Zwiedzanie Zamku Chojnik
– Zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego
– obowiązują opłaty za wejście do KPN oraz bezpośrednio na sam Zamek Chojnik
– cała wycieczka zajmie nam około 2h
– na Zamek Chojnik można wejść z psem
Nieopodal Jeleniej Góry, na szczycie skalistego wzgórza Chojnik, znajduje się malownicza warownia. To tutaj, jeśli wierzyć legendom, spacerowała niegdyś piękna, choć okrutna księżniczka Kunegunda. Zamek Chojnik jest jednym z wyżej położonych zamków w Polsce, dzięki czemu ze smukłej baszty rozpościera się pyszna panorama na okolicę. A jeśli dopisze nam szczęście, to na dziedzińcu dojrzymy stających w szranki rycerzy. Zamek Chojnik, który góruje nad jeleniogórską dzielnicą Sobieszów, jest wybornym pomysłem na wycieczkę z najmłodszymi. Przeciśniemy się przez jaskinię Dziurawy Kamień, wdrapiemy na zamkowe mury oraz przejdziemy przez Głazowisko obok odciśniętych w skale pośladków Kunegundy.
Dojazd oraz gdzie zaparkować w drodze na Zamek Chojnik?
Zamek Chojnik znajduje się w jeleniogórskiej dzielnicy Sobieszów, w województwie dolnośląskim. Z centrum Jeleniej Góry to około 15 minut podróży. Można dotrzeć tutaj zarówno koleją (stacja kolejowa Jelenia Góra Sobieszów znajduje się 800 metrów od węzła szlaków turystycznych). Natomiast autobusy miejskie zatrzymują się na przystanku przy Centrum Przyrodniczo – Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów, do którego warto po stokroć wpaść przy okazji wizyty na Zamku Chojnik. Przez sam Sobieszów przebiega najkrótsza droga pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem.
Samochód można pozostawić na jednym z kilku parkingów ulokowanych w okolicy szlaków prowadzących do Chojnika. Ostatni z nich znajduje się przy ulicy Tytusa Chałubińskiego, około 100 metrów od kasy KPN. Natomiast spory parking odnajdziemy przy Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej przy ulicy Bronisława Czecha.
Ile czasu zajmuje wejście na Zamku Chojnik i czy jest trudne?
Tradycyjnie, wszystko zależy od tego, który szlak wybierzemy. Jednak trzeba założyć, że wejście na Zamek Chojnik zajmie nam około 45 minut. Droga czerwonym szlakiem z Sobieszowa prowadzi spacerową trasą (choć ciężko tutaj o przechadzkę z wózkiem). Czarny szlak jest uznawana za nieco bardziej wymagający, ale każdy sprawny turysta spokojnie poradzi sobie na tym odcinku. Wejście na Zamek Chojnik nie jest trudne, choć wymaga nieco wysiłku. Polecamy również inne trasy po Karkonoszach.
Alternatywą dla szlaków od strony Sobieszowa będą wschodnie warianty dotarcia do warowni. Jeżeli zdecydujemy się na żółty szlak, to możemy zostawić samochód na parkingu Srebrny Widok i leśną, wyraźną ścieżką, po 10 minutach, dotrzemy do żółtego szlaku. To najszybsza trasa na Zamek Chojnik, która zajmuje około 40 minut.
Natomiast pełny zestaw szlaków prowadzących na zamek Chojnik wygląda następująco:
–> Czerwony Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 50 min / Dystans: 1,9 km / Suma podejść: 254 m
–> Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa: 45 min/ Dystans: 1,6 km / Suma podejść: 247 m
–> Żółty Szlak na Zamek Chojnik z z Zachełmia Podzamcza: 1h 15 min / Dystans: 2,8 km / Suma podejść: 264 m
–> Czarny Szlak na Zamek Chojnik z Zachełmia: 50 min / Dystans: 2,1 km / Suma podejść: 156 m
–> Zielony Szlak na Zamek Chojnik z Przełęczy Ludomira Różyckiego: 45 min / dystans: 1,6 km / Przewyższenie: 108 m
Najpiękniejsza trasa na Zamek Chojnik
Aby maksymalnie uatrakcyjnić wycieczkę na Zamek Chojnik i uniknąć powrotu po własnych śladach, proponujemy spacer do góry czarnym szlakiem, zwiedzanie zamku i powrót przez Przełęcz Żarską. Dzięki takiej konstelacji przyjdzie nam pokonać przyjemną pętlę oraz ujrzeć to, co najpiękniejsze. Przemkniemy zarówno przez Zbójeckie Skały, odwiedzimy skryty punkt widokowy na Zamek Chojnik, oraz przystaniemy przy źródełku Kunegundy. W drogę!
