Hrobacza Łąką pętla ze wsi Kozy
– Hrobacza Łąka leży na wysokości 828 m n.p.m.
– na szlak możecie wybrać się z psami
– od strony wsi Kozy jest bezpłatny parking
– całość wycieczki to około 3h
Hrobacza Łąką to propozycja krótkiej i przyjemnej wędrówki przez szlaki Beskidu Małego. Po drodze odnajdziecie kilka punktów widokowych, sporych rozmiarów krzyż na szczycie oraz schronisko. Można do niego dotrzeć kilkoma szlakami, jednak naszym zdaniem najciekawszym wariantem okazała się być pętla ze wsi Kozy, która dodatkowo umożliwiała przespacerowanie przez niewielki i nieczynny już kamieniołom. Zatem do góry wędrowaliśmy żółtym szlakiem, a w dół schodziliśmy podążając za papieskimi znacznikami. Całość wędrówki to 2h 40 min plus czas spędzony w schronisku. Zapraszamy!
Chrobacza czy Hrobacza Łąka?
Nieco zamieszania w nasze głowy wprowadza pisownia tej nazwy. Z jednej strony wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce wskazuje, że poprawna nazwa szczytu i polany to Chrobacza Łąka. Można przypuszczać, że od popularnego w okolicy nazwiska Chrobak. Mapa turystyczna oraz niektóre mapy papierowe potwierdzają również tę tezę. Jednak już na trasie, szlakówki oraz nazwa schroniska wskazują – Hrobaczą Łąkę. Prawda, że można nieco zbaranieć? Nieco komentarzy na temat pisowni Chrobacza czy też Hrobacza oraz po inne ciekawostki odsyłamy na poniższą stronę.
Parking w Kozach
Start żółtego szlaku w Kozach znajduje się tuż przy dworcu kolejowym. Jeśli macie samochód, to śmiało możecie podjechać na ulicę Beskidzką (dojedziecie tutaj po 20 minutach z centrum Bielsko-Białej). Znajduje się tutaj spory i co najważniejsze, bezpłatny parking, który potrafi przygarnąć kilkadziesiąt samochodów. To tędy przemyka żółty szlak. Jeśli natomiast będziecie spacerować spod dworca, to wycieczka wydłuży się o 1,5 h. Nie jest możliwy dojazd samochodem do Schroniska na Hrobaczej Łące.
Koordynaty bezpłatnego parkingu w Kozach: 49°49’43.4″N 19°09’05.5″E
Żółty szlak do Schroniska na Hrobaczej Łące
Proponowana przez nas trasa zatacza pętlę, dlatego warto zawczasu rozważyć, jaki kierunek obrać. Zdecydowaliśmy się, aby najpierw dotrzeć do Schroniska na Hrobaczej Łące żółtym szlakiem i dopiero później zejść przez Kamieniołom w Kozach z powrotem do samochodu. W ten sposób cały czas czekała na nas jakaś atrakcja. Pamiętajcie również, że żółty szlak jest dużo łagodniejszym wariantem dojścia do celu, a szlak papieski został tutaj z finezją poprowadzony stromym zboczem. Zresztą sprawdźcie profil wysokości na mapie i sami oceńcie. Na koniec mała podpowiedź, jeśli wybierzecie zimą szlak papieski, to koniecznie wrzućcie do plecaka raczki. Uratowały nam one tutaj kilka razy życie ? A teraz w drogę, bo czas nagli!
Gdy tylko przekroczycie szlaban oddzielający parking od lasu, znajdziecie się na szerokim rozdrożu. Żółty szlak na Hrobaczą Łąkę biegnie tutaj w prawo, natomiast w lewo podąża ścieżka do Kamieniołomu w Kozach. Początkowo szlak wiedzie dość szeroką drogą, która co jakiś czas przemienia się w wąską leśną ścieżynkę, a ta, chwilami wiedzie niewielkimi „parowami”. Po trzech kwadransach żółty szlak połączy się z czarnym (wariant z Bielska-Białej) i oba szlaki po 15 minutach wyprowadzą Was na Przełęcz u Panienki.
Przełęcz u Panienki znajduje się pomiędzy szczytami Groniczek (839 m n.p.m.) oraz Hrobacza Łąka (828 m n.p.m.). Na przełęczy stoi niewielka kapliczka, którą, jak wieść niesie, ufundował w 1884 roku cudownie ocalony przed wilczą watahą nadleśniczy dóbr Kozy, Juliusz Beinlich. Jak łatwo można się domyślić, nazwa przełęczy pochodzi od kapliczki Najświętszej Maryi Panny, czyli „Panienki”. Natomiast obraz przestawiający twarz Madonny Częstochowskiej w górnej części kapliczki ufundowali w roku 1965 przez Julia i Jerzy Giernlowie z Krakowa. Po około 300 m od przełęczy, w drodze do Schroniska na Hrobaczej Łące, możecie odbić do Źródełka „Maryjnego”. Do celu dzisiejszej wycieczki dotrzecie stąd po 30 minutach.
Schronisko na Hrobaczej Łące
Schronisko znajduje się nieco poniżej szczytu, na południowych stokach Hrobaczej Łąki. Na niektórych mapach możecie spotkać się również z nazwą – Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Chrobacza Łąka”. Prowadzi je Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy, która utworzyła tu dom turystyczno-rekolekcyjny w roku 1991. Natomiast samo schronisko powstało jeszcze wcześniej, bo w latach 30. XX wieku, z prywatnej inicjatywy. Kilka lat temu, zimą, wybuchł tu pożar, który wyłączył obiekt na pewien czas z ruchu turystycznego. Obecnie znajdziecie tutaj zarówno schronienie, jak i ciepłą strawę.
