Adrspach

 

Adrspach
Informacje praktyczne oraz zwiedzanie

Skalne Miasto jest otwarte przez cały rok. Dla nas najbardziej magiczne okazało się kolorową jesienią, choć trzeba przyznać, że zachwyca o każdej porze dnia i roku. W sezonie panuje tutaj spory ruch, dlatego jeśli planujemy pospacerować pomiędzy skałami w samotności, warto wybrać się tutaj o poranku, tuż po otwarciu kas i najlepiej w tygodniu. W okresie polskich długich weekendów, Miasto przeżywa istne oblężenie, ale trudno temu się dziwić 😉 Kasy Adrspachu otwierają swoje bramy o godzinie 8 i są czynne o 18.

Adrspach dojazd

Dojazd samochodem do Adrspachu nie powinien nastręczyć większych problemów. Śmiało, możemy wykorzystać do tego przejścia graniczne zlokalizowane za Mieroszowem. Jednak raczej odradzamy proponowaną przez google, najkrótszą drogę przez Zdoňov. Jest tu miejscami naprawdę dość wąsko, i może być problematycznie gdy nadjedzie drugie auto z naprzeciwka. Raczej skłanialibyśmy się do przejścia granicznego na DK35 (na wschód od Mieroszowa, które zostało zaznaczone na mapie). Droga tędy będzie raptem kwadrans dłuższa aniżeli wcześniejszy wariant. Dojazd z Wrocławia (przez  Wałbrzych) do Skalnego Miasta Adrspach, nie powinien zająć więcej niż dwóch godziny. Co ciekawe, sugerowana droga z Krakowa biegnie najpierw do Wrocławia a później wspomnianym wariantem. Samochód, możemy pozostawić tuż przy kasie biletowej Adrspach, gdzie znajduje się spory parking.

 

 

Natomiast niezmotoryzowanym najwygodniej będzie dojechać do Adrspachu z Kudowy Zdrój. Dojazd można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie dotarcie do miejscowości Nachod (autobus nr 158), a następnie koleją czeską pod same bramy Skalnego Miasta Adrspach. Z resztą sama podróż lokalnymi pociągami jest sporą frajdą Możemy polecić uniwersalną czeską wyszukiwarkę połączeń, która obsługuje zarówno połączenia autobusowe jak i kolejowe. Z polskich miast, są organizowane wycieczki autokarowe bezpośrednio do Adrspachu. Widzieliśmy takie ogłoszenia i w Kudowie Zdroju i w Karpaczu. Koszt około 30 zł + bilety wstępu.

Adrspach pociąg z Wrocławia

Koleje Dolnośląskie uruchomiły weekendowe połączenie Wrocław Główny – Adrspach! Pociągi kursują w okresie od 30 kwietnia do 4 września w każdy weekend oraz w święta. Połączenia są o tyle wygodne, że wyjazd z Wrocławia odbywa się wcześnie rano o godzinie 5:57 a powrót odbywa się o godzinie 18:50. Więc na miejscu macie cały dzień. Więcej informacji o stacjach pośrednich oraz godzinach dostępne jest na poniższej stronie. Pamiętajcie tylko aby przed wyjazdem zweryfikować godziny odjazdów na stronie PKP.

Adrspach

Adrspach

Cennik biletów w Adrspach 2018

Wejście na teren Skalnego Miasta jest płatne, a cena uzależniona od sezonu. Okres letni zaczyna się już pierwszego kwietnia i zamyka się ostatnim dniem października. W kasach można płacić kartą lub gotówką. Istnieje możliwość uiszczenia opłaty również w złotówkach, ale kursy nie zachęcają. Bezpłatne toalety odnajdziecie w nowym centrum, w godzinach otwarcia Parku.

 

Bilet wstępu: Sezon Letni (01.04.2018 - 31.10.2018) godz: 8:00 - 18:00


 • Dorośli: 120 Kc
 • Dzieci od lat 6, młodzież oraz inwalidzi: 70 Kc
 • Bilet rodzinny – 2 dorosłych + 2 dzieci: 320 Kc
 • Zwierzaki (psy): 10 Kc
 

Samochód możecie zostawić na parkingu, za który zapłacicie 70 Koron. Natomiast toalety odnajdziecie w nowym Centrum, w godzinach jego funkcjonowania (czynne cały tydzień od godz. 8:00 do godz. 18:00). Rejs po skalnym jeziorze jest możliwy od mniej więcej połowy kwietnia aż do końca października, pomiędzy 9tą a 17stą. Cena 50 Kc, dzieci do lat 6 bezpłatnie. Na okres zimowy jeziorko jest osuszane. Bilety można zakupić w kasie ulokowanej na żółtym szlaku, już wewnątrz Miasta (tuż przy łódkach). Wszystkie ceny możecie sprawdzić na poniższej stronie.

