Błędne Skały
Skalny Labirynt w Górach Stołowych

– Wejście na teren Błędnych Skał jest płatne
– Zwiedzanie Błędnych Skał (Skalnego Labiryntu) zajmuje około 40 min
– Błędne Skały mają dwa parkingi (dolny, bezpłatny oraz górny, płatny)
– Na teren Skalnego Labiryntu można wejść z psem

Błędne Skały czyli Skalny Labirynt znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m, na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Szukajcie ich pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem. Obszar zajmuje powierzchnię ok. 21 ha i jest rezerwatem przyrody od roku 1957. Historyczna nazwa, która często się pojawia, to Dzikie Dziury lub czasem, z niemieckiego, Wilcze Doły (Wilde Löcher). Natomiast czeska nazwa szczytu to Bor. Przez Skalny Labirynt pełny głębokich szczelin, korytarzy, grzybów i blokowisk skalnych oraz intrygujących skał wiedzie fascynująca trasa turystyczna. Świetnie będzie się tutaj bawić zarówno małe dziecko jak również dorosły. Przemierzając zaułki labiryntu częstokroć słyszeliśmy salwy śmiechów i chichoty już pełnoletnich turystów 🙂 Były tutaj kręcone takie filmy jak “Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” czy też “Przyjaciel Wesołego Diabła”.

Błędne Skały szlak

Dojazd oraz Parking

– Dolny parking jest bezpłatny, jednak trzeba jeszcze przespacerować 75 min do Błędnych Skał
– Górny parking znajduje się tuż przy wejściu do Błędnych Skał
– Wjazd na górny parking kosztuje 30 pln i jest możliwy tylko w sezonie
– Ruch na górny parking odbywa się wahadłowo

Dla zmotoryzowanych przygotowano dwa parkingi. Pierwszy, tak zwany dolny lub YMCA jest zlokalizowany tuż przy Drodze Stu Zakrętów i jest bezpłatny. Z Centrum Kudowy-Zdrój jedzie się tutaj około 10 minut. Parking będzie po prawej stronie, natomiast w lewo znajduje się odbicie na górny parking. Dojście do Skalnego Labiryntu z dolnego parkingu jest dość czasochłonne, zajmuje bowiem około 75 minut. Maszeruje się niebieskim szlakiem, do pokonania jest 3,5 km i 235 metrów przewyższenia. Dla urozmaicenia, w drodze powrotnej na parking można zejść inną trasą – ścieżką przyrodniczą oznaczoną zielonym liściem na białym tle. Jest ona nieco dłuższa i jej przejście zajmuje około 1,5 h (zejście niebieskim szlakiem powinno zając Wam około 1 h).

Mapa Szlaku z Parkingu Dolnego do Skalnego Labiryntu

Opłata za wjazd na górny parking jest pobierana jeszcze na dole, przy tuż przy odbiciu z Drogi Stu Zakrętów. „Wjazdówka” kosztuje 30 pln. Droga od tej pory już tutaj wąska, chwilami kręta, ciężko aby mogły minąć się tutaj dwa samochody, dlatego funkcjonuje ruch wahadłowy. Organizacja ruchu zmienia się co 30 minut. Wjazd możliwy jest o każdej pełnej godzinie przez 15 minut, a zjechać z parkingu można 30 minut po każdej pełnej godzinie także przez 15 minut. Górny parking jest zlokalizowany przy tuż kasach Skalnego Labiryntu. Obok obu parkingów znajdują się bezpłatne toalety.

Błędne Skały

Błędne Skały Cennik 2021

Wejście na teren Labiryntu Błędne Skały jest płatny. W roku 2021 opłata wynosiła 12 pln za bilet normalny oraz 6 pln ulgowy. Dzieci do lat 7 oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą wkroczyć do tajemnej krainy bezpłatnie. Sporą dogodnością jest możliwość uiszczenia opłaty kartą płatniczą (tak samo jak na Szczelińcu). Aby uniknąć długich kolejek do kasy, zawsze możecie kupić bilety online. Niestety po uiszczeniu opłaty, jako potwierdzenie i zarazem bilet wstępu dostaniecie zwykły paragon. Trochę szkoda, bo dla nas zawsze miłą pamiątką z wakacji były kolorowe bilety.

