Hruba Skała

Hruboskalskie Skalne Miasto

 

Przyjęło się, że mianem Hruba Skała określa się zarówno zamek jak również skalne miasto, rozpościerające się u jego stóp. Jest ono dużo bardziej ciekawe i tajemnicze aniżeli sama budowla. Już w średniowieczu zostały docenione walory obronne skalnych miast w Czeskim Raju. To dzięki nim, najprawdopodobniej Hynek z Wallenstein, w roku 1353 ulokował tutaj warownię. Zamek Skála został oparty na dwóch piaskowcowych skaliskach, górujących nad doliną rzeki Libunka. Przez lata zamek był wielokrotnie poddawany przebudowom, oblegany oraz niszczony przez pożary.

Na początku XIX wieku został dodany między innymi, angielski park krajobrazowy. Zamek swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej większej renowacji z roku 1859, która przywróciła mu jego dawny gotycki charakter. Niestety nastał rok 1945. Zamek został skonfiskowany przez państwo, a związki komunistyczne przystosowały go jako obiekt rekreacyjny. Zmiany był nieodwracalne. Obecnie na terenie zamku znajduje się hotel oraz restauracja. Jeżeli nie jesteście hotelowymi gośćmi, to wstęp możliwy jest jedynie na dziedziniec oraz na wieżę. Rozpościera się z niej przyjemna panorama na okolicę. Jednak tutaj wejście jest płatne, 50 Kc bilet normalny. W zachodniej części placu, możemy odnaleźć, kościół św. Józefa, z roku 1812.

Zwiedzanie Skalnego Miasta

Czas: 60 min; Dystans: 2,6 km; Przewyższenie: 161 m; Trasa na mapie: tutaj

Jeżeli przyjechaliście pociągiem, to już na stacji kolejowej „Hruba Skala” w Radvanovicach przywita Was niebieski szlak. Już po piętnastu minutach wkroczycie w las, a ścieżka sama powinna zaprowadzić Was do pierwszych skalnych ostańców. Są szlakówki, są tabliczki, nie zginiecie. Natomiast jeżeli przyjedziecie, autobusem to proponujemy wysiąść na przystanku „Hruba Skala zamek”. Czyli tam, gdzie najlepiej pozostawić również swoje auto. Parking kosztuje 25 Kc za godzinę i szczęśliwie jest to jedyna opłata jaką tu poniesiemy. Wstęp na teren Skalnego Miasta jest bezpłatny. Uwinęliśmy się w dwie godziny, choć nie wchodziliśmy na teren zamku ani nie pognaliśmy Złotą Ścieżką Czeskiego Raju w stronę drugiego Zamku Valdštejn.

Hruba Skała

Wejście do Skalnego Miasta/Skalnego Labiryntu znajduje się obok straganów po ich prawej stronie (spójrzcie na mapę). Już po kilku krokach przyjdzie nam przeciskać się wąskim, 65-metrowym chodnikiem zwanym Mysia Dziurka. Wydostając się z niego, wyjdziemy na rozdroże. To tutaj zaczynamy i kończymy pętlę po najważniejszych zakamarkach Skalnego Miasta. Najwygodniej będzie skręcić w prawo. W ten sposób będziecie najpierw przemykać lasami, pomiędzy blokami skalnymi, by w kulminacyjnym momencie wyjść na zachwycające punkty widokowe. Piaskowcowe wieże sięgają tutaj bez mała kilkudziesięciu metrów. Ścieżki są znakowane, spacerujemy pomiędzy ostańcami, na które możemy się wdrapywać. Brak jest tu barierek oraz terenów bezwzględnie chronionych. Najpierw podążaliśmy zielonym szlakiem, a następnie przeskoczyliśmy sprawnie po bezimiennej ścieżce na żółty.

Hruba Skala - Czeski RAJ
Czeski RAJ

I to właśnie żółty wyprowadza nas przez symboliczny cmentarz wspinaczy, na pierwsze galeryjki widokowe. W tym na najsłynniejszą – Marianską Vyhlidką. Roztacza się z niej piękny widok na pobliski zamek, na ostańce, na pola rzepaku. Na horyzoncie, spostrzegawcze oczy dojrzą dwie, charakterystyczne wieże zamku Trosky. Z punktu widokowego, już tylko 20 min do samochodu. Ścieżka prowadzi już głównie lasem oraz przez skalne Adamovo Loze.

Gdy już wrócimy do samochodu, możemy jeszcze podejść na punkt widokowy, ulokowany „nad” parkingiem. Na mapie szukajcie pod nazwą „Vyhlídka Prachovna”. Znajdowała się tutaj niegdyś składnica amunicji. Całość zajmie ok 10 min. Jednak w naszej opinii panorama nie zachwyca, szczególnie gdy ma się w pamięci te z przed kilkunastu minut. Dla zainteresowanych, należy podejść kilkadziesiąt metrów dalej, szosą asfaltową (za czerwonym szlakiem) i skręcić w lewo, na mocno wspinająca się ścieżkę.

Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ

Wspomniany cmentarz wspinaczy, został założony pod ścianą Nekonecne skaly. Powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza V. Karouszka. Zamysł został zrealizowany po tragedii wspinaczy w Peru w roku 1970, gdzie zginął także sam Karouszek.

Część osób wybiera również opcję większej pętli, prowadzącej z Zamku Hruba Skała na Zamek Valdstejn. Droga wiedzie czerwonym szlakiem, będącym fragmentem Złotej Ścieżki Czeskiego Raju przez Arboretum Bukovina, Vyhlidke Na Kapelu oraz U Lvicka, a wraca już żółtym szlakiem. Całość z pewnością zajmie ponad 3h. Do nawigowania używaliśmy maps.me na których wyrysowane są ścieżki, jednak bez zaznaczonej kolorystyki szlaków, a obecnie możemy polecić aplikację mapy.cz Po uprzednim ściągnięciu map na telefon, obie aplikacje działają offline 😊

Hruba Skała – informacje praktyczne

  • Wejście do Skalnego Miasta jest bezpłatne
  • Wejście na Zamek możliwe jest tylko na dziedziniec oraz na wieże widokową
  • Na zwiedzanie potrzebujemy ok 2h / 3h
  • Parking kosztuje 25 Kc / h
  • Podróżujecie z psem? Zabierzcie go ze sobą 🙂
  • Z wózkiem dziecięcym niestety nie uda się przespacerować pełnej pętli, ale spora część alejek jest szeroka i wygodna.
  • Mapa online
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:7    Średnia:5/5]

1 Comment

Write A Comment