Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Czarujący Zamek Chojnik

– Szlak z parkingu do Zamku Chojnik to około 1h
– Zarezerwujcie sobie około 3h na całą wycieczkę
– Zamek Chojnik jest czynny w godzinach 10-17
– Czekają na Was opłaty za wejście do Karkonoskiego Parku + Bilet na Zamek Chojnik

Zamek Chojnik znajduje się w Sobieszowie, czyli w południowej dzielnicy Jeleniej Góry, w województwie Dolnośląskim. Jego malownicza i pełna tajemnic sylwetka zwabia do siebie kolejne rzesze turystów. Jednak dostać się tutaj nie będzie tak łatwo. Śmiałków czeka bowiem prawie godzinna wspinaczka pod mury warowni. Ale warto, ponieważ widoki i panorama rozpościerająca się z zamkowej wieży należą do jednych z najpiękniejszych w całej kotlinie jeleniogórskiej. Widać stąd Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz choćby Rudawy Janowickie.

Zamek Chojnik Parking

Zamek Chojnik Dojazd, Parking oraz Mapa

Przez sam Sobieszów przebiega najkrótsza droga pomiędzy Szklarska Poręba a Karpaczem. Z centrum Jeleniej Góry traficie tutaj po około 15-stu minutach podróży. Na miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków prowadzących do zamku, znajdziecie sporo płatnych parkingów. Opłata wynosi przeważnie 10 pln za dzień postoju. Jest tez jeden duży bezpłatny parking*, z którego trzeba przejść 500 metrów do szlaku. Nie powinniście mieć problemów z trafieniem na odpowiednią ścieżkę. Parking ten odnajdziecie przy ulicy Bronisława Czecha – o tutaj.  

*parking podobno jest już niestety płatny

Zamek Chojnik Mapa okolicy – Kliknij Tutaj

Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, to węzeł szlaków znajduje się około 700 metrów od stacji kolejowej Jelenia Góra Sobieszów (zaraz obok Kościoła i Biedronki). Z centrum Jeleniej Góry kursuje tutaj również miejski autobus numer 7.

Rozkład Jazdy Autobusu Numer 7 – Kliknij Tutaj

zamek chojnik szlaki
Przy parkingu znajdziecie szlakówki prowadzące do celu
zamek chojnik
Zamek Chojnik znajduje się na terenie Parku Narodowego, do którego wstęp jest płatny

Najpiękniejsza Trasa na Zamek Chojnik

Na Zamek Chojnik od strony Sobieszowa prowadzą dwa szlaki, czarny oraz czerwony. Aby maksymalnie uatrakcyjnić wycieczkę i uniknąć wracania po swoich śladach, proponujemy spacer do góry czarnym, następnie zwiedzanie zamku i zejście zielonym szlakiem, który łączy się później ze spacerowym czerwonym. Dzięki czemu wykonacie przyjemną pętle oraz zobaczycie to, co najpiękniejsze. Będziecie mieli też możliwość przespacerowania się zarówno przez Zbójeckie Skały, odwiedzenia punktu widokowego na Zamek Chojnik, jak i będzie Wam dane przystanąć przy źródełku Kunegundy. Pamiętajcie, że na dole trzeba uiścić opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego. A u góry, za wstęp na Zamek Chojnik.

Zamek Chojnik szlak

Czerwony i czarny szlak początkowo podążają razem, jednak w punkcie Płaski Kamień rozdzielają się. Czarny szlak jest uznawany za nieco trudniejszy, czerwony natomiast za spacerowy. Prawdę powiedziawszy, mimo, że trudniejszy, czarny nie powinien Wam sprawić większych trudności. Dlatego też śmiało wybierzcie skręt w lewo. Po 10 minutach od rozwidlenia dotrzecie na Zbójnickie Skały. I będzie to najciekawszy punkt na szlaku. Bo jeśli nie jest strach przeciskać się Wam przez wąski korytarz, zapraszamy w skalną otchłań. Znajduje się tu około 20-metrowa wąska jaskinia szczelinowa o nazwie Dziurawy Kamień, którą wieńczy kilkumetrowy komin. Tutaj trzeba będzie się nieco wspiąć! Latarki nie są wymagane, ale ostrożnie wtedy na głowy.