Błędne Skały

W okresie zimowym nie jest pobierana opłata za wejście, jednak zwiedzanie odbywa się na własną odpowiedzialność. Szlak nie jest utrzymywany, tak samo jak odcinek asfaltowy od Drogi Stu Zakrętów. Szlaban jest tutaj zamknięty na cztery spusty, dlatego samochód można zostawić wówczas tylko na dolnym parkingu.  W pozostałe miesiące, Skalny Labirynt jest otwarty zgodnie z powyższym harmonogramem, który pochodzi ze strony Parku Narodowego 🙂 Na terenie Labiryntu obowiązują dwie podstawowe zasady – zakaz wspinania oraz palenia.

Góry Stołowe

Błędne Skały Zwiedzanie

– Szlak przez Skalny Labirynt jest jednokierunkowy
– Na szlaku bywa dość ciasno
– Przejście Błędnych Skał zajmuje około 40 minut

Kilka kroków po przekroczeniu progu Skalnego Labiryntu znajduje się rozwidlenie. W lewo prowadzi krótka, ślepa ścieżka wiodąca na jedyny tutejszy punkt widokowy – “Skalne Czasze”. W zasięgu wzroku ze skałki ogrodzonej barierką pozostaje chociażby Szczeliniec, a także Karkonosze, jeśli tylko pogoda sprzyja. Część co ciekawszych mijanych skałek ma swoje własne nazwy. Są one umieszczone na tabliczkach, dzięki czemu łatwo można rozszyfrować, co widzimy. Jednak największą frajdą obok przeciskania się przez wąskie korytarze jest puszczenie wolno fantazji i kreowanie własnych, częstokroć szalonych obrazów 🙂

Po powrocie z punktu widokowego czeka Was zejście ścieżką w dół. Tutaj odnajdziecie pierwszy skalny korytarz, choć jeszcze nie taki wąski. Bardzo szybko pojawią się najciekawsze „eksponaty”. Najpierw Okręt, a w zasadzie jego dziób wyłaniający się z morskiej tafli. Później Dwunożny Grzyb oraz ten najważniejszy, czyli Kurza Stopka. Znamy osoby, które jechały przez pół Polski, aby zrobić sobie tutaj zdjęcie.

Błędne Skały

Spora część trasy wiedzie po drewnianych pomostach, które zostały zainstalowane tutaj z uwagi na podmokły i błotnisty teren. Pomimo że deski są relatywnie szerokie, zapatrując się na skały wcale nie jest tak trudno z nich „spaść”. Niestety w skalnych zaułkach, często można znaleźć pozostawione przez odwiedzających śmieci. Miejscami jest ciasno. Duże plecaki będą sporym utrudnieniem. Po opuszczeniu Skalnego Labiryntu należy skręcić w lewo i kierować się za czerwonymi szlakówkami. Czeka Was jeszcze około 10-minutowy spacer szeroką alejką, po którym wyjdziecie obok kas. Jeśli wybierzecie odbicie w prawo, wówczas szlak poprowadzi Was do Karłowa.

Góry Stołowe
Błędne Skały szlak

Czas Zwiedzania Skalnego Labiryntu

Przy sprzyjających warunkach pętlę powinniście zamknąć w maksymalnie 40 minut. Jednak w okresie wakacyjnym atrakcja cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Może się zdarzyć, że już przy próbie wjazdu na górny parking utkniecie w sporym korku. Pamiętajcie, parking, pomimo relatywnie sporych gabarytów, ma swoją ograniczoną przepustowość. Duża ilość samochodów na postoju może również powodować zatory przy niektórych przejściach i co ciekawszych skałkach. A jeśli do tego lubicie robić dużo zdjęć, czas przejścia może się znacząco wydłużyć 🙂 

Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały trasa

Dzieci oraz Osoby przy Kości na Szlaku

W naszej opinii w Skalny Labirynt najlepiej wybrać się z dziećmi, które już same potrafią przemierzać świat. Nie przeciśniecie się tutaj wózkiem dziecięcym. Wydaje nam się, że również nosidełko będzie sporym problemem. Część osób sugeruje jako rozwiązanie chustę, choć nie jesteśmy przekonani. Zresztą spójrzcie na zdjęcia i oceńcie sami. Jeśli macie większy brzuszek, ale jesteście również uparci, to jest szansa że dacie radę. Co prawda przejścia przez Labirynt bywają momentami wybitnie ciasne, szerokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Zdarza się, że szczupłe osoby muszą się mocno przeciskać „boczkiem”. Jednak wiemy, że niektórym osobom mocno przy kości się to udało 🙂 Trasa jest jednokierunkowa, jednak teoretycznie zawsze można się cofnąć.

