Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Błędne Skały – Góry Stołowe

Błędne Skały znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m, na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Szukajcie ich pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 21 ha i jest rezerwatem przyrody od roku 1957. Historyczna nazwa, która często się pojawia, to Dzikie Dziury lub czasem, z niemieckiego, Wilcze Doły (Wilde Löcher). Natomiast czeska nazwa szczytu to Bor. Przez Skalny Labirynt pełny głębokich szczelin, korytarzy, grzybów i blokowisk skalnych oraz intrygujących skał wiedzie fascynująca trasa turystyczna. Świetnie będzie się tutaj bawić zarówno małe dziecko jak również dorosły. Przemierzając zaułki labiryntu częstokroć słyszeliśmy salwy śmiechów i chichoty już pełnoletnich turystów 😊 Były tutaj kręcone takie filmy jak “Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” czy też “Przyjaciel Wesołego Diabła”.

Błędne Skały
Błędne Skały

Dojazd oraz Parking

Jak wspomnieliśmy, Błędne Skały znajdują się pomiędzy Kudową Zdrój a Karłowem. Dla zmotoryzowanych przygotowano dwa parkingi. Pierwszy, darmowy, tak zwany dolny lub YMCA jest zlokalizowany tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Z Centrum Kudowy jedzie się tutaj około 10 minut. Gdy skończy się dobry asfalt, będzie to oznaczało że jesteście blisko. Po prawej stronie znajduje się dolny parking, natomiast w lewo odbicie na górny. Aby wjechać na górny parking zlokalizowany tuż przy kasach, należy opłacić „wjazdówkę” w wysokości 20 zł. Opłata jest pobierana zaraz na początku, tuż przy odbiciu z Drogi Stu Zakrętów, na wysokości dolnego parkingu. Droga jest tutaj wąska, chwilami kręta, tak że nie miną się tutaj dwa samochody, dlatego funkcjonuje ruch wahadłowy. Organizacja ruchu zmienia się co 15 minut. Wjazd możliwy jest o każdej pełnej godzinie przez 15 minut, a zjechać z parkingu można 30 minut po każdej pełnej godzinie także przez 15 minut.

Dojście do Skalnego Labiryntu z dolnego parkingu jest stąd dość czasochłonne, zajmuje około 75 minut. Maszeruje się niebieskim szlakiem, do pokonania jest 3,5 km i 235 metrów przewyższenia. W drodze powrotnej na parking można zejść inną trasą – ścieżką przyrodniczą oznaczoną zielonym liściem na białym tle. Jest ona nieco dłuższa i jej przejście zajmuje około 1,5 h (zejście niebieskim szlakiem powinno zając Wam około 1 h). Obok obu parkingów znajdują się bezpłatne toalety.

Błędne Skały cennik 2019

Wejście na teren Labiryntu Błędne Skały jest płatny. W roku 2019 opłata wynosi 10 pln za bilet normalny oraz 5 pln ulgowy. Bezpłatny wstęp przysługuje dzieciom do lat 7 oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Sporą dogodnością jest opcja opłacenia biletu kartą płatniczą (tak samo jak na Szczelińcu), oraz co ciekawe wcześniejszego zakupu biletów online. Po uiszczeniu opłaty,  jako potwierdzenie i zarazem bilet wstępu jest wydawany zwykły paragon. Trochę szkoda, bo dla nas zawsze miłą pamiątką były kolorowe bilety wstępu. W okresie zimowym nie jest pobierana opłata za wejście, jednak zwiedzanie odbywa się na własną odpowiedzialność. Szlak nie jest utrzymywany, tak samo jak odcinek asfaltowy od Drogi Stu Zakrętów. Szlaban jest tutaj zamknięty na cztery spusty.  W pozostałe miesiące, Skalny Labirynt jest otwarty zgodnie z poniższym harmonogramem, który pochodzi ze strony Parku Narodowego 🙂

