Kiedy i gdzie nie można chodzić po Karkonoszach?

– część szlaków w Karkonoszach bywa okresowo zamykana
– warto na bieżąco sprawdzać dostępność tras na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego
– wyłączenia mają miejsce najczęściej zimą oraz wiosną

Prawda, że w Karkonoszach jest pięknie? Za każdym razem, gdy przybywamy w Góry Olbrzymie, te czarują nas coraz bardziej. Tutejsze torfowiska, lasy oraz skalne ostańce sprawiają, że spacer po karkonoskich szlakach to czysta przyjemność. Warto o nie dbać, szanować i świadomie się po nich przemieszczać. Wędrując po tych górach przez okrągły rok, czasem możemy napotkać wyłączone odcinki. Dobrze, jeśli odkryjemy je jeszcze na etapie planowania wycieczki, a nie w jej trakcie. Dlatego namawiamy  do merytorycznego przygotowania się do każdej wycieczki. Powinniśmy to robić nie tylko dla respektowania regulaminu KPN, ale też dla własnego bezpieczeństwa. Dlaczego zamykane są niektóre szlaki i co się za tym kryje? Postaramy się Wam wyjaśnić w tym wpisie.

zamknięte szlaki w Karkonoszach

Dlaczego zamykane są szlaki w Karkonoszach?

Karkonoskie szlaki są zamykane z kilku względów. Najpierw wspomnimy o tym, że na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego poruszać się można tylko od świtu do zmierzchu. Nie powinno nas tu być nocą. Dzięki temu żyjące tutaj zwierzęta mogą nieco odetchnąć i odnaleźć odrobinę spokoju, zwłaszcza w wysokim sezonie. Pamiętajmy o tym, bo to one mają tutaj swój dom, a my jesteśmy gośćmi wpadającymi na krótkie odwiedziny.

Niektóre szlaki zamykane są w okresie zimowym ze względu na zagrożenie lawinowe. Do tego dodajemy okresowe zamknięcie ze względu na ochronę siedlisk ptactwa. Innym przykładem są prace konserwatorskie prowadzone na poszczególnych odcinkach, czy naprawcze związane z nagłymi zjawiskami atmosferycznymi.

zamknięte szlaki w Karkonoszach

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach

Wielu osobom Karkonosze mienią się jako góry proste i nie przedstawiające większych wyzwań oraz zagrożeń.  Jednak warto pamiętać o tym, że to właśnie tutaj, a nie w Tatrach, miała miejsce największa tragedia w polskich górach. Ostatniego dnia kalendarzowej zimy 1968 roku, zeszła lawina która porwała aż 24 osoby wędrujące dnem Białego Jaru. Spadające olbrzymie masy śniegu pogrzebały 19 z nich. Niestety, nieobyci z górami turyści, nieświadomi zagrożenia, ignorowali kolejne ostrzeżenia oraz lawinowe komunikaty. W akcji ratunkowej brali udział ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czescy ratownicy z Horskiej Służby, ochotnicy oraz wojsko, łącznie ponad 1100 osób. Miejsce to jest bardzo niebezpieczne zimą. Pierwszy pomnik poświęcony ofiarom wspomnianej tragedii został także zniszczony przez lawinę, choć ważył kilkadziesiąt ton. W 2008 kolejna lawina pogrzebała tutaj snowboardzistę. Jeśli chcecie poznać najczęstsze tory schodzenia lawin w Karkonoszach, to są one zaznaczone na niektórych mapach turystycznych.

Za schodzenie lawin po polskiej stronie Karkonoszy odpowiedzialna jest ich budowa. Północne stoki Gór Olbrzymich są strome, charakteryzują się kotłami lodowcowymi, o niemalże pionowych ścianach, które dodatkowo znajdują się na stokach zawietrznych. W zależności od warunków pogodowych, jak również w od grubości pokrywy śnieżnej, niektóre karkonoskie szlaki lub ich fragmenty są okresowo zamykane. Informują o tym stosowne tabliczki. Planując zimową wycieczkę należy zawsze sprawdzić na stronie www Karkonoskiego Parku Narodowego, czy szlak, którym planujemy wędrować jest aktualnie otwarty. Niektóre szlaki posiadają też zimowe obejścia. Są nieco modyfikowane, aby ominąć ryzykowne i niebezpieczne fragmenty. Takie zimowe obejście wyznaczane jest za pomocą specjalnych tyczek.

Śnieżka

Okresy ochronne gatunków

Gdy przedzierając się przez leśną gęstwinę, usłyszycie znienacka charakterystyczne odgłosy bulgotania, które będzie przerywane nieco cichszym i syczącym głosem, czyli tak zwanym czuszykaniem, a całość będzie brzmiała jakoby podobnie do „bul-got bul-got bul-got czu-szyyy”, to będzie to niechybny znak, że gdzieś nieopodal odbywają się właśnie toki cietrzewi. Są one niezmiernie widowiskowe i niestety coraz rzadsze. Wszystko dlatego, że nawet pomimo prawnej ochrony, populacja cietrzewia systematycznie maleje. Obecnie w Polsce możemy naliczyć mniej niż 500 osobników. Dlatego też nie dziwi fakt, że Karkonoski Park Narodowy wziął te urodziwe kuraki leśne pod swoją opiekę.

To właśnie ze względu na ochronę cietrzewia, wiosną,  czasowo zamykane są niektóre szlaki turystyczne. Apogeum godów w górach przypada na maj, a szlaki są zamykane regularnie w okresie nie krótszym niż od 1 kwietnia do 31 maja. Dorzucimy jeszcze ciekawostkę, bo zapewne nie każdy wie, że cietrzewie to przede wszystkim ptaki nizinne! Chyba musi mu się bardzo podobać w Karkonoszach 😉  Drugim gatunkiem, który sprawia że KPN okresowo zamyka szlaki jest sokół wędrowny. W 2023 roku zamkniętych zostało pięć szlaków:

– niebieski szlak od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu
– odcinek zielonego szlaku z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu aż do grzbietowego szlaku czerwonego
– odcinek zielonego szlaku (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem
– szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów
– szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu

Szlaki zamykane okresowo ze względu na ochronę przyrody są oznaczone specjalnymi tabliczkami z sylwetką cietrzewia lub sokoła.

zamknięte szlaki w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoskim Parku Narodowym dostępne dla psów

Jeśli dobrze liczymy, to w Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe. I tylko do niektórych z nich możecie zabrać na spacer swojego czworonożnego przyjaciela. Jednym z nich jest właśnie Karkonoski Park Narodowy, który wyznaczył kilka szlaków na takie wędrówki. Psy muszą bezwzględnie spacerować na smyczy, a dodatkowo właściciel powinien posiadać w zanadrzu  kaganiec. Listę szlaków dostępnych dla czworonogów znajdziecie w kolejnym akapicie.

Gdzie szukać informacji o zamkniętych szlakach?

Tradycyjnie, najbardziej aktualne oraz najistotniejsze informacje znajdziecie u źródła, czyli na stronach Karkonoskiego Parku Narodowego. Poniżej dodaliśmy kilka najbardziej interesujących odnośników, względem artykułu. Mamy nadzieję, że linki okażą się Wam pomocne. 

Szlak na karpatke

Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)

logo kpn kolor

Write A Comment