Zamek Czocha w Leśnej oraz Jezioro Leśniańskie

– Zamek Czocha jest czynny w sezonie do godziny 20stej
– Na 30 min przed zamknięciem, można wejść tylko na zamkowe dziedzińce
– Na zwiedzanie Zamku Czocha zarezerwujcie sobie nieco ponad 1,5 h

Zamek Czocha, romantycznie górujący nad Zalewem Leśniańskim,  powstał jako graniczny zamek obronny. Dziś przyciąga rzeszę turystów. Trudno też powiedzieć, z której perspektywy prezentuje się lepiej. Czy znad tafli jeziora, czy bajkowo z lotu ptaka. Z uwagi na swoją tajemniczo-magiczną poświatę, nazywany jest polskim Hogwartem. Kręcono tu również polską adaptację Wiedźmina. Jeśli spędzacie urlop na Dolnym Śląsku, koniecznie dopiszcie Zamek Czocha do swojej listy. Bo naprawdę warto. Jako dodatkową rekomendację, możemy rzec, że miesięcznik National Geographic Traveler w roku 2012 wybrał Zamek Czocha jako jeden z 7 nowych cudów Polski. Rok wcześniej w tym samym konkursie III miejsce zajęły, przepiękne Kolorowe Jeziorka.

Zamek Czocha

Zamek Czocha Mapa oraz Jak Dojechać

Zamek Czocha jest położony w gminie Leśna, nad Zalewem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy, 40 km na zachód od Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie). Aby dojechać tutaj ze Szklarskiej Poręby, będziecie potrzebowali 45 minut, z Karpacza godziny, a z Wrocławia prawie dwóch godzin jazdy samochodem. Na miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku, znajdziecie dość spory parking.

Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, to najrozsądniej będzie dostać się najpierw do Jeleniej Góry, skąd odjeżdżają autobusy do Leśnej. Podróż trwa 1,5h a kursów jest raptem tylko kilka dziennie. Alternatywnie możecie dostać się do Lubania, skąd do przejechania zostanie Wam już raptem 15 km. Na tej mapie odnajdziecie dokładną lokalizację Zamku Czocha. I pamiętajcie, aby dotrzeć na dobrą stronę zalewu, ponieważ miejscowość Czocha jest po jego drugiej, północnej stronie 🙂

Ciekawe Miejsca - zwiedzanie Zamku Czocha

Zamek Czocha Zwiedzanie

Zamek Czocha jest dostępny dla turystów przez cały rok, z wyjątkiem zaledwie kilku terminów wyszczególnionych na oficjalnej stronie internetowej.  Zwiedzanie warowni odbywa się w towarzystwie przewodnika, choć na samym dziedzińcu nie będzie on Wam towarzyszył. Jedną z największych tutejszych atrakcji jest zwiedzanie pod osłoną nocy. Warto zawczasu dokonać rezerwacji, ponieważ cieszy się ona dość sporą popularnością. Oprócz samego zwiedzania można również skorzystać z degustacji miodów pitnych, odwiedzenia multimedialnej sali tortur oraz wzięcie udziału w licznych festiwalach kulturalnych, które się tu odbywają.

Pamiętajcie, że zamek został rozszabrowany, więc jego wnętrza nie robią tak szalonego wrażenia, jak widok z zewnątrz. Warto mieć tego świadomość, aby nie rozczarować się podczas zwiedzania. Wycieczka po salach odbywa się w sporych grupach. Na dziedziniec można wejść samemu. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać, jednak każdemu z Was zostawiamy decyzję, czy zwiedzać zamkowe komnaty.

Zamek Czocha

Historia Zamku Czocha

Piękna warownia powstała w XIII wieku z inicjatywy czeskiego monarchy Wacława I na pograniczu śląsko-łużyckim. Wkrótce warownia wraz z okalającymi ją ziemiami została jako posag włączona do księstwa jaworskiego. Zamek był bezskutecznie oblegany przez husytów i padł dopiero w roku 1427 pod naporem oddziałów Czirnina, przy nieobecności właścicieli. Swoje militarne znaczenie Zamek Czocha ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej, a w roku 1793 wielki pożar pogrążył warownię całkowicie.

