Bajeczne Kolorowe Jeziorka
w Rudawach Janowickich

– Parking w zależności od lokalizacji: 5-10 pln
– Wejście na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny
– Znajdziecie tutaj 4 Kolorowe Jeziorka (2 są tylko okresowe)

Kolorowe Jeziorka to cztery barwne stawy leżące u podnóża Wielkiej Kopy, nieopodal wsi Wieściszowice, na Dolnym Śląsku. Powstały w miejscu nieczynnych już wyrobisk niemieckich kopalni. A obecnie można śmiało rzec, że to miejsce wyjątkowe, na skalę nie tylko krajową. W roku 2011 Kolorowe Jeziorka w plebiscycie na nowe 7 Cudów Polski National Geographic Traveler, wskoczyły na podium, zajmując III miejsce. Wiele osób uważa, że są one najpiękniejszym fragmentem Rudawskiego Parku Krajobrazowego i ciężko się nie zgodzić 🙂

Błękitne Jeziorko

Dojazd oraz Parking

Jeżeli będziecie podróżować z Wrocławia, wówczas na miejsce traficie po mniej więcej 1,5 h drogi. Do pokonaniu jest niespełna 100 km.  Najłatwiej będzie podróżować krajową „5tką” i w miejscowości Marciszów skręcić w prawo, w stronę Janowic Wielkich. Po skręcie do przejechania zostanie już wtedy raptem 7 km. Tutaj też możecie wypatrywać specjalnych drogowskazów prowadzących na parking przy Kolorowych Jeziorkach. Dla osób podróżujących komunikacją publiczną ważną informacją będzie fakt, że w Marciszowie znajduje się stacja kolejowa (na linii Wrocław – Jelenia Góra), a brakujące kilometry możecie pokonać autobusem. Jednak sprawdźcie wcześniej  rozkład jazdy, ponieważ autobusy kursują tutaj dość rzadko.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka Cennik

Wejście do Parku Kolorowe Jeziorka jest bezpłatne. Jedyną opłatę jaką tutaj poniesiecie, będzie opłata za parking. Na miejscu zarówno Operator Atrakcji jak również mieszkańcy przygotowali liczne parkingi. Te udostępniane przez Kolorowe Jeziorka są płatne 10 zł za dzień, leżą praktycznie przy samej bramie do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Natomiast u mieszkańców zapłacicie 5 zł, a od bram Parku dzielić Was będzie 500 metrów. Na terenie Parku znajduje się punkt gastronomiczny oraz przenośne toalety. Istnieje możliwość wypożyczenia kijków nordic walking oraz rowerów, a gdybyście planowali zostać tutaj na dłużej, to jest również pole namiotowe.

Kolorowe Jeziorka zwiedzanie – bezpłatne
Oficjalny Parking – 10 pln / u mieszkańców 5 pln

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka Mapa i Szlak

W dwie strony: Czas: 2 h 37 min, Dystans: 7,8 km, Przewyższenie: 362 m

Przez Kolorowe Jeziorka została wytyczona ścieżka dydaktyczna, która pokrywa się z biegnącym tutaj zielonym szlakiem. Zaczyna się ona we wsi Wieściszowice, przecina Kolorowe Jeziorka i swój finał ma we wsi Rędziny. Jednak większość osób kończy swój spacer przy ostatnim jeziorku i wraca z powrotem na parking. Wycieczka w takiej formie zajmuje około 1,5 h. Wzdłuż ścieżki zostało ustawionych siedem tablic informacyjnych, na których odnajdziecie historię tutejszego górnictwa – jak były budowane sztolnie, opisy Kolorowych Jeziorek oraz informacje o ekosystemie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Ścieżka ma 4,1 km długości, podczas których pokonacie 370 metrów przewyższenia. Jej kulminacją jest Wielka Kopa, czyli 4ty szczyt Rudaw Janowickich. Z parkingu, to 1h spaceru w jedną stronę. Jednak uwzględniając zdjęcia oraz czas na zachwyty, można przyjąć, że turyści spędzają tutaj łącznie nieco ponad 3h.

