Hipnotyzujący Wodospad Kamieńczyka w Karkonoszach

– Wodospad Kamieńczyka znajduje w Karkonoskim Parku Narodowego
– opłaty: bilet wstępu do KPN + bilet wstępu pod Wodospad Kamieńczyka
– trasa z wyłączeniem Wąwozu Kamieńczyka jest dostępną dla psów

Śmiało można rzec, że Wodospad Kamieńczyka położony nieopodal Szklarskiej Poręby, jest jednym z bardziej czarownych karkonoskich zakamarków. To tutaj woda spadająca w otchłań z wysokości 27 metrów trzema kaskadami, tworzy bajeczny spektakl i potrafi zahipnotyzować najbardziej wybrednych turystów. Wodospad Kamieńczyka można zwiedzać z dolnego oraz górnego punktu widokowego. Wejście pod sam wodospad prowadzi po metalowych schodach zawieszonych na skalnych ścianach Wąwozu Kamieńczyka. Natomiast górny punkt widokowy znajduje się tuż obok karkonoskiego Schroniska Kamieńczyk i jest on bezpłatny. Trasa ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka jest relatywnie krótka i w zasięgu praktycznie każdego turysty. W zależności od tego skąd wyruszycie i gdzie zostawicie samochód, można przyjąć, że cała wycieczka zajmie Wam około 2 godziny. Choć warto pamiętać, że w sezonie możecie utknąć w kolejce do samego wąwozu, co może wydłużyć czas zwiedzania. Jednak naszym zdaniem warto choć raz w życiu zejść bezpośrednio pod sam Wodospad Kamieńczyka.

wąwóz kamieńczyka
Wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka

Parkingi w drodze pod Wodospad Kamieńczyka

Nim wyruszymy na szlak do Wodospadu Kamieńczyka, zerknijmy się w pierwszej kolejności, tym gdzie można zaparkować samochód w Szklarskiej Porębie. W mieście dość ciężko o bezpłatne miejsca, a ceny za parking są dość wysokie. Jeśli zdecydujecie się maszerować czarnym szlakiem ze Szklarskiej Poręby, z okolic Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Ski Areny Szrenica, to odnajdziecie tutaj miejskie miejsca postojowe (płatność w automatach lub przez aplikację) oraz prywatne parkingi. Za całodniowy postój zapłaciliśmy tutaj 30 pln w 2023 roku. W automatach istnieje możliwość opłaty za np. 2 godziny. Niektóre aplikacje na telefonie pozwalają na naliczanie opłaty parkingowej na zasadzie START/STOP, dzięki czemu zapłacicie dokładnie za taki okres czasu jaki wykorzystaliście.

Drugim parkingiem, który turyści chętnie wybierają podczas wędrówki do Wodospadu Kamieńczyka jest ten zlokalizowany przy Szosie Czeskiej (jest to  główna droga prowadząca ze Szklarskiej Poręby w stronę Jakuszyc i dalej do Czech). Możecie pozostawić tu samochód na 2 godziny za 20 pln lub na cały dzień za 35 pln (ceny z 2023 roku). Zazwyczaj 2h wystarczą na spacer do Wodospadu Kamieńczyka i powrót. Jeśli natomiast planujecie spacer na Szrenicę, to polecamy parking w Szklarskiej Porębie. Dzięki temu łatwiej będzie Wam złożyć piękną, karkonoską pętle. I jeszcze jedna kwestia – wodospad Kamieńczyka to jedna z większych atrakcji Szklarskiej Poręby, dlatego polecamy udać się na szlak albo wcześnie rano albo późnym popołudniem.

Parking do Wodospadu Kamieńczyka niedaleko czarnego szlaku – 50°49’07.0″N 15°30’59.7″E
Parking do Wodospadu Kamieńczyka przy czerwonym szlaku – 50°49’28.5″N 15°30’25.5″E
lub kilometr dalej: 50°49’28.5″N 15°30’25.5″E

Wodospad Kamieńczyka parking

Ile się idzie na Wodospad Kamieńczyka? Którą trasę wybrać?