Błędne Skały
Błędne Skały
Góry Stołowe

Błędne Skały zwiedzanie

Kilka kroków po przekroczeniu progu Skalnego Labiryntu znajduje się rozwidlenie. W lewo prowadzi krótka, ślepa ścieżka wiodąca na jedyny tutejszy punkt widokowy – “Skalne Czasze”. W zasięgu wzroku ze skałki ogrodzonej barierką pozostaje Szczeliniec, a także Karkonosze, jeśli tylko pogoda sprzyja. Część co ciekawszych mijanych skałek ma swoje własne nazwy. Są one umieszczone na tabliczkach, dzięki czemu łatwo można rozszyfrować, co widzimy. Jednak największą frajdą obok przeciskania się przez wąskie korytarze jest puszczenie wolno fantazji i kreowanie własnych, częstokroć szalonych obrazów 😊 Po powrocie z punktu widokowego czeka Was zejście ścieżką w dół. Tutaj odnajdziecie pierwszy skalny korytarz, choć jeszcze nie taki wąski. Bardzo szybko pojawią się najciekawsze „eksponaty”. Najpierw Okręt, a w zasadzie jego dziób wyłaniający się z morskiej tafli. Później Dwunożny Grzyb oraz ten najważniejszy, czyli Kurza Stopka. Znamy osoby, które jechały przez pół Polski, aby zrobić sobie tutaj zdjęcie.

Błędne skały

Spora część trasy wiedzie po drewnianych pomostach, które zostały zainstalowane tutaj z uwagi na podmokły i błotnisty teren. Pomimo że deski są relatywnie szerokie, zapatrując się na skały wcale nie jest tak trudno z nich „spaść” 😊 Niestety częstokroć zdarza się, że w zaułkach znajdują się pozostawione przez odwiedzających śmieci. Miejscami jest ciasno. Duże plecaki będą sporym utrudnieniem. Po opuszczeniu Skalnego Labiryntu należy skręcić w lewo i kierować się za czerwonymi szlakówkami. Czeka Was jeszcze około 10-minutowy spacer szeroką alejką, po którym wyjdziecie obok kas. Jeśli wybierzecie odbicie w prawo, wówczas szlak poprowadzi Was do Karłowa. Na terenie Labiryntu obowiązują dwie podstawowe zasady – zakaz wspinania oraz palenia.

Czas Zwiedzania

Przy sprzyjających warunkach pętlę powinniście zamknąć w maksymalnie 40 minut. Jednak w okresie wakacyjnym atrakcja cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Może się zdarzyć, że już przy próbie wjazdu na górny parking utkniecie w sporym korku. Pamiętajcie, parking, pomimo relatywnie sporych gabarytów, ma swoją ograniczoną przepustowość. Duża ilość samochodów na postoju może implikować również ludzkie zatory przy niektórych przejściach i co ciekawszych skałkach. A jeśli do tego lubicie robić dużo zdjęć, czas przejścia może się znacząco wydłużyć 😊  Poniższa mapa, przedstawiająca trasę po Skalnym Labiryncie pochodzi ze strony Parku Narodowego Góry Stołowe.

Góry Stołowe
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Dzieci oraz osoby przy kości

W naszej opinii w Skalny Labirynt najlepiej wybrać się z dziećmi, które już same potrafią przemierzać świat. Nie przeciśniecie się tutaj wózkiem dziecięcym. Wydaje nam się, że również nosidełko będzie sporym problemem. Część osób sugeruje jako rozwiązanie chustę, choć nie jesteśmy przekonani. Zresztą spójrzcie na zdjęcia i oceńcie sami. Jeśli macie większy brzuszek, ale jesteście również uparci, to jest szansa że dacie radę. Co prawda przejścia przez Labirynt bywają momentami wybitnie ciasne, szerokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Zdarza się, że szczupłe osoby muszą się mocno przeciskać „boczkiem”. Jednak wiemy, że niektórym osobom z większym brzuszkiem się to udało 🙂 Trasa w założeniu jest jednokierunkowa, jednak teoretycznie zawsze można spróbować się cofnąć.

Błędne Skały
Błędne Skały

Jak powstały Błędne Skały?

