Punkt widokowy Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

– pod Kruczymi Skałami znajduje się bezpłatny parking
– formację skalną można podziwiać od podnóża, jak również wejść na platformę widokową
– pamiętajcie jednak, że wejście na górny punkt widokowy znajduje się z zupełnie innej strony
– pętla ze Szklarskiej Poręby zajmie Wam godzinę

Ostatnimi czasy w Szklarskiej Porębie obrodziło licznymi punktami widokowymi. I nic w tym dziwnego, ponieważ miasto położone na styku Karkonoszy oraz Gór Izerskich oferuje świetne opcje widokowe. Co ważne, znajdują się one głównie poza obrębem Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nie łamiąc zasad można śmiało zerkać na wschody i zachody słońca. Bo jak wiadomo, nocą po terenie parku narodowego spacerować nie można. Ze swojej strony możemy Wam śmiało polecić Złoty Widok w Piechowicach, Diamentowy Widok na Zbójeckich Skałach w Szklarskiej Porębie oraz kolejny Złoty Widok nieopodal Chybotka, czyli kołyszącej się kilkutonowej skały. Dziś natomiast zabieramy Was na szklarskie Krucze Skały.

Gdzie są Krucze Skały? Uwaga, łatwo tu o pomyłkę

Warto być podwójnie czujnym i dwukrotnie sprowadzić destynację, którą wstukało się w samochodową nawigację. Wszystko dlatego, że sama nazwa formacji skalnej nie jest nazbyt oryginalna i w okolicy roi się od Kruczych Skał. Bo przecież nieopodal, również w Karkonoszach, choć w Karpaczu odnajdziecie czarowny punkt widokowy o tej samej nazwie. Notabene, ten też polecamy na spacer, gdyż pozwala pięknie spojrzeć na karkonoską grań. Ponadto na Pogórzu Kaczawskim, w Jerzmanicach-Zdroju, w Górach Kruczych, które są częścią Gór Kamiennych, czy też na odległej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, również odnajdziecie Krucze Skały. Jak widzicie, łatwo tutaj o pomyłkę. 

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie znajdują się około kilometra od centrum miasta tuż przy drodze krajowej numer 3, w stronę przejścia granicznego w Jakuszycach oraz czeskiego Harrachova, po lewej stronie. Bardzo możliwe, że już przejeżdżaliście tędy kierując się chociażby w stronę Schroniska Orle w Górach Izerskich. Jeśli chcecie zobaczyć formację skalną jedynie od dołu, to wizyta zajmie Wam dosłownie kilka minut. Natomiast, aby trafić na taras widokowy, trzeba obejść Krucze Skały jakby od tyłu. To kilometr drogi w jedną stronę.

To teraz kwestia parkingu – 200 metrów dalej, tuż przed mostem, po prawej stronie drogi znajduje się płatny parking. Jeśli planujecie zostawić samochód na kilka chwil, to 20 pln wydaje się być kwotą wygórowaną. Dlatego też wiele osób parkuje samochód na niewielkim szutrowym poboczu drogi, tuż pod samą formacją (choć z legalnego punktu widzenia nie powinni). Warto zatem rozważyć spacer z centrum Szklarskiej Poręby. Dobrym pomysłem będzie połączenie wycieczki do Wodospadu Kamieńczyk z wizytą na Kruczych Skałach.

