Błędne Skały

 

Błędne Skały - Góry Stołowe

Błędne Skały znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m, na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Szukajcie ich pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 21 ha i jest rezerwatem przyrody od roku 1957. Historyczna nazwa, która często się pojawia, to Dzikie Dziury lub czasem, z niemieckiego, Wilcze Doły (Wilde Löcher). Natomiast czeska nazwa szczytu to Bor. Przez Skalny Labirynt pełny głębokich szczelin, korytarzy, grzybów i blokowisk skalnych oraz intrygujących skał wiedzie fascynująca trasa turystyczna. Świetnie będzie się tutaj bawić zarówno małe dziecko jak również dorosły. Przemierzając zaułki labiryntu częstokroć słyszeliśmy salwy śmiechów i chichoty już pełnoletnich turystów 😊 Były tutaj kręcone takie filmy jak "Opowieści z Narnii - Książe Kaspian" czy też "Przyjaciel Wesołego Diabła".

 
Błędne skały
 

Błędne Skały Parking oraz dojazd

Jak wspomnieliśmy, Błędne Skały znajdują się pomiędzy Kudową Zdrój a Karłowem. Dla zmotoryzowanych przygotowano dwa parkingi. Pierwszy, darmowy, tak zwany dolny lub YMCA jest zlokalizowany tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Z Centrum Kudowy jedzie się tutaj około 10 minut. Gdy skończy się dobry asfalt, będzie to oznaczało że jesteście blisko. W prawo będzie znajdował się dolny parking, w lewo odbicie na górny. Dojście do Skalnego Labiryntu z dolnego parkingu jest stąd dość czasochłonne, zajmuje około 75 minut. Maszeruje się niebieskim szlakiem, do pokonania jest 3,5 km i 235 metrów przewyższenia. W drodze powrotnej, na parking można zejść inną trasą - ścieżką przyrodniczą oznaczoną zielonym liściem na białym tle. Jest ona nieco dłuższa i jej przejście zajmuje około 1,5 h (zejście niebieskim szlakiem powinno zając Wam około 1 h).

Aby wjechać na górny parking zlokalizowany tuż przy kasach, należy opłacić „wjazdówkę” w wysokości 20 zł. Opłata jest pobierana zaraz na początku, tuż przy odbiciu z Drogi Stu Zakrętów, na wysokości dolnego parkingu. Droga jest tutaj wąska, chwilami kręta, tak że nie miną się tutaj dwa samochody, dlatego funkcjonuje ruch wahadłowy. Organizacja ruchu zmienia się co 15 minut. Wjazd możliwy jest o każdej pełnej godzinie przez 15 minut, a zjechać z parkingu można 30 minut po każdej pełnej godzinie także przez 15 minut. Obok obu parkingów znajdują się bezpłatne toalety.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały cennik 2018

Wejście na teren Labiryntu Błędne Skały jest płatny. W roku 2018 opłata wynosiła 10 pln za bilet normalny oraz 5 pln ulgowy. Bezpłatny wstęp przysługuje dzieciom do lat 7 oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Sporą dogodnością jest opcja opłacenia biletu kartą płatniczą (tak samo jak na Szczelińcu), oraz co ciekawe wcześniejszego zakupu biletów online. Po uiszczeniu opłaty,  jako potwierdzenie i zarazem bilet wstępu jest wydawany zwykły paragon. Trochę szkoda, bo dla nas zawsze miłą pamiątką były kolorowe bilety wstępu.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne skały godziny

W okresie zimowym nie jest pobierana opłata za wejście, jednak zwiedzanie odbywa się na własną odpowiedzialność. Szlak nie jest utrzymywany, tak samo jak odcinek asfaltowy od Drogi Stu Zakrętów. Szlaban jest tutaj zamknięty na cztery spusty.  W pozostałe miesiące, Skalny Labirynt jest otwarty zgodnie z poniższym harmonogramem, który pochodzi ze strony Parku Narodowego 🙂

 

Błędne Skały

 

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały dla dzieci oraz osób otyłych

W naszej opinii w Skalny Labirynt najlepiej wybrać się z dziećmi, które już same potrafią przemierzać świat. Nie przeciśniecie się tutaj wózkiem dziecięcym. Wydaje nam się, że również nosidełko będzie sporym problemem. Część osób sugeruje jako rozwiązanie chustę, choć nie jesteśmy przekonani. Zresztą spójrzcie na zdjęcia i oceńcie sami.