W wersji skróconej – trasa do Wodospadu Kamieńczyka z centrum Szklarskiej Poręby zajmuje Wam około godziny, natomiast z parkingu przy Czeskiej Szosie już 30 min (licząc w jedną stronę). Na całość wycieczki warto zarezerwować sobie około 2h. Jak już wspomnieliśmy w akapicie powyżej, do Wodospadu Kamieńczyka możecie dotrzeć w dwojaki sposób. Są to szlaki do siebie dość podobne, więc od wyboru wariantu zależeć będzie miejsce, gdzie nocujecie lub gdzie pozostawiliście samochód. Poniżej krótkie zestawienie tras prowadzących do wodospadu Kamieńczyka. Karkonoski wodospad Kamieńczyka leży przy czerwonym szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Jest to oczywiście fragment Głównego Szlaku Sudeckiego imienia Mieczysława Orłowicza, który ma swój początek hen daleko, w Świeradowie Zdroju.

1. Trasa do Wodospadu Kamieńczyka od strony Szosy Czeskiej (Szklarska Poręba Huta)

Jest to najbardziej popularna trasa do Wodospadu Kamieńczyka. Nie trzeba żonglować szlakówkami (wystarczy trzymać się czerwonych), a szlak mknie prosto niczym elfia strzała. Start odbywa się w Szklarskiej Porębie na osiedlu Huty, na parkingu przy czerwonym szlaku. Do Wodospadu Kamieńczyka dotrzecie po dwóch kwadransach, podczas których pokonacie 1,5 km. W połowie drogi z lewej strony pojawią się czarne szlakówki z centrum Szklarskiej Poręby i finałowy, już nieco mozolny i kamienisty odciek, oba warianty pokonują razem (15 minut).

Atutem tej wersji jest bliskość karkonoskich Kruczych Skał. Pod tą tajemną nazwą skrywa się punkt widokowy w Szklarskiej Porębie, który oddalony jest od parkingu o raptem 10 minut spaceru. Warto zajrzeć i tutaj, aby rzucić okiem na dolinę rzeki Kamiennej, która rozgranicza Karkonosze od Gór Izerskich. 

Wodospad Kamieńczyka Szlak

2. Trasa do wodospadu Kamieńczyka ze Szklarskiej Poręby (Marysin)

Również dotarcie pod Wodospad Kamieńczyka ze Szklarskiej Poręby nie powinno nastręczyć większych trudności. Start tego wariantu prowadzi czarnym szlakiem spod Ski Arena, czyli wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. Jak już wspomnieliśmy jest tutaj sporo miejsc postojowych. Natomiast pieszo z centrum Szklarskiej Poręby dotrzecie pod wyciąg po 25 min lub nieco szybciej, choć rzadko kursującą lokalną komunikacją.

Jest spora szansa, że już po pierwszych krokach usłyszycie radosny szum karkonoskiego potoku Kamieńczyk. To właśnie jego wody tworzą imponującą kaskadę i Wąwóz Kamieńczyka, do których zmierzacie. A teraz szybki rzut oka na mapę – szlak ze Szklarskiej Poręby pod wodospad Kamieńczyka powinien zająć Wam trzy kwadranse, a do przemaszerowania jest 2 km. Po pół godzinie marszu dotrzecie do skrzyżowania, gdzie spotykają się oba warianty.

Miejsce to nazywa się „Rozdrożem pod Kamieńczykiem” i właśnie w tym miejscu wkraczacie w ramiona Karkonoskiego Parku Narodowego. W sezonie są tutaj również budki z pamiątkami. Teraz już wystarczy skręcić w lewo i podążając za czerwonymi znacznikami dążyć do celu. Ostatnie 15 minut do Wodospadu Kamieńczyka to zauważalnie bardziej meczące podejście, które prowadzi po kamienistej ścieżce. Fragment ten jest mało wygodny i przyjazny, ale na szczęście odcinek nie jest też długi.

Szlak na Szrenice - Wodospad Kamieńczyka
Szlak pod Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka szlak

 Wodospad Kamieńczyka cennik (bilety wstępu)

Nim przejdziemy do cen biletów dających przepustkę do Wąwozu i Wodospadu Kamieńczyka, chcielibyśmy zwrócić uwagę, że w pierwszej kolejności należy wykupić wejściówkę do Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest to możliwe chociażby przez stronę KPN, tradycyjnie w kasach lub co ciekawe, pojawiły się ostatnio na szlakach specjalne tablice z kodami QR, które ułatwiają dokonanie transakcji. Druga ważna sprawa – bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego nie upoważniają do wejścia pod Wodospad Kamieńczyka. Tutaj trzeba dokonać kolejnej opłaty już bezpośrednio w kasie ustawionej przy furtce do wąwozu.

