Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów
Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Kozi Wierch. Czas w dwie strony: 9h 04 min, Dystans: 20,7 km, Przewyższenie: 1528 m.
– Szlak od strony Doliny Pięciu Stawów jest dość prosty
– Ekspozycja pojawia się dopiero przy szczycie
– Od strony Doliny Pięciu Stawów nie ma również łańcuchów
– Kozi Wierch wysokość: 2 291 m n.p.m.
– Kozi Wierch jest najwyższym szczytem będącym w całości w Polsce
Kozi Wierch zawdzięcza swoja nazwę kozicom, które dość często hasają w jego okolicy. Natomiast pasterze z Doliny Gąsienicowej nazywali szczyt Czarnymi Ścianami. Co ciekawe, jest on najwyższą górą całkowicie ulokowaną na terenie Polski, a jego wysokość wynosi 2291 m n.p.m. Znajduje się na grani Orlej Perci, pomiędzy Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich. Latem większość turystów osiąga szczyt podążając trudną granią Orlej, natomiast zimą największy ruch generuje szlak od Piątki. Jest on relatywnie prosty i przyjemny, dlatego dziś skupimy się właśnie na sekwencji Palenica Białczańska – Kozi Wierch zimą. Zapraszamy!
Kozi Wierch, czy Trudno?
Z pewnością nie polecilibyśmy szlaku osobom, które pierwszy raz pojawiły się na tatrzańskim dukcie. Szlak nie jest bardzo wymagający, ale też nie jest bardzo prosty. Pamiętajcie, że latem odnajdziecie miejsca, gdzie będziecie musieli do wspinaczki wykorzystać ręce. Największym zagrożeniem są tutaj luźne kamienie oraz wydaje się, że trasa mogłaby być nieco lepiej oznakowana. W kilku miejscach warto zachować więcej ostrożności, a wymagającym odcinkiem będzie trawers Szerokiego Żlebu (śliskie kamienne płyty). Natomiast zimą, szlak jest polecany jako kolejny etap zimowego wtajemniczenia, gdy już nauczyliście się posługiwać czekanem, chodzić w rakach i macie już kilka spokojniejszych wycieczek z takim ekwipunkiem za sobą. Ps pamiętajcie, że trasa od Zawratu, czy od Granatów to już zupełnie inna para kaloszy!
Kozi Wierch Zimą i Nie Tylko
Cała wycieczka powinna zająć Wam około 9h w dwie strony, ale to latem. Zimą warto dodać bonusowy czas na ewentualne przedzieranie się przez zaspy, przecieranie szlaku, czy ostrożne podążanie zmrożonym śniegiem. Pamiętajcie również, że zimowe podejście do Doliny Pięciu Stawów, tuż przed Wodospadem Siklawa, odbija w lewo i wiedzie czarnym szlakiem! Jest o tyle istotne, że zielony szlak prowadzi wzdłuż potoku, wkracza w dość niebezpieczny i eksponowany teren.
Parking Palenica Białczańska – 30 pln
Bus Zakopane – Morskie Oko – 10 pln
Wstęp do TPN – Cennik tutaj
Szlak na Kozi Wierch
Palenica Białczańska – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Czas: 2h 55, Dystans: 7,5 km, Przewyższenie: 771 m
Szlak startuje z parkingu, mija kasy i dalej wiedzie asfaltem przez kolejne trzy kwadranse. Gdy miniecie Wodogrzmoty Mickiewicza, należy skręcić w prawo. Stąd do schroniska już tylko 2h 10min. Szlak zaraz po odbiciu i porzuceniu bitumicznej nawierzchni bezpardonowo startuje z ostrym podejściem. Do plusów należy dodać fakt, że spora część turystów podąża dalej do Morskiego Oka, a nam do góry już nie uprzykrza życia ta nieszczęsna asfaltowa droga. Szlak przez najbliższe 1,5 h wiedzie mniej lub bardziej wzdłuż potoku Roztoka, pomiędzy grzbietami Wołoszyna z prawej oraz Opalonego z lewej.
Tuż przed Wodospadem Siklawa szlaki się rozdzielają. Latem nie ma większego znaczenia, który szlak przeprowadzi Was przez próg doliny. Jednak zimą rozważnie wybierzcie odbicie w lewo, za czarnymi szlakówkami. Do schroniska dotrzecie wówczas bezpiecznie po 40 minutach i trzeba przyznać, że ten niewielki odcinek będzie jednym z bardziej stromych fragmentów dzisiejszej wycieczki.
Szlak do Doliny Pięciu Stawów staraliśmy się dokładnie opisać tutaj.
Schronisko – Kozi Wierch
Czas: 2h 10 min, Dystans: 2,7 km, Przewyższenie: 649 m
Schronisko jest przepięknie położone, tuż nad Przednim Stawem Polskim. Natomiast Kozi Wierch góruje nad otoczeniem. Ale mimo swojej postury, nie straszy swoją postawą, a podejście wydaje się być wręcz delikatne. Szlak spod schroniska dochodzi po 10 minutach do słynnego mostku, przerzuconego nad potokiem Roztoka. To tutaj, z prawej strony, docierają zielone znaczniki wprost znad Siklawy. Ścieżka przez kolejny kwadrans wiedzie wzdłuż Wielkiego Stawu.
