Hruba Skała Czeski Raj
(Hruboskalskie Skalne Miasto)

– Skalne Miasto Hruba Skała: wejście bezpłatne
– Obowiązuje jedynie niewielka opłata za parking (25 Kc / 1h)
– Na Zwiedzanie Skalnego Miasta Hruba Skała zarezerwujcie sobie około 2h

Hruba Skała jest pasjonującym fragmentem Czeskiego Raju. Szukajcie jej ok 30 km za Libercem, a z Wrocławia to około 3h podróży samochodem. Przyjęło się, że mianem Hruba Skała określa się zarówno zamek jak również Skalne Miasto, rozpościerające się u jego stóp. Jest ono dużo bardziej ciekawe i tajemnicze aniżeli sama budowla. Na zwiedzanie całości (Zamek + Skalne Miasto) turyści przeważnie poświęcają około 2h, parking przed zamkiem kosztuje 25 Kc za godzinę, natomiast wejście do Skalnego Miasta jest bezpłatne.

Hruba Skala - Czeski RAJ

Zwiedzanie Skalnego Miasta Hruba Skała

Czas: 2h ze zdjęciami; Dystans: 2,7 km; Przewyższenie: 132 m

Jeżeli przyjechaliście pociągiem, to już na stacji kolejowej „Hruba Skala” w Radvanovicach przywita Was niebieski szlak. Już po piętnastu minutach wkroczycie w las, a ścieżka sama powinna zaprowadzić Was do pierwszych skalnych ostańców. Są szlakówki, są tabliczki, nie zginiecie. Natomiast jeżeli przyjedziecie, autobusem to proponujemy wysiąść na przystanku „Hruba Skala zamek”. Czyli tam, gdzie najlepiej pozostawić również swoje auto. Parking kosztuje 25 Kc za godzinę i szczęśliwie jest to jedyna opłata jaką tu poniesiecie, ponieważ wstęp na teren Skalnego Miasta jest bezpłatny. Uwinęliśmy się w dwie godziny, choć nie wchodziliśmy na teren zamku ani nie pognaliśmy Złotą Ścieżką Czeskiego Raju w stronę drugiego Zamku Valdštejn.

Wejście do Skalnego Miasta/Skalnego Labiryntu znajduje się obok straganów po ich prawej stronie (spójrzcie na mapę). Już po kilku krokach przyjdzie Wam przeciskać się wąskim, 65-metrowym chodnikiem zwanym Mysia Dziurka. Wydostając się z niego, wyjdziemy na rozdroże. To tutaj zaczyna się i kończy pętlę po najważniejszych zakamarkach Skalnego Miasta.

Najwygodniej będzie skręcić w prawo, dzięki czemu w ten sposób będziecie najpierw przemykać lasami, pomiędzy blokami skalnymi, by w kulminacyjnym momencie wyjść na zachwycające punkty widokowe. Piaskowcowe wieże sięgają tutaj bez mała kilkudziesięciu metrów. Ścieżki są znakowane, spaceruje się pomiędzy ostańcami, na które można się wdrapać. Brak jest tu barierek oraz terenów bezwzględnie chronionych. Sami najpierw podążaliśmy zielonym szlakiem, a następnie przeskoczyliśmy sprawnie po bezimiennej ścieżce na żółty, tak jak to jest widoczne na mapie powyżej.

Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ
Hruba Skala - Czeski RAJ

Najpiękniejszy Punkt Widokowy

I to właśnie żółty wyprowadza nas przez symboliczny cmentarz wspinaczy, na pierwsze galeryjki widokowe, w tym na najsłynniejszą – Marianską Vyhlidką. Roztacza się z niej fascynujący widok na pobliski zamek, na ostańce oraz na pola rzepaku. Na horyzoncie, spostrzegawcze oczy dojrzą również dwie, charakterystyczne wieże zamku Trosky. Z punktu widokowego, pozostaje już tylko 20 min do samochodu. Ścieżka prowadzi już głównie lasem oraz przez skalne Adamovo Loze.

hruba skała szlak
hruba skała szlak

Gdy już wrócicie do samochodu, można jeszcze podejść na punkt widokowy, ulokowany „nad” parkingiem. Na mapie szukajcie go pod nazwą “Vyhlídka Prachovna”. Znajdowała się tutaj niegdyś składnica amunicji, a całość zajmie ok 10 min. Jednak w naszej opinii panorama nie zachwyca nazbyt szalenie, choćby dlatego że w pamięci pozostają te z przed kilkunastu minut. Dla zainteresowanych, należy podejść kilkadziesiąt metrów dalej, szosą asfaltową (za czerwonym szlakiem) i skręcić w lewo, na mocno wspinająca się ścieżkę.

