Słowacki Szlak na Rysy

Trasa: Popradzki Staw – Mięguszowiecka Dolina – Rozdroże nad Żabim Potokiem – Chata pod Rysami – Rysy. Czas w dwie strony: 8h 40 min, Dystans: 18,9 km, Przewyższenie: 1409 m

– Szlak na Rysy od słowackiej strony jest średnio trudny
– znajdziecie tutaj odcinki ubezpieczone
– Czynny w okresie od 16 czerwca do 31 października
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu w słowackie góry

Rysy od słowackiej strony są dużo prostszym wariantem aniżeli wspinaczka po polskiej stronie. Czy zatem warto zapuścić się tędy na szczyt? Jasne, że tak! Chociażby dlatego, aby zobaczyć jak wyglądają po drugiej stronie granicy. Ale wybierzcie się na szlak w miarę wcześnie, bo tak samo jak u nas, tak i u Słowaków cieszy on się ogromną popularnością, z uwagi na panoramy, które serwuje. Nie da się ukryć, że należą one do jednych z najpiękniejszych w całych Tatrach, wśród dróg, po których możecie poruszać się znakowanym szlakiem. I nic dziwnego, bo przecież Rysy znajdują się w samym sercu gór!

Trudności – Pomimo mniejszej trudności, aniżeli w krajowym wariancie, pamiętajcie o przewyższeniu i czasie, który spędzicie na szlaku. Nawet jak na wycieczki tatrzańskie to będzie to sporo. Natomiast trudności techniczne ograniczają się praktycznie do jednej sekwencji łańcuchów oraz systemu kładek. Przy suchej skale przejście nie powinno stanowić większego problemu dla większości z Was.

Jak długo? Na wejście na Rysy od strony słowackiej dobrze zarezerwować sobie około 10/11 h, plus logistyka. Co prawda szlakówki wskazują 8 h 40 min, ale przecież trzeba jeszcze posiedzieć na szczycie, coś przekąsić po drodze i wybrać się do słynnej tatrzańskiej toalety. A wracając można bonusowo przystanąć nad Popradzkim Stawem oraz zadumać się na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą.

Dojazd do Starego Smokovca z Zakopanego

Dojazd do szlaku na Rysy od strony słowackiej jest nieco czasochłonny. Należy podzielić go na dwa etapy. Pierwszy – z centrum Zakopanego, na Słowację, do Starego Smokowca, kursują autokary firmy Strama – tutaj rozkład. Bilety kosztują 22 pln. W sezonie warto kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Drugim etapem będzie przesiadka w Starym Smokowcu na lokalny pociąg, czyli elektriczkę. Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w bilet zanim wskoczycie do pociągu. W przeciwnym razie grozi Wam mandat w wysokości 50 €. Bilety możecie kupić w kasie, w  automacie ulokowanym w poczekalni dworca oraz przez internet. W zależności od miejsca, skąd chcecie wyruszyć na szlak, wybierzcie stację docelową: Popradske Pleso, zastavka lub Strbske Pleso. Uwaga – w drodze powrotnej na stacji Popradske Pleso nie ma ani kas, ani automatu. Dlatego bilety warto kupić wcześniej lub przez telefon (na stacyjce jest zasięg).

Strama – rozkład jazdy + bilety – tutaj
Elektriczka – bilety online – tutaj
Wyszkiwarka połączeń na Słowacji – tutaj

Mając samochód, dojazd z Zakopanego zajmuje około 1h 20 min. Parkingi zarówno w okolicach Szczyrbskiego Jeziora jak również Popradzkiego Stawu kosztują 10 € za dzień postoju. Opłatę pobierają parkingowi. Jeżeli przybędziecie na miejsce bardzo wcześnie, to opłatę możecie uiścić po powrocie ze szlaku.