Zbójeckie Skały - szlak do Zamku Chojnik
Zbójeckie Skały
Zbójeckie Skały
Zbójnickie Skały i Dziurawy Kamień
Zbójeckie Skały - trasa do Zamku Chojnik

Jeśli nie przepadacie za takimi atrakcjami, to szlak spokojnie obchodzi Dziurawy Kamień od lewej strony i po kolejnych 10 minutach szlak czarny łączy się z czerwonym. Trzeba przyznać, że już nieco dalej, wybrukowana alejka całkiem ładnie prezentuje się podczas spaceru. Po drodze miniecie skalny grzyb oraz punkt widokowy. Jednak prawdę powiedziawszy, ciekawsze widoki pojawią się wyżej, już na Zamku Chojnik. Mniej więcej po 45 minut od opłacenia wejścia do Karkonoskiego Parku powinniście pojawić się u bram warowni.

Zamek Chojnik trasa
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik szlak
zamek chojnik trasa

Zwiedzanie Zamku Chojnik

Na teren Zamku Chojnik wkracza się przez bramę, nad którą znajduje się kasa. Szukajcie jej od wewnętrznej strony. Tutaj szybka płatność (uwaga, tylko gotówka z sakiewki) i można zanurzyć się w część właściwą warowni. Zamek jest otwarty w godzinach 10-17 i warto zarezerwować sobie przynajmniej 30 minut na zwiedzanie (czyli bądźcie pod murami najpóźniej o 16:30). Co ciekawe, znajduje się tutaj gospoda oraz niewielkie schronisko, w którym możecie spędzić noc. Zamek Chojnik składa się z zamku dolnego połączonego z fortyfikacjami, średniego oraz górnego. Na głównym dziedzińcu z głośników rozchodzi się przyjemna średniowieczna muzyka oraz opowieści i historie zamkowe.

Zamek Chojnik - zwiedzanie
zwiedzanie Zamku Chojnik
Zamek Chojnik zwiedzanie
Zamek Chojnik zwiedzanie

Zamek Chojnik nigdy nie posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach. Warto wspomnieć, że na zamku średnim znajduje się pręgierz, a po przekroczeniu kolejnej bramy odnajdziecie zamek górny oraz schody prowadzące na wieżę. Rozpościera się z niej rewelacyjna panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Uważajcie, w zamkowej wieży jest naprawdę niski strop i nawet osoby o nieprzesadnie średnim wzroście mogą z łatwością przyfasolić czerepem o sufit na tych krętych schodach.

Zamek Chojnik zwiedzanie
Zamek Chojnik zwiedzanie

Po zdobyciu wieży warto obejść wewnętrzne mury obronne i przysiąść na drugie śniadanie, wsłuchując się w historię zamku. Jeśli mało Wam będzie atrakcji, to będziecie mogli postrzelać z kuszy. A gdy okaże się, że odnajdziecie w sobie ukryty kuszniczy talent, to organizowany jest tutaj od roku 1991 Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które ma swoją siedzibę na zamku.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik
zamek chojnik zwiedzanie

Historia Zamku Chojnik

Zamek Chojnik powstał w XIV wieku z inicjatywy piastowskiego księcia świdnicko-jaworskiego, Bolka II. Warownia pełniła rolę granicznej fortyfikacji księstwa, a jej walory defensywne znacząco wzmacniała lokalizacja. Bo nie dość, że zamek ulokowano na szczycie góry Chojnik, to umiejscowiono go tak, że od południowo wschodniej strony dodatkowo chroniło go opadające w 150-metrową czeluść urwisko. Na jego dnie odnajdziecie Piekielną Dolinę, przez którą wiedzie jeden z ciekawszych szlaków do Zamku. Początkowo konstrukcja warowni była drewniana, jednak dość szybko zamieniono ją na murowane umocnienia. Mimo niewielkich rozmiarów, zamek był trudny do zdobycia.