Najpierw po kilku minutach, za mostkiem, odbijają w prawo żółte znaczniki, ale to jeszcze nie tu musicie skręcić, ponieważ żółty szlak prowadzi na Przełęcz Krzyżne uznawaną za początek / koniec Orlej Perci. Gdy minie kwadrans, powinniście dotrzeć do szlakowskazu. Do góry, na Kozi Wierch, prowadzi czarny szlak, którego przejście, jeśli wierzyć informacjom na tabliczce, zajmie Wam 1h 20 min. Mapa turystyczna jest nieco bardziej krytyczna względem naszej kondycji, ponieważ sugeruje 1h 45 min. Pamiętajcie, że jeśli szlak pokonujecie zimą, trzymajcie się formacji wypukłych i unikajcie żlebów!
Przed Wami prawie 600 metrów przewyższenia na dystansie 1,5 km. Nie jest źle, choć trzeba przyznać, że bywa nieco mozolnie. Jednak widoki otwierające się z każdym metrem przewyższenia, poprawiają nastroje. Warto wspomnieć, że zimą, przy sprzyjającej aurze, dopiero na podejściu pojawia się Słońce. Raki i czekan będą tutaj nieodzowne. Szlak do samej grani jest relatywnie prosty technicznie. Wydaje się, że najtrudniejsze miejsce znajduje się zaraz po dotarciu do samej Orlej Perci. Tam należy skręcić w lewo (czerwone znaczniki), w prawo natomiast szlak wiedzie w stronę Granatów. I zaraz po odbiciu, najpierw musicie wdrapać się nieco stromym fragmentem i zaraz po nim, przetrawersować widoczną na zdjęciu małą przełączkę i w zasadzie jesteście już na szczycie – prawda, że pięknie? Warto po napawać się widokami, ponieważ trasa powrotna na parking zajmie Wam ok 4h.
Panorama z Koziego Wierchu
Informacje Praktyczne
– Kozi Wierch ekspozycja? Jedynie na szczycie
– Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne
– Parking na Palenicy Białczańskiej kosztuje 30 pln / dzień
– Busy z Zakopanego kosztują 10 pln, a podróż trwa ok 35 min
– Kozi Wierch Pogoda – bluemeteo oraz yr.no
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
6 komentarzy
artykuł przydatny ale popraw male błędy: Kozi Wierch nie jest najwyższym szczytem całkowicie ulokowanym w Polsce bo chociażby Świnica , przez którą nie przebiega granica, jest wyższa. Kozi wierch jest najwyższą górą calkowicie ulokowaną w Polsce.
Wodospad spływający z doliny 5 stawow nie nazywa się Siklawica, a Siklawa lub Wielka Siklawa. Siklawica jest w dolinie strążyskiej
dzięki Szymon, błędy jak u przedszkolaka, już pędzimy je skorygować! Wszystkiego dobrego!
Skąd informacja, że Świnica nie leży na granicy?
Hej,
planuje we wrześniu zdobyć Kozi Wierch właśnie od strony Palenicy Białczańskiej jednak nie chciałbym wracać tą samą drogą tylko ruszyć na Halę Gąsienicową i z niej do Kuźnic. Nie jestem pewny jednak tego odcinka Orlej Perci – czy jest trudny?
Drogą wstępu, możemy napisać, że Orlą Perć można podzielić na trzy odcinki. Zawrat – Kozi Wierch (jednokierunkowy), Kozi Wierch – Granaty oraz Granaty – Krzyżne. Pierwszy i ostatni są równie trudne i wymagające (kwestie techniczne, ekspozycja). Najłatwiejszy z całej trójki jest odcinek: Kozi Wierch – Granaty.
Zatem jeśli chciałbyś zejść z Koziego Wierchu do Gąsienicowej i uniknąć bardziej wymagających odcinków, to jedyna opcją jaką będziesz miał do dyspozycji to spacer w kierunku Granatów i stąd zejść do Murowańca. Czyli wracasz po swoich śladach przez 10 minut i dalej za czerwonymi znacznikami. Po około 30 min zacznie się mało przyjemne zejście piargowym żlebem. I tutaj ważna rzecz – pilnuj czerwonych znaczników, ponieważ odbijają one w prawo a pojawią się czarne szlakówki prowadzące w dół przez nad wyraz wymagający Żleb Kulczyńskiego (dużo sypiącego się piargu, ekspozycja, mało przyjemne zejście). Czerwony natomiast wspina się przez 20 metrowy komin Czarnego Mniszka (liczne łańcuchy i klamry, ale jest fajnie ubezpieczony i bardzo przyjemny). Z Granatów zejdź już do Murowańca i stąd zielonym szlakiem na Rusinową Polanę i Palnicę B. (całość wycieczki to prawie 13h). W naszej opinii, odcinek Orlej Perci z Granatów do Krzyżnego jest naprawdę wymagający technicznie i obfitujący w liczną ekspozycję.
Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Jednak zdecyduje się na powrót tą samą drogą, przez Dolinę 5ciu stawów. Orlą Perć zostawię sobie na inny wypad 🙂