Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Skalnik – Korona Gór Polski

Czas: 2h, Dystans: 6,3 km, Przewyższenie: 279 m

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich. Niewielkich, acz szalenie uroczych gór, zlokalizowanych na przedmurzu Karkonoszy. Sam szczyt położony jest raptem 4,5 km od centrum Kowar. Choć trzeba przyznać rację, że Skalnik nie jest specjalnie imponującym wzniesieniem wymagającym żelaznej kondycji, jednak może pochwalić się aż dwoma wierzchołkami. Ten wyższy skrywa się w leśnej gęstwinie. Za to drugi, południowo-zachodni, czyli Ostra Mała, oferuje jedną z piękniejszych sudeckich panoram. Są Karkonosze z Królową, Izery, Sokoliki, Góry Kaczawskie, jak również Kotlina Jeleniogórska. Na szczyt znajdujący się na liście Korony Gór Polski, dostaniecie się najszybciej z niewielkiej miejscowości Czarnów. Pętla, którą Wam dziś zaprezentujemy, zajmie Wam maksymalnie w 2h.

Szlak na Skalnik z Czarnowa

Czarnów to niepozorna mieścina, położona mocno na uboczu, jednak to tutaj znajduje się świątynia Hare Kryszna, odbywa się festiwal Nama-hatta oraz to stąd prowadzi najkrótszy szlak na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Samochód możecie wygodnie zostawić na skraju miejscowości, na niewielkim parkingu, na którym zmieści się w zasadzie raptem tylko kilka samochód. Miejsce to zaznaczyliśmy na mapie jako start wycieczki. Ścieżka praktycznie cały czas wiedzie lasem. Może nie brzmi kusząco, ale las ten częstokroć bywa tajemniczy, mroczny, intrygujący, a i bez widoków dobrze się nim spaceruje. Po około 45 minutach dotrzecie do Koni Apokalipsy. Złowroga nazwa, prawda? Faktycznie formacja ta budzi lekki niepokój, szczególnie gdy przyjdziecie się tutaj podczas lekkiej zadymki, mroźną zimą.

Mała Ostra

Konie Apokalipsy to grupa czterech granitowych ostańców. Ich nazwę wymyślili harcerze z obozu w Strużnicy, którzy gasili trawę w okolicach skałek. Skauci dostrzegli, że wysokie na 16 metrów a długie na kilkadziesiąt skałki, w swoim zarysie przypominają konie. Mamy co do tego nieco wątpliwości, ale może w kłębach gryzącego dymu sprawiają one takie wrażenie 😉 Tak czy siak skałki są zbudowane z granitu karkonoskiego i informują turystów, że już wkrótce dotrą do punktu widokowego, usytuowanego na innym granitowym ostańcu, czyli na Ostrą Małą.  Na Ostrej znajduje się platforma widokowa, do której wykuto stopnie w skale w roku 1886. Pomimo, że na naszych zdjęciach niewiele widać, to panorama z Małej Ostrej jest uznawana za miejsce po stokroć warte odwiedzenia.

Ostra Mała
Ostra Mała

Skalnik Pieczątka

Aby trafić na najwyższy szczyt Rudaw, trzeba będzie wrócić tą samą ścieżką do Koni. Tutaj musicie skręcić w lewo i przespacerować leśną ścieżką jeszcze 600 metrów (10 minut). Tak na prawdę, gdyby nie tabliczka informacyjna, to nawet nie zorientowalibyśmy się, że trafilibyśmy na szczyt. Skalnik jest schowany w lesie, mierzy 944 m, a wcześniejsza Ostra Góra 936 m😊 Jeśli szukacie pieczątki to trzeba odbić od głównej ścieżki w lewo i przejść dodatkowo kilkanaście kroków wydeptaną ścieżką „w głąb” lasu (kier. zachodni). Skrzynka wraz z pieczątką jest czerwona i bez problemu powinniście ją zlokalizować. A teraz powrót, i z racji, że nie przepadamy wracać po swoich krokach, zdecydowaliśmy się kontynuować spacer niebieskim szlakiem, aż do krzyżówki i powrót żółtym. Nie będziemy Was oszukiwać, widoków tutaj więcej już nie będzie. Pewnym urozmaiceniem będzie zejście wschodnią stroną góry i przejście obok kopalni dolomitu.

Skalnik szlak
Skalnik
Skalnik szlak

Niektóre osoby polecają rozpocząć spacer czerwonym szlakiem od Przełęczy pod Średnicą, czyli od strony Kowar. Na przełęczy znajduje się niewielki parking, a samo podejście na sam szczyt zajmie Wam nieco ponad 1,5 h. Z pewnością atrakcją tego wariantu, będą pruskie kamienie z nazwami ścieżek. W ramach ciekawostek warto również wspomnieć, że przez Przełęcz pod Bobrzakiem w roku 1778 oddano do użytku Stary Trakt Kamiennogórski. Dzięki czemu znacząco skrócono czas przejazdu dla pocztowych dyliżansów i omnibusów 🙂

Najpopularniejsze szlaki na szczyt

  • Kowary: Zielony plus Niebieski – 2h 16 min
  • Przełęcz pod Średnicą: Czerwony oraz Niebieski– 1h 36 min
  • Przełęcz Kowarska: Żółty – 2h 21 min
  • Czarnków (Rozdroże pod Bobrzakiem): Czerwony oraz Niebieski – 59 min
  • Czarnów, Czartak: Niebieski – 56 min
  • Janowice Wielkie: Zielony i Niebieski – 3 h 42 min
Skalnik
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 17   Average: 5/5]

Write A Comment