Zamek Chojnik panorama
Zamek Chojnik panorama

Sam zamek wielokrotnie był modernizowany i rozbudowywany. A istotne inwestycje w nieruchomość były możliwe głownie dlatego, że Zamek Chojnik po polskich oraz czeskich włodarzach trafił w ręce możnego niemieckiego rodu Schaffgotschów. To dzięki nim stworzono tutaj prawdziwą kamienną twierdzę w duchu renesansu. I zapewne to z niemieckiego pochodzi nazwa zamku, która oznacza „górę porośniętą choinami”. Z czasem postanowiono porzucić trudno dostępną warownię na rzecz zamku w sąsiednich Cieplicach. A gwoździem zagłady okazała się burza, która nawiedziła okolicę w roku 1675. Piorun, który trafił zamek i rozpętał pożar, przypieczętował los twierdzy i pogrążył ją w ruinie do dnia dzisiejszego.

Zamek Chojnik panorama
Zamek Chojnik

Zamkowa Legenda

Zamek Chojnik ma też oczywiście swoją legendę. Mieszkał tutaj swego czasu kasztelan wraz  z córka Kunegundą. Kasztelan uparł się, że objedzie zamek na koniu, a nie była to prosta sprawa, ponieważ jak wiecie z jednej strony warowni zieje przepaść. I niestety, jak można się domyślić, ojciec runął w przepaść, kończąc żywot w Piekielnej Dolinie. Zrozpaczona córka postanowiła, że wyjdzie za mąż za tego śmiałka, któremu uda się dokończyć sztuki pełnego okrążenia zamku. Przez lata wielu próbowało, jednak wszyscy śmiałkowie kończyli los tak, jak kasztelan. Aż w końcu na zamkowym dziedzińcu pojawił się rycerz, który zachwycił Kunegundę do tego stopnia, że była gotowa odstąpić od swego warunku.

Zamek Chojnik
zamek chojnik

Jednak rycerz uparł się, wskoczył na konia i objechał zamek. Po powrocie do uradowanej dziewczyny, rzucił jej jedynie rękawicę i rzekł, że nie uczynił tego dla niej, a dla tych wszystkich młodych rycerzy, którzy stracili życie dla dziewczęcej zachcianki. Kunegunda słysząc te słowa wpadła w rozpacz i rzuciła się w przepaść. O zamku wspominał również Andrzej Sapkowski w trylogii husyckiej, gdzie warownia pełni rolę siedziby rodowej Schaffów.

zamek chojnik
Zamek Chojnik

Powrót z Zamku na Parking

Natomiast na drogę powrotną namawiamy Was do wykorzystania mieszkanki żółtego oraz zielonego szlaku. Jeszcze przy murach można odbić na sympatyczny punkt widokowy i następnie zaczyna się szalona przygoda. Zejście widzie przez skalne schody, a szlak przemyka dodatkowo pomiędzy ogromnymi skalnymi okruchami. Dosłownie po kilku minutach zejścia dotrzecie na Przełęcz Żarską. Tutaj trzeba skręcić w prawo i zielonym szlakiem przez Głazowisko, dotrzecie do czerwonego spacerowego szlaku. Ogromne granitowe bloki skalne pochodzą z obrywu skalnego ze ściany Chojnika. Jest tutaj przepięknie!

Zamek Chojnik
zamek chojnik
Aby trafić na punkt widokowy, trzeba tutaj skręcić w lewo
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik z Dziećmi

Przez pierwsze 100 metrów od kasy Karkonoskiego Parku Narodowego spodziewajcie się schodów i schodków. Dopiero, gdy czarny szlak z czerwonym rozdzielą się ze sobą, drugi z nich staje się spokojną, choć wybrukowaną ścieżką spacerową. Dlatego też wózki będą odpowiednie tylko dla zdeterminowanych rodziców. Dużo lepiej sprawdzi się nosidełko. Jeśli nie posiadacie takiego na stanie, to w restauracji pod Chojnikiem można je wypożyczyć. Starsze dzieci nie powinny mieć problemu z wycieczką. Nie jest ona specjalnie długa, ani męcząca, za to oferuje bardzo wiele atrakcji.

