Zamek Chojnik Jelenia Góra

Zamek Chojnik, położony na rogatkach Jeleniej Góry, góruje nad jej południową dzielnicą Sobieszów. Pełna tajemnic sylwetka warowni malowniczo komponuje się na wzgórzu o tym samym imieniu, zapraszając do siebie kolejne rzesze turystów. Jednak dostać się tutaj nie będzie tak łatwo. Śmiałków czeka bowiem prawie godzinna wspinaczka pod mury warowni. Ale warto, ponieważ widoki i panorama rozpościerająca się z zamkowej wieży należą do jednych z najpiękniejszych w całej kotlinie jeleniogórskiej. Widać stąd i miasto i Królową Karkonoszy, Śnieżkę.

Zamek Chojnik Dojazd, Parking oraz Mapa

Zamek Chojnik znajduje się w południowej dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszów, w województwie Dolnośląskim. Sobieszów znajduje się ponadto na trasie Szklarska Poręba – Karpacz. Z centrum Jeleniej Góry traficie tutaj po około 15-stu minutach podróży. Na miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków prowadzących do zamku, przy ulicy Zamkowej znajduje się średniej wielkości parking, mogący pomieścić około 25 samochodów. Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, to węzeł szlaków znajduje się około 700 metrów od stacji kolejowej Jelenia Góra Sobieszów (zaraz obok Kościoła i Biedronki). Z centrum Jeleniej Góry kursuje tutaj również miejski autobus numer 7.

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik Szlaki

Na Zamek Chojnik od strony Sobieszowa prowadzą dwa szlaki, czarny oraz czerwony. Początkowo podążają razem, jednak na punkcie Płaski Kamień rozdzielają się. Czarny szlak jest uznawany za nieco trudniejszy, czerwony natomiast za łagodniejszy. Prawdę powiedziawszy, mimo że trudniejszy, czarny nie powinien Wam sprawić większych trudności. Dlatego też, żeby uniknąć wracania po swoich śladach, proponujemy spacer do góry czarnym i zejście spacerowym czerwonym. Dzięki czemu będziecie mieli możliwość przespacerowania się zarówno przez Zbójeckie Skały, jak również przystanąć przy źródełku Kunegundy. Alternatywą dla tras na Zamek Chojnik od strony Sobieszowa będą wschodnie szlaki, w tym zielony szlak z Przełęczy Ludomira Różyckiego. Jest to najszybsza opcja dostania się do Zamku. Zgodnie ze wskazówkami mapy, u celu powinniście się zameldować po mniej więcej pół godzinie. Zestaw szlaków prowadzących na Zamek wygląda następująco:

 • Czerwony Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 53 min / Dystans: 1,9 km / Przewyższenie: 266 m
 • Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 48 min/ Dystans: 1,6 km / Przewyższenie: 263 m
 • Żółty Szlak na Zamek Chojnik z Podzamcze: 1h 10 min / Dystans: 2,8 km / Przewyższenie 279 m
 • Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Zachełmie: 50 min / Dystans: 2,2 km / Przewyższenie: 165 m
 • Zielony Szlak na Zamek Chojnik z Przełęczy Ludomira Różyckiego: 35 min / dystans: 1,6 km / Przewyższenie: 118 m

Zamek Chojnik Jelenia Góra Historia

Zamek Chojnik powstał w XIV wieku z inicjatywy piastowskiego księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka II. Warownia pełniła rolę granicznej fortyfikacji księstwa, a jej walory defensywne znacząco wzmacniała lokalizacja. Bo nie dość, że zamek ulokowano na szczycie góry Chojnik, to umiejscowiono go tak, że od południowo wschodniej strony dodatkowo chroniło go opadające w 150-metrową czeluść urwisko. Na jego dnie odnajdziecie Piekielną Dolinę, przez którą wiedzie jeden z ciekawszych szlaków do Zamku. Początkowo konstrukcja warowni była drewniana, jednak dość szybko zamieniono ją na murowane umocnienia. Mimo niewielkich rozmiarów, zamek był trudny do zdobycia.