Co prawda, spod samego schroniska za daleko wzrokiem nie można sięgnąć, jednak wystarczy przejść dosłownie dwa kroki, przez leśny szpaler drzew, w stronę punktu widokowego. Przy schronisku jest duży kierunkowskaz, więc traficie bez problemu ? Dodatkowo, oprócz panoramy, znajdziecie tutaj specjalne przyszykowane miejsce na ognisko oraz niewielką wiatę. Dzięki temu piekąc kiełbasę nad trzaskającym ogniem, możecie podziwiać widoki.
Bo przecież wybornie prezentują się stąd pozostałe wzniesienia Beskidu Małego wraz z Jeziorem Międzybrodzkim oraz najwyższym tutejszym szczytem – Czuplem. Z łatwością rozpoznacie Górę Żar i zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Nieco dalej odnajdziecie reprezentantów Beskidu Żywieckiego, jak choćby Babią Górę i Pilsko oraz Beskidu Śląskiego – Skrzyczne i Klimczok. Jeśli pogoda dopisze, to macie również szansę dojrzeć wierchy Tatr Zachodnich. Sami przyznacie, że całkiem okazała plejada ?
Krzyż na Hrobaczej Łące
Ze schroniska pora powrócić na szczyt, do którego jest raptem 100 metrów. Odnajdziecie na nim stalowy krzyż, ustawiony tutaj na pamiątkę dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa w Polsce. Krzyż na Hrobaczej Łące ma 35 metrów wysokości, a w nocy oświetlany jest snopem światła. Pod krzyżem zainstalowano mają platformę – punkt widokowy.
Co prawda panorama nie jest tak imponująca, jak z okolic schroniska, ponieważ zerkać będziecie na północny – zachód, gdzie horyzont już tak pięknie nie faluje, ale można dojrzeć chociażby Jezioro Goczałkowickie, Czechowice Dziedzice, Bielsko oraz Kozy. Dawniej stała tutaj drewniana wieża triangulacyjna. Natomiast sam szczyt Hrobaczej Łąki jest wierzchołkiem, który ulokował się pomiędzy Bujakowskim Groniem (749 m n.p.m.) a Groniczkami (833 m n.p.m.), w Beskidzie Małym, w Grupie Magurki Wilkowickiej.
Kamieniołom w Kozach
Zejście spod krzyża na Hrobaczej Łące do kamieniołomu powinno zająć Wam około 30 minut. Jednak musicie wykazać się tutaj odrobiną czujności, ponieważ teraz trzeba wypatrywać charakterystycznych żółtych symboli szlaku papieskiego. Będzie zauważalnie bardziej stromo, dzięki czemu szlak bardzo szybko wyprowadzi Was do ostatniej atrakcji. Kamieniołom w Kozach powstał w latach 1910 – 1912 i zakończył swój żywot w roku 1994.
Tutejsze złoże wykorzystywano na potrzeby kolejnictwa i drogownictwa. Znajdziecie tutaj staw, w którym bywa szalenie głośno za sprawą kumaków górskich. W odsłonięciach skalnych widoczne są warstwy lgockie fliszu karpackiego. Jako ciekawostki możemy nadmienić, że jest to największe odsłonięcie tych warstw w Karpatach, a zbocza kamieniołomu można podobno dojrzeć nawet Klasztor Kamedułów na krakowskich Bielanach.
Powrót na parking w Kozach
Aby domknąć pętlę, potrzeba jeszcze jedynie około 20 minut. Najpierw musicie opuścić teren dawnego wyrobiska, podążając za papieskim szlakiem oraz zielonymi turystycznymi szlakówkami. Gdy po kilku minutach leśnego spaceru przyjdzie Wam przeciąć szeroką leśną ścieżkę, to należy porzucić zielone znaczniki i skręcić w lewo.
Bez obaw, będziecie wiedzieć, w którym miejscu skręcić, a dla osób, które mimo wszystko obawiają się zagubienia, polecamy aplikację mapy.cz (oraz skorzystanie z mapy, którą odnajdziecie w tym wpisie powyżej). Od odbicia, do przejścia zostanie Wam raptem 600 m.
Szlaki na Hrobą Łąkę
- Hrobacza Łąka szlak ze Straconki (czerwony szlak z Bielsko Białej) – 2h 40 min
- Hrobacza Łąka szlak z Porąbki: czerwony szlak – 2h 07 min, żółty szlak: 2h. Można łatwo złożyć pętlę, która zajmie Wam ok. 3h 20 min
- Bielsko-Biała, Lipnik, pętla – schronisko (czarny szlak, później żółty i czerwony od Przełęczy U Panieńki) – 1h 52 min
- Z Przełęczy Przegibek (tej samej, z której wychodzi się na Czupel) – 1h 54 min
- Kozy (parking na ulicy Beskidzkiej, trasa opisana powyżej) – 1h 26 min
- Hrobacza Łąką samochodem? Dość śmiały pomysł. Najbliżej możecie wyjechać autem wzdłuż żółtego szlaku z Żarnówki Małej. W zależności od odwagi i determinacji, turyści pozostawiają samochód na poboczu drogi (ok. 1h).
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