Jeśli macie brzuszek ale do tego jesteście uparci, to jest szansa że dacie radę. Co prawda przejścia przez Labirynt bywają momentami wybitnie ciasne, szerokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Zdarza się, że szczupłe osoby muszą się mocno przeciskać „boczkiem”. Jednak wiemy, że niektórym osobom z brzuszkiem się to udało 🙂 Trasa w założeniu jest jednokierunkowa, jednak teoretycznie zawsze można spróbować się cofnąć.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Jak powstały Błędne Skały?

W okresie górnej kredy, obszar dzisiejszych Gór Stołowych stanowił zatokę rozległego i płytkiego morza (ok. 95 do 80 mln lat temu). Spływające do morza rzeki niosły ze sobą materiał zwietrzelinowy, który osadzał się na dnie. Dzięki czemu tworzyły się tutaj gruboziarniste piaskowce przedzielone drobnoziarnistymi marglami. Następnie, w czasie orogenezy alpejskiej, wypiętrzyły się one razem z całymi Sudetami. I wtedy to rozpoczął się czasochłonny proces erozji. Z czasem mniej odporny materiał skalny erodował w wyniku działalności wiatru, wody i temperatury, tworząc znane nam fantazyjne kształty, wąskie korytarze, czy szczeliny. Proces ten trwa po dziś dzień 🙂

Błędne Skały zwiedzanie

Kilka kroków po przekroczeniu progu Skalnego Labiryntu znajduje się rozwidlenie. W lewo prowadzi krótka, ślepa ścieżka wiodąca na jedyny tutejszy punkt widokowy - "Skalne Czasze". W zasięgu wzroku ze skałki ogrodzonej barierką pozostaje Szczeliniec, a także Karkonosze, jeśli tylko pogoda sprzyja. Część co ciekawszych mijanych skałek ma swoje własne nazwy. Są one umieszczone na tabliczkach, dzięki czemu łatwo można rozszyfrować, co widzimy. Jednak największą frajdą obok przeciskania się przez wąskie korytarze jest puszczenie wolno fantazji i kreowanie własnych, częstokroć szalonych obrazów 😊 Po powrocie z punktu widokowego czeka Was zejście ścieżką w dół. Tutaj odnajdziecie pierwszy skalny korytarz, choć jeszcze nie taki wąski 😊 Bardzo szybko pojawią się najciekawsze „eksponaty”. Najpierw Okręt, a w zasadzie jego dziób wyłaniający się z morskiej tafli. Później Dwunożny Grzyb oraz ten najważniejszy, czyli Kurza Stopka. Znamy osoby, które jechały przez pół Polski, aby zrobić sobie tutaj zdjęcie.

 

Błędne skały

 

Spora część trasy wiedzie po drewnianych pomostach, które zostały zainstalowane tutaj z uwagi na podmokły i błotnisty teren. Pomimo że deski są relatywnie szerokie, zapatrując się na skały wcale nie jest tak trudno z nich „spaść” 😊 Niestety częstokroć zdarza się, że w zaułkach znajdują się pozostawione przez odwiedzających śmieci. Miejscami jest ciasno. Duże plecaki będą sporym utrudnieniem. Po opuszczeniu Skalnego Labiryntu należy skręcić w lewo i kierować się za czerwonymi szlakówkami. Czeka Was jeszcze około 10-minutowy spacer szeroką alejką, po którym wyjdziecie obok kas. Jeśli wybierzecie odbicie w prawo, wówczas szlak poprowadzi Was do Karłowa. Na terenie Labiryntu obowiązują dwie podstawowe zasady - zakaz wspinania oraz palenia.

Błędne Skały czas zwiedzania

Przy sprzyjających warunkach pętlę powinniście zamknąć w maksymalnie 40 minut. Jednak w okresie wakacyjnym atrakcja cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Może się zdarzyć, że już przy próbie wjazdu na górny parking utkniecie w sporym korku. Pamiętajcie, parking, pomimo relatywnie sporych gabarytów, ma swoją ograniczoną przepustowość. Duża ilość samochodów na postoju może implikować również ludzkie zatory przy niektórych przejściach i co ciekawszych skałkach. A jeśli do tego lubicie robić dużo zdjęć, czas przejścia może się znacząco wydłużyć 😊  Poniższa mapa, przedstawiająca trasę po Skalnym Labiryncie pochodzi ze strony Parku Narodowego Góry Stołowe.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Szczeliniec i Błędne Skały w jeden dzień, 