Elektriczka na Słowacji - wejście na Rysy od strony słowackiej
Rysy od słowackiej strony – Elektriczka

Rysy Najłatwiejszy Szlak

Czas: 8h 40 min, Dystans: 18,9 km, Przewyższenie: 1409 m

Na początek macie do wyboru trzy opcje startu. W zasadzie nie ma większego znaczenia, którą wybierzecie, ponieważ wszystkie trzy finalnie łączą się mniej więcej po 1.5 h drogi nad Popradzkim Jeziorem. Po pierwsze, możecie rozpocząć swoją przygodę niebieskim szlakiem na stacji Popradske Pleso (uwagastacja na żądanie). Tutaj na początku przywita Was łagodna asfaltowa ścieżka, długa na 4 km. Droga jest wykorzystywana do transportu zaopatrzenia do schroniska oraz jest to również ścieżka rowerowa.

Poczatek trasy na Rysy od strony słowackiej

Natomiast jeśli dojedziecie do kolejnej stacji, czyli na Strbske Pleso, wówczas musicie najpierw nieco po omacku, bez szlaku, przespacerować kwadrans w kierunku gór. Nie jest to trudne zadanie. Po minięciu charakterystycznego wiaduktu, na rozwidleniu pojawią się czerwone szlakówki, tutaj w prawo. Później jeszcze od czerwonego szlaku odbije zielony, który jest wariantem zimowym czerwonego szlaku i wiedzie w to samo miejsce. Czerwony szlak jest nieczynny zimą, gdyż teren ten jest nieco narażony na potencjalne lawiny. Zdecydowanie wybierzcie tutaj czerwień. Wszystkie trzy warianty przedstawiają podobne trudności na trasie, czyli żadne. Dlatego osobiście skłaniamy się do wyboru wariantu pierwszego. ponieważ jest on najkrótszy oraz opcje 2 i 3 będziecie mogli wykorzystać innym razem, jak choćby przy spacerze na Koprowy Wierch.

Rysy od strony słowackiej

Rozdroże nad Popradzkim Stawem – Schronisko pod Rysami

Czas: 2h 35 min, Dystans: 4,5 km, Przewyższenie: 816 m

Z krzyżówki do schroniska nad Popradzkim Stawem jest raptem 5 min. Warto tutaj podejść, ale raczej jak już będziecie wracać ze szczytu, Teraz góry wzywają! Szalenie piękna Dolina Mięguszowiecka czeka. Na Rozdrożu o poranku odnajdziecie przygotowane pakuneczki. Są to przesyłki do Schroniska pod Rysami, które dostarczają sami turyści. W podzięce w schronisku czeka na nich gorąca herbata.

szlak na Rysy od strony słowackiej - mapa
Szlak na Rysy od Słowacji

Po 30 minutach przekroczycie mostek nad Żabim Potokiem i tuż zaraz znajduje się rozejście szlaków. W lewo pognacie do Hińczowych Stawów oraz na Koprowy Wierch, w prawo na Rysy. Podczas spaceru asystować Wam będzie cudna grań Baszt (to ta po lewej), a na wprost dumnie pręży się Mięguszowiecki Wołowiec. To właśnie teraz nachylenie powoli będzie wzrastać. Najpierw kosodrzewina, zakosy, później krajobraz staje się zdecydowanie bardziej surowy. Pięknie prezentują się do Żabie Stawy Mięguszowieckie, Mały oraz Wielki.

rysy od słowackiej strony
Dolina Żabia Mięguszowiecka - trasa na Rysy od strony słowackiej
Szlak na Rysy od Słowacji
rysy od strony słowackiej

Łańcuchy w Drodze na Rysy od Słowackiej Strony

Przy sprzyjających warunkach najtrudniejszy odcinek szlaku na Rysy od strony słowackiej nie sprawia kłopotów. Zapewne inaczej jest przy śliskiej skale i oblodzeniu. Jednak mimo wszystko mamy mieszane odczucia. Wydaje się nam, że ilość żelastwa i jego nagromadzenie wręcz przytłacza, sprawia mało estetyczne wrażenie i psuje harmonię tatrzańskiego piękna. Podobno ułatwienie były głównie dedykowane dla nosiczy, którzy dostarczają zaopatrzenie do schroniska. W każdym razie to jedyne tak trudne miejsce na trasie, później będziecie musieli wykazać się jedynie odpowiednią kondycją.

