Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Sokolik oraz Krzyżna Góra

Rudawy Janowickie

Czas: 1h 43 min, Dystans: 5,1 km, Przewyższenie: 324 m, mapa: tutaj

Sokolik to jeden z ciekawszych sudeckich zakamarków. Jest drugim co do wysokości szczytem w Sokolich Górach, leżących w Rudawach Janowickich. Nie zmęczycie się tutaj nadto, a mimo to serce będzie szalało z radości! Będziecie podziwiać najpiękniejsze widoki, jakie potrafią zaoferować nam Rudawy Janowickie. Zresztą jest tu wszystko, punkty widokowe, imponujące skalne ostańce, klimatyczne schronisko oraz ruiny pradawnego zamku. Całość powinna zająć Wam w zależności skąd wyruszycie od 2 do 3 h, choć nam, gdy przysiadaliśmy w wielu miejscach, minął prawie cały dzień. Zapraszamy!

Sokolik Opis Szlaku

Spacer proponujemy rozpocząć w niewielkiej wsi Trzcińsko, ślicznie położonej, nad rzeką Bóbr, u stóp Sokolich Gór. Jeśli macie dobrą kondycję, to proponujemy powyższa trasę połączyć ze Starościńskimi SkałamiI wówczas zakończyć eskapadę, w nieodległych Janowicach Wielkich. Trasa na mapie będzie wyglądała następująco i zajmie Wam około 5h . Obie miejscowości łączy nie tylko rzeka Bóbr, ale również i kolej, więc całkiem łatwo będzie można wrócić po samochód. Jeśli będziecie podróżować pociągiem z Jeleniej Góry, to około kilometra przed Trzcińskiem, pociąg pokona prawie 300 metrowy tunel z roku 1865, przeszywający Górę Tunelową. Warto wspomnieć, że był to pierwszy tego typu obiekt na Śląsku!  Samochód za pierwszym razem zostawiliśmy pod kościołem ewangelickim z roku 1799 (obecnie rzymsko-katolicki). Jeśli zapomnieliście prowiantu, to zaraz obok jest również mały, wiejski sklepik. Co prawda asortyment nie jest duży, za to obsługa jest fantastyczna!

Jeśli podróżujecie samochodem to możecie auto pozostawić na Przełęczy Karpnickiej, skąd jest 15 min do schroniska. Ostatnim razem, gdy zdecydowaliśmy się na wersję Sokolik + Starościńskie Skały oraz mając do dyspozycji dwa samochody, jeden pozostawiliśmy właśnie na przełęczy a drugi na końcu ul. Zamkowej w Janowicach Wielkich. Parking na przełęczy jest całkiem spory, w sezonie płatny (8 zł za wjazd). Natomiast zatoczka na końcu ulicy Zamkowej w Janowicach pomieści tylko kilka samochodów (+/- 4). Wariant z przełęczy plus skorzystanie z parkingu na ulicy Zamkowej pozwolił skrócić wycieczkę o prawie godzinę 😊

rudawy janowickie

Sokolik
mekka granitowych wspinaczy

Pierwszy etap trasy będzie poruszał się po obszarze Gór Sokolich. Grzbiet ten sięga od Trzcińska po Przełęcz Karpnicką. W zasadzie jest to niewielki masyw, będący częścią Rudaw Janowickich, składający się z 6 szczytów i kilku pagórków. Odnajdziecie tutaj Krzyżną Góre (654 m n.p.m.), Sokolik (623 m), Browarówkę (510 m), Rudzika (500 m), Łysą (490 m), Buczka (456 m) oraz dziesiątki ostańców, skałek oraz potężnych bloków skalnych. Zaczynajmy! Wieś Trzcińsko, przez most, opuszczają dwa szlaki – żółty oraz niebieski. Jeśli przyjechaliście tutaj popołudniem i planujecie nocleg w niezmiernie bardzo klimatycznym schronisku Szwajcarka, to wygodniej wybrać na podejście kolor żółty. Natomiast jeśli od razu gna Was ciekawość gór, to proponujemy szlak niebieski, który ucieka w prawo zaraz za rzeczną przeprawą. Po trzech kwadransach szlak dociera do małej polany, na której odnajdziecie stolik. Jest to dobre miejsce na szybki postój. Tutaj też pojawia się znaki prowadzące od schroniska Szwajcarka.

