Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wodospad Kamieńczyka
Szklarska Poręba – Karkonosze

– Wstęp pod Wodospad Kamieńczyka jest płatny – 8 pln bilet normalny
– Wodospad w sezonie jest otwarty w godzinach 9-17
– Opłata za parking od 8 pln za 2h
– Całość wycieczki to około 1,5 h

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy, jak również dominuje w całych polskich Sudetach. Robi piorunujące wrażenie i warto poświecić nieco trudu, aby dojrzeć jego uroki! Znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym, nieopodal Szklarskiej Poręby, tuż przy szlaku prowadzącym na Szrenicę i dalej na główny grzbiet Karkonoszy. Na wycieczkę, która będzie obejmowała tylko Wodospad Kamieńczyka, zarezerwujcie sobie minimum 1,5 h. Szczególnie w sezonie ten czas może się wydłużyć, ponieważ zejście do samego Wąwozu jest reglamentowane i tworzą się tutaj spore kolejki. Oczywiście jak wszystkie wodospady, najpiękniej i ten wygląda po większych opadach, gdy po kaskadach przetarabaniają się z hukiem ogromne ilości wody.

Opcje Dojścia do Wodospadu

Pod Wodospad Kamieńczyka możecie dotrzeć na dwa sposoby. Spod parkingu w okolicach Szosy Czeskiej, czyli drogi prowadzącej do granicznych Jakuszyc, do celu prowadzi czerwony szlak. W tej opcji, przy atrakcji zameldujecie się po 32 min. Drugą możliwością jest czarny szlak prowadzący od centrum Szklarskiej Poręby przez obiekt Ski Arena Szrenica. Jeśli zostawicie samochód na parkingu pod wyciągiem, to pod Wodospadem pojawicie się po 43 minutach spokojnego marszu. Jeśli wyruszycie z centrum Szklarskiej Poręby, doliczcie dodatkowo 20 minut. Czarny szlak łączy się z czerwonym po 30 minutach i ostatnie podejście odbywa się już tylko czerwonym szlakiem. I trzeba przyznać, że ostatnie minuty to dość forsowne podejście po niespecjalnie wygodnych kamieniach. Obie opcje, poza delikatną różnicą czasową dotarcia pod Wodospad Kamieńczyka niespecjalnie się od siebie różnią.

Wodospad Kamieńczyka parking

Wodospad Kamieńczyka Parking

W zależności od tego, który szlak wybierzecie, poniesiecie różne opłaty za parking. Pozostawienie samochodu przy Szosie Czeskiej kosztuje 8 pln za 2h lub 20 pln za cały dzień. Na parkingach miejskich w okolicy Ski Areny Szrenica opłata wynosi 9 pln za 3h i później po 2h za każdą kolejną godzinę (płatne z góry w automatach). Jeżeli planujecie zostawić tutaj swój samochód na cały dzień, z pomocą przychodzą prywatne parkingi. Jest to bardziej opłacalne i  w zależności od pory roku i umiejętności negocjacyjnych, zapłacicie 10/15 pln za cały dzień postoju.

Wodospad Kamieńczyka godziny otwarcia

Wodospad Kamieńczyka Cennik i Godziny

Wejście pod sam Wodospad Kamieńczyka jest płatne. Bilet normalny pod Wodospad kosztuje 8 pln, a ulgowy 4 pln. Dzieci do lat 7 mogą wejść za darmo. Uwaga – górna platforma, tuż przy Schronisku Kamieńczyk jest bezpłatna, opłacie podlega tylko zejście po metalowych schodach z kratownicy do Wąwozu Kamieńczyk i podejście bezpośrednio pod sam wodospad. Pamiętajcie, że w sezonie Wodospad Kamieńczyka jest otwarty tylko w godzinach 9-17. Natomiast w miesiącach styczeń, luty, marzec, listopad oraz grudzień – o godzinę krócej, do 16stej. Jak również miejcie na uwadze, że bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego nie upoważniają do wejścia do Wąwozu Kamieńczyka i na odwrót.

Szlak na Szrenice - Wodospad Kamieńczyka
Szlak pod Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka Szlak
Wodospad Kamieńczyka szlak

Szlak do Wodospadu Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka można podziwiać z dwóch miejsc. Bezpośrednio z wąwozu Kamieńczyka (wersja płatna) oraz już bezpłatnie z platformy widokowej zlokalizowanej nieco powyżej na czerwonym szlaku, tuż przy schronisku. Prawdę powiedziawszy, warto spojrzeć na Wodospad z obu perspektyw. Z góry zdecydowanie lepiej widać jego ogrom oraz to, jak woda łomocze spadając przez trzy kaskady i dalej z wysokości 27 metrów spada w otchłań, wprost do pięciometrowego kotła eworsyjnego. Natomiast z przysłowiowego poziomu zero można poczuć magię przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba i okolice

Wejścia do Wąwozu Kamieńczyka nie sposób przeoczyć. Od czerwonego szlaku odbija krótka, obita drewnem ścieżka. Znajduje się tutaj kasa, w której po opłaceniu biletu otrzymacie kaski. Następnie za kasą, schody prowadzą mocno w dół, gdzie skalny wąwóz jest wąski, więc lepiej mieć coś na głowie gdyby jakiś kamień nie mógłby się oprzeć grawitacji i poszybowałby w dół. Stąd też siatki zabezpieczające na skałach. Dodatkowo, ażurowe schody są dość śliskie, z uwagi na sporą wilgoć, więc bądźcie ostrożni. Tak naprawdę, sam Wąwóz robi też spore wrażenie. Nieco mroczony, miejscami wąski na dosłownie 3 metry, długi na metrów sto, a ściany wystrzeliwują do nieba na wysokość nawet 35 metrów. Pod stopami huczy potok, a uroku dopełniają zielone mchy porastające skały.

Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka
wodospad kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka ma 27 metrów i spada trzema kaskadami. Co ciekawe, za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama. Jest to pozostałość po tutejszych Walończykach, którzy wykuli grotę w poszukiwaniu ametystów oraz pegmatytów. Wodospad bardzo szybko stał się sporą atrakcją turystyczną. Położony blisko miasta, atrakcyjny i tajemniczy. A do tego kręcono tu fantazyjne Opowieści z Narni. Idealne miejsce na kadry! Powrót odbywa się tą samą drogą, przez schody i po odbiciu przy kasach, dotrzecie do czerwonego szlaku tuż przy Schronisku Kamieńczyk. Jeśli urzekają Was wodospady to zapraszamy również do nieodległego Wodospadu Szklarki. Z naszej strony polecamy wycieczkę w przedostatni tydzień czerwca, gdy rok szkolny jeszcze trwa, ale na szlakach nie ma już zielonych szkół. Jest wtedy ciepło, przyjemnie i relatywnie pusto

Wodospad Kamieńczyka
wodospad kamieńczyka wąwóz
Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka z Dzieckiem

Ostatnie 15 minut czerwonego szlaku jest szalenie kamieniste i z wózkiem będzie tutaj wyjątkowo ciężko. Dlatego odradzamy tą formą transportu dzieci na rzecz nosidła turystycznego, nosidełka lub silnych rąk rodziców. Pamiętajcie, że następnie zejście pod sam wodospad jest dość strome, prowadzące po metalowych schodach, gdzie na końcu trzeba przejść po metalowej kratownicy wkutej w skałę. Pod spodem huczy potok, schody są wilgotne i śliskie. Dlatego też niektóre dzieci mogą poczuć się tutaj dość niepewnie. Możliwe, że i osoby dorosłe mające lek wysokości, mogą odczuwać tutaj spory dyskomfort. Jednak ograniczeń wiekowych dla dzieci na szlaku nie ma, a odpowiedzialność o ich bezpieczeństwo jak zawsze spoczywa na rodzicach.

Wodospad Kamieńczyka szlak
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka
wodospad kamieńczyka

Karkonoska Legenda

Powiada się, że kaskadami Wodospadu Kamieńczyk spływają łzy siedmiu rusałek, opłakujących Łabudkę, jedną z nich. Pomimo ostrzeżeń sióstr zakochała się ona w śmiertelniku, w Kamieńczyku Broniszu, który poszukiwał w górach cennych kamieni, aby wesprzeć matkę. Rusałka powierzyła mu swoje serce oraz drogocenne kamienie. Ukochany miał powrócić po spieniężeniu skarbu i wsparciu matuli. Jednak czas mijał, a po Broniszu nie było śladu. Łabudka postanowiła udać się na poszukiwania. Schodząc z Łabskiego Szczytu, dostrzegła ciało Kamieńczyka, który musiał spaść w przepaść. I wtedy jeden nieostrożny krok wystarczył, aby rusałka poślizgnęła się i runęła śmiertelnie. upadając tuz obok ukochanego.

wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka - Szklarska Poręba i okolice

Schronisko Kamieńczyk

Gdy już opuścicie Wąwóz Kamieńczyk, powrotna ścieżka wyprowadzi Was praktycznie na górną platformę, tuż obok prywatnego Schroniska Kamieńczyk. Początki schroniska sięgają XIX wieku, gdy było tutaj niewielkie schronisko Zackelfallbaude. Nazwa nieprzypadkowa, ponieważ Zackelfall, to niemiecka nazwa wodospadu. W tamtym okresie, w pobliżu powstał tor bobslejowy wraz z wyciągiem, który wyciągał sanki wraz z właścicielem do góry. Również wtedy na Owczych Skałach wybudowano skocznię narciarską.

schronisko Kamieńczyk

Po II wojnie światowej obiekt trafił w ręce Wojsk Ochrony Pogranicza, pełnił funkcję strażnicy. Następnie powstał tutaj ośrodek wypoczynkowy Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu. Jednakże w roku 1984, pożar, który wybuchł podczas prowadzonych prac remontowych, doszczętnie strawił obiekt. Niedługo później pod swoje skrzydła przygarnęli go Państwo Siedleccy, którzy odbudowali schronisko. Powstało ono finalnie w roku 1995. Często zatrzymują się tutaj na drugie śniadanie turyści podążający na Halę Szrenicką, gdzie trzeba liczyć jeszcze około 70 minut spaceru.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka – Informacje Praktyczne

–> Godziny otwarcia Wodospadu Kamieńczyka w sezonie – codziennie od 9.00 do 17.00
–> Poza sezonem: 9.00 do 16.00
–> Bilet wstępu pod Wodospad Kamieńczyka: 8 pln normalny, 4 pln ulgowy.
–> Taras górny jest bezpłatny
–> W sezonie bywa tutaj bardzo tłumnie
–> Parking od 8 pln za 2h
–> Całość wycieczki, która uwzględnia tylko Wodospad Kamieńczyka + Wąwóz Kamieńczyka to min 1,5 h

wąwóz kamieńczyka
Wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


Write A Comment