Błędne Skały szlak

Jak Powstał Skalny Labirynt?

W okresie górnej kredy, obszar dzisiejszych Gór Stołowych stanowił zatokę rozległego i płytkiego morza (ok. 95 do 80 mln lat temu). Spływające do morza rzeki niosły ze sobą materiał zwietrzelinowy, który osadzał się na dnie. Dzięki czemu tworzyły się tutaj gruboziarniste piaskowce przedzielone drobnoziarnistymi marglami. Następnie, w czasie orogenezy alpejskiej, wypiętrzyły się one razem z całymi Sudetami. I wtedy to rozpoczął się czasochłonny proces erozji. Z czasem mniej odporny materiał skalny erodował w wyniku działalności wiatru, wody i temperatury, tworząc znane nam fantazyjne kształty, wąskie korytarze, czy szczeliny. Proces ten trwa po dziś dzień 🙂

Błędne Skały szlak
Błędne Skały szlak
Błędne Skały trasa
Błędne Skały szlak

Szczeliniec i Błędne Skały w Jeden Dzień

Mapa trasy jest dostępna po kliknięciu w link. Obie atrakcje możecie śmiało połączyć podczas jednodniowej wycieczki, choć trzeba przyznać że taki spacer wymaga w miarę dobrej kondycji. Na całość zarezerwujcie sobie około 7/8h. Szlak jest krótszy i mniej męczący, jeśli będziecie podążać w kierunku od Karłowa do Kudowy-Zdroju. W przeciwnym kierunku szlak jest dłuższy prawie o godzinę. Obie atrakcje znajdują się na Głównym Szlaku Sudeckim. Rozbijając wycieczkę na czynniki pierwsze, można przyjąć że na Szczelińcu turyści spędzają przeważnie około 2 h. Odcinek pomiędzy atrakcjami to spacer na kolejne 2h. Podczas których do przejścia macie 6 km (licząc od Karłowa do Kas przy Błędnych Skałach).  Zwiedzanie Błędnych Skał zajmie Wam ok 40 min, a powrót do Kudowy-Zdroju to dalsze 2 h. Razem trzeba liczyć zatem 7 h plus czas na odpoczynki, zdjęcia, jakąś szybką konsumpcję oraz poranny dojazd do Karłowa.

Jak Dojść do Błędnych Skał

– Kudowa Zdrój przez Jakubowice – czerwony szlak 2h 50 min
– Kudowa Zdrój przez Kaplicę Czaszek, Pstrążnę – zielony szlak 3h 21 min
– Z parkingu YMCA – niebieski szlak 1h 18 min
– Z Karłowa – czerwony szlak 2h 12 min

Błędne Skały trasa
Błędne Skały trasa

Legenda o Liczyrzepie

Jest jeszcze druga teoria na temat tego, jak powstały tutejsze skały, odrobinę mniej popularna od nauk głoszonych przez Justi Geolog 🙂 W niektórych kręgach dość nieoficjalnie powiada się, że Błędne Skały stworzył w gniewie sam Liczyrzepa, Duch Gór. Wcześniej, nim historia się wydarzyła, stała tutaj potężna góra, którą nazywano Skalniakiem. Była ogromna, imponująca, dlatego stała się obiektem kultu dla miejscowych. Ludzie schodzili się tutaj, aby czcić swoich pogańskich bożków. Podczas jednej ceremonii, gdy składano ofiary bóstwom pól i łąk, ludzie dostrzegli wysokiego, barczystego nieznajomego z długą, rudą brodą.  Namawiali go, aby rzucił się na kolana i razem z nimi prosił o łaski, jednak on wciąż stał niewzruszony. Dopiero Kapłan prowadzący obrządek rozpoznał nieznajomego. Lecz nie uląkł się przybysza, a co gorsza lekceważąco zaczął się do niego zwracać, mając w swej mylnej świadomości oparcie w swoich nic nieznaczących bożkach. Wkurzyło to Liczyrzepę niemiłosiernie, tupnął nogą i wtedy rozpętało się prawdziwe piekło.