Sokolik
Sokolik
Sokolik
Sokolik

Na Sokolik z polany zostało 20 minut. Sam Sokolik jest drugim co do wielkości szczytem w Górach Sokolich. Może i nie jest najwyższy, ale bez wątpienia jest najbardziej znanym i obleganym wierzchołkiem. Żeby mało było sokolich odniesień w nazewnictwie, to najbardziej znane skałki szczytu Sokolik nazywają się Sokoliki! Znajdziecie je w północno wschodniej części wierzchołka. I jak sama nazwa wskazuje, musi być tutaj więcej niż jeden element. I faktycznie, skałki składają się z dwóch skalnych filarów, a na wyższym, zachodnim (842 m) znajduje się platforma widokowa. Wiedzie na nią dość oryginalna i ciekawa sekwencja żelaznych schodów. Nie wiadomo, kiedy tak naprawdę powstały ułatwienia. W zależności od źródła, jest rozpatrywany rok 1885 lub rok wcześniejszy. Według pierwszej teorii, schody powstały z inicjatywy Riesengebirgsverein, czyli niemieckiego Towarzystwa Karkonoskiego, które w najbardziej stromych miejscach zamontowało dodatkowo drewniane drabiny. Druga wersja przyznaje zasługi Carlowi Emilowi Beckerowi, będącemu właścicielem dóbr w Maciejowej (obecnie dzielnica J.Góry).

Sokolik
Sokolik
Sokolik

Sokolik Wspinaczka

Przez pewien okres, podczas wspinaczki, mijało się tabliczkę zawierającą napis „Piękny widok” uzupełniony o datę budowy. Co ciekawe, na szczycie, Emil kazał ustawić maszt, na który wciągano okraszoną jego imieniem i nazwiskiem flagę. Panorama ze szczytu palce lizać. Są Karkonosze, Rudawy, dolina Bobru oraz Góry Kaczawskie oraz ławeczka, z której te pyszne widoki można podziwiać. Warto wspomnieć, że tutejszy rejon należy do z najbardziej popularnych obszarów wspinaczkowych w kraju. Z uwagi na podobieństwo budowy skał (granit), uważa się że jest świetnym miejscem do treningu przed wyjazdem w Tatry.

Jeszcze przed drugą wojną światową na szczyt Sokolika Małego można  było się dostać po kładce, która łączyła oba wierzchołki. Jednak pomost z niewiadomych powodów zdemontowano i obecnie, na mniejszego Sokolika można tylko się wspiąć. Na Sokoliku można było spotkać zwyczaj umieszczania w specjalnie wykonanych metalowych puszkach szczytowych książeczek szczytowych wraz z ołówkami. Pozwalało to umieszczanie zapisków potwierdzających kolejne zdobycia szczytów. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ten zwyczaj się tutaj pojawił, natomiast zanikł on po roku 1945, gdy nastąpiła wymiana ludności na terenie Sudetów po II wojnie światowej.

rudawy janowickie
rudawy janowickie
Rudawy Janowickie
Sokolik
Sokolik

Husyckie Skały

Jak już zdążyliście się przekonać, wraca się tą samą trasą Ścieżka zygzakuje, mijając sporą ilość skałek. Po 10 minutach, mijając Okienną, Jastrzębca, czy też Lamę (więcej niż jedno zwierzę :D), dociera się do Husyckich Skałek. Po drodze mijamy wspomnianą wcześniej polanę. Chociaż z tego miejsca odległa panorama jest ograniczona, to miejsce jest z pewnością warte chwili postoju. Leży w linii prostej pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Gór Sokolich, Sokolikiem i Krzyżną. Skałki opadają 20 metrową przepaścią w stronę przełączki oddzielającej ją od Sokolików. Odnajdziecie tutaj przyjemny punkt widokowy, ubezpieczony żeliwną barierką.

Jest również wielki głaz. Ustawiono go tutaj celowo, a sokole oczy dojrzą ślady niemieckich napisów. Głaz niegdyś wieńczyła żeliwna figura orła zrywającego się do lotu. Niegdyś miejsce to było zwane Kamieniem Bluchera ( w nawiązaniu do feldmarszałka Gebharda Leberechta von Bluchera, dowódcy pruskiej armii). Na tablicy, która została tutaj niegdyś umieszczona, a po której po dziś dzień zostały jedynie słabo widoczne ślady, znajdowała się sentencja zawierająca nową nazwę nadaną skałom oraz datę 1813, wspominająca zwycięstwo Feldmarszałka nad Napoleonem pod Lipskiem.

rudawy janowickie
Sokolik
Sokolik

Natomiast obecna nazwa nie jest przypadkowa. Odnosi się do wydarzeń z sierpnia roku 1434, kiedy to nieodległy husycki Zamek Sokolec, zlokalizowany u stóp Krzyżnej Góry, został zdobyty i płonął ostrym ogniem. Obrońcy uciekali w popłochu na swoich rumakach, niestety pomylili drogę i pognali prosto w odmęty przepaści… Ale czym był Ruch Husycki? Pierwotnie miał znaczenie głownie religijne i próbował zwrócić uwagę na potrzebę reformy Kościoła Rzymskokatolickiego. Twarzą ruchu był Jan Hus, który walczył o prawo do wolnego głoszenia słowa bożego i pozbawienie Kościoła dóbr majątkowych.  Jan, którego poglądy były bardzo podobne do idei Marcina Lutra, został spalony na stosie w roku 1415. Po tym wydarzeniu ruch przybrał formę polityczną i stał się powodem rewolty w Czechach, które doprowadziły do wojen husyckich.