Ciekawą opcją jest rozbudowanie wycieczki przez Kolorowe Jeziorka w wersję całodniowego trekkingu. Wówczas można się pokusić aby dotrzeć zielonym szlakiem aż w okolice najwyższego szczytu Rudaw Janowickich, na Skalnik. Stąd można łatwo zejść do Kowar, a całość takiego wariantu to 5,5h. Szczegóły takiego wariantu znajdziecie po kliknięciu w poniższy link.

Jak Powstały Kolorowe Jeziorka?

Z przymrużeniem oka, można rzec, że ojcem sukcesu był pruski przedsiębiorca, Christian Prellera. Założył on w roku 1773 w nieodległej Szklarskiej Porębie wytwórnię kwasu siarkowego. Kwas był niezbędny do produkcji prochu strzelniczego. Z kolei do produkcji kwasu potrzebny był piryt, którego pokłady znajdowały się we wsi Wieściszowice, na zboczach Wielkiej Kopy. Piryt to piękny minerał o sześciennych kryształach, wykorzystywany również do produkcji biżuterii. Jest bardzo podobny do złota, choć wartość jego jest niewspółmiernie niższa, dlatego częstokroć zwany był złotem głupców.

Kolorowe Jeziorka

Pierwsza kopalnia powstała tutaj w roku 1785. Złoża zawierały ok. 26% pirytu i wystarczyły na nieco ponad 100 lat eksploatacji. Porzucone wyrobiska z czasem wypełniła woda, tworząc sztuczne jeziorka. A różnorodne związki chemiczne zawarte w podłożu nadały im bajeczne kolory. I tak dziś, w zależności od dominujących minerałów, jeziorka mają różne zabarwienia. Purpurowe swoją barwę zawdzięcza związkom żelaza. Żółte, to związki siarki, a błękitne to związki miedzi. Warto również pamiętać, że ilość opadów i nasłonecznienie ma duży wpływ na natężenie barw jeziorek.

kolorowe jeziorka rudawy janowickie

Kolorowe Jeziorka Zimą

Przez długi czas zastanawialiśmy się czy warto wybrać się tutaj zimą. I w końcu pojechaliśmy. Czy warto? Jeśli jesteście obok lub przejazdem to czemu nie. Zimą Kolorowe Jeziorka zamarzają i ucieka z nich pełen koloryt. Ale za to jest pusto, cicho. Nie działa kącik gastronomiczny, nie ma parkingowych. A ostatni fragment drogi do parkingu pod bramą czasem wymaga łańcuchów. Zatem kiedy jest najlepszy czas aby odwiedzić Kolorowe Jeziorka? Warto pamiętać, że to co przyciąga tutaj najbardziej to zaskakujący koloryt jeziorek. A ich pełna moc wydobywa się wraz ze Słońcem. Dlatego też ani zima ani pochmurno szare dni nie będą dobrą porą aby tutaj się pojawić. Pozostanie wówczas spory niedosyt.  Zresztą możecie samie spojrzeć jak prezentują się dwa najładniejsze Kolorowe Jeziorka w zimowej szacie. Przed Państwem Purpurowe Jeziorko oraz Błękitne.

Kolorwe Jeziorka zimą
Kolorowe Jeziorka zimą

Żółte Jeziorko

W kilka kroków po przekroczeniu bramy Parku pojawi się pierwsze Kolorowe Jeziorko. Po lewej stronie, tuż obok ścieżki, odnajdziecie punkt widokowy. A w dole, pośród pokopalnianych hałd,  jeśli będziecie mieli szczęście dojrzycie najmłodsze jeziorko. Jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody, a teraz, choć z rzadka, po większych opadach lub na wiosnę i ono urzeka turystów. Jego wody na żółto zabarwiają związki siarki. Na początku możecie spoglądać na nie z góry. Jednak po chwili przekonacie się, że można zejść nad jego brzeg, przechodząc przez krótką pieczarę!