W okresie górnej kredy, obszar dzisiejszych Gór Stołowych stanowił zatokę rozległego i płytkiego morza (ok. 95 do 80 mln lat temu). Spływające do morza rzeki niosły ze sobą materiał zwietrzelinowy, który osadzał się na dnie. Dzięki czemu tworzyły się tutaj gruboziarniste piaskowce przedzielone drobnoziarnistymi marglami. Następnie, w czasie orogenezy alpejskiej, wypiętrzyły się one razem z całymi Sudetami. I wtedy to rozpoczął się czasochłonny proces erozji. Z czasem mniej odporny materiał skalny erodował w wyniku działalności wiatru, wody i temperatury, tworząc znane nam fantazyjne kształty, wąskie korytarze, czy szczeliny. Proces ten trwa po dziś dzień 🙂

Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Szczeliniec i Błędne Skały w jeden dzień

Mapa trasy jest dostępna po kliknięciu w link. Obie atrakcje możecie śmiało połączyć podczas jednodniowej wycieczki, choć trzeba przyznać że taki spacer wymaga w miarę dobrej kondycji. Na całość zarezerwujcie sobie około 7/8h. Szlak jest krótszy i mniej męczący, jeśli będziecie podążać w kierunku od Karłowa do Kudowy-Zdroju. W przeciwnym kierunku szlak jest dłuższy prawie o godzinę. Obie atrakcje znajdują się na Głównym Szlaku Sudeckim. Rozbijając wycieczkę na czynniki pierwsze, można przyjąć że na Szczelińcu turyści spędzają przeważnie około 2 h. Odcinek pomiędzy atrakcjami to spacer na kolejne 2h. Podczas których do przejścia macie 6 km (licząc od Karłowa do Kas przy Błędnych Skałach).  Zwiedzanie Błędnych Skał zajmie Wam ok 40 min, a powrót do Kudowy-Zdroju to dalsze 2 h. Razem trzeba liczyć zatem 7 h plus czas na odpoczynki, zdjęcia, jakąś szybką konsumpcję oraz poranny dojazd do Karłowa.

Jak dojść do Błędnych Skał

Błędne Skały
Błędne Skały

Legenda o Liczyrzepie

Jest jeszcze druga teoria na temat tego, jak powstały tutejsze skały, odrobinę mniej popularna od nauk głoszonych przez Justi Geolog 😊 W niektórych kręgach dość nieoficjalnie powiada się, że Błędne Skały stworzył w gniewie sam Liczyrzepa, Duch Gór. Wcześniej, nim historia się wydarzyła, stała tutaj potężna góra, którą nazywano Skalniakiem. Była ogromna, imponująca, dlatego stała się obiektem kultu dla miejscowych. Ludzie schodzili się tutaj, aby czcić swoich pogańskich bożków. Podczas jednej ceremonii, gdy składano ofiary bóstwom pól i łąk, ludzie dostrzegli wysokiego, barczystego nieznajomego z długą, rudą brodą.  Namawiali go, aby rzucił się na kolana i razem z nimi prosił o łaski, jednak on wciąż stał niewzruszony. Dopiero Kapłan prowadzący obrządek rozpoznał nieznajomego. Lecz nie uląkł się przybysza, a co gorsza lekceważąco zaczął się do niego zwracać, mając w swej mylnej świadomości oparcie w swoich nic nieznaczących bożkach. Wkurzyło to Liczyrzepę niemiłosiernie, tupnął nogą i wtedy rozpętało się prawdziwe piekło.

Błędne Skały
Błędne Skały

Cała Góra zatrzęsła się w posadach. Z hukiem zaczęły pękać skały, rozwarły się szczeliny. Pył przysłonił niebo, po którym przetaczały się gromy i błyskawice. Istny Armagedon. Ludzie poczęli uciekać, wielu z nich powpadało jednak do rozwartych dopiero co szczelin. Gdy pyły opadły, a ziemia się uspokoiła, pojawił się nowy krajobraz. Nie było już wielkiej góry. W jej miejscu powstało wielkie rumowisko ogromnych bloków skalnych. Ci, którzy przeżyli, znów poczęli uciekać, jednak nie wszyscy potrafili pokonać labirynt skał. Tylko nielicznym to się udało, a na wieść o takich wydarzeniach miejsce to na lata stało się przeklęte. Gdy pierwsi śmiałkowie powrócili w miejsce tragicznych wydarzeń, odkryli niesłychane formacje skalne. A pomiędzy nimi liczne szczątki zwierząt, ludzi oraz wilcze legowiska. Dlatego od tamtej pory miejsce to zwano Wilcze Doły.

