Skalne Miasto Adrspach
– Adrspach jest otwarty przez cały rok
– wejście do Skalnego Miasta oraz parking są płatne
– na zwiedzanie warto zarezerwować sobie około 3 h
– spora część trasy jest dostępna dla wózków
– można na spacer wybrać się wraz z psem
Adrspach to szalenie urodziwe czeskie Skalne Miasto wyjęte dosłownie z baśniowych kart. Zbudowane z piaskowca, z iglicami sięgającymi 100 metrów wysokości, uzupełnione przez szmaragdowe jezioro, wodospad i pejzaże zapierające dech w piersiach, będzie idealnym pomysłem na wycieczkę. Skalne Miasto zachwyca o każdej porze dnia i roku, jednak Adrspach, zrobił na nas największe wrażenie kolorową jesienią. Pamiętajcie jednak, że w sezonie panuje tutaj spory ruch, dlatego jeśli planujecie pospacerować pomiędzy skałami w samotności, to warto wybrać się na przechadzkę najlepiej w tygodniu, o poranku, tuż po otwarciu kas. W okresie polskich długich weekendów Skalne Miasto przeżywa istne oblężenie, ale trudno jest się temu dziwić. Odnajdziecie tutaj moc atrakcji, a spacer pomiędzy monumentalnymi i fantazyjnymi ostańcami z piaskowca pozostanie w Waszych wspomnieniach na długo.
Jak dojechać do Adrspachu?
Jak już wiecie, Adrspach znajduje się w północnych Czechach, około 20 km w linii prostej od Wałbrzycha. Dlatego też dojazd samochodem do bram Skalnego Miasta nie powinien przysporzyć Wam większych problemów, jak również w 99% przypadków, nie będziecie potrzebowali czeskich winiet. Podpowiadamy tylko, że za Mieroszowem są dwa przejścia graniczne. Najkrótsza droga prowadzi wąskimi drogami przez Zdoňov. Jest tutaj dość ciasno, dlatego w sezonie warto rozważyć drugie przejście graniczne na drodze DK35 w stronę Meziměstí (na wschód od Mieroszowa). Ta wersja jest dłuższa o 15 minut.
Dojazd z Wrocławia do Skalnego Miasta Adrspach przez Wałbrzych, nie powinien zająć Wam więcej niż dwie godziny. Jeśli spędzacie urlop w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie, to zarezerwujcie sobie około 1,5 h samochodem. Spora część turystów wybiera się do Adrspachu podczas urlopu w polskiej części Gór Stołowych, z okolic Kudowy Zdrój. Wówczas na podróż zarezerwujcie sobie trzy kwadranse, a droga będzie wiodła przez sąsiednie Teplice nad Metují. Do Adrspachu możecie również dojechać pociągiem oraz autobusami, o czym w dalszej części wpisu.
Parking przy Adrszpaskim Skalnym Mieście
Wokół Skalnego Miasta odnajdziecie kilka parkingów. Jednak jeżeli planujecie odwiedzić Adrspach w wakacje lub podczas słonecznego, ciepłego weekendu, to polecamy zakup biletów online z pewnym wyprzedzeniem – zarówno biletów wstępu do skalnego miasta, jak również i miejsca postojowego. Wszystko dlatego, że Adrspach cieszy się ogromną popularnością, a wejście jest tutaj od niedawna limitowane. Dodatkowo bilety zakupione online są znacząco tańsze od tych na miejscu. Zgodnie z informacją ze strony www Skalnego Miasta, bilet parkingowy jest ważny od godziny 7:00 do 21:00, a ruch regulują automatyczne szlabany. Jeżeli natomiast wpadniecie tu poza sezonem, to śmiało możecie poszukać miejsca chociażby na sąsiednim, prywatnym parkingu – o tutaj.
Koordynaty parkingu przy Skalnym Mieście Adrspach: 50°37’01.4″N 16°07’19.3″E
Pociąg z Wrocławia do Adrspachu
Koleje Dolnośląskie uruchomiły weekendowe połączenie Wrocław Główny – Adrspach! Pociągi kursują w okresie od 30 kwietnia do 4 września w każdy weekend oraz w święta. Połączenia są o tyle wygodne, że wyjazd z Wrocławia odbywa się wcześnie rano o godzinie 5:57, a powrotny pociąg wyrusza w podróż o godzinie 18:50. Na miejscu macie cały dzień. Więcej informacji o stacjach pośrednich oraz godzinach dostępnych jest jest na poniższej stronie. Pamiętajcie tylko, aby przed wyjazdem zweryfikować godziny odjazdów na stronie PKP. Chcemy też zaznaczyć, że pociąg ten bywa BARDZO oblegany.