Naszą wędrówkę na Zamek Chojnik rozpoczynamy w Sobieszowie przy kasach Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto mieć na uwadze, że zakupione tutaj bilety nie upoważniają do wstępu na sam zamek. Pod murami twierdzy będziemy musieli sięgnąć do sakiewki po raz drugi. Od strony Sobieszowa na zamek prowadzą dwa szlaki, czarny oraz czerwony. Rozdzielają się one 200 metrów za kasą, na rozwidleniu Płaski Kamień. My wybieramy czarne szlakówki w lewo, natomiast w prawo odbijają czerwone i to tędy wrócimy (czerwony szlak jest łatwiejszy, nieco nudny i wybrukowany od rozwidlenia aż do zamkowych murów).
Po kilku szybkich susach dotrzemy pod najdłuższą w Karkonoszach jaskinię szczelinową. Powstała ona w granitowych skałach i zowie się Dziurawy Kamień. Możemy ją obejść podążając za szlakiem lub zapuścić się w jej czeluści. Do środka wskoczymy przez sporawy otwór i kroczyć będziemy długim, wąskim korytarzem, nucąc pod nosem „Otchłań nie je, nie pije i nie daje mleka. Co robi otchłań? Otchłań czeka!” Przydają się czołówki, choć nie są one obligatoryjne. Korytarz ma około 20 metrów i finiszuje 3 metrowym, pionowym kominem. Wspinaczka nie będzie trudna, ale wymaga pewnych ruchów. Kto nie lubi takich atrakcji, ten omija jaskinię i maszeruje dalej czarnym szlakiem, który po kilku metrach przechodzi tuż obok wylotu jaskini.
Wnet dotrzemy do czerwonych szlakówek, tuż przy charakterystycznym Skalnym Grzybie. Od tego miejsca czarne i czerwone znaczniki wiodą razem, miejscami mozolnie wspinając się do celu. U bram Zamku Chojnik powinniśmy pojawić się po trzech kwadransach od opłacenia biletów wstępu do KPN.
Na Zamku Chojnik – bilety, godziny i zwiedzanie
Na teren zamku wkroczymy przez bramę. To w niej, od wewnętrznej strony znajduje się kasa. Tutaj szybka płatność i możemy zanurzyć się we właściwą część warowni. Zamek Chojnik w sezonie jest otwarty w godzinach 10:00 – 17:00 oraz w okresie jesienno-zimowym o godzinę krócej: 10:00 – 16:00. Bilety możemy kupić maksymalnie na pół godziny przed zamknięciem. Co ciekawe, znajduje się tutaj gospoda oraz niewielkie schronisko, w którym możemy spędzić noc.
Zamek Chojnik składa się z zamku dolnego połączonego z fortyfikacjami, średniego oraz górnego. Na głównym dziedzińcu z głośników rozchodzi się przyjemna średniowieczna muzyka oraz opowieści i zamkowe historie. Jednak to, co najbardziej przykuwa uwagę wędrowców, to pręgierz oraz wysoka baszta. Rozpościera się z niej rewelacyjna panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Jedynie trzeba uważać przy zejściu, ponieważ w zamkowej wieży jest naprawdę niski strop i nawet osoby o nieprzesadnie średnim wzroście mogą z łatwością przysolić głową o sufit na krętych schodach.
Po zdobyciu wieży warto obejść wewnętrzne mury obronne Zamku Chojnik, po czym przysiąść spokojnie na drugie śniadanie, wsłuchując się w historię zamku. W ramach ciekawostek, wspomnimy jeszcze, że na Zamku Chojnik organizowany jest od roku 1991 Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które ma swoją siedzibę na zamku.
Krótka historia Zamku Chojnik
Zamek Chojnik powstał w XIV wieku z inicjatywy piastowskiego księcia świdnicko – jaworskiego, Bolka II. Z pewnością docenił on obronny charakter skalistego wzgórza, które z południowo – wschodniej strony opada w czeluść 150 m urwiska w stronę Piekielnej Doliny. Warownia pełniła rolę granicznej fortyfikacji księstwa. Początkowo konstrukcja była drewniana, jednak dość szybko zamieniono ją na murowane umocnienia. Mimo niewielkich rozmiarów, zamek był trudny do zdobycia.
Dość szybko Zamek Chojnik trafił w ręce szalenie zamożnego niemieckiego rodu Schaffgotschów, z którymi został do końca, czyli do 1675 roku. To wtedy przybyła nad Karkonosze burza, która ugodziła zamek siarczystym piorunem. Rozpętał się tutaj pożar, który przypieczętował los twierdzy i pogrążył ją w ruinie. Natomiast Schaffgotschowie przenieśli swoją rodową siedzibę do pobliskich Cieplic. Zapewne właśnie z języka niemieckiego pochodzi nazwa zamku, która oznacza „górę porośniętą choinami”.