Zamek Czocha
Parking dla hotelowych gości

Jego losy odmieniły się dopiero w roku 1909, gdy drogą kupna, za 1,5 mln marek, przejął go drezdeński producent wyrobów tytoniowych Ernst Gütschow. Zadanie odbudowy i przywrócenia świetności Zamku Czocha powierzone zostało słynnemu w tamtych czasach berlińskiemu architektowi Bodo Ebhardtowi. Odbudowa odbywała się zgodnie z wizerunkiem budowli zachowanym na rycinie z 1703 roku. Niestety podczas prac budowlanych, zniszczeniu uległo sporo najstarszych fragmentów kompleksu. Jednak trzeba przyznać, że ostatecznie to dzięki tej dwójce osób, zamek stał się jednym z piękniejszych zakątków Dolnego Śląska.

Zamek Czocha zwiedzanie
Zamek Czocha

Producent cygar mieszkał tutaj do końca II wojny wraz z, jak głoszą plotki, szkołą szyfrantów Abwehry. Niestety bezpośrednie lata po wojnie nie były budowli łaskawe. Mienie zostało rozszabrowane, mury niszczały. Upadku warowni dopełnili greccy uchodźcy, którzy mieszkali tutaj przez krótki czas. W Sali Rycerskiej trzymane były wtedy zwierzęta gospodarskie. Na szczęście Zamek Czocha został przekształcony w Wojskowy Dom Wczasowy, a od roku 1996 jest już publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny. Usytuowana na wzniesieniu twierdza gościła na ekranach kin i domowych telewizorów, w takich produkcjach jak Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego, polskiej produkcji Wiedźmina, serialu Tajemnica twierdzy szyfrów oraz filmów Gdzie jest Generał, czy też Dolina Szczęścia.

Zamek Czocha
Zamek Czocha zwiedzanie
Zamek Czocha

Zamkowa Legenda

Jak każda warownia, tak i Zamek Czocha posiada swoje legendy. Tutaj przeklętą wydaje się być Studnia niewiernych żon. To w niej swój żywot skończyła Ulrika von Nostitz. Dowodem jej zdrady było nieślubne dziecko, które wściekły gospodarz rozkazał zamurować w kominku Sali Marmurowej. Dlatego nie zdziwcie się, gdy na nocnym zwiedzaniu zamku dosięgnie Was odgłos kwilącego niemowlaka. A po zmroku zaś, wąskie zamkowe korytarze przemierza duch Ulriki i tajnym przejściem skrytym w regale z książkami, przebiega przez salę biblioteczną do swego dziecka. Jeśli w środku nocy pochylicie się nad studnią, usłyszycie przeraźliwie wołanie o pomoc. Kiedy nas studnią pochyli się niewierny małżonek, to wkrótce wyłysieje. Będąc na zamku zapytajcie również przewodnika o sypialnię Gütschowów i zapadnię na łóżku prowadzącą prosto do lochów.

zamek czocha
zamek czocha zwiedzanie
Zamek Czocha Zwiedzanie Komnat

Zamek Czocha Atrakcje i Okolice

Warto zapoznać się z listą imprez tematycznych odbywających się na zamku. Do wyboru będą różnorakie inscenizacje, festiwale kultury i kuchni rycerskiej. Jest również pokój zagadek z którego możecie się wydostać dopiero po rozwiązaniu ostatniej z nich. Atrakcja ta jest przewidziana dla grup do 5 osób. Dość sporą popularnością cieszy się festiwal Husycka Zawierucha na Zamku Czocha. Przez trzy dni na murach warowni toczone są wówczas boje i zmagania. Warto tutaj się wówczas pojawić, ponieważ dla chętnych będzie szansa na rzut toporem i strzelanie z łuku. Dodatkowo przewidziane są liczne turnieje i konkurencje. Pamiętajcie, aby również wtedy o spacerze zamkowymi tarasami.

