Słowenia w Tydzień
Słowenia to wyjątkowa kraina w której spędziliśmy 10 dni. Połowa tego czasu przypadła na góry a druga część na najciekawsze atrakcje kraju. Wystarczyło, a czy warto? Myślimy że tak, bywa drogo ale też ciekawie. Zapewne dzisiaj wybralibyśmy się do Słowenii samochodem, ale wtedy, kilka lat temu postanowiliśmy oprzeć nasz wyjazd tylko i wyłącznie na komunikacji publicznej. Do Słowenii polecieliśmy przez Wenecję (Ryanair z Wrocławia), a wracaliśmy Polskim Busem za kilka złotych z Wiednia. Dzięki takiemu schematowi mieliśmy możliwość przejechania tego maleńkiego kraju w wzdłuż oraz dodatkowo zwiedzenia austriackiego Grazu i Wiednia. Jednakże nawet jeśli wybierzecie się samochodem, poniższy post może okazać się pomocny. A jeśli planujecie bałkańskie góry to odsyłamy do bułgarskiej magicznej części.
Weneckie lotnisko jest oddalone o około 100 km od granicy ze Słowenią. Drogę można przebyć pociągiem do Triestu lub Udine, albo próbować łapać stopa. Tradycyjnie autostop we Włoszech działa naprawdę przyzwoicie. A po przekroczeniu granicy zamiera… Radykalnie. Ratowaliśmy się komunikacją publiczną i warto zaznaczyć że pociągi w Słowenii są znacznie tańsze niż autobusy. Poniżej przedstawimy żelazne punkty programu.
Najciekawsze Atrakcje Słowenii
Po drodze, jeszcze po stronie włoskiej, możemy odwiedzić przyjemny Triest, który naturalnie wpisuje się w drogę do słoweńskiej miejscowości Piran. Przez wiele przewodników uznawany za perłę słoweńskiego wybrzeża. Faktycznie jest ona przyjemną mieściną, która znajduje się na malowniczym cyplu. Jednak jeśli ktoś już odwiedził chorwackie lub czarnogórskie wybrzeże, może czuć się rozczarowany. Jest tu zdecydowanie drożej niż w Chorwacji i bardziej tłocznie. Dlatego warto rozważyć, czy mamy czas oraz chęci na kilka starych uliczek. Tak naprawdę, dużo większe wrażenie wywarła na nas Lublana i to tam chętnie byśmy wrócili.
Ogólnie mówiąc Słowenia to jaskinie, góry, przełomy, ale nie wybrzeże. Jeśli macie tylko tydzień to polecamy następujące atrakcje:
– Lubljana
– Alpy Julijskie – Bled, Wąwóz Vintgar + jez. Bohinjsko
– Rzeka Socza oraz przejazd droga 206
– Jasknia Postojnska oraz Skocjańska
– Góry Kamnicko-Sawińskie
Jeśli jaskinie to wybór przeważnie rozgrywa się pomiędzy dwiema – Postojnska oraz Skocjańska. Obie są wielkie i równie śliczne. Po przeczytaniu kilku relacji w internecie zdecydowaliśmy się na tą drugą. Nie żałujemy, to trzeba zobaczyć!! Jaskinia robi ogromne wrażenie! W obu przypadkach bilety wstępu kosztują po kilkanaście euro. Natomiast bardzo rozczarowaliśmy się Mariborem.
Góry w Słowenii
Obowiązkowym przystankiem jest miejscowość Bled wraz z ładnymi ruinami zamku nad połyskującą taflą jeziora. Świetnym pomysłem jest spacer wokół samego jeziora który powinien nam zająć około godziny. Spacer możemy ubarwić wejściem na słynny punkt widokowy z ławeczką – Mala Osojnica. Odbicie w leśną ścieżkę, znajduje się około 700 metrów za polem campingowym.Nieśpieszne wejście na wzniesienie nie powinno zająć nam więcej niż 30 minut. Na górze odnajdziemy wspomnianą ławeczkę która kusi dłuższym postojem. Cieżko jest się oprzeć. Drugim obowiązkowym punktem jest wąwóz Vintgar. Wejście jest płatne i kosztuje kilka euro. Po godzinie 19 kasy są zamknięte, ale wejść wciąż można. Samo przejście wąwozu zajmuje około 30 minut. Spaceruje się po drewnianych kładkach, wąskim wąwozem tuż nad potokiem. Jeśli przyjechaliśmy samochodem, trasę trzeba liczyć razy dwa, bo jeszcze powrót. Zdecydowanie polecamy!
Alpy Julijskie – Trekking
W przeciwieństwie do sporej rzeszy turystów nie zdecydowaliśmy się na trekking na Triglav. Wybraliśmy mniej uczęszczaną, acz równie śliczną trasę z Mojstrany do Trenty przez schronisko Pogacnikov Dom. Przecinała ona Alpy Julijskie w poprzek i finalnie zajęła nam dwa dni. Jak to w górach wapiennych bywa, po drodze brak jest wody. Trasa w kilku miejscach ubezpieczona jest klamrami. Widoki zapierają dech w piersiach!
Nasza trasa: Mojstrana – Aljazev Dom – Bivak – Stenar – Pogacnikov Dom – Trenta
Mieliśmy przyjemność nocować w schronisku Pogacnikov Dom, koszt noclegu to 16 EUR. W środku było trochę chłodno, ale klimatycznie. Na szlaku spotkaliśmy sporo kozic, które nie zwracały uwagi na ludzi i zupełnie się nie bały. Pierwszego dnia musieliśmy zrobić przewyższenie ok. 1300 m. Byliśmy z dużymi plecakami, więc dało nam ono poważnie w kość…
Góry Kamnicko-Sawińskie (Grintovec)
Punktem wypadowym w Góry Kamnicko–Sawińskie jest miasteczko Kamnik. Z naszej strony w samej miejscowości możemy polecić „Camping Kamnik”, który wtenczas kosztował 13 € za dwie osoby z namiotem. Ogólnie mówiąc, miejscowość Kamnik ma swój urok i warto tutaj zawitać choć na chwilę. A góry? Piękne, fascynujące o znów sporych przewyższeniach. Udało się nam wejść na ich najwyższy szczyt – Grintovec (2558 m) Góry śmiało można porównać do Tatr Wysokich, jednak z tą różnicą, że wierzchołki są zbudowane z wapienia i ciągną się równoleżnikowo na dystansie kilkudziesięciu kilometrów.
Nocowaliśmy w schronisku na przełęczy Kokrsko Sedlo, do której doszliśmy w podczas jednego dnia wspinaczki. Jak na nasz gust, schronisko było brzydkie, betonowe i bez wyrazu, a nocleg kosztował 16 € od osoby. „Atak szczytowy” uczyniliśmy dnia drugiego już na lekko, potem powrót do schroniska i zejście z gór. 1700 m znów nie rozpieszczało mimo. Niestety tym razem nie trafiliśmy z pogodą. Natomiast polecany przez wiele osób Marribor zupełnie nas nie zachwycił, opuściliśmy go czym prędzej, udając się w kierunku ślicznego austriackiego Grazu. W relatywnie łatwy sposób można pokonać ten odcinek za pomocą kolei, zmieniając pociągi na granicy. A później również Wiedeń pociągiem.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
2 komentarze
Czy pod Aljazev Dom podeszliście pieszo z Mojstrany czy wjechaliście jakimś busem?
W Słowenii byliśmy 8 lat temu, wiele przez ten czas mogło się zmienić. Lecz wtedy, o poranku nie było żadnego busa. Podjechaliśmy stopując 🙂