Zamek Chojnik szlak żółty
Żółty szlak do Zamku Chojnik również wygląda fascynująco
Zamek Chojnik trasa
Zamek Chojnik

Szlaki na Zamek Chojnik

Alternatywą dla tras na Zamek Chojnik od strony Sobieszowa będą wschodnie szlaki, w tym zielony szlak z Przełęczy Ludomira Różyckiego. Jest to najszybsza opcja dotarcia do Zamku. Zgodnie ze wskazówkami na mapie, u celu powinniście się zameldować po mniej więcej pół godzinie Jeżeli zdecydujecie się na szlak żółty, to możecie zostawić samochód na parkingu o tutaj i leśną, wyraźną ścieżką, po 10 minutach, dotrzeć do żółtego szlaku. W ten sposób u celu znajdziecie się po około 40 minutach. Zestaw szlaków prowadzących na Zamek wygląda następująco:

Zamek Chojnik

–> Czerwony Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 53 min / Dystans: 1,9 km / Przewyższenie: 266 m
–> Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 48 min/ Dystans: 1,6 km / Przewyższenie: 263 m
–> Żółty Szlak na Zamek Chojnik z Podzamcze: 1h 10 min / Dystans: 2,8 km / Przewyższenie 279 m
–> Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Zachełmie: 50 min / Dystans: 2,2 km / Przewyższenie: 165 m
–> Zielony Szlak na Zamek Chojnik z Przełęczy Ludomira Różyckiego: 35 min / dystans: 1,6 km / Przewyższenie: 118 m

Zamek Chojnik szlak
Szlak przez Głazowisko – Zielony Szlak
Zamek Chojnik trasa

Zamek Chojnik Cennik Biletów

Pamiętajcie, że Zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dlatego będziecie musieli uiścić tutaj dwie opłaty. Pierwsza z nich to opłata za wstęp do Parku – bilet normalny kosztuje 8 pln, ulgowy 4 pln; druga to bilety na Zamek. Zamek jest czynny do godz. 17stej dlatego warto być tutaj przynajmniej 30 min wcześniej.

Bilety Indywidualne:
– Bilet Normalny: 10 pln / Bilet Ulgowy: 5 pln

Grupy Zorganizowane Powyżej 15 osób:
– Bilet Normalny: 6 pln / Bilet Ulgowy: 4 pln

Zamek Chojnik bilety
Zamek Chojnik cennik godziny otwarcia

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


13 komentarzy

  1. Byłem na wskazanym w artykule parkingu, niestety nie jest on już darmowy (10 PLN za auto osobowe).

  2. Byliśmy w niedzielę ,parking płatny, ale trasa cudowna trójką dzieci, najmłodsze nie ma jeszcze 3 lat, super opisane , dziękujemy

    • a pamiętacie może ile kosztował parking? Chętnie skorygujemy informację na stronie 🙂 pozdrawiamy pięknie!

  3. Skończył się okres darmowego parkowania, który był założony w projekcie dofinansowania inwestycji. Teraz ma zarabiać 😉

  4. Parking „NAJBLIŻEJ” płatny 15 zł / 3h, 17 zł za całą dobę. 😉

  5. Magdalena Reply

    Można już płacić kartą za zwiedzanie zamku ? (10zl normalny, 5zl ulgowy)

  6. Jest tu w tekscie spora nieścisłość – zamek Chojnik dzieli od Zbójeckich skał kilka albo nawet kilkanaście kilometrów. Do nich prowadzi szlak zaczynający się koło zakrętu śmierci. Tak czy siak to na szklaku do zamku obok czego znajduje się dziurawy kamień to nie są Zbójecki Skały (chociaż nie wiem jak się to nazywa).

    • na mapach oraz w przewodnikach przy czarnym szlaku prowadzącym do Zamku Chojnik są wspomniane Zbójeckie Skały. Drugie Zbójeckie Skały znajdują się w Górach Izerskich nad Szklarską Porębą Dolną

  7. Wiecie może czy do zamku można wejść z psem? Szukam w internecie regulaminu i nic :/

Write A Comment