Krzyżna Góra

Spod Husyckich Skał, odbijając w prawo za czarnymi szlakówkami, czeka Was kwadrans na najwyższy szczyt Gór Sokolich. Szlak wiedzie na Krzyżną Górę, wysoką na 654 metry. Niegdyś wzgórze znane było jako Sokola Góra (z niemieckiego Falkenberg). Jednak dziś wierzchołek zawdzięcza swoją nazwę, wysokiemu na 7 metrów, metalowemu krzyżowi wieńczącemu szczyt. Obelisk ufundowała dla upamiętnienia urodzin Wilhelma von Hohenzollerna, żona, księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg. Krzyż został odlany w roku 1930 w nie tak odległej gliwickiej hucie. Napis na krzyżu w języku niemieckim głosił: Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny. Ostatnie metry na szczyt wiodą wykutymi w skale stopniami, a do pomocy pozostaje barierka. Miejsce jest dość zdradliwe zimą, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze.  Droga powrotna do schroniska to raptem 10 min. Jeśli wyruszacie ze schroniska celem odwiedzenia obu najważniejszych szczytów Gór Sokolich, warto zarezerwować sobie mniej więcej 75 min.

Rudawy Janowickie
Rudawy Janowickie

Zachodnie zbocze szczytu jest ozdobione skałką, wysoką na 50 metrów. Zwą ją Jastrzębią Turnią. Podobno jest tu najpiękniejsza i swoim wyglądem przypomina wzbijającego się do lotu jastrzębia. Wydaje nam się, że warto również wspomnieć, co jest oczywiste, że Góry Sokole swoją nazwę zawdzięczają od tego drapieżnego ptaka. Co warte podkreślenia, sokół wędrowny jest to ptak kosmopolityczny, który występował na całym świecie, poza Antarktydą. Niestety, w wyniku stosowania chemicznych środków ochrony roślin w połowie zeszłego wieku, praktycznie wyginął.  Obecnie naszą krajową populację szacuje się na około kilkanaście par… I ostatnia rzecz, sokoły pikując, są wstanie osiągnąć prędkość ponad 300 km/h !!!

Krzyżna Góra

Schronisko Szwajcarka

Na koniec warto wspomnieć o magicznym miejscu w Rudawach. Na wschodnich zboczach Krzyżnej Góry, przy węźle szlaków, znajduje się fascynujące schronisko Szwajcarka. Zostało wybudowane w roku 1823, w stylu tyrolskim, w całości z drewna. Jest najstarszym budynkiem użytkowanym jako schronisko turystyczne w Polsce. Powstało pierwotnie jako domek myśliwski na życzenie brata króla Prus, Wilhelma von Hohenzollerna. Domek powstał na wzór budynków z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii, skąd pochodziła żona księcia. Na parterze umieszczono pomieszczenia leśniczego (wkrótce przemianowane na gospodę). Natomiast książę miał swój gabinet na piętrze, w sali z ogromnym kominkiem, który zachował się do dziś. Funkcje schroniska, Szwajcarka zaczęła pełnić po pierwszej wojnie światowej.

Choć po kolejnej światowej potyczce, trzeba było czekać dopiero do roku 1950, gdy budynek przejęło PTTK. Noclegi są oferowane w budynku gospodarczym, ulokowanym za schroniskiem. Obiekt ma też i swoją mroczną kartę. Po II wojnie światowej w niewyjaśnionych okolicznościach został zamordowany tutaj gajowy. A w roku 1990 gospodyni schroniska zgładziła swojego męża, po czym ukryła jego zwłoki w szambie. Pech chciał, że przybyła tutaj Pani z Sanepidu, która je przypadkowo odkryła.

Rudawy Janowickie

Sokolik informacje praktyczne

  • Szlak nie jest długi a przysporzy Wam sporo radości
  • Nie odpuszczajcie Krzyżnej Góry, bo tam też pięknie!
  • Samochód możecie zostawić na Przełęczy Karpnickiej
  • Jeśli szukacie noclegu to zostańcie na noc w Schronisku Szwajcarka
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 10   Average: 5/5]

Write A Comment