Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Przełom Hornadu
oraz Tomasovsky Vyhlad

Czas: 3h 07 min, Dystans: 9 km, Przewyższenie: 518 m + Powrót

– Opłata za parking 3 €, wejście do Słowackiego Raju 1,5 €
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu
– Szlak przez Przełom Hornadu jest dwukierunkowy
– Opisy pozostałych Dolin oraz informacje praktyczne o Słowackim Raju – Klik

Przełom Hornadu oraz Sucha Bela to dwie największe atrakcje Słowackiego Raju. Jeżeli dobrze zaplanować wycieczkę, to możecie spokojnie obie atrakcje odwiedzić podczas jednego spaceru. Będzie on z pewnością długi, wymagający odpowiedniej kondycji, lecz zapamiętacie go na lata! Jeżeli natomiast obie atrakcje postanowicie odwiedzić osobno, to miejscem wspólnym jest start. W obu przypadkach samochód najlepiej będzie pozostawić na parkingu nieopodal campingu Podlesok. Wraz z opłatą za postój 3 € oraz biletem wstępu 1,5 € możecie wykupić również ubezpieczenie 0,2 € za dzień.

Jak wspomnieliśmy, jeśli przyjechaliście tutaj tylko na jeden dzień to dobrym pomysłem jest połączenie doliny Sucha Bela wraz z Przełomem Hornadu. Wówczas na najbliższym mały rondku, widocznym na zdjęciu poniżej skręćcie w prawo i zacznijcie od Suchej Beli (jest jednokierunkowa i przejście jej w przeciwną stronę jest niemożliwe). Jeśli interesuje Was “tylko” Przełom, to wybierając „drugi zjazd” i po 30 minutach dotrzecie do otwierających go Żelaznych Wrót 🙂 Jeśli przyjechaliście do Słowackiego Raju na dłużej, wówczas dobrze jest wcześniej zaplanować trasy, ponieważ większość szlaków w dolinach jest jednokierunkowa. Jak to zrobić, podpowiadamy we wpisie praktycznym o Słowackim Raju.

Sucha Bela szlak

Opis Szlaku przez Przełom Hornadu

Szlak biegnący Przełomem Hornadu jest piękny i atrakcyjny. I pełen ludzi. Jego pierwsze przejście nastąpiło w roku 1906. Śmiałkowie wykorzystali wówczas ostrą zimę i lód na rzece. A kilka miesięcy później, wrócili i spłynęli rzeką. Choć nie kajakiem, ale na tratwie. Szlak Przełomu Hornadu jest oznaczony kolorem niebieskim i nosi nazwę Szlaku Ratowników Górskich. Ma kilkanaście kilometrów długości i łączy miejscowości Podlesok i Cingov. Trasa praktycznie cały czas podąża wzdłuż rzeki, która tworzy tutaj dolinę o charakterze kanionu. Gdy zabraknie zbocza, ścieżka podprowadzi licznymi metalowymi platformami wbitymi w skałę kilka, kilkanaście metrów nad nurtem rzeki. Czasami trzeba się mocno nagimnastykować by nimi przejść. Gdzieniegdzie skały wybrzuszają się tworząc przysłowiową literkę D, pozostawiając bardzo niewiele miejsca na przejście. Szlak jest tutaj wyjątkowo dwukierunkowy, a na stopniach czy łańcuchach brakuje czasem miejsca na mijankę.

przelom hornadu w Słowackim Raju
Słowacki Raj Góry na Słowacji
Przełom Hornadu
Przełom Hornadu
Przełom Hornadu

Zaraz za rondem pojawia się niebieski szlak. Nim rozpoczną się prawdziwe emocje, musicie przespacerować około 30 minut (najpierw asfaltową alejką, później krótką leśną ścieżką), do miejsca w którym potok Sucha Bela wpada do Hornadu. Po przekroczeniu mostu, można rzec że jesteście na miejscu i zaczyna się przygoda :)Najpierw odrobinę nieśmiało, przez 13 minut ścieżka nie wyczynia niczego szalonego. Miniecie drewnianą figurkę Matki Boskiej w niecce skalnej, następnie opuszczony budynek. Dopiero za nim pojawi się pierwszy, krótki łańcuch. I dosłownie osiem minut później nastąpi pierwsze szaleństwo i poważna próba dla śmiałków! Słynne Stupacky pod Zelenou Horou! Wydaje nam się, że jest to najtrudniejszy moment całej trasy. Nie są technicznie trudne, jednak wiemy, że nie każdy czuje się komfortowo przyciśnięty do skały, gdy na dole szumią wody rzeki (Odcinek ten przedstawia sekwencja pierwszych zdjęć)

Przełom Hornadu
przelom hornadu w Słowackim Raju
Przełom Hornadu

Stupaczki w Słowackim Raju

Najgorzej gdy przyjdzie się tutaj minąć z osobami z naprzeciwka. Jeśli uporacie się z tym odcinkiem, to później Przełom niczym strasznym Was nie zaskoczy. Szlak podczas swojej wędrówki kilkukrotnie zmieni brzeg rzeki. Po trzech kwadransach, dotrzecie do miejsca w którym latem roku 2015 runął śmigłowiec wraz z ratownikami Horskiej Służby. Pięć minut później pojawi się odbicie zielonego szlaku, prowadzącego przez Kláštorská rokline do Klastoriska (węzeł szlaków w Słowackim Raju, a Klastorka Dolina jest niczego sobie, wąska i malownicza). Jeśli zdecydujecie się na kontynuowanie trekkingu, to spod odbicia do Klastoriska, musicie przejść przez most na drugą stronę. Po 30 minutach (2h od parkingu) dotrzecie do malutkiej osady Letanovský Mlyn. Jest tutaj bar, można coś zjeść, napić się piwa, odpocząć, bo to praktycznie dwie trzecie drogi. Na Tomasovsky Vyhlad zosało jeszcze 1h 15 min. Dalszy odcinek Przełomu również powinien Was miło zaskoczyć. Szczególnie Stupacky Pod Młynom oraz Stupaczki Przy Jaskini.

przelom hornadu w Słowackim Raju
Przełom Hornadu szlak
Przełom Hornadu

Tomasovsky Vyhlad

Tomasovsky Vyhlad czyli szatański taras skalny, mający 666,6 metra wysokości. Znajduje się na południowym stoku Doliny L’udmanka, a na mapie szukajcie go w tym miejscu. Bywa często ukoronowaniem spaceru przez Przełom Hornadu. Z całego serca polecamy to miejsce. Możecie tutaj liczyć na pasjonujący widok, a wieczorem, przy zachodzącym Słońcu, barwnie wyglądają Tatry. Galeryjka widokowa wznosi się ponad 200 m nad dolinę, opadając ku niej imponującym, podciętym urwiskiem. Na górę, podążając za zielonymi znakami dotrzecie w dwa kwadranse. Istnieje również opcja dla bardziej zabieganych, nie mających aż tyle czasu na przejście całego przełomu. Wówczas należy dojechać Spiskich Tomasovic skąd już raptem 40 minut. Jest tu tak pięknie, że były tutaj kręcone sceny do Ostatniego Smoka, a i znamy pary które tutaj się zaręczały.

Tomasovsky vyhlad - Słowacki Raj
Przełom Hornadu - Słowacki Raj
Tomasovsky vyhlad
Tomasovsky vyhlad

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki, czyli nasz sklepik


8 komentarzy

  • Trzy krotnie wędrowaliśmy Przełomem Hornadu i za każdym razem byliśmy tutaj w innym miesiącu 🙂 Byliśmy tutaj wczesną wiosną, pod koniec kwietnia oraz we wrześniu

 1. Czy powrót jest tą samą trasą? Czy można wrócić jakąś spokojną?

  • można równoległym, żółtym szlakiem, ale ten, lata temu wyprowadził nas na cygańską wioskę. Dlatego jeśli nie chcecie wracać tą samą drogą to możecie podejść pod Kláštorisko i stąd już zielonym szlakiem wrócisz do punktu wyjścia

  • Cześć, czy są miejsca na trasie gdzie jest wysoko a nie ma łańcucha żeby się złapać? Czy oprząż jest wskazana?
   Pozdrawiam

 2. Arcuslufa Reply

  Miło się czyta wasze opisy. Ja również walczyłem lata temu z Romami podążając z Hrabusic na początek przełomu. Teraz Romska osada została przeniesiona i można spokojnie przejść ten szlak.

  • dzięki za komentarz, mamy nadzieje, że wkrótce uda nam się zaktualizować wpis 😉

 3. Można wrócić żółtym szlakiem, niedaleko „bufetu” jest rozwidlenie szlaków. Trzeba zwrócić uwagę, że są jakby dwa żółte szlaki. Jeden na wioski, szutrową drogą. Drugi, w tym samym kierunku, ostro w górę ścieżką na „Zelena hora”. Po 10 min wspinaczki znajdujemy się na szczycie wzgórz nad rzeką i wracamy do punktu startu koło mostu.

Write A Comment