Skalnik – Korona Gór Polski

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich. Niewielkich, acz szalenie uroczych gór, zlokalizowanych na przedmurzu Karkonoszy. Sam szczyt jest położony raptem 4,5 km od centrum Kowar. Choć trzeba przyznać rację, że Skalnik nie jest specjalnie imponującym wzniesieniem wymagającym żelaznej kondycji, ale za to może pochwalić się dwoma wierzchołkami. Ten wyższy skrywa się w leśnej gęstwinie. Za to drugi, południowo-zachodni, czyli Ostra Mała, oferuje jedną z piękniejszych sudeckich panoram. Są Karkonosze z Królową, Izery, Sokoliki, Góry Kaczawskie, jak również Kotlina Jeleniogórska. Na szczyt znajdujący się na liście Korony Gór Polski, dostaniecie się najszybciej z niewielkiej miejscowości Czarnów. Pętla, którą Wam dziś zaprezentujemy, zajmie Wam maksymalnie w 2h.

Szlak na Skalnik z Czarnowa

Czarnów to niepozorna mieścina, położona mocno na uboczu. Jednak to tutaj znajduje się świątynia Hare Kryszna, odbywają się festiwal Nama-hatta oraz jest najkrótszy szlak prowadzący na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Samochód najwygodniej zostawić na skraju miejscowości, gdzie przechodzi szlak. To w tym miejscu zaznaczyliśmy start wycieczki na mapie. Jest tutaj malutki parking, który pomieści kilka samochodów. Ścieżka praktycznie cały czas wiedzie lasem. Może nie brzmi kusząco, ale las ten częstokroć bywa tajemniczy, mroczny, intrygujący, a i bez widoków dobrze się nim spaceruje. Po około 45 minutach dotrzecie do Koni Apokalipsy. Złowroga nazwa, prawda? Faktycznie formacja ta budzi lekki niepokój, gdy przyjdziecie tutaj podczas lekkiej zadymki, mroźną zimą.

Ostra Mała
Mała Ostra

Jest to grupa czterech granitowych ostańców, którym nazwę nadała grupa harcerzy z obozu w Strużnicy, podczas gaszenia pożaru traw wokół skałek. Podobno przypominają w zarysie konie, choć sami mamy co do tego pewne wątpliwości 😊 Dochodzą one do 16 metrów wysokości, a ich długość do kilkudziesięciu metrów. Są zbudowane z granitu karkonoskiego. Skałki te informują nas, że już niedaleko do punktu widokowego, usytuowanego na innym granitowym ostańcu – Ostra Mała. Znajduje się tutaj platforma widokowa, do której zostały wykute stopnie w skale w roku 1886. Pomimo, że na naszych zdjęciach niewiele widać, to panorama z Małej Ostrej jest uznawana za miejsce po stokroć warte odwiedzenia.

Ostra Mała
Ostra Mała
Skalnik szlak
Skalnik szlak

Gdy już nacieszycie oczy, trzeba wrócić  z powrotem do Koni i następnie podejść 600 metrów (10 minut) na właściwy szczyt. Skalnik jest schowany w lesie, mierzy 944 m n. p. m.  (Ostra Góra 936 m). W zasadzie, gdyby nie tabliczka informacyjna, to nawet nie wiedzielibyśmy, że się na nim zameldowaliśmy 😊 Kilkanaście kroków „w głąb” lasu (kier. zachodni, jest wydeptana ścieżka) znajduje się skrzynka z pieczątką, która potwierdza przybycie na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich! Teraz powrót. Z racji, że nie przepadamy wracać po swoich krokach, zdecydowaliśmy się kontynuować spacer niebieskim szlakiem, aż do krzyżówki i powrót żółtym. Nie ma co się oszukiwać, widoków tutaj więcej już nie będzie. Pewnym urozmaiceniem będzie zejście wschodnią stroną góry i przejście obok kopalni dolomitu.

Niektóre osoby polecają rozpocząć spacer od Przełęczy pod Średnicą, czerwonym szlakiem. Podejście na sam szczyt powinno zająć Wam nieco ponad 1,5 h. Na samej przełęczy znajduje się niewielki parking. Ciekawostką podczas spaceru będą z pewnością pojawiające się co jakiś czas pruskie kamienie graniczne z nazwami ścieżek. Natomiast przez Przełęcz pod Bobrzakiem w roku 1778 został oddany do użytku Stary Trakt Kamiennogórski, przez który gnały pocztowe dyliżanse i omnibusy 🙂

Najpopularniejsze szlaki na szczyt

  • Kowary: Zielony + Niebieski – 2h 16 min
  • Przełęcz pod Średnicą: Czerwony + Niebieski – 1h 36 min
  • Przełęcz Kowarska: Żółty – 2h 21 min
  • Czarnków (Rozdroże pod Bobrzakiem): Czerwony + Niebieski – 59 min
  • Czarnów, Czartak: Niebieski – 56 min
  • Janowice Wielkie: Zielony + Niebieski – 3 h 42 min
Skalnik
Skalnik szlak
Skalnik
Skalnik (Rudawy Janowickie) – Korona Gór Polski
5 (100%) 18 vote[s]

Write A Comment

Inline
Inline