Sam zamek wielokrotnie był modernizowany i rozbudowywany. A istotne inwestycje w nieruchomość były możliwe głownie dlatego, że Zamek Chojnik po polskich oraz czeskich włodarzach trafił w ręce możnego niemieckiego rodu Schaffgotschów. To dzięki nim stworzono tutaj prawdziwą kamienną twierdzę w duchu renesansu. I zapewne to z niemieckiego pochodzi nazwa zamku, która oznacza „górę porośniętą choinami”. Z czasem postanowiono porzucić trudno dostępną warownię na rzecz zamku w sąsiednich Cieplicach. A gwoździem zagłady okazała się burza, która nawiedziła okolicę w roku 1675. Piorun, który trafił zamek i rozpętał pożar, przypieczętował los twierdzy i pogrążył ją w ruinie do dnia dzisiejszego.

Zamek Chojnik

Atrakcja Turystyczna Dziś

Dziś Zamek to nie lada atrakcja turystyczna. Co ciekawe, znajduje się tutaj gospoda oraz niewielkie schronisko, w którym możecie spędzić noc. Zamek Chojnik składa się z zamku dolnego połączonego z fortyfikacjami, średniego oraz górnego. Warto wspomnieć, że na zamku średnim znajduje się pręgierz, a po przekroczeniu kolejnej bramy odnajdziecie zamek górny oraz schody prowadzące na wieżę. Rozpościera się stąd rewelacyjna panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Zamek nigdy nie posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach. Jeśli mało Wam będzie atrakcji, to będziecie mogli postrzelać z kuszy. A jeśli okaże się, że odnajdziecie w sobie dotąd ukryty kuszniczy talent, to organizowany jest tutaj od roku 1991 Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które ma swoją siedzibę na zamku.

Zamkowa Legenda

Zamek Chojnik ma też oczywiście swoją legendę. Mieszkał tutaj swego czasu kasztelan wraz  z córka Kunegundą. Kasztelan uparł się, że objedzie zamek na koniu, a nie była to prosta sprawa, ponieważ jak wiecie z jednej strony warowni zieje przepaść. I niestety, jak można się domyślić, ojciec runął w przepaść, kończąc żywot w Piekielnej Dolinie. Zrozpaczona córka postanowiła, że wyjdzie za mąż za tego śmiałka, któremu uda się dokończyć sztuki pełnego okrążenia zamku. Przez lata wielu próbowało, jednak wszyscy śmiałkowie kończyli los tak, jak kasztelan. Aż w końcu na zamkowym dziedzińcu pojawił się rycerz, który zachwycił Kunegundę do tego stopnia, że była gotowa odstąpić od swego warunku.

Jednak rycerz uparł się, wskoczył na konia i objechał zamek. Po powrocie do uradowanej dziewczyny, rzucił jej jedynie rękawicę i rzekł, że nie uczynił tego dla niej, a dla tych wszystkich młodych rycerzy, którzy stracili życie dla dziewczęcej zachcianki. Kunegunda słysząc te słowa wpadła w rozpacz i rzuciła się w przepaść. O zamku wspominał również Andrzej Sapkowski w trylogii husyckiej, gdzie warownia pełni rolę siedziby rodowej Schaffów.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik Cennik

Pamiętajcie, że zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego będziecie musieli uiścić tutaj dwie opłaty. Pierwsza z nich to opłata za wstęp do Parku – bilet normalny kosztuje 8 pln, ulgowy 4 pln; druga to bilety na Zamek.

Bilety Indywidualne

 • Bilet Normalny: 7 pln
 • Bilet Ulgowy: 5 pln

Grupy Zorganizowane Powyżej 15 osób

 • Bilet Normalny: 6 pln
 • Bilet Ulgowy: 4 pln

Jeżeli Grupa Będzie Prowadzona przez Przewodnika Sudeckiego

 • Bilet Normalny: 5,40 pln
 • Bilet Ulgowy: 3,60 pln
Zamek Chojnik

Twoja Opinia Pomoże Innym Turystom
Dodaj Komentarz

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 4   Average: 4/5]

Write A Comment