Rysy od strony słowackiej łańcuchy
wejście na rysy od strony słowackiej - łańcuchy
szlak na rysy od strony słowackiej - łańcuchy
trasa na rysy od strony słowackiej - łańcuchy

Schronisko pod Rysami – Rysy

Czas: 45 min, Dystans: 0,8 km, Przewyższenie: 258 m

Szlak wkracza przez himalajską bramę w krainę piękna, a tuż przed nią tabliczka na skale wita w Wolnym Królestwie Rysy. Chata pod Rysami jest okresowym schroniskiem otwartym w okresie letnim od 16 czerwca do 31 października. Miejsc noclegowych nie ma tutaj za wiele, bo tylko kilkanaście. Nie ma też specjalnie dobrego zasięgu, dlatego w temacie rezerwacji najlepiej słać SMS’y do chatara. Nocleg w okolicach weekendów kosztuje 24 €, a w tygodniu kilka euraczy mniej. Schronisko kilkukrotnie w swojej historii było dewastowane przez lawiny. Ostatni remont został przeprowadzony w roku 2012. Obowiązkowym punktem programu jest tutejsza kolorowa sławojka zawieszona nad przepaścią, która oferuje fantastyczne widoki przesz przeszkloną szybę w chwilach zadumy.

Rysy od słowackiej strony
Schronisko pod Rysami
Rysy od strony słowackiej - Schronisko
Przystanek na Rysach od strony słowackiej
Rysy Schronisko na Słowacji

Ze schroniska na szczyt jest już raptem 45 min, a szlak nie nastręcza już tutaj żadnych technicznych trudności, a pomimo to oferuje pasjonujące widoki. Szczególnie pięknie zaczyna się robić od przełęczy, brrr ach! Jest Dolina Ciężka, jest Ganek i słynna Galeria Gankowa a dalej sam Gerlach. Następnie po przekroczeniu żeberka otwiera się widok na polską stronę z Mięguszami na pierwszym planie! A do celu już dosłownie ostatnia prosta, choć krucha, więc ostrożnie, żeby nie zjechać. Rysy to tak naprawdę trzy wierzchołki. Graniczny, to nasze 2499 m. Natomiast na Słowacji usadowił się jeszcze ten najwyższy, 2500 metrowy oraz ostatni w hierarchii – 2473 m. Na szczycie gościła tu niegdyś Maria Skłodowska-Curie oraz rewolucjonista Lenin. Na pamiątkę drugiego gościa, na szczycie ustawiono tablicę, która była systematycznie niszczona przez nieznanych sprawców.

Rysy od słowackiej strony
rysy od strony słowackiej
rysy od słowackiej strony
ostatnie strome podejście na Rysy po słowackiej stronie
Rysy od słowackiej strony – ostatnie podejście

Rysy Panorama ze Szczytu

Rysy od strony słowackiej - panorama
Rysy od Słowacji - Panorama
Rysy od słowackiej strony - Panorama
Rysy od strony słowackiej - Panorama
Rysy od Słowacji - panorama

Rysy od strony słowackiej – informacje praktyczne

– Szlak zamknięty w okresie zimowym
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu
– Wejście na teren TANAP jest bezpłatny
– Parking dla samochód kosztuje 10 € za dzień
– Rysy od słowackiej strony są dużo prostszym wariantem niż znad Morskiego Oka
– Przed wyjściem w góry, zweryfikujcie jak wygląda powrót komunikacją do domu
– Rysy od słowackiej strony z dzieckiem? Sprawdźcie u Kasai 🙂


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

39 komentarzy

 1. Bardzo pomocny opis, na pewno się przyda 🙂 Czy bilety do TPN obowiązują również po słowackiej stronie?

  • wejście na teren Tatr Słowackich jest bezpłatny. Jednak warto rozważyć wykupienie ubezpieczenie, na wypadek gdyby coś stało się złego (akcje ratunkowe na Słowacji są płatne)

  • Jak wygląda sytuacja z ekspozycją, przepaściami? Mam lęk wysokości i przestrzeni, kondycyjnie bez problemu ale przerażają mnie trasy przy urwiskach itp

 2. Hej, świetny wpis! 🙂
  Jeżeli znajdziesz czas to czy możesz coś odpowiedzieć w komentarzu na czym polega wspomniany system kładek, ile metrów jest mniej więcej tych łańcuchów i czy te łańcuchy / kładki są przed czy za schroniskiem, innymi słowy na ile trudna jest trasa do samego schroniska 🙂