Pozostałym osobom niezmotoryzowanym najwygodniej będzie dojechać na miejsce z Kudowy Zdrój. Dojazd można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie dotarcie do miejscowości Nachod (autobus nr 158), a następnie koleją czeską pod same bramy Skalnego Miasta Adrspach. Z resztą sama podróż lokalnymi pociągami jest sporą frajdą. Do zaplanowania wycieczki możemy polecić uniwersalną czeską wyszukiwarkę połączeń, która obsługuje zarówno połączenia autobusowe i kolejowe. Dworzec kolejowy, jak również przystanek autobusowy, znajdują się dosłownie przy samym wejściu do atrakcji. Z polskich miast są często organizowane wycieczki autokarowe bezpośrednio do Adrspachu. Widzieliśmy takie ogłoszenia i w Kudowie, i w Karpaczu.
Bilety do Adrspachu (online oraz tradycyjne)
Bilety do skalnego miasta możecie kupić zarówno w kasie oraz online. Kupując przez internet oszczędzacie czas i macie pewność, że wejdziecie. Wszystko dlatego, że od niedawna wstęp do skalnego miasta jest limitowany i w sezonie bilety do Adrspachu rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. A te możecie kupić oczywiście z pewnym wyprzedzeniem. Jeśli zabrakło biletów online, to tych tradycyjnych w kasie również już nie kupicie. Bilety zakupione online do Adrspachu są zdecydowanie tańsze od tych nabytych w sposób tradycyjny. I ostatnia rzecz – gdy wybieraliśmy się jesienią do Adrspachu, to symulowaliśmy zakup biletów, tak, aby wybrać godzinę, gdy będzie najmniej turystów. Udało się ?
Kupując bilety przez internet przyjdzie Wam wybrać godzinę wejścia. Nie musicie być dokładnie o podanej godzinie, to raczej takie okienko czasowe. Czyli jeśli macie bilet do Adrspachu na 8:00 to możecie wejść między 8 a 9. Natomiast wewnątrz skalnego labiryntu możecie spędzić tyle czasu, ile chcecie. Okres letni w Adrspachu zaczyna się już pierwszego kwietnia i zamyka się ostatnim dniem października. W kasach można płacić kartą lub gotówką. A tutaj możecie kupić bilet.
Cennik biletów do czeskiego skalnego miasta
– Bilet normalny do Adrspachu: *sezon letni: 180 Kc / od 110 Kc *sezon zimowy: 130 Kc / od 110 Kc
– Bilet ulgowy (dzieci od lat 6, młodzież oraz inwalidzi): *sezon letni: 130 Kc / 70 Kc *sezon zimowy: 90 Kc/ 70 Kc
– Bilet rodzinny (2+2): *sezon letni: 500 Kč / od 300 Kč *sezon zimowy: 360 Kč / 300 Kč
– Bilet dla psa: 50 Kc
– Rejs po skalnym jeziorze: 50 Kc
– Dzieci do lat 6 wchodzą do skalnego miasta bezpłatnie
Czy można wejść z psem? Czy warto z wózkiem?
Jeżeli podróżujecie wraz ze swoimi czteronożnymi przyjaciółmi, to istnieje możliwość, aby zwiedzić Skalne Miasto Adrspach wraz z psami. Jedynymi warunkami jakie musicie spełnić, to wykupić dodatkowy bilet dla psa oraz prowadzić go na smyczy, gdy będziecie spacerować przez labirynty i skalne zakamarki.
Podróżujecie z małymi dziećmi? Lub z osobami niepełnosprawnymi na wózku? Również śmiało rezerwujcie wejściówki do skalnego labiryntu. Spora część zielonego szlaku prowadzi szeroką, wygodną szutrową ścieżką. Bez problemu dotrzecie nią aż do Małego Wodospadu (1,3 km od kas). Tutaj będziecie musieli zawrócić, ponieważ zielony szlak zaczyna się wspinać po licznych schodach. Mimo to ujrzycie ciekawe formacje skalne takie jak Dzban, Głowa Cukru, czy też przejdziecie przez Gotycką Bramę i ujrzycie Plac Słoni.
Zwiedzanie Skalnego Miasta Adrspach
Trasa wycieczki: kasy przy bramie – pętla wokół szmaragdowego jeziora (20 min, 900 m) – Gotycka Brama (20 min, 670 m) – Wodospad oraz Adrszpaskie jeziorko (15 min, 666 m) – Wielka Panorama (30 min, 771 m) – kasy (30 min, 1,3 km)
Przy kasie skalnego miasta dostaniecie niewielką broszurkę z najważniejszymi informacjami, opisami oraz z mapką szlaków, które przemykają przez Adrszpaskie Skały. Po skalnym mieście biegną dwie trasy – pierwsza, krótsza pętla, zaczyna się zaraz za kasami i prowadzi wzdłuż brzegu turkusowego jeziorka. Jest ona oznaczona kolorem niebieskim, ma 1,5 km długości, a jej przejście zajmuje około 30 min. Jest idealna na rozgrzewkę. Adrspaskie jezioro powstało w starym kamieniołomie piaskowca i panuje tu sielska atmosfera. Jest sporo ławeczek, a dzieci będą zachwycone z obecności kaczek. Nie można po nim i w nim pływać, a rejsy odbywają się na drugim jeziorze, w głębi skalnego miasta.
Druga pętla prowadzi przez najpiękniejszą część atrakcji. To tutaj będziecie mijać najbardziej fantazyjne oraz najciekawsze formacje skalne. Przejście tej adrszpaskiej trasy zajmuje realnie 3 godziny, mimo że to tylko 3,5 km szlaku turystycznego. Aż do wodospadu szlak prowadzi płaską, szutrową drogą, schody zaczynają na krzyżówce szlaków turystycznych po 1,3 km (pojawią się żółte szlakówki prowadzące do skalnego miasta Teplice). Nawet latem, na terenie skalnego miasta warto mieć pod ręką ciepłą bluzę, ponieważ trasa często wiedzie przez zacienione skalne labirynty, gdzie bywa zdecydowanie chłodniej.
Bardzo szybko pojawiają się pierwsze atrakcje skalnego miasta, a wyobraźnia zaczyna szaleć. Razem z dziećmi możecie odgadywać kształty skał i później konfrontować odpowiedzi z informacjami na tabliczkach, które są umieszczone przy każdej z formacji. W pierwszej kolejności miniecie chociażby skałę Dzban oraz Głowę Cukru. Turyści szczególnie troszczą się o tą drugą, którą podpierają patykami by się nie przewróciła. Wnet dotrzecie do charakterystycznej Gotyckiej Bramy. Pojawiła się ona w Adrspachu w roku 1839. Jej budowę wraz z siecią szlaków turystycznych zlecił Ludvík Karel Nádherný. I to właśnie tutaj, niegdyś znajdowało się pierwsze wejście w Adrszpackie Skały. Dlatego część trasy od kas do Bramy nazywana jest “Skalnym przedmieściem”.
Dalsza część skalnego miasta znajduje się za wąskim korytarzem. Ściany pokrywa tutaj mech, a całość coraz bardziej zaczyna pobudzać wyobraźnię. Po chwili dotrzecie do Placu Słoni, gdzie warto zatrzymać się na chwilę i spróbować odszukać tych zwierząt zamienionych w kamień. Adrszpaskie Skalne Miasto zachwyca i wciąga coraz bardziej z każdym krokiem. Wnet przejdziecie obok Zębu Karkonosza, na którego wysokiej, smukłej baszcie wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę z zaznaczonym poziomem wody z powodzi roku 1844. Wkrótce dotrzecie do niewielkiego placyku z małą altanką, za którą kryje się Mały Wodospad. Jest to też miejsce, do którego maksymalnie możecie dojechać wózkami.
Tutaj też po raz pierwszy pojawią się tutaj żółte szlakówki, prowadzące w stronę Skalnego Miasta Teplice. Warto wspiąć się razem nimi po schodach, gdyż dzięki temu dotrzecie do Dużego Wodospadu. Skrywa się on na końcu niewielkiego skalnego tunelu, a woda opada tutaj ze stawu powyżej. Wodospad ma co prawda 16 metrów wysokości, jednak prawdę powiedziawszy, ciężko w to uwierzyć będąc na miejscu. Przepływ wody w wodospadzie jest regulowany, ale jeśli zakrzykniecie odpowiednio głośno tajemne adrszpaskie hasło „Krakonoshi, daj nam wody”, śluza otworzy się, a wodospad zagrzmi donośnie. Zimą zamienia się on w bajeczny lodospad. Obok Dużego Wodospadu znajduje się popiersie Johanna Wolfganga Goethego, który odwiedził Adrspach w roku 1790.
A może rejs łódką po tafli Adrspaskiego Jeziorka?
Dwa susy od Wielkiego Adrspaskiego Wodospadu, przy żółtym szlaku, znajdziecie jeszcze jedną atrakcję. Można tutaj bowiem wyruszyć w kilkuminutowy rejs łódką przypominającą swoim kształtem flisacką tratwę. Jeziorko ma dosłownie 300 metrów długości, a flisak podczas kursu w tą i z powrotem zabawia turystów anegdotkami. Atrakcja nie zrobiła na nas większego wrażenia, jednak dla dzieci powinna być sporą frajdą. Pierwotnie jezioro służyło do spławiania ściętych drzew. Kiedy Adrspach stawał się coraz bardziej popularny, turyści wyparli eksport drewna. Rejs po skalnym jeziorze jest możliwy mniej więcej od połowy kwietnia aż do końca października, pomiędzy 9:00 a 17:00. Na okres zimowy jeziorko jest osuszane. Jest to atrakcja, za którą trzeba dodatkowo zapłacić ,a bilety można zakupić w kasie ulokowanej wewnątrz skał, tuż przy łódkach.
W tym miejscu należy zawrócić po swoich śladach, ponieważ dalsza wędrówka żółtym szlakiem zawiedzie Was przez Wilczy Wąwóz (Vlći rokle) do sąsiednich Teplickich Skał. W jednym z ostatnich akapitów wrócimy jeszcze do tego miejsca, ale warto pamiętać że obydwa skalne miasta znajdują się na tyle blisko siebie, że można połączyć je podczas jednej wycieczki. Szczególnie jeśli przemykacie z Teplickich Skał do Adrpachu (i na odwrót) przez Wilczy Wąwóz, to nie trzeba opłacać dodatkowego biletu.
Najpiękniejszy fragment Skalnego Miasta Adrspach
Z pod jeziorka należy cofnąć się żółtym szlakiem pod Mały Wodospad i stad rozpocząć wspinaczkę zielonym szlakiem. Trasa wiedzie przez tak zwane “Nowe Partie”, które udostępniono turystom w roku 1890. Szlak bardzo szybko zaczyna piąć się do góry, wyprowadzając nas na Wielką Panoramę. Będzie to najbardziej męczący odcinek w Adrspachu, jednak po stokroć warto. Widok niezliczonej ilości piaskowych wież na długo zapada w pamięci.
Ale to nie wszystko, ponieważ tuż za rogiem czekają na Was Kochankowie – jest to najwyższa i najbardziej znana skalna formacja w Adrspaskim Skalnym Mieście. Licząc od dna doliny, ma ona prawie sto metrów wysokości! Kochankowie wraz z pobliską formacją Starosta i Starościna stanowią symbol Adrspachu. Ostatnim epizodem wędrówki będzie Mysia Dziurka, czyli szeroki na około 50 cm korytarz. Przeciśnięcie się przez niego z większym plecakiem jest nie lada wyzwaniem. Po 10 minutach traficie na Głowę Cukru. Zgadza się, domknęliście właśnie pętlę i teraz pozostaje krótki odcinek do wyjścia ze Skalnego Miasta. Ale co jeśli powiemy Wam, że przygoda nie musi się tutaj kończyć?
Powrót dla zuchwałych przez Teplickie Skały
Jeśli macie dobrą kondycję, a przed Wami zostało jeszcze sporo dnia, to świetnym pomysłem będzie dodatkowa wędrówka przez sąsiednie, baśniowe Skalne Miasto – Teplickie Skały. Nie ustępuje ono urodą Adrspachowi, a jest tam zauważalnie mniej turystów. Zatem na krzyżówce zielonego szlaku turystycznego musicie skręcić w prawo i skierować swoje kroki znów przez Gotycką Bramę, w stronę Wilczego Wąwozu. Tutaj kładki poprowadzą Was przez torfowiska i finalnie traficie do kolejnej bajki. Jeśli chcecie zerknąć na mapę trasy przez oba skalne miasta, to kliknijcie o tutaj.
Na ten dodatkowy wariant warto mieć w zapasie około 4h. Szczególnie, że finał wędrówki będzie miał miejsce w niewielkiej miejscowości Teplice nad Metuji. Stąd do miasteczka Adrspach, gdzie zapewne zostawiliście samochód, wrócicie w bardzo łatwy sposób czeską koleją. Kursuje ona regularnie, ale warto zawczasu sprawdzić rozkład jazdy – wyszukiwarka połączeń o tutaj: czeska kolej. Dla zachęty ostatnie zdjęcia wpisu pochodzą z drugiego czeskiego Skalnego Miasta. Jeśli spędzacie urlop w Kotlinie Kłodzkiej lub okolicach, sprawdźcie polskie trasy w Górach Stołowych oraz te po czeskiej stronie
Adrszpaskie Skalne Miasto – odrobina historii
Czyli prosto o tym, jak powstało Skalne Miasto. Skały, które składały się z fragmentów o różnej odporności na czynniki erozyjne, były przez wieki wystawione na działania wody, wiatru, mrozu i właśnie dzięki temu przybrały fantazyjne kształty. Przez bardzo długi czas wiedza o Skalnym Mieście była bardzo ograniczona. Dopiero w 1824 roku wielki pożar, trwający kilka tygodni odsłonił skały i sprawił, że dostęp do nich stał się łatwiejszy. Bardzo szybko powstały pierwsze trasy turystyczne, a turyści zaczęli licznie odwiedzać Adrspach.
Aby upamiętnić swoją obecność, wielu z nich decydowało się na naniesienie skalnego napisu. Inskrypcji tych dokonywał za niewielką opłatą ubogi student, a wiele z tych napisów przetrwało do dnia dzisiejszego. Widoki tutaj są nieziemskie, wiec nie było dla nas zaskoczeniem, że w Adrspachu kręcono m. in. „Opowieści z Narnii”. Część nazw skał ma swoje korzenie w pierwszych wyprawach w te rejony, a część została nadana współcześnie i przeważnie nawiązuje do ich kształtu.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
58 komentarzy
Właśnie się wybieramy (z 3 latkiem i z drugim w wózku, więc tylko szlak zielony) i już nie możemy się doczekać 😀
btw – ceny uległy zmianie 🙂 Proponuję aktualizację 🙂
z małym poślizgiem, ale właśnie poprawiliśmy cennik:) mamy nadzieję, że wyjazd się udał:)
Cześć.Super za to co robicie pozdrawiam z Gniezna.mam tylko jedno pytanie piszesz o dwóch trasach a spotkalem się z opisami że śa jeszcze dwie dłuższe 16km i 45km.Czy ktoś kto to pisal miał na myśli polaczenie tras z Teplickimi skałami czy to jakiś błąd.Z góry dziękuje
45 km? oj nie mamy pojęcia jak ktoś wyliczył tak długi szlak. Albo skąd 😉 Natomiast Adrspach w połączeniu z Teplickimi daje realne 16 km szlaku
Dzień dobry, mam pytanie , czy orientują się Państwo czy jest możliwość że skalnego miasta dojechać do Pragi ?chciałabym połączyć to razem ale nie wiem jak
Witam,
Wybieram się tam w najbliższym tygodniu i już nie mogę się doczekać widoków. Z racji że skalne miasto to nie jedyne miasto które mam zamiar odwiedzić (w planach jeszcze Brno i Ostrawa), mam istotne pytanie – na na dworcu kolejowym albo przy samym skalnym mieście jest przechowywalnia bagaży? Będę wdzięczna za wskazówki.
Cześć Ewelina! niestety nie wiemy nic na temat przechowalni na miejscu 🙁 ale jeżeli uda Ci się uzyskać informacje i ją nam prześlesz to chętnie ją dodamy do wpisu 🙂
Witam,
super przewodnik, który pomógł mi zaplanować wycieczkę. Mam pytanie dotyczące toalet ;-). Czy po wejściu do Skalnego Miasta można takową spotkać? Jadąc z dziećmi jest to niesamowicie ważny punkt :-). Za odpowiedź z góry dziękuję.
Witam czy można odwiedzić to miejsce w święta wielkanocne czy jest zamknięte
Witam. Wybieramy się tam z dwiema córkami 6lat i 3latka . Czy potrzebujemy dokumenty dla dzieci?
Podróżując do krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen powinniśmy mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty
Czy za bilety wstępu można płacić kartą czy trzeba mieć przy sobie korony?
można uiścić opłatę płacąc kartą 🙂
Czy wózkiem da się dojechać do jeziorka aby popłynąć lodka? Z opisu wynika , że wchodzi się już na zolty szlak. 🙂
Tak, jeziorko jest zlokalizowane około 140 metrów od miejsca w którym zaczynają się pierwsze schody na żółtym szlaku. Nie jest to bardzo daleko, a schodów nie jest tak dużo 🙂
Świetny opis ?? wybieramy się w najbliższy weekend i kilka kwestii było niejasnych, dzięki Waszej relacji już wiem na co się przygotować ?
bardzo nam miło, że udało się pomóc 🙂 gdyby okazało się że jakieś informacje są nieaktualne, dajcie znać, a skorygujemy wpis 🙂 miłego zwiedzania!
Witam, czy za parking trzeba placic koronami czy mkzna zlotowkami, ewentualnie karta? Podobna sprawa np. z obiadem na terenie skalnego miasta.
Dzień dobry, z pewnością za wstęp do skał można zapłacić kartą, euro lub złotówkami. Ale nie jesteśmy pewni czy ta sama polityka dotyczy parkingu. Najbezpieczniej będzie jeśli Państwo wyślą zapytanie na adres: info@skalyadrspach.cz 🙂
Dzień dobry. A jak wygląda kwestia języka? Czy jest możliwość porozumienia się w języku polskim?
nie mieliśmy żadnego problemu 🙂 ale tez nie pytaliśmy o nic skomplikowanego, głównie był to zakup biletów, parking i próba znalezienia noclegu po 22 🙂
Witam, a gdzie polecacie coś zjeść na koniec wycieczki?
Tutaj niestety nie potrafimy pomóc, ponieważ do Adrspachu trafialiśmy przeważnie z Kudowy-Zdrój i tam się stołowaliśmy 🙂 ale mamy nadzieję, że uda się coś smacznego znaleźć 🙂
Niedawno zmieniono cennik parkingu i nie dajemy pani przy budce kasy tylko drukujemy bilecik przy szlabanie. 100KC za pierwsze 4h za kolejną godzinę 50KC. Warto zaktualizować te 70KC. Jeżeli ktoś planuje dłuższe wędrówki to może być nieźle zaskoczony końcową kwotą 🙂 Zaznaczę jeszcze, że jeżeli ktoś nie ma koron i chciałby kartą zapłacić… 🙂 parkomaty są tylko na karty zbliżeniowe z limitem 500KC, więc wieczorem nie wyjedzie nikt i czeka na kolejny dzień aż kantor będzie otwarty. A co za tym idzie… kaska leci i leci 🙂
Dzięki Kuba za mega ważne info! dorzuciliśmy odpowiedni akapit do wpisu, faktycznie warto mieć z tyłu głowy, że można utknąć tutaj na dłużej 🙂
Cześć, pytanie bo nie zrozumiałem do końca: czy po 18 można wyjechać z parkingu czy też nie?
Można, tylko trzeba pamiętać żeby mieć jak zapłacić za parking 🙂
Świetny wpis!
Czy trzeba mieć dowody osobiste dla dzieci?
Pozdrawiamy!
Hej Aga, ogólnie podróżując do krajów UE lepiej mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty dziecka. W razie „w” zawsze się wtedy uniknie kłopotów
My zostalismy upomnieni, ale legitymacja szkolna (podstawowka) wystarczyla 😉
Wyglada że jest nowy cennik
summer / winter
Adults 70,- Kč / 40,- Kč
Children older than 6 35,- Kč / 20,- Kč
Students, disabled persons 35,- Kč / 20,- Kč
Dogs 10,- Kč / 10,- Kč
Family (2 adults + 2 children) 170,- Kč / 100,- Kč
Parking 8-18
Bicycle 10,- Kč
Motorcycle 40,- Kč
Car 70,- Kč
Bus 200,- Kč
Caravan 100,- Kč
Minibus 200,- Kč
Toalety płatne 5,- Kč
postokroć dziękujemy!
Chcemy wybrać się na wycieczkę z rodzicami nie jakoś wybitnie kondycyjnymi, czy trasa nie jest trudna?
Hej, hej Natalia 🙂 śmiało zabierzcie rodziców! trasa do wodospadu wiedzie praktycznie po płaskim. Na tym odcinku już sporo zobaczycie. Jeżeli Rodzice uznają, że nie chcą wspinać się na punkty widokowe, mogą wrócić tą samą drogą. Ale prawdę powiedziawszy wspinaczka nie jest bardzo uciążliwa – w sumie ok 160 m przewyższenia 🙂
Hej do jakiej miejscowość udać się dokładnie samochodem od strony Wrocławia
Hej, najwygodniej będzie dojechać do samej mieściny Adrspach. Przy kasach jest parking 😉
Hej, te trzy godziny to jakis szybki marsz czy raczej spacer ?
taki nieśpieszny spacer:)
sprawdzam rozkład jazy PKP i nie widzę tam bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Adrspach 🙁
Witam Cie my w sobote bylismy pociagiem, podaj maila to podrzuce Tobie aktualny rozklad jezdza tylko w weekendy. Co do obiadu polecam knajpke tuz przy wyjsciu z parku. Trudno jej nie zauwazyc bo jest jedna po tej stronie. Reszta wzdluz glownej drogi tam tez dojadali (ale tu jedynie serwuja fast food – chociaz dobry)
Czy ktoś z was kupował bilety do skalnego miasta on line? Widziałam, że jest taka możlowość i zastanawiam się jak to działa?
Dzięki za bardzo zachęcające relacje z wędrówek!? Super się czyta!
Dwa uzupełnienia po pobycie w Górach Stołowych, również w tych po czeskiej stronie, podczas długiego sierpniowego weekendu.
Parkingi, zarówno ten przy wejściu do Teplickich Skał, jak i w Adrspach, mają ograniczoną pojemność. W czasie letnich weekendów, a szczególnie podczas polskich „długich” ich wersji, dosyć wcześnie się zapełniają i nie ma możliwości parkowania. Wtedy strażacy zamykają wjazd w okolice parkingów i trzeba parkować wcześniej. Jechaliśmy od strony Teplic nad Metują i tam też zostaliśmy zatrzymani, i skierowani na dodatkowy parking (ok. 800 m od wejścia od Teplickich Skał, ok. 700 m od stacji kolejowej Teplice nad Metują Miasto). Ogólnie polecałbym następujące rozwiązanie w takich okolicznościach: zaparkować od razu przy stacji kolejowej Teplice nad Metują Miasto, wsiąść do pociągu i dojechać nim prawie pod bramę wejściową w Adrspach (czy na wcześniejszy przystanek Teplice nad Metują skały jak kto chce do Teplickich Skał). Ważne – sprawdzić sobie połączenia kolejowe na podanej wyszukiwarce, bo w ciągu dnia jest ponad 1,5 h przerwa w ruchu. Jeśli ktoś miałby możliwość pojechania pociągiem z Wałbrzycha w wakacyjne weekendy to oprócz tego porannego ma jeszcze do wyboru dwa połączenia – o 11.00 i 16.36 (mniej więcej godzina i na miejscu w Adrspach). Szczególnie ten z 11.00 jest idealny, biorąc pod uwagę powrót.
I jeszcze dodatek co do flisaków – przewodników na łódce. Na pewno podczas długich weekendów panowie używają dwóch języków – czeskiego i polskiego. Wpierw robią rozeznanie co do języków ojczystych, a potem (w naszym przypadku jęz. polski był językiem ojczystym ok. 90 % pasażerów) płyną i mówią równolegle po czesku i po polsku. Polecam, dobry humor czeski gwarantowany. W ogóle to humor wszystkim tam dopisuje. Przy Wielkim Wodospadzie wisiała zafoliowana kartka A4 z „oficjalną” informacją: „Z przyczyn technicznych Wielki Wodospad dziś nieczynny”. Wodospad oczywiście „działał” 😉
Dodam jeszcze – w kasie do rejsu z łódkami można płacić tylko gotówką (ale też w złotówkach).