Jak trafić na Krucze Skały – mapa

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Sama nazwa pozwala wyobrazić sobie, że formacja skalna jest niedostępna i usadowiona wysoko w górskiej krainie. Po części jest to prawda. Dlatego też większość turystów podziwia Krucze Skały od podnóża, będąc oddzielonym od niej raźno przemykającą rzeką Kamienną. Większość turystów ogranicza się jedynie do tego miejsca. Gdy odwiedziliśmy Krucze Skały na „dole” musieliśmy dłuższą chwilę czekać na w miarę pusty kadr, a chwilę później „u góry”, byliśmy już praktycznie sami. Tak samo, jak przy innych atrakcjach w Szklarskiej Porębie, tak i tutaj odnajdziecie charakterystyczny głaz ze specjalnym oznaczeniem. Tu taka mała dygresja – „szklarskie” oznaczenia atrakcji turystycznych bardzo przypadły nam do gustu.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
krucze skaly szklarska poreba 16
krucze skaly szklarska poreba 3

Jeżeli już nacieszyliście swoje oczy Kruczymi Skałami z poziomu przemykającej tutaj Kamiennej, pora na krótki spacer. W dotarciu do celu pomoże nam, choć połowicznie, Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) znaczony na czerwono. Przemyka on bowiem pod formacją skalną i pędzi w stronę Wodospadu Kamieńczyka i wyżej, na Szrenicę. My natomiast ograniczymy się jedynie do krótkiego, 400 metrowego odcinka. W miejscu, gdzie szlak porzuca Szosę Czeską, należy skręcić w lewo i podejść już bez szlaku około 300 metrów (wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza). Powinny być tutaj oznaczenia, które pozwolą dotrzeć bezpiecznie do celu, szczególnie, że na ostatni fragment trzeba zapuścić się nieco w leśną gęstwinę. Mimo, że to niezmiernie krótki odcinek, to zawsze warto mieć ze sobą mapę.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Punkt widokowy na Kruczych Skałach w Karkonoszach

Krucze Skały to tak naprawdę dwie granitowe baszty położone dosłownie na rubieżach Karkonoszy, ponieważ przepływająca w dole rzeka Kamienna rozgranicza to pasmo od sąsiednich Gór Izerskich. Formacja Skalna znajduje się na wysokości 718 metrów powyżej tafli morza, a baszty mają tutaj nawet 30 metrów wysokości. Podchodząc do Kruczych Skał miniecie niewielki plac pośród drzew z kilkoma zacienionymi miejscami.

Na zachodniej baszcie od przepaści oddziela nas metalowa barierka. Mielibyśmy pewne opory, aby wprowadzić tutaj najmłodszych. W takich miejscach warto być rozważnym. Atrakcja to jedno, a bezpieczeństwo drugie. Krucze Skały pozwalają zerknąć w czarowne Góry Izerskie, na Dolinę Kamiennej oraz górną część Szklarskiej Poręby. Widoki może nie są tak porażające, jak z innych punktów widokowych, jednakże Krucze Skały mają coś w sobie, co sprawiło, że chętnie polecamy je dalej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na samą formację, ponieważ znajdziecie na niej kociołki wietrzeniowe oraz cios granitowy. Spostrzegawcze oczy dojrzą również „wpinki”, wykorzystywane przez wspinaczy. Na wyższej turni poprowadzono 11 dróg wspinaczkowych. W sezonie letnim pomiędzy skałkami działa tutaj park sportów ekstremalnych (wspinaczka skałkowa, tyrolka oraz istnieje opcja spaceru przez rozwieszony pomiędzy turniami most liniowy).

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Jeśli planujecie wrócić do centrum Szklarskiej Poręby, to możecie śmiało kontynuować spacer w dół ulicą Mickiewicza. W mniej niż w kwadrans dotrzecie do najbardziej charakterystycznej skały w mieście – Karczmarza. Natomiast cała pętla z centrum zajmie niespiesznym krokiem około godziny (~2,6 km). Jednak, jeśli tylko macie siły i czas, to po trzech kwadransach dane Wam będzie pokłonić się imponującemu Wodospadowi Kamieńczyka. To najwyższy karkonoski wodospad po polskiej stronie.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Materiał powstał we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym w ramach realizacji projektu pn. Poprawa stanu łączności ekologicznej w Karkonoskim Parku Narodowym i jego otulinie dofinansowanego ze środków MF EOG (85%) i budżetu państwa (15%)

logo kpn kolor

Write A Comment