Borówkowa w Górach Złotych

– Borówkowa ma wysokość 900 m n.p.m.
– znajduje się nieopodal Lądka Zdrój
– na Borówkową możecie wybrać się z psem
– całość wycieczki zajmie Wam nieco około 2,5 h

Borówkowa jest szczytem, który odnajdziecie niedaleko Lądka Zdrój, w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich. Przebiega tutaj granica polsko-czeska, a po stronie naszych sąsiadów wybudowano zgrabną wieżę widokową. Rozpościera się z niej przednia panorama, a w bufecie obok, na spragnionych czeka zimna kofola. Na niespecjalnie męczący spacer wybraliśmy się wprost z Przełęczy Lądeckiej. Cała wycieczka, jeśli wierzyć szlakówkom, zajmie Wam nieco ponad 2h, plus chwila wytchnienia na wieży. Szlak wiedzie przez obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego,

kozica wilk baner1

Parking na Przełęczy Lądeckiej

Przełęcz Lądecka, z której wyruszyliśmy na Borówkową, znajduje się 5 km od centrum Lądka Zdrój. Na miejscu znajdziecie bezpłatny parking dla około 25 samochodów. Dodatkowo czeka tutaj na Was zadaszona wiata oraz czarujące spojrzenie na tereny dawnego hrabstwa kłodzkiego. Jeśli tylko macie okazję, warto rozważyć podróż na przełęcz przez od strony czeskiego Javornika (znajdziecie tutaj niebanalny zamek, kapliczkę Matki Boskiej szydełkującej oraz rewelacyjnie krętą drogę). Z Wrocławia dotrzecie na miejsce po niespełna 2h podróży, a z Krakowa po 3,5 h.

prking na przełęczy Lądeckiej

Zielony szlak na Borówkową

Szlak na Borówkową w Górach Złotych nie jest ani kondycyjnie trudny, ani nawigacyjnie skomplikowany. Wystarczy uważnie śledzić zielone szlakówki i spokojnie spacerować przed siebie ? Do przejścia w jedną stronę jest 3,2 km, oraz 259 metrów przewyższenia, co powinno zając Wam około 75 minut. Natomiast najpiękniejsze okazały się być pierwsze 700 metrów. Tutaj szlak wiedzie ogromną, sielską, zieloną łąką. Idealne miejsce na namiot, z czego sami skwapliwie skorzystaliśmy ? Gdy już wkroczycie w las, zaczną się pierwsze podejścia. Las miejscami jest przerzedzony i pozwala zerknąć czasem nieco dalej, aniżeli za najbliższe drzewo.

Gdy dotrzecie do wzniesienia Młyńska (828 m n.p.m.) będzie to znaczyło, że jesteście już za połową drogi, do przejścia pozostało raptem 30 minut. W przeszłości prawie pod sam szczyt wzniesienia podchodziła niewielka wieś Wrzosówka. Obecnie można znaleźć tutaj resztki zabudowań (po lewej stronie od szlaku). Z prawej strony niepostrzeżenie powinny dołączyć do Was niebieskie, czeskie znaczniki. One również wiodą w stronę Borówkowej, ale o dziwo zatrzymują się 200 metrów przed nią. Kto wie, może zabrakło farby osobom znaczącym szlaki ? Zatem jeśli zauważycie nagły brak niebieskich szlakówek, a w ich miejsce zawitają te koloru czerwonego, to będzie to niechybny znak, że szczyt już tuż, tuż.

przełęcz Lądecka
borówkowa wieża widokowa
borówkowa szlak

Wieża widokowa na Borówkowej

Mamy pewne podejrzenia dlaczego szczyt nazywany jest obecnie Borówkowa – chodzi oczywiście o mnogość borówek;) Jednak nim nazwa na stałe zawitała do wszelakich kronik, to przed II wojną światową, w nawiązaniu do wsi leżącej na południowych stokach, szczyt nazywany był również Wrzesiec, Wrzosiec lub Wrzosówka. Na szczycie jest nieco miejsca, jednak polana jest otoczona leśnym kordonem i tak naprawdę niewiele widać. Na szczęście z pomocą przychodzi wybudowana przez Czechów w roku 2006 wieża widokowa. Wejście na nią jest w zasadzie bezpłatne, a ewentualny datek za podziwianie okolicy możecie złożyć w sąsiednim bufecie (czynny od czerwca do września codziennie, a w październiku tylko w weekendy). Jest to już czwarta wieża widokowa na szczycie. Pierwsze obiekty turystyczne zaczęły powstawać na Borówkowej jeszcze w II połowie XIX wieku. Obecnie oprócz wieży jest wspomniany przez nas bufet, zadaszona wiata, stoły z ławami, miejsce na ognisko oraz toaleta. Całość sprawia  wrażenie dobrze zagospodarowanego terenu.

borówkowa wieża widokowa
borówkowa wieża widokowa
borówkowa wieża widokowa
borówkowa wieża widokowa

Z górnego tarasu wieży rozpościera się szeroka panorama na Ziemię Kłodzką, Morawy, Śląsk oraz na krainę Pogórza Sudeckiego. Borówkowa jest jednym z najwyższych szczytów Gór Złotych i najwyższym punktem gminy Lądek Zdrój. W latach 80. XX wieku na szczycie Borówkowej miały miejsca spotkania opozycjonistów z Polski oraz z Czech, o czym dziś przypominają tablice i zdjęcia umieszczone na szczycie. Powrót na Przełęcz Lądecką zajmie Wam według mapy turystycznej 53 minuty.

borówkowa wieża widokowa
borówkowa wieża widokowa
borówkowa wieża widokowa
Borówkowa
borówkowa wieża widokowa

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

    • spora część trasy na Borową nadaje się na rowerek, jednak nie będzie to cały szlak. W miejscach gdzie taki rowerek nie przejedzie, troczymy go do plecaka 😉 W ten sposób byliśmy też na Rudawcu

Write A Comment