Wieża widokowa Ferdel w Beskidzie Niskim
– Ferdel znajduje się w woj. małopolskim
– na wycieczkę zarezerwujcie sobie około 2h
– najkrótszy szlak na Ferdel prowadzi z Wapiennego
W Beskidzie Niskim, tuż nad uzdrowiskiem Wapienne, wznosi się gentleman Ferdel. Przez długi czas żył w ciszy, niepokojony przez nikogo. Jednakże ustawiona na nim wieża widokowa wywróciła dotychczasowy stan rzeczy do góry nogami. Wszystko dlatego, że zalesiony szczyt zyskał znakomity punkt widokowy. A szlak z Wapiennego na Ferdel jest najkrótszą opcją wdrapania się na szczyt. Zapraszamy do lektury. Przy okazji, polecamy pozostałe szlaki w Beskidzie Niskim.
Gdzie jest Ferdel i jak tutaj dojechać?
W środkowej części Beskidu Niskiego, w strefie otuliny Magurskiego Parku Narodowego, znajduje się Wapienne, czyli jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk. To stąd wychodzi najkrótszy szlak na Ferdel. Jeśli spojrzeć na mapę, to Wapienne umościło się pomiędzy Nowym Sączem a Jasłem. Blisko stąd do Gorlic. Z Krakowa dotrzecie na miejsce po 2,5 h drogi a z Nowego Sącza po godzinie. Samochód najwygodniej będzie pozostawić na bezpłatnym i dużym parkingu na rogatkach uzdrowiska, namiary poniżej.
Koordynaty GPS parkingu Wapienne (Ferdel): 49°37’37.7″N 21°16’59.5″E
Zielony Szlak na Ferdel z Wapiennego
Z Wapiennego na Ferdel prowadzą dwa szlaki: Zielony oraz Czarny. Dzięki temu można złożyć niespecjalnie długą pętlę, której punktem kulminacyjnym będzie wieża widokowa. Cała trasa na Ferdel powinna zająć Wam 2h. Do przejścia jest raptem 6 km i jedynie 260 metrów przewyższenia. Szlak bardzo szybko, bo już przy uzdrowiskowej tężni, ucieka w leśną głuszę. I prawdę powiedziawszy, gdyby nie wieża widokowa, to praktycznie na całej trasie nie byłoby żadnej panoramy. Jednakże śmiało można rzec, że zielony szlak na Ferdel jest nad wyraz sympatyczny. Co prawda szlak bywa nieco błotnisty, przez co szabrują tutaj szalenie komary. Dlatego warto spakować do plecaka repelent. A jest szansa, że oprócz komarów na szlaku nie spotkacie żywej duszy. Co też nam się udało w majowe późne popołudnie! Zatem w drogę!
Jak już wspomnieliśmy, po 400 metrach zielone szlakówki ostro skręcają w lewo i uciekają w las porzucając uzdrowiskowe zabudowania. Szlak na Ferdel zaczyna piąć się do góry przez leśną gęstwinę. Nie jest super stromo, ale płasko też nie. Po trzech kwadransach wdrapiecie się na Mały Ferdel (578 m n.p.m.). Ten szczyt znajduje się już w obszarze Magurskiego Parku Narodowego i mogą tutaj obowiązywać bilety wstępu, o czym napiszemy nieco niżej. Do celu pozostało raptem dwa kwadranse, podczas których szlak wiedzie już grzbietem, a szpalery buków prezentują się znakomicie. W połowie tego odcinka, czyli pomiędzy szczytami Mały Ferdel i Ferdel, z lewej strony dopadną do ścieżki prowadzące od strony wsi Rozdziele niebieskie szlakówki.
Ferdel i Wieża widokowa w Beskidzie Niskim
Sam Ferdel jest mocno zalesionym szczytem, który wznosi się na wysokość 648 m n.p.m. Prawdę powiedziawszy, gdyby nie ustawiona w tutaj 2019 roku wieża widokowa, zapewne wiele osób pomijałoby ten fragment Beskidu Niskiego. To, co najbardziej rzuca się w oczy, to fakt, że konstrukcja nie powstała na szczycie góry, a nieco poniżej. Winowajcą zamieszania jest jegomość orzeł krzykliwy, który jako pierwszy zaanektował wierzchołek. A że jest u siebie, a do tego ma status gatunku chronionego, to wieża powstała nieco niżej. A teraz zgadnijcie, jaki jest symbol Magurskiego Parku Narodowego? Tak, macie rację, jest to orzeł krzykliwy.
