Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów

Czas: 9h 04 min, Dystans: 20,7 km, Przewyższenie: 1528 m

Kozi Wierch zawdzięcza swoja nazwę kozicom, dość często hasającym w jego okolicy. Natomiast pasterze z Doliny Gąsienicowej nazywali szczyt Czarnymi Ścianami. Warto podkreślić, że jest to najwyższy szczyt całkowicie ulokowany na terenie Polski. Jego wysokość wynosi 2291m. Znajduje się na grani Orlej Perci, pomiędzy Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich. Latem większość turystów osiąga szczyt podążając trudną granią Orlej, natomiast zimą największy ruch generuje szlak od Piątki. Jest on relatywnie prosty i przyjemny, dlatego dziś skupimy się właśnie na sekwencji Palenica Białczańska – Kozi Wierch zimą. Zapraszamy!

Kozi Wierch, czy Trudno? Z pewnością nie polecilibyśmy szlaku osobom, które pierwszy raz pojawiły się na tatrzańskim dukcie. Szlak nie jest bardzo wymagający, ale też nie jest bardzo prosty. Pamiętajcie, że latem odnajdziecie miejsca, gdzie będziecie musieli do wspinaczki wykorzystać ręce. Największym zagrożeniem są tutaj luźne kamienie oraz wydaje się, że trasa mogłaby być nieco lepiej oznakowana. W kilku miejscach warto zachować więcej ostrożności, a wymagającym odcinkiem będzie trawers Szerokiego Żlebu (śliskie kamienne płyty). Natomiast zimą, szlak jest polecany jako kolejny etap zimowego wtajemniczenia, gdy już nauczyliście się posługiwać czekanem, chodzić w rakach i macie już kilka spokojniejszych wycieczek z takim ekwipunkiem za sobą. Ps pamiętajcie, że trasa od Zawratu, czy od Granatów to już zupełnie inna para kaloszy!

Kozi Wierch

Kozi Wierch Zimą i Nie Tylko

Cała wycieczka powinna zająć Wam około 9h w dwie strony, ale to latem. Zimą warto dodać bonusowy czas na ewentualne przedzieranie się przez zaspy, przecieranie szlaku, czy ostrożne podążanie zmrożonym śniegiem. Pamiętajcie również, że zimowe podejście do Doliny Pięciu Stawów, tuż przed Wodospadem Siklawa, odbija w lewo i wiedzie czarnym szlakiem! Jest o tyle istotne, że zielony szlak prowadzi wzdłuż potoku, wkracza w dość niebezpieczny i eksponowany teren. Dojście do Piątki staraliśmy się dokładnie opisać tutaj.

Parking Palenica Białczańska – 30 pln (warto zachować paragon)
Bus Zakopane – Morskie Oko – 10 pln
Wstęp do TPN – Cennik tutaj

Kozi Wierch Szlak

Palenica Białczańska – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Czas: 2h 55 min, Dystans: 7,7 km Przewyższenie: 768m

Szlak startuje z parkingu, mija kasy i dalej wiedzie asfaltem przez kolejne trzy kwadranse. Gdy miniecie Wodogrzmoty Mickiewicza, należy skręcić w prawo. Pamiętajcie, że tutaj w zatoczce są ostatnie toi-toie, aż do schroniska (do góry 2h 10min). Szlak zaraz po odbiciu i porzuceniu bitumicznej nawierzchni bezpardonowo startuje z ostrym podejściem. Do plusów należy dodać fakt, że spora część turystów podąża dalej do Morskiego Oka, a nam do góry już nie uprzykrza życia ta nieszczęsna asfaltowa droga. Szlak przez najbliższe 1,5 h wiedzie mniej lub bardziej wzdłuż potoku Roztoka, pomiędzy grzbietami Wołoszyna z prawej oraz Opalonego z lewej. Tuż przed Wodospadem Siklawica szlaki się rozdzielają. Latem nie ma większego znaczenia, który szlak przeprowadzi Was przez próg doliny. Jednak zimą rozważnie wybierzcie odbicie w lewo, za czarnymi szlakówkami. Do schroniska dotrzecie wówczas bezpiecznie po 40 minutach i trzeba przyznać, że ten niewielki odcinek będzie jednym z bardziej stromych fragmentów dzisiejszej wycieczki.

Kozi Wierch

Schronisko – Kozi Wierch

Czas: 2h 10 min, Dystans: 2,7 km, Przewyższenie: 649 m

Schronisko jest przepięknie położone, tuż nad Przednim Stawem Polskim. Natomiast Kozi Wierch góruje nad otoczeniem. Ale mimo swojej postury, nie straszy swoją postawą, a podejście wydaje się być wręcz delikatne. Szlak spod schroniska dochodzi po 10 minutach do słynnego mostku, przerzuconego nad potokiem Roztoka. To tutaj, z prawej strony, docierają zielone znaczniki wprost znad Siklawy. Ścieżka przez kolejny kwadrans wiedzie wzdłuż Wielkiego Stawu. Najpierw po kilku minutach, za mostkiem, odbijają w prawo żółte znaczniki, ale to jeszcze nie tu musicie skręcić, ponieważ żółty szlak prowadzi na Przełęcz Krzyżne uznawaną za początek / koniec Orlej Perci. Gdy minie kwadrans, powinniście dotrzeć do szlakowskazu. Do góry, na Kozi Wierch, prowadzi czarny szlak, którego przejście, jeśli wierzyć informacjom na tabliczce, zajmie Wam 1h 20 min. Mapa turystyczna jest nieco bardziej krytyczna względem naszej kondycji, ponieważ sugeruje 1h 45 min. Pamiętajcie, że jeśli szlak pokonujecie zimą, trzymajcie się formacji wypukłych i unikajcie żlebów!

Kozi Wierch szlak

Przed Wami prawie 600 metrów przewyższenia na dystansie 1,5 km. Nie jest źle, choć trzeba przyznać, że bywa nieco mozolnie. Jednak widoki otwierające się z każdym metrem przewyższenia, poprawiają nastroje. Warto wspomnieć, że zimą, przy sprzyjającej aurze, dopiero na podejściu pojawia się Słońce. Raki i czekan będą tutaj nieodzowne. Szlak do samej grani jest relatywnie prosty technicznie. Wydaje się, że najtrudniejsze miejsce znajduje się zaraz po dotarciu do samej Orlej Perci. Tam należy skręcić w lewo (czerwone znaczniki), w prawo natomiast szlak wiedzie w stronę Granatów. I zaraz po odbiciu, najpierw musicie wdrapać się nieco stromym fragmentem i zaraz po nim, przetrawersować widoczną na zdjęciu małą przełączkę i w zasadzie jesteście już na szczycie – prawda, że pięknie? Warto po napawać się widokami, ponieważ trasa powrotna na parking zajmie Wam ok 4h

Kozi Wierch
Kozi Wierch

Panorama z Koziego Wierchu

Kozi Wierch Panorama
Kozi Wierch Panorama
Kozi Wierch Panorama
Kozi Wierch Panorama

Informacje Praktyczne

  • Kozi Wierch ekspozycja? Jedynie na szczycie 😉
  • Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne
  • Parking kosztuje 30 pln / dzień
  • Busy z Zakopanego kosztują 10 pln, a podróż trwa ok 35 min
  • Kozi Wierch Pogoda – bluemeteo oraz yr.no
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 12   Average: 5/5]

Write A Comment