szlak z Karłowa

Jest to wariant jak najbardziej do zrealizowania, jednak wymaga pełnego dnia i przyzwoitej kondycji. Szlak jest krótszy i mniej męczący, jeśli będziecie podążać w kierunku od Karłowa do Kudowy-Zdroju. Na Szczelińcu turyści spędzają średnio ok 2 h. Pomiędzy dwiema atrakcjami wiedzie Główny Szlak Sudecki. Na jego pokonanie potrzeba około 2 h, podczas których przejdziecie nieco ponad 6 km (od Karłowa do Kas przy Błędnych Skałach). Zwiedzanie Błędnych Skał zajmie Wam ok 40 min, a powrót do Kudowy-Zdroju to kolejne 2 h. Razem trzeba liczyć około 7 h plus czas na odpoczynki, zdjęcia, jakąś szybką konsumpcję oraz poranny dojazd do Karłowa. Mapa trasy jest dostępna po kliknięciu w link. W przeciwną stronę, trzeba dodać około godzinę drogi więcej.

Błędne Skały szlaki piesze

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały legenda o Liczyrzepie

Jest jeszcze druga teoria na temat tego, jak powstały tutejsze skały, odrobinę mniej popularna od nauk głoszonych przez Justi Geolog 😊

W niektórych kręgach dość nieoficjalnie powiada się, że Błędne Skały stworzył w gniewie sam Liczyrzepa, Duch Gór. Wcześniej, nim historia się wydarzyła, stała tutaj potężna góra, którą nazywano Skalniakiem. Była ogromna, imponująca, dlatego stała się obiektem kultu dla miejscowych. Ludzie schodzili się tutaj, aby czcić swoich pogańskich bożków. Podczas jednej ceremonii, gdy składano ofiary bóstwom pól i łąk, ludzie dostrzegli wysokiego, barczystego nieznajomego z długą, rudą brodą.  Namawiali go, aby rzucił się na kolana i razem z nimi prosił o łaski, jednak on wciąż stał niewzruszony. Dopiero Kapłan prowadzący obrządek rozpoznał nieznajomego. Lecz nie uląkł się przybysza, a co gorsza lekceważąco zaczął się do niego zwracać, mając w swej mylnej świadomości oparcie w swoich nic nieznaczących bożkach. Wkurzyło to Liczyrzepę niemiłosiernie, tupnął nogą i wtedy rozpętało się prawdziwe piekło.

Błędne Skały

Błędne Skały

Cała Góra zatrzęsła się w posadach. Z hukiem zaczęły pękać skały, rozwarły się szczeliny. Pył przysłonił niebo, po którym przetaczały się gromy i błyskawice. Istny Armagedon. Ludzie poczęli uciekać, wielu z nich powpadało jednak do rozwartych dopiero co szczelin. Gdy pyły opadły, a ziemia się uspokoiła, pojawił się nowy krajobraz. Nie było już wielkiej góry. W jej miejscu powstało wielkie rumowisko ogromnych bloków skalnych. Ci, którzy przeżyli, znów poczęli uciekać, jednak nie wszyscy potrafili pokonać labirynt skał. Tylko nielicznym to się udało, a na wieść o takich wydarzeniach miejsce to na lata stało się przeklęte. Gdy pierwsi śmiałkowie powrócili w miejsce tragicznych wydarzeń, odkryli niesłychane formacje skalne. A pomiędzy nimi liczne szczątki zwierząt, ludzi oraz wilcze legowiska. Dlatego od tamtej pory miejsce to zwano Wilcze Doły.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały informacje praktyczne

  • Są dwa parkingi, dolny bezpłatny, górny 20 pln
  • Dojście z dolnego parkingu zajmuje ok 75 min, z górnego 5 min
  • Na górny parking ruch samochodowy odbywa się wahadłowo
  • Bilet normalny 10 pln, ulgowy 5 pln
  • Opłatę można uiścić gotówką, kartą płatniczą lub kupić bilety online
  • Zwiedzanie Błędnych Skał powinno zająć Wam ok 40 min
  • Podczas których będziecie bawić się wyśmienicie 🙂
  • Strona parku: PNGS

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały

 

 

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)
Inline
Polub nas na fb, aby być na bieżąco z górami i podróżami! Zapraszamy! ;)