Kolorowe Jeziorka - Żółte
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka - Żółte
kolorowe jeziorka w rudawach janowickich
kolorowe jeziorka w rudawach janowickich

Purpurowe Jeziorko

Dwa pierwsze Kolorowe Jeziorka leżą obok siebie. Zaraz za Żółtym, po sąsiedzku, dosłownie kilkanaście metrów jest ulokowane to najpiękniejsze.  Purpurowe! Za ten kolor odpowiada mariaż rud żelaza i siarki, które sprawiają że jeziorko to tak naprawdę roztwór kwasu siarkowego. Walory estetyczne są podbijane przez usadowienie się akwenu pomiędzy wysokimi na ponad 100 metrów skałami, zapachem siarki w powietrzu oraz zielonym kolorytem rosnących nad brzegiem drzew. Jezioro ma ciekawą, nieregularną linie brzegową. Powstało w wyniku zalania wyrobiska „Nadzieja” (Hoffnung), czyli najstarszej tutejszej kopalni uruchomionej w roku 1785. Podczas potężnej powodzi tysiąclecia, w roku 1997, Purpurowe Jeziorko uległo zniszczeniu zalewając jednocześnie część Wieściszowic. Na szczęście staw znów wypełnił się wodą, a związki siarki i żelaza na nowo barwią jeziorko:) Akwen oferuje jeszcze jedną atrakcje, ponieważ z odrobiną szczęścia, możecie wypatrzeć złotawe drobinki pirytu, tworzące fantazyjne kształty.

Kolorowe Jeziorka - Purpurowe

Żółte oraz Purpurowe jeziorka znajdują się na wysokości 560 m. Znajduje się tutaj również zaplecze gastronomiczne, które nieco psuje urok miejsca. Jest bar, gwar, parasolki i dymiące grille. Dlatego warto czmychnąć dalej, bo kolejne dwa Kolorowe Jeziorka czekają na odkrycie. Ścieżka widzie skarpą po prawej stronie Purpurowego Jeziorka i po 15 minutach doprowadza do kolejnych atrakcji. Na tym odcinku są schodki oraz progi, dlatego jeżeli wypożyczyliście rowery, to pamiętajcie, że ścieżka przeznaczona dla Was odbija przy barze w prawo.

Purpurowe Jeziorko

Błękitne Jeziorko

Tuż przed trzecim jeziorkiem, w lewo odbija ścieżka do małego cyrku. Warto tutaj podejść, ponieważ to raptem plus 100 metrów, a w nagrodę odnajdziecie dwie sztolnie, w których zimą możecie obserwować stalagmity. Natomiast Błękitne Jeziorko zwane również Lazurowym, swoją barwę zawdzięcza związkom miedzi. Powstało w miejscu kopalni „Nowe Szczęście” (Neue Gluck), otwartej w roku 1893, gdy złoża pierwszej kopalni wyczerpały się. Woda jest tutaj czysta i nie śmierdzi, a nad brzegiem odnajdziecie ławeczki i stolik. Woda, w zależności od pogody przybiera różne odcienie. Pomimo, że jeziorko to jest zdecydowanie mniejsze od Purpurowego, to sprawia zupełnie odwrotne wrażenie. Długie na 150 metrów, szerokie nawet na 50, a głębokość sięga nawet 20 metrów, dzięki lejowatemu wyrobisku.

Rudawy Janowickie
Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka - Błękitne
Błękitne Jeziorko

Zielone Jeziorko oraz Wielka Kopa

Aby dotrzeć do ostatniego jeziorka, będziecie potrzebowali dodatkowych 30 minut marszu. Szlak obchodzi Błękitne Jeziorko brzegiem i następnie przez las wspina się do góry. Zielone Jeziorko powstało w wyrobisku po kopalni Gustaw. Stawik jest okresowym, małym oczkiem, koloru zielonego, który jest ulokowane nieco w zaroślach. Staw pojawia się wyjątkowo rzadko, jedynie po intensywnych opadach. Zdarza mu się znikać nawet na całe lata. W naszej opinii raczej nie zachwyci zwiedzających. Dlatego jeśli nie planujecie dotrzeć na Wielką Kopę, warto jeszcze przy Błękitnym Jeziorku rozważyć sens spaceru wyżej. Po powodzi tysiąclecia, jeziorko przybrało intensywną grafitową barwę. Dlatego czasem bywa określane jako Czarne Jeziorko. Znajduje się na wysokości 730 m.