Czy można zwiedzać Adrspach z psem? a jak z wózkiem?

Istnieje możliwość zwiedzania Skalnego Miasta Adrspach z psem. Jest to spory ukłon dla właścicieli czworonogów, a jedynymi warunkami, które trzeba spełnić to wykupienie dodatkowego biletu dla psa oraz prowadzenie go na smyczy. Natomiast rodzicie z wózkami, mogą śmiało wybrać się na spacer aż do wodospadu i z powrotem (zielony szak). Na tym odcinku podąża się szeroką, wygodną ścieżką, jednak później pojawiają się schody oraz strome podejścia.  

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach – odrobina historii

Czyli prosto o tym jak powstało Skalne Miasto – skały, które składały się z fragmentów o różnej odporności na czynniki erozyjne, były przez wieki wystawione na działania wody, wiatru, mrozu i właśnie dzięki temu przybrały fantazyjne kształty. Przez bardzo długi czas wiedza o Skalnym Mieście była bardzo ograniczona. Dopiero w roku 1824 wielki pożar, trwający kilka tygodni odsłonił skały i sprawił że dostęp do nich stał się łatwiejszy. Bardzo szybko powstały pierwsze trasy turystyczne, a turyści zaczęli licznie odwiedzać Adrspach. Aby upamiętnić swoją obecność, wielu z nich decydowało się na naniesienie skalnego napisu. Inskrypcji tych dokonywał za niewielką opłatą ubogi student, a wiele z nich przetrwało do dnia dzisiejszego. Widoki tutaj są nieziemskie, wiec nie było dla nas zaskoczeniem, że kręcono tutaj m. in. „Opowieści z Narnii”. Część nazw skał ma swoje korzenie w pierwszych wyprawach w te rejony, a część została nadana współcześnie i przeważnie nawiązuje do ich kształtu. Przy większości formacji znajdziemy tabliczki z nazwami.

Adrspach zwiedzanie

Razem z biletem dostaniemy mapę z dokładnie naniesionymi szlakami. Po Skalnym Mieście biegną dwie trasy. Pierwsza, krótsza, prowadzi wzdłuż brzegu turkusowego jeziorka. Jest oznaczona kolorem niebieskim ma 1,5 km długości, a jej przejście zajmuje ok. 40 min. Jezioro powstało po starej piaskowni. Panuje tu sielska atmosfera, jest sporo ławeczek i możemy dokarmiać kaczki.

Druga trasa, to 3,5 km pętla oznaczona kolorem zielonym. Biegnie wśród najpiękniejszych i najbardziej znanych formacji skalnych. Przejście jej zajmuje średnio około 3 godzin. Wiele zależy od tego, ile zrobimy zdjęć i od ilości zwiedzających. A tych może być sporo, dlatego warto pojawić się tutaj wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Pierwsza część szlaku zielonego, do wodospadu (około 1,5 h), poprowadzona jest szeroką alejką, po której śmiało mogą poruszać się rodzice z dziecięcymi wózkami. Mijamy Dzban, Głowę Cukru  i przechodzimy przez charakterystyczną gotycką bramę zbudowaną w 1839 roku. Tutaj znajdowało się pierwsze wejście w skały, dlatego część trasy do Bramy nazywana jest  "Skalnym przedmieściem". Następnie przechodzimy obok Zębu Karkonosza (na którego wysokiej, smukłej baszcie wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę z zaznaczonym poziomem wody z powodzi roku 1844). Jeszcze przed wodospadem mijamy Wieżę Elżbiety. Natomiast żeby zobaczyć 16 metrowy wodospad, należy przejść kilka metrów wykutym tunelem. 