  • W zasadzie wszystkie trudności w drodze na Rysy od słowackiej strony (łańcuchy plus kładki) są przed Schroniskiem Waga. Wszystkiego jest kilkanaście metrów (bardziej w poziomie aniżeli w pionie). I prawdę powiedziawszy szlak na Rysy jest na tyle dobrze obity, że nie jest on bardzo trudny. Natomiast od schroniska do szczytu szlak prowadzi już bez ubezpieczeń

  • Czesc,

   Bardzo fajny i niezmiernie pomocny opis, zrobilismy trase z dziecmi, wymagajaca kondycyjnie ale rzeczywiscie fo osiagniecia przez przecietnych amatorow gor jakimi jestesmy.

   Zdjecie Dilina Zabia Mieguszowiecka z widokiem na Rysy ma bledne oznaczeny szczy Rys.

 3. Bardzo przydatny wpis. Czytałem z otwarta mapą na stronie mapa-turystyczna. Informacje zawarte w tekście są pomocne w planowaniu wycieczki.

  • cieszymy się bardzo, bo właśnie na takim odbiorze nam najbardziej zależy 🙂 udanej wycieczki na Rysy 🙂

 4. „Rewolucjonista Lenin”. To coś jak kanclerz Hitler albo piroman Breivik. ?. Sprawcy niszczenia tablicy ( w zasadzie czyszczenia gór z syfu) wcale nie są nieznani.

 5. Hej, mam praktyczne pytanie. Planujemy wejść tą trasą Ok. 20 września. Co trzeba zabrać na szlak? Jak najlepiej się ubrać?

  • warto obserwować prognozy oraz warunki w górach i na tej podstawie szykować się do wyjścia. Dla przykładu, dziś ostatni dzień wakacji, a na Rysach spadło właśnie kilkanaście centymetrów śniegu 🙂

  • Hej! Wybieramy się ze znajomymi w Tatry w terminie 15-19 czerwca, czy nastawiać się na śnieg i lód w wyższych partiach gór? Jeżeli tak to co proponujesz zabrać ze sobą żeby było bezpiecznie?

  • sami zazwyczaj kupujemy online przez stronę union.sk (na stronie najwygodniej szukać frazy „hory”). Wydaje nam się, że również pzu oferuje takie ubezpieczanie

 6. Witam.
  Planujemy dojechać samochodem na słowacki parking, czy sama droga od granicy z Polską jest bezpłatna?
  Dziękujemy za wskazówki 🙂

  • tak, droga z Łysej Polany na parking Štrbské Pleso lub Popradské Pleso jest bezpłatna 🙂

 7. Witam.
  Planujemy dojechać samochodem na słowacki parking, czy sama droga od granicy z Polską jest bezpłatna?
  Dziękujemy za wskazówki 🙂
  edit:
  Pytanie odnośnie covidu, osoby niezaszczepione nie mogą bez testu pcr przebywać na terenie słowacji bez wczesniejszej kwarantanny?

  • odnośnie sytuacji covodidowej, najlepiej sprawdzić na stronę polskiego MSZ. Jest to na tyle dynamiczna sytuacja, że z dnia na dzień mogą zmienić się zasady przekraczania granicy

   • Trzeba mieć szczepienia, przed wjazdem wypełnić formulaż: e-hranice,
    jak nie sprawdzą to spoko, w innym przypadku spory mandat i nie wiem jak z kwarantanną.
    Raz na granicy „ostro” pilnowali, innym razem nikogo nie było. 🙂

 8. Chcemy wejść na Rysy od strony polskiej i zejść stroną słowacką. Niestety Strama przejazdy autokarowe nie działają w sezonie 2021. Jakieś podpowiedzi ? Atakujemy 25 września jak pogoda pozwoli.

  • Najpierw elektriczka do Starego Smokowca, a stąd słowacki CSAD na granicę, na Łysą Polanę 🙂 tylko sprawdzicie dokładnie rozkład jazdy przed wycieczką, żeby wiedzieć ile macie czasu na całą operację 🙂

 9. Opis bardzo się przydał.
  Od Polskiej strony remont, poszedłem od Słowackiej, co okazało się bardzo dobrym pomysłem … z kilku względów 🙂
  Od grudnia 2020, parking Popradské Pleso 10Eur/dzień, faktycznie można zapłacić po powrocie.

 10. Świetny wpis! Bardzo dokładny i pewnie wrócę do niego podczas planowania sesji w tatrach w tym roku. Ostatnie wróciłam do blogowania i pierwszy post to właśnie seja po słowackiej: https://www.dwudziestadruga.pl/sesja-slubna-w-gorach-lomnica/
  Ale wiem, że tatry to niewyczerpane źródło inspiracji i nie trzeba jeździć nad Morskie Oko, żeby zrobić świetne zdjęcia. Prawda 😉

  • Dzięki, szczególnie w wysokich górach czarno-białe zdjęcia mają swój klimat 🙂

 11. Właśnie ze względu na takie opisy Was lubię! Z mapą na jednym monitorze i opisem na drugim (cccsssiii…., to tylko w pracy tak mam 😉 ) można wszystko zaplanować od domu do szczytu i ze szczytu do domu.
  Dzięki

 12. Weszliśmy wczoraj! Było super. Trasa swietnie opisana. Możecie tylko zmienić cene za parking. Dziś to jest już 10€ ??

 13. Czy od słowackiej strony trzeba rękawice na łańcuchy i kaski?

  • Nie jest to obligatoryjne wyposażenie, ale część turystów decyduje się wyjść w Tatry mając kask

 14. Hej generalnie fajnie się czytało ale dodałbym parę rzeczy w komentarzu:
  1) Parkingi są dwa jeden podjeżdżasz wyżej po drugiej strony Etnia sklep odzieżowy powyżej parkoviska i kosztuje 7E (trzeba być koło 700 najdalej aby załapać się na ostatnie wolne miejsca) Drugi to betonowe piętrowe parkovisko i to faktycznie 10 E.
  2) Od strony słowackiej konieczne są kaski. Nie ma ubezpieczającego łańcucha. Na ostatnich 100-200 m nie ma obecnie jednej ścieżki na szczyt a kamienie lecą na głowy z góry…
  3) Dla mnie dyskusyjna i stronnicza jest ocena że to szlak łatwiejszy. Musisz jednak na te 2500 wejść, a jak ktoś umie i lubi chodzić na łańcuchach to powie że od naszej strony jest łatwiej i jednak bezpieczniej właśnie dzięki nim i tak jest na pewno dla mnie. Poza tym zapomnijcie. Nie ma czegoś takiego jak łatwy szlak na Rysy, musisz być kondycyjnie, psychicznie i sprzętowo przygotowany na to że w każdej chwili pogoda może się zmienić, będzie korek na szlaku, może coś Ci się stać lub innej osobie na szlaku… Zresztą tak było jak wchodziliśmy na osoby przed nami spadła lawina kamieni…
  4) Ostatnia sprawa temperatury. Wchodziłem z córką 5 dni temu. Temperatura na szczycie 3 stopnie. Odczuwalna (wiało potwornie) -3 stopnie. Sporo osób było tylko w lekkim polarze, trzęsących się z zimna… Ludzie weźcie coś ciepłego ze sobą napiszcie to proszę może parę osób przemyśli temat …
  Pozdrawiam
  Łukasz

  • super pięknie dziękujemy za komentarz, na pewno będzie on przydatny dla czytelników 😉 pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku

 15. @Hasające czy możecie polecić jakiś nocleg po stronie słowackiej? Chcemy wejść trasą numer 1 tj. niebieskim szlakiem od stacji Popradske Pleso.

  • niestety nic na ten temat nie wiemy 🙁 Z Krakowa mamy blisko w Tatry, dlatego zazwyczaj jeździmy na szybkie, jednodniowe wycieczki

 16. Czy szlak że strony polskiej i ze strony słowackiej kończą się a tym samym szczycie w Rysach ?

  • Tak (byłem z obu stron) – wychodząc od polskiej strony na szczyt można następnie zejść na słowacką i na odwrót.

Write A Comment