Bilet normalny pod Wodospad Kamieńczyka kosztuje 12 pln, a ulgowy 6 pln. Dzieci do lat 7 mogą wejść za darmo. Są to ceny, które obowiązywały w Karkonoskim Parku Narodowym w 2023 roku. Uwaga – górna platforma pozwalająca zerknąć na wodospad z innej perspektywy, która znajduje się tuż przy Schronisku Kamieńczyk jest bezpłatna. Opłacie podlega tylko zejście po metalowych schodach z kratownicy do Wąwozu Kamieńczyk i podejście bezpośrednio pod sam wodospad.

Karkonoski Park Narodowy udostępnia niektóre swoje szlaki dla turystów z psami. Jednakże w tym w przypadku, jeśli spacerujecie z czworonogiem, to na sam dół nie będziecie mogli wejść. Ale na szczęście sam wodospad jest doskonale widoczny z platformy widokowej ulokowanej nieco wyżej, przy schronisku. I tam już spokojnie możecie zawitać. Więcej informacji o tym, na które karkonoskie szlaki możecie wejść z psem, odnajdziecie na stronie KPN.

Godziny, w których można zwiedzać Wodospad Kamieńczyka

W okresie wakacyjnym Wodospad Kamieńczyka jest otwarty w godzinach 9:00-18:00. Gdy nastanie krótszy dzień, w miesiącach od listopada do marca, zwiedzać go można w godzinach 9:00-16:00, a od kwietnia do października (za wyjątkiem lipca i sierpnia) możecie zejść pod Wodospad Kamieńczyka jedynie w godzinach 9:00-17:00. Warto mieć to na uwadze, aby nie pocałować przysłowiowej klamki.

Wodospad Kamieńczyka godziny otwarcia

Wąwóz oraz Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka można podziwiać z dwóch miejsc. Bezpośrednio z Wąwozu Kamieńczyka (wersja płatna) oraz z platformy widokowej zlokalizowanej nieco powyżej, na czerwonym szlaku, tuż przy Schronisku Kamieńczyk (bezpłatnie). W naszej opinii warto spojrzeć na karkonoski wodospad z obu perspektyw. Z góry zdecydowanie lepiej widać jego ogrom. Woda hipnotyzująco spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów wprost do pięciometrowego kotła eworsyjnego. Natomiast z przysłowiowego poziomu zero można poczuć wodną bryzę oraz magię pionowych ścian otaczających wodospad.

Zejścia do Wodospadu Kamieńczyka nie sposób przeoczyć. Najpierw od czerwonego szlaku odbija w lewo krótka ścieżka, która prowadzi do kasy (są odpowiednio wcześniej kierunkowskazy, więc spokojnie traficie). Teraz trzeba tylko zakupić bilety i można pognać ku przygodzie. Przez lata erozja w takich miejscach poczyniła swoje, dlatego wraz z biletem otrzymacie kask, który będzie chronił Wasze głowy przed potencjalnie spadającymi kamieniami. Natomiast samo zejście do Wąwozu Kamieńczyka prowadzi po wąskich i stromych metalowych schodach. Bywa tutaj tłoczno, a schody śliskie, zatem bądźcie ostrożni.

Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba i okolice
Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka
wodospad kamieńczyka

Przyznajemy, że już sam Wąwóz Kamieńczyka czyni spore wrażenie. Jest on nieco mroczony, pod stopami huczy potok, a uroku dopełniają zielone mchy porastające skały. W najwęższym miejscu przejście pomiędzy ścianami ma dosłownie 3 metry, a ściany są przecież wysokie na 35. Jest to przepiękne preludium dla samego Wodospadu Kamieńczyka, który czeka na Was tuż nieopodal, o czym świadczy co raz większy grzmot spadającej wody. 

Wodospad Kamieńczyka ma 27 metrów wysokości i jest to najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Wody potoku suną w dół trzema kaskadami a za środkową z nich kryje się niewielka grota, zwana Złota Jamą. Jest to pozostałość po Walończykach, którzy wykuli grotę w poszukiwaniu ametystów oraz żył pegmatytowych bogatych w kamienie szlachetne. Natomiast zimą Wodospad Kamieńczyka zamarza tworząc piękne lodospady. Został on udostępniony do zwiedzania w 1890 roku i bardzo szybko stal się sporą atrakcją turystyczną, nie tylko Szklarskiej Poręby. Nie dziwi zatem fakt, że były kręcone tutaj fantazyjne Opowieści z Narni. To idealne miejsce na takie kadry! Powrót na górę odbywa się tą samą drogą, przez schody. Jeśli przy kasach skręcicie w lewo, to raz dwa, dotrzecie do czerwonego szlaku tuż przy Schronisku Kamieńczyk.