 
Adrspach
 

Przy wodospadzie, zielony szlak zawraca, a przed nami pojawia się możliwość kontynuacji spaceru żółtym szlakiem.  Szlak początkowo mocno wspina się i po 10 minutach dociera do kolejnej atrakcji – do sztucznego jeziorka. Odbywają się po nim krótkie rejsy. Atrakcja jest osobno płatna, a kasy znajdują się tuż przy łódkach. Płyniemy czymś na kształt tratwy flisackiej, jezioro ma około 300 metrów długości a flisak zabawia nas opowiastkami, w czeskiej wersji językowej. Nawet nie znając czeskiego zrozumiemy większość. Atrakcja nie zrobiła na nas większego wrażenia, jednak dla dzieci powinna być sporą frajdą. Pierwotnie jeziorko służyło do spławiania drewna, jednak gdy w 1857 roku rozpoczęto pierwsze rejsy z turystami, jego wykorzystanie diametralnie się zmieniło. Dalsza trasa wiedzie żółtym szlakiem przez Wilczy Wąwóz (Vlći rokle), do sąsiednich Teplickich Skał. Bilet wstępu zakupiony w Adrspachu zachowuje ważność również w Teplickich Skałach, ale tylko pod warunkiem, gdy trasę przemierzymy przez Wilczy Wąwóz.

Chcąc zwiedzieć całość Adrspachu, musimy spod jeziorka wrócić pod wodospad i kontynuować dalszą wędrówkę zielonym szlakiem przez tak zwane "Nowe Partie", które udostępniono turystom w roku 1890. Bardzo szybko zaczynają się pierwsze podejścia, które wyprowadzają nas na galeryjkę, tak zwaną Wielką Panoramę, skąd widok zapiera dech w piersiach(!). To tutaj zobaczymy sławnych Kochanków, a idąc dalej Starościnę i Starostę. Formacje skalne mają tu ponad 100 m wysokości. Później musimy jeszcze przejść przez tak zwaną „mysią dziurkę”, czyli wąskie schody poprowadzone pomiędzy skałami. Wydaje nam się ze szerokość przejścia to ok. 50 cm. Dość ciasno, gdy idzie się z dużym plecakiem.

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Po opuszczeniu schodów, wracamy do ścieżki, którą wcześniej podążaliśmy w stronę wodospadu. To tutaj większość turystów domyka pętle i podążą już w kierunku parkingu. My jednak, chcielibyśmy namówić Was, do powrotu w stronę Wilczego Wąwozu i dalej już żółtym szlakiem, na spacer przez baśniowe Teplickie Skały, w stronę miejscowości Teplice nad Metuji. Nawet jeśli samochód zostawiliśmy na parkingu przy Adrspachu, to łatwo możemy wrócić do niego później czeską koleją. Proszę tylko pamiętać, żeby wcześniej sprawdzić rozkład jazdy. Jeśli w pierwszej części wycieczki było tłoczno, to tutaj powinno być spokojniej. Szlak wiedzie z początku drewnianym podestem przez torfowe (?) łąki. Później przechodzi w wyraźną leśną ścieżkę. Byliśmy nim pozytywnie zaskoczeni i zajął on nam około godziny drogi, licząc od wodospadu. Jednak mając czas, warto zapuścić się w głąb Teplickich Skał, podążąjąc za niebieskim szlakiem 🙂 Na taką pętle trzeba jednak liczyć ok 3 h.

Podsumowując, Adrspach to piękne Skalne Miasto, zbudowane z piaskowca, z monumentalnymi ścianami sięgającymi 100 metrów. Znajdziemy tu również wodospady, szmaragdowe jezioro i pejzaże zapierające dech w piersiach. Zdecydowanie polecamy! Nawet latem warto spakować do plecaka ciepłe ubrania, ponieważ często spacerujemy cieniem, czy pomiędzy skałami, gdzie bywa zdecydowanie chłodniej.

Jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej lub okolicach, z pewnością przydadzą Wam się poniższe opisy tras w Górach Stołowych 🙂 Zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Zapraszamy! Justii i Krystek 🙂

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach

Adrspach

 

 

Podziel się

4 Comments

 1. Odpowiedz

  Właśnie się wybieramy (z 3 latkiem i z drugim w wózku, więc tylko szlak zielony) i już nie możemy się doczekać 😀
  btw – ceny uległy zmianie 🙂 Proponuję aktualizację 🙂

 2. Ewelina Łyczkowska

  Odpowiedz

  Witam,

  Wybieram się tam w najbliższym tygodniu i już nie mogę się doczekać widoków. Z racji że skalne miasto to nie jedyne miasto które mam zamiar odwiedzić (w planach jeszcze Brno i Ostrawa), mam istotne pytanie – na na dworcu kolejowym albo przy samym skalnym mieście jest przechowywalnia bagaży? Będę wdzięczna za wskazówki.

  • Odpowiedz

   Cześć Ewelina! niestety nie wiemy nic na temat przechowalni na miejscu 🙁 ale jeżeli uda Ci się uzyskać informacje i ją nam prześlesz to chętnie ją dodamy do wpisu 🙂

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *