraz Adrian Zingg (grafik oraz miedziorytnik). Obaj pracowali przy rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej od roku 1776. Wykładali również na Akademii w Dreźnie. Z jednej strony tęsknili szalenie za ojczyzną, a z drugiej tak zachwyciło ich piękno obszaru nad Łabą, że ochrzcili tereny Szwajcarią na obczyźnie.

W roku 1826 został wydany pierwszy przewodnik po Czeskiej Szwajcarii autorstwa rodziny Thunów. Natomiast w roku 1879, w Hrensku i Vysokiej Lípie, na wzór towarzystw alpejskich, powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej. Członkowie towarzystwa zaczęli znaczyć szlaki, budować mostki oraz wieże widokowe. W roku 1884 umożliwiono turystom zwiedzanie malowniczych wąwozów, a pół wieku później rodzina Clary-Aldrigenów przebudowała drogę z Hrenska do Bramy Pravcickiej. Pierwsze przymiarki do powołania ochrony regionu pojawiły się w roku 1928. Jednak finalnie Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii powstał w 2000 roku, 10 lat po tym, jak powstał  Park Narodowy Saksońskiej Szwajcarii.


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


29 komentarzy

 1. Zrobiliśmy wczoraj ten tour dzięki Wam. Wszystko jest tak jak mówiliście, zrobiliśmy pętlę od Mezni Louka przez wąwozy aż do Bramy i powrót czerwonym szlakiem. Zajęło nam to prawie 8h, ale to dlatego, że często przystawaliśmy robić zdjęcia.
  Kierunek „iścia” jest istotny, bo brama jest nagrodą za wszystko, przydora z każdym krokiem jest coraz bardziej imponująca i na końcu jest całkowity opad szczęki. Gdybyśmy najpierw poszli do niej, to wtedy wąwozy nie robiłyby żadnego wrażenia.
  Serdecznie dziękuję za wpis, dzięki właśnie takim rewelacyjnym poradnikom człowiek ma szansę zwiedzić kawałek świata. Czapki z głów

 2. Świetny, profesjonalny przewodnik. Różne Pascale powinny się na Was wzorować. Pozdrawiamy i dziękujemy.

 3. Brzmi super 🙂 chciałabym tam wybrać się z rodzicami, niestety tata ma problem z kolanem stąd moje pytanie. Jeżeli chodzi o drogę pod górę to da radę, ale jak pojawiają się schody to robi się problem. Czy będzie to dla nas przeszkoda? Pozdrawiam

  • Cześć Justyna, ciężko nam powiedzieć jak dużym wyzwaniem może okazać się taka wycieczka dla Twojego taty. Dla każdego jest to kwestia bardzo indywidualna. Jednak warto wspomnieć, że schody pojawiają się na galeryjkę przy Bramie (miejsce które nie jest obligatoryjne. Można kontynuować spacer nie wchodząc na galeryjkę). Plus w kilku punktach na szlaku również możecie spodziewać się fragmentów ze schodami.

 4. Witajcie 🙂 chcemy z siostrą i jej bliźniakami (3,5l) wybrać się na majówke do czeskiej szwajcarii. Czy możecie mniej więcej określic ile od parkingu trzeba będzie przejść km ? zastanawiamy się czy dzieciaki dadzą radę 🙂

  • Cześć Alicja, mamy nadzieje, że udało Ci się odszukać potrzebną informację na stronie, a dzieciaki dały rade na wyjeździe 🙂 Trasa z Mezní Louka przez Wąwóz Edmunda do Hreńska to nieco ponad 7 k. A przez Pravcicka Brane 7,5 km. Obie wycieczki można połączyć w jedną całość 🙂

 5. Kempingi są z polami namiotowym ?? Polecacie spanie pod namiotem czy lepsza opcja są domki ?? Pozdrwiam

  • tak, na obu wskazanych kampingach można rozłożyć się namiotem 🙂 sami bardziej cenimy sobie namiot aniżeli domki, ale to zapewne dlatego że tak wolimy spać w górach 🙂

 6. Witam, a czy można tam się wybrać z wózkiem, czy teren jest w miarę równy? przepraszam, jeśli pytanie jest głupie…

  • Hej Agata, na szlaku widzieliśmy trochę wózków, z pewnością będzie to nieco męczące, ale nie awykonalne 🙂 Najkorzystniej będzie obrać ten wariant: https://mapy.cz/s/comosazuhu Przepraszamy, że tak późno odpisujemy 🙁

 7. Pravcicka brama przecudowna!!!!(gdyby tylko nie ta restauracja… zapach frytek, turysci z piwkiem… ).
  Ale tarasy widokowe na gorze … ach i och! PRZECUDOWNE widoki! Zrobily na mnie mega wielkie wrazenie!!!!

  Polecam trasę z Mezni Louka ? piękne skaly po drodze i generalnie jest to bardzo przyjemna ścieżka bez stromych podejść.

  Zejście do Hrenska bez większych ochów. Zwykły chodnik z pielgrzymką turystów wędrujących pod górkę…

  Wąwóz Edmunda warty przejścia, widoki bajkowe, przejazdzka łódką bardzo przyjemna – i ta fantastyczna cisza gdy przewodnik chwilowo milczy ?

  Co do campingu Mosquito w miejscowości Vysoka Lipa, to jest to bardzo kameralne miejsce ? pierwsze wrazenie jest dość słabe… ale camping zyskuje po dłuższej chwili pobytu ? można nawet znaleźć lodówkę i kuchnię z jadalnią ?woda pod prysznicem gorąca! Generalnie trzeba wczuć się troszkę w miejscowy klimat. Nawet jest basen strzeżony, a nawet dwa – jeden dla mniejszych, drugi dla nieco większych ?