Błędne Skały szlak

Cała Góra zatrzęsła się w posadach. Z hukiem zaczęły pękać skały, rozwarły się szczeliny. Pył przysłonił niebo, po którym przetaczały się gromy i błyskawice. Istny Armagedon. Ludzie poczęli uciekać, wielu z nich powpadało jednak do rozwartych dopiero co szczelin. Gdy pyły opadły, a ziemia się uspokoiła, pojawił się nowy krajobraz. Nie było już wielkiej góry. W jej miejscu powstało wielkie rumowisko ogromnych bloków skalnych. Ci, którzy przeżyli, znów poczęli uciekać, jednak nie wszyscy potrafili pokonać labirynt skał. Tylko nielicznym to się udało, a na wieść o takich wydarzeniach miejsce to na lata stało się przeklęte. Gdy pierwsi śmiałkowie powrócili w miejsce tragicznych wydarzeń, odkryli niesłychane formacje skalne. A pomiędzy nimi liczne szczątki zwierząt, ludzi oraz wilcze legowiska. Dlatego od tamtej pory miejsce to zwano Wilcze Doły.

Błędne Skały trasa

Błędne Skały Informacje Praktyczne

– Są dwa parkingi, dolny bezpłatny, górny 30 pln
– Dojście z dolnego parkingu zajmuje ok 75 min, z górnego 5 min
– Na górny parking ruch samochodowy odbywa się wahadłowo
– Bilet normalny 12 pln, ulgowy 6 pln
– Opłatę można uiścić gotówką, kartą płatniczą lub kupić bilety online
– Zwiedzanie Błędnych Skał powinno zająć Wam ok 40 min
– Podczas których będziecie bawić się wyśmienicie 🙂
– Strona parku: PNGS

Błędne Skały trasa
Błędne Skały szlak
Błędne Skały
Błędne Skały

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

Nasz mops Filo

59 komentarzy

  1. Bardzo fajnie opisane. Dużo praktycznych informacji. Znalazłam wszystko to czego szukałam, a nawet więcej 🙂

  2. Dziękuję za ten wpis – wybieramy się właśnie na rodziną (4.5 l + 12 l) i ciężko było znaleźć informację praktyczne i ciekawie ujęte.
    Raz jeszcze dziękuje, że znajdujecie czas na to, żeby to pisać.

    • Dziękujemy serdecznie za komentarz! miło nam czytać takie wiadomości, to zawsze pomaga w motywacji do dalszego pisania ?

  3. Dzięki. Bardzo wyczerpujący wpis, bardzo się przydał, dzięki temu nie byłam niemile zaskoczona a wycieczka się udała.

    • Dziękujemy bardzo za komentarz:) mam nadzieje, że jeszcze kiedyś przydadzą się nasze wpisy:)

  4. W piątek wpadliśmy na pomysł, żeby następnego dnia nad ranem wyruszyć w góry stołowe
    Dziś jest niedziela, po południu wracamy. Czasu na zaplanowanie tej wyprawy mieliśmy niewiele. Dzięki Wam, udało się.
    Świetna strona, mnóstwo praktycznych porad. Gdyby nie ten blog, bylibyśmy w lesie, a tymczasem Szczeliniec Wielki był nasz, a dziś Błędne Skały. Na pewno tu wrócimy, jest niesamowicie!

  5. Bardzo dobry artykuł. Ciekawie napisany z wieloma praktycznymi wskazówkami.

  6. Hejka!
    Czy w grudniu można dojechać na ten parking górny przy Skalnym Labiryncie?
    Pozdrawiam Nati

  7. Rzadko można spotkać tekst który zawiera tyle informacji a przy tym jest uporządkowany i co najważniejsze jest ciekawie i fajnie napisany wciąga cię jak najlepszy kryminał ??

  8. Czy szlak od dolnego parkingu do kas jest ciekawy dla dziecka? Ma jakieś kamienie, drzewa? To jest droga asfaltowa czy Sztutowa?

  9. Przydatny wpis. Czy byliście w Błędnych Skałach w sezonie? Dużo turystów było?

    • Błędne Skały cieszą się sporą popularnością, dlatego my tutaj przyjeżdżaliśmy jesienią – zazwyczaj decydowaliśmy się na koniec września lub początek października 😉

    • Nie wiem jak w sezonie ale byłem 2 tygodnie temu – początek października, pogoda dopisywała, ale ludzi było niewiele. Myślę że przez całą drogę minąłem może kilkanaście osób

  10. Te szczeliny to bardzo Wąskie? W skalnym mieście 50 cm w Mysiej Dziurze daliśmy z luzem ?radę ale tu się obawiam, bo chłop ma niemały brzuszek i ja jestem w 6 Mc ciąży. Damy radę? ?

