Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Rysy od Słowackiej Strony

Czas: 8h 40 min, Dystans: 18,9 km, Przewyższenie: 1409 m

Ważne:

Szlak średnio trudny, ubezpieczony
Czynny w okresie od 16 czerwca do 31 października
– Pamiętajcie o ubezpieczeniu

Rysy od słowackiej strony są dużo prostszym wariantem aniżeli wspinaczka po polskiej stronie. Czy zatem warto zapuścić się tędy na szczyt? Jasne, że tak! Chociażby dlatego, aby zobaczyć jak wyglądają po drugiej stronie granicy. Ale wybierzcie się na szlak w miarę wcześnie, bo tak samo jak u nas, tak i u Słowaków cieszy on się ogromną popularnością, z uwagi na panoramy, które serwuje. Nie da się ukryć, że należą one do jednych z najpiękniejszych w całych Tatrach, wśród dróg, po których możecie poruszać się znakowanym szlakiem. I nic dziwnego, bo przecież Rysy znajdują się w samym sercu gór!

Trudności Pomimo mniejszej trudności, aniżeli w krajowym wariancie, pamiętajcie o przewyższeniu i czasie, który spędzicie na szlaku. Nawet jak na wycieczki tatrzańskie to będzie to sporo. Natomiast trudności techniczne ograniczają się praktycznie do jednej sekwencji łańcuchów oraz systemu kładek. Przy suchej skale przejście nie powinno stanowić większego problemu dla większości z Was.
Jak długo? Dobrze zarezerwować sobie około 10/11 h, plus logistyka. Co prawda szlakówki wskazują 8 h 40 min, ale przecież trzeba jeszcze posiedzieć na szczycie, coś przekąsić po drodze i wybrać się do słynnej tatrzańskiej toalety. A wracając można bonusowo przystanąć nad Popradzkim Stawem oraz zadumać się na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą.

Rysy od słowackiej strony dojazd z Zakopanego

Dojazd do szlaku na Rysy do słowackiej strony jest nieco czasochłonny. Należy podzielić go na dwa etapy. Pierwszy – z centrum Zakopanego, na Słowację, do Starego Smokowca, kursują autokary firmy Strama – tutaj rozkład. Bilety kosztują 22 pln. W sezonie warto kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Drugim etapem będzie przesiadka w Starym Smokowcu na lokalny pociąg, czyli elektriczkę. Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w bilet zanim wskoczycie do pociągu. W przeciwnym razie grozi Wam mandat w wysokości 50 €. Bilety możecie kupić w kasie, w  automacie ulokowanym w poczekalni dworca oraz przez internet. W zależności od miejsca, skąd chcecie wyruszyć na szlak, wybierzcie stację docelową: Popradske Pleso, zastavka lub Strbske Pleso. Uwaga – w drodze powrotnej na stacji Popradske Pleso nie ma ani kas, ani automatu. Dlatego bilety warto kupić wcześniej lub przez telefon (na stacyjce jest zasięg).

  • Strama – rozkład jazdy + biletytutaj
  • Elektriczka – bilety online –tutaj
  • Wyszkiwarka połączeń na Słowacji – tutaj

Mając samochód, dojazd z Zakopanego zajmuje około 1h 20 min. Parkingi zarówno w okolicach Szczyrbskiego Jeziora jak również Popradzkiego Stawu kosztują 6 € za dzień postoju. Opłatę pobierają parkingowi. Jeżeli przybędziecie na miejsce bardzo wcześnie, to opłatę możecie uiścić po powrocie ze szlaku.

Rysy najłatwiejszy szlak

Czas: 8h 40 min, Dystans: 18,9 km, Przewyższenie: 1409 m

Na początek macie do wyboru trzy opcje startu. W zasadzie nie ma większego znaczenia, którą wybierzecie, ponieważ wszystkie trzy finalnie łączą się mniej więcej po 1.5 h drogi nad Popradzkim Jeziorem. Po pierwsze, możecie rozpocząć swoją przygodę niebieskim szlakiem na stacji Popradske Pleso (uwagastacja na żądanie). Tutaj na początku przywita Was łagodna asfaltowa ścieżka, długa na 4 km. Droga jest wykorzystywana do transportu zaopatrzenia do schroniska oraz jest to również ścieżka rowerowa.

Natomiast jeśli dojedziecie do kolejnej stacji, czyli na Strbske Pleso, wówczas musicie najpierw nieco po omacku, bez szlaku, przespacerować kwadrans w kierunku gór. Nie jest to trudne zadanie. Po minięciu charakterystycznego wiaduktu, na rozwidleniu pojawią się czerwone szlakówki, tutaj w prawo. Później jeszcze od czerwonego szlaku odbije zielony, który jest wariantem zimowym czerwonego szlaku i wiedzie w to samo miejsce. Czerwony szlak jest nieczynny zimą, gdyż teren ten jest nieco narażony na potencjalne lawiny. Zdecydowanie wybierzcie tutaj czerwień. Wszystkie trzy warianty przedstawiają podobne trudności na trasie, czyli żadne. Dlatego osobiście skłaniamy się do wyboru wariantu pierwszego. ponieważ jest on najkrótszy oraz opcje 2 i 3 będziecie mogli wykorzystać innym razem, jak choćby przy spacerze na Koprowy Wierch.