Możemy dziś ubolewać, że widoki z wieży rozpościerają się tylko na trzy strony, ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Na pocieszenie pozostaje fakt, że panorama w kierunku zachodnim w pełni wynagradza brak jednego z kierunków. Wieść niesie, że dostrzec można nawet tatrzańskie wierchy! A gdy przejrzystość powietrza jest nieco gorsza, wzrok można śmiało ogniskować na bliższych szczytach Beskidu Niskiego oraz Beskidu Sądeckiego. I pomyśleć, jakie piękne muszą być zachody Słońca na Ferdlu! Sama wieża ma 25 metrów wysokości, na szczyt wiedzie 110 schodów, a na kolekcjonerów pieczątek czeka niespodzianka. Podobno według pierwotnych planów miała tutaj powstać również ścieżka w koronach drzew, ale na szczęście koszt okazał się zbyt duży. Szkoda tylko, że na wieży nie ma tablicy z opisaną panoramą. To zawsze wartość dodana do takiej inwestycji.
Czy warto decydować się na pętlę?
Jeśli zielony szlak na Ferdel był niezmiernie przyjemny i relatywnie łagodny, to można rzec, że czarne szlakówki wręcz spadają spod wieży widokowej wprost do doliny potoku Wapienka. Dzięki temu już po kwadransie drogi zameldujecie się na asfaltowej drodze. Niestety to nie koniec wędrówki, ponieważ kolejne 2 km do parkingu prowadzą drogą przez uzdrowisko. Nie jest to najpiękniejsza opcja. Dlatego jeśli nie wzgardzacie powrotami po własnych śladach, to mimo wszystko polecamy przyjemny powrót zielonym szlakiem.
Bilety wstępu do Magurskiego Parku Narodowego
Mimo że sam Ferdel nie znajduje się na terenie Magurskiego Parku Narodowego, to prowadzący do wieży widokowej zielony szlak wkracza w meandry chronionego rewiru. Podobnie, jeśli wybierzecie się na Ferdel z Folusza czy też od strony wsi Rozdziele, niebieskim szlakiem – będziecie maszerować przez Magurski Park Narodowy. I tutaj ważna sprawa – w okresie od 1 maja do 31 października należy kupić bilet wstępu. Oczywiście, najwygodniej będzie to uczynić online, przez stronę e-Parki. W uzdrowisku Wapienne mieliśmy spory problem z zasięgiem (ale może to być kwestia sieci, z której korzystamy).
Szlaki na Ferdel w Beskidzie Niskim (podsumowanie)
Jeżeli wybieracie się na Ferdel, a nie wiecie z której strony ugryźć ten szczyt Beskidu Niskiego, to mamy nadzieję, że poniższe krótkie zestawienie nieco Wam pomoże:
– Niebieski szlak z Rozdziela to kwestia prawie 1,5 h oraz 3,8 km dystansu. W tym czasie do wieży widokowej na Ferdlu pokonacie 304 metry przewyższenia
– Dość długim szlakiem może okazać się wyprawa na Ferdel z miejscowości Folusz. Szlak w tej wersji wiedzie przez Barwinok. Tutaj rozważania dotyczą 2,5 h spaceru oraz 334 metrów przewyższenia na dystansie 7,3 km. I to licząc tylko w jedną stronę. Trasa ta umożliwia złożenie pętli przez Rezerwat Kornuty. Kusząca opcja.
– Również wymagającą wędrówką na Ferdel jest opcja spaceru z Bartnego. Tutaj mamy 8,2 km uzupełnione przewyższeniem na poziomie 375 metrów oraz 2h 45 min.
– Jak widać wycieczka z uzdrowiska Wapienne jest najbardziej korzystna. Czarny szlak na Ferdel jest szybszy, jednak my wciąż będziemy wspierać zieloną opcję. Zatem według mapy mamy 1h 15 min, 3,2 km oraz 264 metry przewyższenia.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