zamek czocha

Jezioro Leśniańskie

W sezonie możecie zdecydować się na rejs po Jeziorze Leśniańskim, a już z pewnością warto wybrać się na punkt widokowy na Zaporze Leśniańskiej. Samo Jezioro Leśniańskie jest jeziorem zaporowym na rzece Kwisie, pomiędzy Gryfowem Śląskim a Leśną. Powstało w roku 1905, gdy przegrodzono rzekę zaporą we wsi Czocha, nieco powyżej Leśnej. W uroczystości umieszczenia kamienia węgielnego wziął udział pruski minister rolnictwa Victor von Podbielski oraz nadprezydent Śląska Hermann von Hatzfeld. Na kamieniu węgielnym odnajdziecie sentencję „Dolinom na ochronę, odmętom na przekór, wszystkim na pożytek!”. Podstawowym zadaniem zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa oraz produkcja energii elektrycznej. Jezioro Leśniańskie ma powierzchnię około 140 ha i jest wstanie pomieścić 15 mln m³ wody. Z jednej strony jeziora znajdziecie nasz romantyczny Zamek Czocha, a po drugiej stronie Jeziora Leśniańskiego, 2 km w linii prostej, umiejscowiona jest kolejna atrakcja – ruiny Zamku Rajsko, czyli Zamczyska.

Jezioro Leśniańskie
Jezioro Leśniańskie i Czocha Zamek
zamek czocha
Plac zabaw przy Zamku Czocha – nasza największa atrakcja

Zamek Czocha Noclegi

Zamek Czocha oferuje również możliwość spędzenia nocy w swoich murach. Znajdziecie tutaj 45 pokoi w różnym standardzie (standard, economy, superior), w których noc może jednocześnie spędzić ponad 100 osób. Dodatkowo, na Zamku odnajdziecie 7 zachwycających pokoi tematycznych. Sale te nawiązują do ważnych dla zamku postaci historycznych i literackich. Możecie spędzić noc chociażby w Pokoju Podróżnika, czy Komnacie Książęcej. Z uwagi, że Zamek jest prześlicznie położony, nad Jeziorem Leśniańskim, znajdziecie tutaj liczne campingi, w tym Camping plaża Czocha, położony nieopodal zapory nad Kwisą.

Zamek Czocha zwiedzanie
Zamek Czocha gdzie jest
Zamek Czocha

Zamek Czocha Cennik

Zamek Czocha godziny otwarcia:
Wrzesień – Czerwiec: 10:00 – 18:00
Lipiec – Sierpień: 10:00 – 20:00

Na 30 min. przed zamknięciem można wejść już tylko na dziedzińce.

Wejście Standardowe
Bilet normalny – 22 pln
Bilet ulgowy – 16 pln

Zwiedzanie Samych Dziedzińców
Bilet normalny – 8 pln
Bilet ulgowy – 6 pln

Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika.

Bilety Rodzinne
2+2 – 100 pln za 4 osoby
2+3 – 120 pln za 5 osoby

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem + zwiedzanie sali tortur

Bilety Rodzinne EXTRA
2+2 extra – 116 pln za 4 osoby
2+3 extra – 140 pln za 5 osób

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Na trasie jest ponadto sala tortur oraz Gabinet Osobliwości

Pakiety Razem Taniej
Bilet normalny – 36 pln
Bilet ulgowy – 25 pln

Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Na trasie znajdziecie dodatkowo salę tortur oraz Gabinet Osobliwości

zamek czocha

Nocne Zwiedzanie Zamku Czocha

Terminy Nocnego Zwiedzenia 2020:
20, 21 marca; 03, 12, 17, 30 kwietnia; 1-3 maja 2020 r.
Cennik nocnego zwiedzania: Bilet normalny – 50 pln

Na nocne zwiedzanie na Zamku Czocha możecie liczyć kilkanaście razy do roku. Pamiętajcie, że liczba miejsc jest ograniczona i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Nocne zwiedzanie Zamku Czocha trwa niemal trzy godziny, podczas których śmiałkowie odwiedzają wszystkie atrakcje warowni oraz poznają mroczne tajemnice zamku.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. Witam ,jestem zainteresowana kupnem biletów dla grupy ok 25-28 osób na 22.kwietnia godzinę 10 z przewodnikiem.
    Jaki byłby koszt? pozdrawiam Beata

    • Dzień dobry, proszę skontaktować się bezpośrednio z Zamkiem Czocha, my jedynie prowadzimy bloga, pozdrawiamy 😉

Write A Comment