Kolejnym punktem na trasie jest szczyt Wielka Kopa mierząca 871. Jest czwartym pod względem wysokości szczytem w Rudaw Janowickich. Szlak prowadzi tutaj już głównie lasem i nie dociera bezpośrednio na wierzchołek. Jednak po drodze odnajdziecie tabliczkę, która pomaga w odnalezieniu szczytu. Wielka Kopa tak jak i szlak na nią jest też zalesiona, dlatego też nie ma co specjalnie liczyć na widoki. Przed rokiem 1945, na szczycie znajdowała się 15 metrowa wieża widokowa, po której obecnie nie pozostał żaden ślad. Zarządca Kolorowych Jeziorek, rozważa odbudowę konstrukcji w przeciągu najbliższych kilku lat. Znajdują się tutaj ławeczki, można więc odsapnąć. Z Wielkiej Kopy w pół godziny zejdziecie do Rędzina (to w przypadku, gdybyście chcieli kontynuować ścieżkę edukacyjną) na Skalnik w 2,5 h lub z powrotem, na parking w 50 minut. Zaraz po wojnie, przez krótki okres czasu, wzniesienie to funkcjonowało jako Szarlach, Wielka Góra. Poniższe dwa zdjęcia zostały zrobione w okolicach wioski Rędziny.

Wielka Kopa szlak - Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie - Wielka Kopa

Kolorowe Jeziorka Noclegi

Tutaj w przeciwieństwie do jeziorek nie jest nadzwyczaj kolorowo. W samych Wieściszowicach jest tylko kilka miejsce gdzie można spędzić noc. Co w sezonie może być kłopotliwe. Ale jest spora szansa, że na miejsce traficie przyjeżdżając swoim samochodem. Wówczas pole manewru znacząco wzrasta. Bo przecież dojazd do Kowar to 35 min a do Karpacza 40 min. Sami natomiast najchętniej zatrzymujemy się w Schronisku Szwajcarka. Warto odnotowania jest również, że Kolorowe Jeziorka oferują pole namiotowe na swoim terenie. Opłata nie jest wygórowana, ponieważ wynosi 30 pln za namiot i nie jest uzależniona od ilości osób w namiocie.

kolorowe jeziorka trasa

Kolorowe Jeziorka Informacje Praktyczne

– Kolorowe Jeziorka Cennik – Wstęp jest bezpłatny
– Jednak musicie zapłacić za parking – od 5 zł do 10 zł (im dalej od wejścia, tym taniej)
– Są cztery Kolorowe Jeziorka – Żółte, Purpurowe, Błękitne oraz Zielone
– Choć pierwsze oraz ostatnie pojawia się okresowo
– Zimą możecie się rozczarować, jak również pamiętajcie, że pogoda ma spory wpływ na zwiedzanie, szczególnie w pochmurne dni.
– Na terenie Kolorowych Jeziorek nie wolno biwakować, palić ognisk, obowiązuje również zakaz kąpieli
– Turyści spędzają tutaj przeciętnie około 3h
– Przy Purpurowym Jeziorku odnajdziecie punkt gastronomiczny, oraz toalety.
– Kolorowe Jeziorka Kamera – kliknij tutaj
– A czy nad Kolorowe Jeziorka z psem można? Tak!


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

6 komentarzy

  1. Wow! Byłam w Rudawach ze trzy razy na wspinaniu i nie wiedziałam, że w okolicy są takie świetne miejsca! Na pewno przejdę się do jeziorek przy najbliższej okazji 🙂

    • To może aby zachować równowagę w przyrodzie, następnym razem wybierzemy się na wspin w Rudawy:)

  2. Witam, chcemy się wybrać na Kolorowe Jeziorka z prawie 2-letnim Synkiem, zabieramy oczywiście nosidło, ale zastanawiamy się czy jest sens brać spacerówkę na tę trasę?

  3. Bylem wczoraj pogoda nie najlepsza gastronomia nie działa parking za free ale było super trochę późno się wybraliśmy ale efekt niesamowity

Write A Comment