Rozdroże nad Popradzkim Stawem – Schronisko pod Rysami

Czas: 2h 35 min, Dystans: 4,5 km, Przewyższenie: 816 m

Z krzyżówki do schroniska nad Popradzkim Stawem jest raptem 5 min. Warto tutaj podejść, ale raczej jak już będziecie wracać ze szczytu, Teraz góry wzywają! Szalenie piękna Dolina Mięguszowiecka czeka. Na Rozdrożu o poranku odnajdziecie przygotowane pakuneczki. Są to przesyłki do Schroniska pod Rysami, które dostarczają sami turyści. W podzięce w schronisku czeka na nich gorąca herbata.

Po 30 minutach przekroczycie mostek nad Żabim Potokiem i tuż zaraz znajduje się rozejście szlaków. W lewo pognacie do Hińczowych Stawów oraz na Koprowy Wierch, w prawo na Rysy. Podczas spaceru asystować Wam będzie cudna grań Baszt (to ta po lewej), a na wprost dumnie pręży się Mięguszowiecki Wołowiec. To właśnie teraz nachylenie powoli będzie wzrastać. Najpierw kosodrzewina, zakosy, później krajobraz staje się zdecydowanie bardziej surowy. Pięknie prezentują się do Żabie Stawy Mięguszowieckie, Mały oraz Wielki.

rysy od słowackiej strony
rysy od słowackiej strony
rysy od słowackiej strony

Rysy od Słowackiej strony łańcuchy

Przy sprzyjających warunkach najtrudniejszy odcinek na szlaku nie sprawia kłopotów. Zapewne inaczej jest przy śliskiej skale i oblodzeniu. Jednak mimo wszystko mamy mieszane odczucia. Wydaje się nam, że ilość żelastwa i jego nagromadzenie wręcz przytłacza, sprawia mało estetyczne wrażenie i psuje harmonię tatrzańskiego piękna. Podobno ułatwienie były głównie dedykowane dla nosiczy, którzy dostarczają zaopatrzenie do schroniska. W każdym razie to jedyne tak trudne miejsce na trasie, później będziecie musieli wykazać się jedynie odpowiednią kondycją.

rysy od słowackiej strony łańcuchy
rysy od słowackiej strony łańcuchy
rysy od słowackiej strony łańcuchy
rysy od słowackiej strony łańcuchy

Schronisko pod Rysami – Rysy

Czas: 45 min, Dystans: 0,8 km, Przewyższenie: 258 m

Szlak wkracza przez himalajską bramę w krainę piękna, a tuż przed nią tabliczka na skale wita w Wolnym Królestwie Rysy. Chata pod Rysami jest okresowym schroniskiem otwartym w okresie letnim od 16 czerwca do 31 października. Miejsc noclegowych nie ma tutaj za wiele, bo tylko kilkanaście. Nie ma też specjalnie dobrego zasięgu, dlatego w temacie rezerwacji najlepiej słać SMS’y do chatara. Nocleg w okolicach weekendów kosztuje 24 €, a w tygodniu kilka euraczy mniej. Schronisko kilkukrotnie w swojej historii było dewastowane przez lawiny. Ostatni remont został przeprowadzony w roku 2012. Obowiązkowym punktem programu jest tutejsza kolorowa sławojka zawieszona nad przepaścią, która oferuje fantastyczne widoki przesz przeszkloną szybę w chwilach zadumy.

Ze schroniska na szczyt jest już raptem 45 min, a szlak nie nastręcza już tutaj żadnych technicznych trudności, a pomimo to oferuje pasjonujące widoki. Szczególnie pięknie zaczyna się robić od przełęczy, brrr ach! Jest Dolina Ciężka, jest Ganek i słynna Galeria Gankowa a dalej sam Gerlach. Następnie po przekroczeniu żeberka otwiera się widok na polską stronę z Mięguszami na pierwszym planie! A do celu już dosłownie ostatnia prosta, choć krucha, więc ostrożnie, żeby nie zjechać. Rysy to tak naprawdę trzy wierzchołki. Graniczny, to nasze 2499 m. Natomiast na Słowacji usadowił się jeszcze ten najwyższy, 2500 metrowy oraz ostatni w hierarchii – 2473 m. Na szczycie gościła tu niegdyś Maria Skłodowska-Curie oraz rewolucjonista Lenin. Na pamiątkę drugiego gościa, na szczycie ustawiono tablicę, która była systematycznie niszczona przez nieznanych sprawców.

Rysy od słowackiej strony
rysy od słowackiej strony
rysy od słowackiej strony

Rysy od słowackiej strony informacje praktyczne

  • Szlak zamknięty w okresie zimowym
  • Pamiętajcie o ubezpieczeniu
  • Wejście na teren TANAP jest bezpłatny
  • Parking dla samochód kosztuje 6 € za dzień
  • Rysy od słowackiej strony są dużo prostszym wariantem niż znad Morskiego Oka
  • Przed wyjściem w góry, zweryfikujcie jak wygląda powrót komunikacją do domu
  • Rysy od słowackiej strony z dzieckiem? Sprawdźcie u Kasai 🙂
Rysy
Rysy
Rysy od słowackiej strony
Rysy od słowackiej strony
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 24   Average: 4.6/5]

Write A Comment