Legenda o księżniczce Kunegundzie
Dawno, dawno temu, na Zamku Chojnik mieszkała piękna księżniczka Kunegunda. Zgodziła się oddać rękę tylko temu śmiałkowi, który konno i w pełnej zbroi objedzie zamkowe mury. Co było wielce ryzykowną sprawą, ponieważ warownia została wzniesiona nad urwiskiem. Niestety wielu dostojnych rycerzy zakończyło żywot, spadając z muru w stronę Piekielnej Doliny. Jednak pewnego dnia przybył na Zamek Chojnik zuch, który podołał zadaniu. Jednakże na końcu wzgardził ręką księżniczki, mówiąc że nie uczynił tego dla niej, a dla tych wszystkich młodych rycerzy, którzy stracili życie dla dziewczęcej zachcianki. Kunegunda nie mogąc znieść upokorzenia, rzuciła się z urwiska. Wieść niesie, że spadając, odbiła swoje pośladki na skale. Natomiast w księżycową noc, po murach Zamku Chojnik błąka się duch jednego z poległych rycerzy.
Powrót z Zamku Chojnik przez Przełęcz Żarską
Aby nie wracać po swoich śladach, warto wybrać się w drogę powrotną przez Przełęcz Żarską oraz piękne Głazowisko. Czyli z Zamku Chojnik schodzimy najpierw żółtym szlakiem, później zielonym i na końcu podążając za czerwonymi znacznikami. Łącznie zejście powinno zająć nam około 20 minut. Będzie też bonusowy punkt widokowy, od którego zaczniemy!
Od wschodniej strony zamku, dosłownie 100 metrów po opuszczeniu warowni, znajduje się punkt widokowy Piekielny Kamień (spójrzcie na mapę). Twierdza wyjątkowo ciekawie wygląda z tej perspektywy, a panorama obejmuje również sąsiednią Górę Żar oraz Karkonosze. Gdy już nacieszymy oczy widokami, czeka nas zejście żółtym szlakiem po stromych, kamiennych schodach, w scenerii niczym z Narnii, w stronę Przełęczy Żarskiej. Warto co jakiś czas zatrzymać się i spojrzeć za siebie, w stronę Chojnika.
Na leśnej przełęczy odbijamy na zielone szlakówki i kierujemy się w prawo. Trasa wiedzie teraz tajemniczo przez urocze Głazowisko, pomiędzy ogromnymi granitowymi blokami skalnymi. Pochodzą z obrywu skalnego ze ściany Chojnika. Jest tutaj przepięknie. Warto pobawić się w poszukiwanie odcisku pośladków księżniczki Kunegundy, która według legendy rzuciła się w przepaść. Co dobre szybko kończy się i docieramy do czerwonych znaczników wybrukowanej ścieżki spacerowej. Po drodze jeszcze miniemy niewielkie Źródełko Kunegundy. Z tego miejsca do kasy Karkonoskiego Parku Narodowego pozostało dosłownie 10 minut.
Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
17 komentarzy
Byłem na wskazanym w artykule parkingu, niestety nie jest on już darmowy (10 PLN za auto osobowe).
Byliśmy w niedzielę ,parking płatny, ale trasa cudowna trójką dzieci, najmłodsze nie ma jeszcze 3 lat, super opisane , dziękujemy
a pamiętacie może ile kosztował parking? Chętnie skorygujemy informację na stronie 🙂 pozdrawiamy pięknie!
W dniu 7.06.2024 r.
Parking 20 PL/dzień
Wejście na zamek Chojnik bilet normalny 15 PLN
Byłam sama z trójka dzieci – 6 lat, 4 i 2 lata i szli jak szaleni. Polecam trasę także na przetestowanie czy dzieci lubią gory
Skończył się okres darmowego parkowania, który był założony w projekcie dofinansowania inwestycji. Teraz ma zarabiać 😉
dzięki za info! wrzucimy adnotację na stronę 🙂
Parking „NAJBLIŻEJ” płatny 15 zł / 3h, 17 zł za całą dobę. 😉
dzięki za info 🙂
Można już płacić kartą za zwiedzanie zamku ? (10zl normalny, 5zl ulgowy)
Dziękujemy za informację 🙂
Czerwiec 2024 r. preferowana gotówka, Pan na kasie zniechęca do płacenia kartą podobno transakcja długo trwa trwa i nie zawsze jest skuteczna.
Jest tu w tekscie spora nieścisłość – zamek Chojnik dzieli od Zbójeckich skał kilka albo nawet kilkanaście kilometrów. Do nich prowadzi szlak zaczynający się koło zakrętu śmierci. Tak czy siak to na szklaku do zamku obok czego znajduje się dziurawy kamień to nie są Zbójecki Skały (chociaż nie wiem jak się to nazywa).
na mapach oraz w przewodnikach przy czarnym szlaku prowadzącym do Zamku Chojnik są wspomniane Zbójeckie Skały. Drugie Zbójeckie Skały znajdują się w Górach Izerskich nad Szklarską Porębą Dolną
Wiecie może czy do zamku można wejść z psem? Szukam w internecie regulaminu i nic :/
niestety nie wiemy, ale najwygodniej będzie przedzwonić 🙂
można, sporo osób wchodziło. W sumie to nie zamek a jego riny więc pieski nic nie popsują.