    • Czy istnieje możliwości przyjechać busem z Polanicy Zdrój do miejsca gdzie rozpoczyna się i kończy szlak ?

      • niestety nie znaleźliśmy nic w wyszukiwarkach internetowych 🙁 chyba najlepiej byłoby zapytać się gospodarza u którego wynajmujecie pokój, może on będzie wiedział. Zapewne trzeba będzie podróżować z przesiadką w Kudowie Zdrój.

    • Edyto, i udało się? Czy były jakieś trudniejsze momenty? Podpytuję, bo jestem w podobnej sytuacji (7 mc) i też zastanawiam się nad przejściem przez labirynt. Będę wdzięczna za wskazówki 🙂
      A „Hasającym” dziękuję za świetny tekst i garść przydatnych informacji! Pozdrawiam 🙂

      • Pięknie dziękujemy za komentarz i mamy nadzieję, że wszystkie plany uda się zrealizować 🙂

  11. Bardzo przydatny wpis 😀 Mam jedno pytanie. Czy możliwe jest wcześniejszy wjazd na teren parkingu dolnego i wejście na teren Błędnych Skał?

  12. Dostępne szlaki na Błędne Skały trzeba sprawdzać na bieżąco, często pewne odcinki są zamknięte. Teraz np. szlak czerwony, ale rzeczywiście możliwości jest dużo. My weszliśmy od Karłowa Machowską Drogą, odbiliśmy w lewo na ZIeloną Droge i doszliśmy do Polany Imka. Ze względu na brak czasu schodziliśmy do Bukowiny zielonym szlakiem (stromo) stąd taksówką do Kudowy z postojem przy szopce.

  13. Wybieram się w Góry Stołowe. Wasz opis jest super. Znalazłam tu wszystko czego potrzebowałam. To już moja druga podróż z Wami. Ubiegłej jesieni towarzyszyliscie mi w wędrówce po Tatrach :-).
    Pozdrawiam serdecznie Ewa

    • szalenie miło nam się robi na sercu, gdy dostajemy takie komentarze 🙂 mamy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wspólna podróż 😉 pozdrawiamy pięknie

      • Mam pytanie techniczne. Czy droga od parkingu dolnego do kas jest przejezdna dla wózka dziecięcego?

        • mając wózek zdecydowalibyśmy się jednak podjechać na bezpośredni parking przy Błędnych Skałach

  14. Robert Tamioła Reply

    Mam pytanie odnośnie sezonu kiedy się zaczyna bo chcielibyśmy skorzystać z górnego parkingu a wybieramy się właśnie jutro za info z góry dziękuję.

    • Dzień dobry, górny parking przy Błędnych Skałach jest dostępny od 20 kwietnia aż do końca października. W zależności od miesiąca, są różne godziny w których jest on czynny. Najwygodniej sprawdzić jest na stronie Parku Narodowego Gór Stołowych. pozdrawiamy 😉

  15. W związku z szalejącą inflacją, ceny uległy zmianie. Wjazd samochodem osobowym na parking górny kosztuje już 30 zł, bilet normalny 12 zł a ulgowy 6 zł.

    • Dokładnie, dziś tyle zapłaciliśmy :/ w dodatku darmowe toalety były nieczynne zarówno na dolnym parkingu, jak i na górnym. Polecam skorzystanie z toi toi jeszcze na dole, bo na górze to już tylko krzaczki zostają 🙂

      • niestety ceny rosną co raz bardziej 🙁 dzięki za komentarz! zaktualizujemy informacje na stronie

  16. Rozumiem, że to teren skalisty, ale patrząc po zdjęciach całkiem przystępny do chodzenia. Czy posiadanie butów typowo górskich robi jakąś różnicę w Błędnych Skałach? Wiadomo, że nie mówię o trampkach, ale bardziej o sportowych trailowych niskich butach. Trudno kupować buty na góry na jeden wypad po zadbanej ścieżce 😉

    • nawet zwykłe „adidasy” wystarczą, a nisie trailowe buty będą wprost idealne 😉

    • na stronie pngs znaleźliśmy informację, że powinno się udać: „wprowadzanie psów wyłącznie na smyczy po oznaczonych szlakach turystycznych”

  17. Hej, aktualizacja na 2021. Błędne Skały: bilety do labiryntu 12 zł. normalny i 6 zł ulgowy. Parking 30 zł. Można wszędzie płacić kartą. Szczeliniec: parking w Karłowie 20 zł (tylko gotówka), wejście na Szczeliniec i drugą powrotną trasę 12 zł normalny, 6 zł. ulgowy (karta i gotówka).