Hruba Skała trasa
Hruba Skała szlak
Hruba Skala - Czeski RAJ

Wspomniany cmentarz wspinaczy, został założony pod ścianą Nekonecne skaly. Powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza Karouszki. Zamysł został zrealizowany po tragedii wspinaczy w Peru w roku 1970, gdzie zginął także sam Karouszek. Część osób wybiera również opcję większej pętli, która prowadzi z Zamku Hruba Skała na Zamek Valdstejn. Droga tam wiedzie czerwonym szlakiem, który jest fragmentem Złotej Ścieżki Czeskiego Raju przez Arboretum Bukovina, Vyhlidke Na Kapelu oraz U Lvicka, a wraca już żółtym szlakiem. Całość z pewnością zajmie ponad 3h. Do nawigowania na szlaku używaliśmy maps.me na których wyrysowane są ścieżki, jednak bez zaznaczonej kolorystyki szlaków. Dodatkowo obecnie możemy polecić aplikację mapy.cz i co ważne, obie aplikacje działają offline po uprzednim ściągnięciu map na telefon 🙂

Hruba Skała

Hruba Skała Zamek

Już w średniowieczu zostały docenione walory obronne skalnych miast w Czeskim Raju. I tak, najprawdopodobniej Hynek z Wallenstein, w roku 1353 ulokował tutaj warownię. Zamek Skala oparto na dwóch piaskowcowych skaliskach, górujących nad doliną rzeki Libunka. Historia zamku przez lata była dość dynamiczna. Warownia była wielokrotnie poddawana przebudowom, oblegana oraz niszczona przez pożary.

Na początku XIX wieku dodano między innymi, angielski park krajobrazowy. Natomiast zamek swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej większej renowacji z roku 1859, która przywróciła mu jego dawny gotycki charakter. Niestety nastał rok 1945 i zamek został skonfiskowany przez państwo, a związki komunistyczne przystosowały go jako obiekt rekreacyjny. Zmiany poczynione w ten czas w środku był nieodwracalne.

Dziś na zamku znajduje się hotel oraz restauracja. Jeżeli nie jesteście hotelowymi gośćmi, wówczas wstęp jest możliwy jedynie na dziedziniec oraz na wieżę. Z Baszty rozpościera się przyjemna panorama, choć pamiętajcie że tutaj wejście jest już płatne, 50 Kc. Natomiast w zachodniej części placu, odnajdziecie kościół św Józefa, z roku 1812.

hruba skała zamek

Hruba Skała – Informacje Praktyczne

– Wejście do Skalnego Miasta jest bezpłatne, choć pamiętajcie że parking kosztuje 25 Kc/h
– Wejście na Zamek możliwe jest tylko na dziedziniec oraz na wieże widokową
– Na zwiedzanie potrzebujemy ok 2h / 3h
– Z wózkiem dziecięcym niestety nie uda się przespacerować pełnej pętli, jednakże spora część alejek jest szeroka i wygodna.
– Jeżeli lubicie podróżować z psem, to koniecznie zabierzcie go ze sobą 🙂


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Aktualnie cena za parking to 30Kč za godz. lub 90Kč za caly dzień. Wejście na teren zamku Hruba Skala to 50Kč.

    • dzięki za komentarz, mamy nadzieje, że wkrótce uda nam się zaktualizować wpis 😉

  2. Dziekujemy za wpis, przeszlismy trase. Wasze mapy sa bardzo pomocne, apka mapy.cz – rewelacja, szczegolnie przelaczanie miedzy nawigacja, mapa turystyczna. Dzis, 24.02.2023, 18pln za dwie godziny.

Write A Comment