Wodospad Kamieńczyka
wodospad kamieńczyka wąwóz
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka szlak
Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Pobliskie prywatne Schronisko Kamieńczyk

Gdy już wyskoczycie z otchłani zwanej Wąwozem Kamieńczyka, to ścieżka wyprowadzi Was bezpośrednio pod prywatne karkonoskie Schronisko Kamieńczyk. Tuz obok niego znajduje się górna platforma widokowa. Koniecznie zerknijcie na wodospad i z tej perspektywy. Natomiast wracając do schroniska i jego dziejów, to w 1849 roku ukończono drogę z Piechowic na Halę Szrenicką. I wieść niesie, że już wówczas przy wodospadzie mieściło się niewielkie schronisko, nazywane Zackelfallbaude. Nazwa nieprzypadkowa, ponieważ niemiecka nazwa Wodospadu Kamieńczyka to Zackelfall.

Po II wojnie światowej w budynku znajdowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a w 1984 roku pochłonął go pożar, który wybuchł podczas prowadzonych prac remontowych. Niedługo później pod swoje skrzydła zrujnowany obiekt przygarnęli Państwo Siedleccy, którzy odbudowali schronisko. Powstało ono finalnie w 1995 roku.  Dziś często zatrzymują się przy nim turyści podążający na Halę Szrenicką, do której jeszcze trzeba liczyć jeszcze około 70 minut wędrówki. Obok znajduje się ponadto “Szałas Sielanka”.

Wodospad Kamieńczyka
schronisko Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyka z dziećmi

Jeśli wybieracie się w Karkonosze z małymi dziećmi i rozważacie spacer pod Wodospad Kamieńczyka, to mamy kilka sugestii. Po pierwsze, ostatni kwadrans czerwonego szlaku do wodospadu jest nie tyle co stromy, a nad wyraz kamienisty. Z wózkiem tutaj nie przejedziecie. Pamiętajcie również, że zejście do Wąwozu Kamieńczyka jest dość strome i prowadzi po metalowych, często dość śliskich schodach, gdzie na końcu trzeba przejść po metalowej kratownicy wkutej w skałę nad szumiącym potokiem. Niektóre dzieci mogą poczuć się tutaj dość niepewnie. Jednak ograniczeń wiekowych dla najmłodszych na trasie do Wodospadu Kamieńczyka nie ma. O ich  bezpieczeństwo muszą zadbać sami rodzice.

wodospad kamieńczyka

Karkonoska legenda o Kamieńczyku i rusałce Łabudce

Jeśli wierzyć dawnym podaniom, to po karkonoskich ścieżkach w poszukiwaniu cennych kamieni krążył Kamieńczyk Bronisz. Były mu one potrzebne, aby wspomóc chorą matkę. Jednak wędrując przez góry znalazł tutaj coś więcej – miłość rusałki Łabudki. Ofiarowała ona mu drogocenny skarb i zgodnie z obietnicą czekała aż ukochany powróci po spieniężeniu kamieni. Czas jednak mijał, a po Kamieńczyku nie było śladu. Łabudka postanowiła udać się osobiście na poszukiwania. Niestety, schodząc z Łabskiego Szczytu, dostrzegła ciało Kamieńczyka, który musiał spaść w przepaść. I wtedy jeden jej nieostrożny krok doprowadził do kolejnej tragedii. Rusałka śmiertelnie upadła, a jej ciało spoczęło obok ukochanego. I tak oto dziś, kaskadami Wodospadu Kamieńczyk spływają łzy siedmiu rusałek opłakujących ich siostrę. Przestrzegały one Łabudkę przed związkiem ze śmiertelnikiem, jednak miłość był silniejsza niż rozsądek.

wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka
wodospad kamieńczyka - Szklarska Poręba i okolice

Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)

logo kpn kolor

1 Comment

  1. Czerwiec 2024 r. Parking przy drodze Czeskiej 20 PLN/2 h, zejście do wodospadu Kamieńczyka bilet normalny 16 PLN

Write A Comment