Wycieczka na Łabski Szczyt przez Schronisko pod Łabskim Szczytem
– Łabski Szczyt w Karkonoszach wznosi się na wysokość 1471 m.
– Na szlaku obowiązują bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego.
– Trasa ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem zajmie Wam 2h.
Jeśli spędzacie urlop w Szklarskiej Porębie oraz najbliższej okolicy, to rozkosznym pomysłem będzie nieśpieszna wędrówka do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Jest to trasa chętnie wybierana przez wędrowców z uwagi na niewielkie trudności techniczne oraz relatywną bliskość miejsca względem miasta. Natomiast ten, kto ma więcej sił, często pałaszuje drugie śniadanie w jakby nie było, jednym z najstarszych schronisk w Karkonoszach i gna wyżej, i dalej, zachwycając się krainą Liczyrzepy. Zapraszamy do wspólnej wędrówki!
Który szlak wybrać do Schroniska pod Łabskim Szczytem?
Spoglądając na mapę Karkonoszy można łatwo zauważyć, że ze Szklarskiej Poręby mamy cztery podstawowe opcje dojścia do schroniska pod Łabskim Szczytem. Jest zatem szansa na złożenie sympatycznej pętli. W każdym z tych przypadków rozważymy start z ulicy Turystycznej, natomiast szerzej zostanie opisany wariant żółtym szlakiem.
Pierwszą opcja dojścia do schroniska pod Łabskim Szczytem będzie połączeniem czarnego, zielonego oraz żółtego szlaku. Czas przejścia 2h 40 min i 6,9 km. Jeśli pozostawicie samochód przy wyciągu krzesełkowym na Szrenicę, to skrócicie wędrówkę o dwa kwadranse. Pierwsza zmiana szlakówek następuje na krzyżówce Wysoki Most. Od tej pory zielony szlak trawersuje północne stoki Szrenicy i prowadzi granicą Karkonoskiego Parku Narodowego. Natomiast żółte szlakówki przygarną Was na ostatnie 45 minut spaceru do schroniska pod Łabskim Szczytem.
Drugą opcją będzie wybór wędrówki przez wodospad Kamieńczyka, wdrapanie się za czerwonymi szlakówkami na karkonoski grzbiet i zejście przez Trzy Świnki w stronę Mokrej Przełęczy. Stąd do schroniska pod Łabskim Szczytem będzie rzut beretem. Jest to najdłuższa opcja, ze sporym przewyższeniem a całość może zając Wam nawet 3,5 h. Jednakże jest to też jeden z najciekawszych wariantów. Istnieje szansa na skrócenie wędrówki i wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę. Wówczas do celu dotrzecie w ekspresowym tempie, po 45 minutach.
Trzecia opcją dotarcia do Schroniska pod Łabskim Szczytem będzie połączenie czarnego oraz niebieskiego szlaku. Na trasie spędzicie 2h 40 min, pokonując w tym czasie 6,4 km. Powinno być tutaj raczej pusto. Wartością dodaną jest opcja rozwinięcia wędrówki i podejście pod Wodospad Szklarki (ekstra 15 min).
Natomiast żółty szlak ze Szklarskiej Poręby do Schroniska pod Łabskim Szczytem to wędrówka wyceniana na 2h 15 min. Jeśli zostawicie samochód na parkingu przy ulicy Uroczej, wówczas skrócicie trasę o 25 min. To, co najbardziej podobało nam się na tej trasie to Kukułcze Skały oraz Wahadło.
Gdzie zostawić samochód w drodze do schroniska
Naszą wycieczkę do Schroniska pod Łabskim Szczytem rozpoczniemy w Szklarskiej Porębie przy Muzeum Mineralogicznym. Tuż obok niego, na ulicy Uroczej, znajduje się miejski parking, na którym możecie śmiało pozostawić samochód. Płatność przez aplikację w telefonie lub w automacie (można płacić kartą). Niestety opłaty za postój w Szklarskiej Porębie są cenami kurortowymi. Jeśli natomiast mieszkacie w Szklarskiej Porębie lub przyjechaliście tutaj komunikacją, to spacer z centrum miasta pod muzeum zajmie Wam około 25 minut.
Parking przy ulicy Uroczej koordynaty GPS: 50°49’00.3″N 15°31’29.3″E
Żółty szlak do Schroniska pod Łabskim Szczytem
Trasa do Schroniska pod Łabskim Szczytem Czas: 1h 53 min. Dystans: 4,3 km. Suma podejść: 470 m.
Nim pognacie w stronę leśnej gęstwiny, warto zwrócić uwagę na niewielką ławeczkę z figurkami pociesznych mrówek. Została ustawiona na rogu ulicy Uroczej oraz Kilińskiego i z pewnością będzie ciekawą atrakcją dla najmłodszych.