Błędne Skały
Błędne Skały

Błędne Skały informacje praktyczne

 • Są dwa parkingi, dolny bezpłatny, górny 20 pln
 • Dojście z dolnego parkingu zajmuje ok 75 min, z górnego 5 min
 • Na górny parking ruch samochodowy odbywa się wahadłowo
 • Bilet normalny 10 pln, ulgowy 5 pln
 • Opłatę można uiścić gotówką, kartą płatniczą lub kupić bilety online
 • Zwiedzanie Błędnych Skał powinno zająć Wam ok 40 min
 • Podczas których będziecie bawić się wyśmienicie 🙂
 • Strona parku: PNGS

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 50   Average: 4.7/5]

18 komentarzy

 1. Bardzo fajnie opisane. Dużo praktycznych informacji. Znalazłam wszystko to czego szukałam, a nawet więcej 🙂

 2. Dziękuję za ten wpis – wybieramy się właśnie na rodziną (4.5 l + 12 l) i ciężko było znaleźć informację praktyczne i ciekawie ujęte.
  Raz jeszcze dziękuje, że znajdujecie czas na to, żeby to pisać.

  • Dziękujemy serdecznie za komentarz! miło nam czytać takie wiadomości, to zawsze pomaga w motywacji do dalszego pisania 🙂

 3. Dzięki. Bardzo wyczerpujący wpis, bardzo się przydał, dzięki temu nie byłam niemile zaskoczona a wycieczka się udała.

  • Dziękujemy bardzo za komentarz:) mam nadzieje, że jeszcze kiedyś przydadzą się nasze wpisy:)

 4. W piątek wpadliśmy na pomysł, żeby następnego dnia nad ranem wyruszyć w góry stołowe
  Dziś jest niedziela, po południu wracamy. Czasu na zaplanowanie tej wyprawy mieliśmy niewiele. Dzięki Wam, udało się.
  Świetna strona, mnóstwo praktycznych porad. Gdyby nie ten blog, bylibyśmy w lesie, a tymczasem Szczeliniec Wielki był nasz, a dziś Błędne Skały. Na pewno tu wrócimy, jest niesamowicie!

 5. Bardzo dobry artykuł. Ciekawie napisany z wieloma praktycznymi wskazówkami.

 6. Hejka!
  Czy w grudniu można dojechać na ten parking górny przy Skalnym Labiryncie?
  Pozdrawiam Nati

 7. Rzadko można spotkać tekst który zawiera tyle informacji a przy tym jest uporządkowany i co najważniejsze jest ciekawie i fajnie napisany wciąga cię jak najlepszy kryminał 👋👋

 8. Czy szlak od dolnego parkingu do kas jest ciekawy dla dziecka? Ma jakieś kamienie, drzewa? To jest droga asfaltowa czy Sztutowa?

 9. Przydatny wpis. Czy byliście w Błędnych Skałach w sezonie? Dużo turystów było?

  • Błędne Skały cieszą się sporą popularnością, dlatego my tutaj przyjeżdżaliśmy jesienią – zazwyczaj decydowaliśmy się na koniec września lub początek października 😉

 10. Te szczeliny to bardzo Wąskie? W skalnym mieście 50 cm w Mysiej Dziurze daliśmy z luzem 😁radę ale tu się obawiam, bo chłop ma niemały brzuszek i ja jestem w 6 Mc ciąży. Damy radę? 😜

 11. Bardzo przydatny wpis 😀 Mam jedno pytanie. Czy możliwe jest wcześniejszy wjazd na teren parkingu dolnego i wejście na teren Błędnych Skał?

 12. Dostępne szlaki na Błędne Skały trzeba sprawdzać na bieżąco, często pewne odcinki są zamknięte. Teraz np. szlak czerwony, ale rzeczywiście możliwości jest dużo. My weszliśmy od Karłowa Machowską Drogą, odbiliśmy w lewo na ZIeloną Droge i doszliśmy do Polany Imka. Ze względu na brak czasu schodziliśmy do Bukowiny zielonym szlakiem (stromo) stąd taksówką do Kudowy z postojem przy szopce.

Write A Comment