Z tymi tłumami jest ciężko, dlatego nie radzę wybierać się tam w wakacje – słyszałam, że w najgorszym momencie zamknęli przejście graniczne. My byliśmy tydzień temu i było znośnie. Nocowaliśmy w hotelu tuż przed wejściem – fajny last się trafił na booking.com
Dear Sirs,
Will you have open in May this year?
I am asking because of COVID situation…
Best regards,
Dana Witkowska
Mam nadzieję, ze w tym roku uda mi się wreszcie odwiedzić to miasto, chociaż ze względu na COVID może być różnie…
trzymamy kciuki aby się udało 😉
Czy na koncu zielonego szlaku, jest opcja porzucic na jakis czas wozek, zeby isc dalej zoltym, a potem zgarnac go wracajac? czy jest tam bardzo malo miejsca i moglby on komus przeszkadzac?
Ja właśnie próbuję się dostać do Adrspach i okazuje się, że pociąg zajeżdża tylko do Teplic. Orientujecie się czy stamtąd kursują busy do Adrspach? Też dojeżdżam z Kudowy na własną rękę, jednak jest to bardziej skomplikowane niż wywnioskowałam z Waszego artykułu, ale mam nadzieję, że się uda.
W końcu udało się tu dotrzeć, ładnie ale cieszę, że naszą wędrówkę po Górach Stołowych rozpoczęliśmy od Adrspach. Z każdym kolejnym zakątkiem było ciekawiej. Do „zaliczenia” jak Pałac Kultury w Warszawie i dalej w drogę
Do Monika – będę w Kudowie od 26.09.20. Do Adrspach chcę pojechać w poniedziałek 28.09.20. Zastanawiam się czy pojechać własnym autem czy może pociągiem albo busem. Nie chcę z biurem podróży, chcę na własną rękę. Będę podróżowała sama. Podpowiedz mi czy wg Ciebie o tej porze roku i w poniedziałek nie będzie problemu z parkingiem (gdybym pojechała własnym autem). Czy trzeba zrobić na granicy jakieś opłaty? Czy wystarczy wsiąść w auto w Kudowie i wysiąść na parkingu w Adrspach? Nie wiem, nie podróżowałam do Czech. Pozdrawiam 🙂
Aktualne ceny 30/06/2021
Dorośli 180 koron
Dzieci 110 koron
Dzięki za aktualizację, dorzucimy info na stronie. pozdrawiamy 🙂
Czy teraz jesli ktos nie jest zaszczepiony potrzebny bedzie test?
niestety, zasady przekraczania granicy są ostatnimi czasy dość płynne, dlatego najlepiej szukać takie informacje na bieżąco na stronie polskiego MSZ.
Świetny opis wielkie dzięki. Mam tylko pytanie czy można wejść przed zamknięciem i zostać do zachodu słońca? czy też trzeba opuścić teren przed 17.30 ?
oj tego akurat nie wiemy 🙁
Witam
wasz blog jest świetny. Opisy cudne wraz z obrazami. Nie widziałam nic o specjalistycznej wspinaczce, więc mam nadzieję, że ich nie ma… A jeśli są to proszę, by brać pod uwagę (w opisach) osoby niemogące wchodzić po skałkach albo nad przepaściami czy rozpadlinami. I będzie juz cudnie…..
Macie jakieś świeże info na dziś 17 lipca 2023 roku? Cennik godziny otwarcia itd…
a może dorzucicie jakieś strony, gdzie można kwatery wynająć przyjeżdżając do Czech i mając na uwadze kilka dni spacerowych…..
Byliśmy, zwiedziliśmy wczoraj. Pięknie ale całość psuje ruch jak na Krupówkach i wycieczki autokarowe rodaków prosto z gorzelni. Wstyd i obciach. Warto wybrać bardzo wczesne godziny zwiedzania albo te najpóźniejsze. Dla mnie wymiatają mniej oblegane Skały Teplickie, Błędne Skały z labiryntem no i Szczeliniec Wielki. Generalnie Góry Stołowe niesamowite przeżycie, baśniowe widoki, przeciski ,przeskoki , podejścia, skały o niesamowitych kształtach Poleecaaamyyy