    • super dzięki za informację! dorzucimy aktualizację jak tylko się odkopiemy ze swoimi sprawunkami 🙂 pozdrawiamy pięknie

  18. Adam Malina Reply

    Podziękowania za super relację i cały pakiet informacji.
    Błędne Skały zaliczone (moje już chyba trzeci raz), ale pierwszy raz według Waszego opisu.
    Może małe dopowiedzenie – warto wejść na Błędne Skały późnym popołudniem. Myśmy akurat wyjechali na górny parking ostatnim wjazdem (w sierpniu to 18.00), co skutkowało tym, że mieliśmy 1,5 godziny na chodzenie między skałami prawie sami (tym wjazdem na górę wyjechało pięć samochodów); było pytanie o czworonoga – jak najbardziej zabierać go na Skalne Skały – nasz 3-latek o wadze 21 kg był w pełnie szczęścia.

    • super pięknie dziękujemy za komentarz, dorzucimy sugestię o popołudniowej porze wędrowania. To z pewnością sporo osób ucieszy, bo w sezonie bywa tutaj szalenie tłoczno 🙂

  19. Dzięki za ten wpis. Wybieramy się z małym dzieckiem na wakacje i właśnie utwierdziliście mnie w przekonaniu, że Błędne Skały to dobry kierunek 😀 dużo przydatnych informacji i fajnie usystematyzowane. Pozdrawiam i dużo ciekawych wycieczek życzę 🙂

  20. Hej
    Dzięki za ten wpis. Najlepiej opisane Błędne Skały w całym internecie!

  21. Witam, czy wejście na Błędne Skały z 2 latkiem…możliwe??? Pozdrawiam

  22. „Chwała wam zające na łące
    Zakochane w biedronce”
    Już nie raz korzystałem z Waszych opisów szlaków. Wspaniale napisane i ogromnie pomocne.
    Dziękuję 🙂

  23. Uwielbiam śledzić Wasze górskie przygody! W te wakacje zabieram Waszą książkę pod pachę i wraz z dziećmi będziemy przeczesywać Góry Stołowe oraz Karkonosze😊 Mam pytanie dotyczące parkingu górnego w Błędnych Skałach. Czy zamawiając bilety online wybierać tę samą godzinę parkingu jak i wejścia?
    Życzę Wam powodzenia w kolejnych przygodach i udanego startu na Zimnej Północy!😁

  24. Witam ! Jak najlepiej dotrzeć do Błędnych Skał, nie będąc zmotoryzowanym ? Żadne autobusy chyba nie kursują ?

  25. Dojście do BS = tragedia… Po pierwsze oznaczenia kłamią (raz napisane 30 min., potem 35 min., potem 40 min… a wychodzi jak wychodzi…), pomijam absurdalność oznaczania odległości przez PN odległości w ”minutach”… Po drugie, opisany niebieski szlak składa się głównie z błota (choć nie było to bynajmniej po deszczu!), najczęściej środkiem szlaku płynie woda, trzeba skakać po ułożonych pniakach przez błoto. Najgorzej jest w połowie trasy, w okolicy, w której szlak spotyka się z asfaltem – wszystko rozjechane przez sprzęt od wycinki lasu, stosy drewna i wszędzie błoto. Warto wspomnieć, że dalej jest też bardzo śliskie i strome podejście po kamieniach. Drugim, dłuższym szlakiem nie szedłem, ale napotkani schodzący ludzie mówili, że wygląda to tam tak samo. Także ogólnie polecam wszystkim raczej złamanie zakazu i podejście po szosie — niż złamanie czy skręcenie nogi i tonięcie w błocie, zwłaszcza, że to popularna atrakcja i idzie dużo amatorów, często w nieodpowiednim obuwiu. A wracając do atrakcji… generalnie NIE POLECAM i odradzam Błędne Skały. Strata czasu i pieniędzy. Same skały co prawda można by uznać za fajne, ale 1) rzesze ludzi, 2) sposób ekspozycji… Szczerze mówiąc, jak bym chciał pooglądać sztachety w płocie, to bym popatrzył na przydomowy płot….
    PS. uważajcie jak parkujecie na YMCA – róbcie to tak, by łatwo było wam wyjechać, bo niektórzy ludzie nie myślą i potrafią zastawić wasz samochód ;/

Write A Comment