  Bardzo polecam Czeską Szwajcarię – ujęła mnie za serce! I to bardzo! Na pewno tam jeszcze kiedyś wrócę! Dziękuję za inspirację ?

 8. Trafiłam tu dzisiaj przypadkiem i całe szczęście… Jadę do Czeskiej Szwajcarii 🙂 Przez Was i dzięki Wam. Siedzę w pracy i ciągle przez Messengera molestuję Męża 😉

  • Mamy nadzieję, że wycieczka się udała i że jeszcze kiedyś nasze wpisy przydadzą się zaplanowania urlopu, pozdrawiamy serdecznie 🙂

 9. Cześć kochani! Już drugi raz jadę z Wami ( znaczy się z Waszymi wytycznymi 😀 ) Cudowny blog i bardzo fajne konkretne rozplanowanie tras. Mam zamiar teraz na weekend wyskoczyć do Czeskiej Szwajcarii- pierwszy raz z pieskiem. Chciałabym się dopytać o trasę z Mezni Louka do Bramy a potem przez Wąwóz Edmunda do Mezni Louka. Czy w jeden dzień da radę to zrobić? Czy jest to bardzo męczący kierunek? I czy lepiej iśc najpierw do Bramy a potem na wąwóz czy odwrotnie? Dziękuje bardzo, że jesteście i za Wasze wpisy !

 10. Jesli ktos chce sie wybrac do Czeskiej Szwajcari i tak jak ja trafi na tego bloga to polecam wybrać się na punkt widokowy „Mariina Skala/ marina vyhlidka” i przejść również tym szlakiem – nam brakło czasu byliśmy tylko na tym punkcie widokowym, i szlak wzieliśmy od końca 🙂 Parking jest przy samym wjeściu na szlak czy jest płatny w weekend nie wiem, my byliśmy w poniedziałek auta były 4 parkingowego brak.
  opuściłam bym tą Pańska Skałe chyba że ktoś chce to odhaczyć, ale w sumie nic ciekawego – uwaga parking jest zaraz przy głownej drodze! My zrobilismy bład i podjechaliśmy od drugiej strony.

 11. Joanna Ciupak Reply

  Linki do kempingów nie działają.
  Można prosić o nazwy kempingów ,żebym mogła je sobie wyszukać?

 12. Mamy do wyboru tylko jedna z dwóch glownych atrakcji, a zależy nam na jak najpiękniejszych widokach. Co wybrać? 🙂

 13. Cześć, Waszym zdaniem łatwiej będzie nam przejść tę trasę z 1,5 rocznymi bliźniakami w wózku czy w nosidłach na plecach?

 14. Witam. Mam pytanie czy trasy w Czeskiej Szwajcarii nadają się dla maluszkow? Widzę że Wasz w nosidełku, nasza czterolatka wędruje sama, ale czy dany radę?
  Drugie pytanie to czy warto gdzieś w okolicy zatrzymać się na 2 tygodnie, tzn. czy jest tam na tyle atrakcji i szlaków aby nie nudzić się z dwójką dzieci podczas długiego letniego urlopu (drugie 10 lat) ??

  • Podczas naszych spacerów widzieliśmy dużo rodzin z najmłodszymi, dlatego wydaje nam się, że dla dziarskiej Czterolatki zarówno wąwozy jak i spacer pod Bramę będzie atrakcyjny 😉 W Czeskiej Szwajcarii byliśmy jeszcze sami, ale planujemy wrócić z Radkiem, żeby sprawdzić czy Prawicka Brama wciąż stoi 🙂

  • Czasami potrzebujemy nieco czasu, żeby dojrzeć drugie pytanie 😉 Dwa tygodnie to dość sporo, ale jeśli macie samochód i jesteście skłonni poświęcać nieco czasu na dojazdy to warto rozważyć taką opcję. Relatywnie niedaleko jest szalenie piękna kraina – Czeski Raj (dużo zamków, łatwych szlaków i skalnych miast). Bardzo ładnie prezentuje się również Kokořínsko, choć tutaj jeszcze nie byliśmy. Z Czeskiej Szwajcarii jest również rzut beretem do Saksońskiej Szwajcarii i Drenza. A i góry w okolicach Żytawy potrafią pozytywnie zaskoczyć i czeskie Góry Izerskie!

 15. Hej 🙂
  co kiedy łodzie nie kursują? Można zwiedzić choć częściowo wąwóz a potem zawrócić czy jak to wygląda?

 16. Witajcie, piękny opis – zamierzam się udać tam w lipcu ale będę w drodze przejazdem i chciałbym zobaczyć tylko bramę – gdzie zaparkować autem i jak długo może trwać ta część?

  • Najbliższy parking będzie tuż przed miejscowością Hreńsko. Stąd trzeba podejść wzdłuż drogi 1,5 km i dopiero wtedy szlak ucieka w las. Na przejście całości startując z parkingu plus wejście na punkty widokowe w okolicach Bramy trzeba liczyć około 3h. Chyba, że udałoby Ci się złapać lokalny busik/stop i podjechać z parkingu do odbicia szlaku w las a później wrócić w ten sam sposób to jesteś w stanie skrócić trasę o godzinę.

 17. Przeczytałem waszą recenzję i uznałem że jest to miejsce godne odwiedzenia. Niestety jestem mega rozczarowany, widoki oraz trasy to jakaś tragedia chciazby w zestawieniu ze Słowackim Rajem, standardy w kategorii czystość w lokalach poniżej jakiegokolwiek poziomu, słaba baza noclegowa a ceny jak za atrakcje w Alpach jednym słowem nie polecam.

Write A Comment