Następnie żółty szlak biegnący do Schroniska pod Łabskim Szczytem opuszcza ostatnie zabudowania Szklarskiej Poręby i przez pierwszy kilometr prowadzi szeroką, leśną drogą. Niechaj nie zmyli Was początkowy odcinek, ponieważ z czasem zacznie się mocniejsze podejście. Po godzinie dotrzecie do miejsca, w którym z prawej strony przybywają zielone szlakówki. To Stara Droga. Tutaj znajduje się granica Karkonoskiego Parku Narodowego i pamiętajcie, aby najpóźniej w tym miejscu zakupić bilety wstępu. Nie ma tutaj kas, dlatego najlepiej uczynić to przez aplikację w telefonie.
Dalsze podejście umila szumiący po lewej stronie Szrenicki Potok, który ma swoje źródła w Szrenickich Mokradłach, wysoko, tuż pod karkonoskim grzbietem. Gdy przeskoczycie nad potokiem, do celu zostanie mniej niż dwa kwadranse, a po drodze czeka na Was jeszcze jedna mini-atrakcja. Dosłownie po kilku krokach dotrzecie pod grupę granitowych skałek o wysokości 7m. Są to Kukułcze Skały, które swoim kształtem przypominają trzy baszty. Wieść niesie, że środkową z nich potrafi rozbujać mocniejszy wiatr, stąd jej nazwa – Wahadło. Pod Kukułczymi Skałami kuszą ławostoły, a do schroniska jest co raz bliżej.
Schronisko pod Łabskim Szczytem w Karkonoszach
Wkrótce, wychodząc powyżej granicy lasu, wkroczycie na rozległą i widokową Halę pod Łabskim Szczytem. Wzrok tutaj naturalnie ucieka w stronę okolicznych wierzchołków – jest Szrenica, Łabski Szczyt, czy też Wielki Szyszak. W oddali widać zabudowania Szklarskiej Poręby oraz Góry Izerskie, czy też Kotlinę Jeleniogórską. Na tej hali niegdyś pasterze wypasali swoje stada i dla swoich potrzeb wznieśli jedną z pierwszych karkonoskich bud pasterskich. Działo się to w czasie wojny 30-letniej, która trwała w latach 1618-1648.
Z czasem, gdy okazało się, że karkonoskie szlaki szturmują coraz większe rzesze turystów, buda została przystosowana dla ich obsługi. Niestety pierwotny budynek pochłonął pożar w 1915 roku, a w jego miejsce powstał dużo skromniejszy obiekt. To cel naszej dzisiejszej wędrówki. Bywa tutaj gwarno i tłoczno, jednak dobrze wspominamy nasze tutejsze wizyty i noclegi.
Skok na karkonoski grzbiet
Na Hali pod Łabskim Szczytem krzyżuje się kilka dość istotnych szlaków. Można pognać na Szrenicę przez Szrenickie Mokradła, na Śnieżne Kotły, czy przez Śnieżne Stawki zielonym szlakiem, a rzut kamieniem, po czeskiej stronie są źródła Łaby. Jednakże planując swoją wędrówkę warto jeszcze w domu sprawdzić, czy któryś z tych szlaków nie został wyłączony z ruchu przez Karkonoski Park Narodowy, czy to z uwagi na ochronę cietrzewi, czy na zagrożenie lawinowe. Nie wszędzie również wejdziecie z psem. Pamiętajcie, aby przestrzegać zasad na terenie KPN. Z jednej strony wstyd, a z drugiej ryzyko mandatu.
Łabski Szczyt – niedostępny królewicz
Łabski Szczyt ma zapisany w metrykach 1471 metrów wysokości, dzięki czemu jest czwartym wierzchołkiem polskiej części Karkonoszy. Wyprzedza go jedynie Śnieżka, Smogornia oraz sąsiad, Wielki Szyszak. Czeska nazwa szczytu to Violík lub też Labský štít. Wierzchołek zwieńcza grupa silnie spękanych granitowych skał, jednak jest on niedostępny dla turystów. Czerwony szlak natomiast trawersuje jego szczyt od czeskiej strony. Uszanujmy to i nie wchodźmy tam, szczególnie, że kulminacja Łabskiego Szczytu podlega ochronie przyrody.
Po czeskiej, południowej stronie szczytu znajduje się Łabska Polana, z której wytryskują źródła jednej z najdłuższych rzek Europy, czyli Łaby. Stad też nazwa szczytu i idąc dalej, naszego schroniska. Źródła Łaby to dziś obmurowana studzienka, obok której odnajdziecie 24 godła miast, przez które rzeka sunie w drodze do Morza Północnego.