Skalne Grzyby oraz Rogacz w Górach Stołowych
Czas w jedną stronę: 1h 25 min, Dystans: 5 km Przewyższenie: 99 m
– Szlak bez większych przewyższeń
– Widoków też tutaj jak na lekarstwo
– Za to dużo leśnych skalnych grzybów
Skalne Grzyby to bardzo przyjemna, leśna wędrówką pomiędzy fantazyjnymi formami skalnymi ukrytymi w lesie. Pomimo, że więcej tutaj lasu aniżeli skałek, to warto wybrać się na spacer. I niechaj nie odstraszy Was przewyższenie, bo tak naprawdę na szlaku nie będzie Wam dane odczuć mocno trudów wędrówki. I co najważniejsze – ani za parking ani za wejście na szlak nie była pobierana opłata. Zatem zapraszamy na wielkie grzybobranie!
Samochód możecie pozostawić na parkingu przy czerwonym szlaku przecinającym Drogę Stu Zakrętów. Parking Jest całkiem spory, przynajmniej jak na standardy Gór Stołowych. Drugim miejscem w okolicy gdzie możecie zostawić samochód jest zatoczka przy Stroczym Zakręcie. Tutaj miejsca starczy jednak na kilka pojazdów.
Skalne Grzyby Szlak
Skalne Grzyby są rozrzucone na przestrzeni około 2,5 km, na różnych szlakach. Ale uogólniając, na grzybobranie musicie wybrać się w rejon pomiędzy Batorowem a Karłowem. Niegdyś, wieści o Skalnych Grzybach nie były specjalnie rozpowszechnione. Wiedzieli o nich jedynie lokalni mieszkańcy oraz pasjonaci. Dopiero spora ilość wiatrołomów z lat 50 tych zeszłego stulecia odsłoniła bogactwo leśnej ściółki.
Początkowo ścieżka wiedzie szeroką ścieżką, która oficjalnie pełni rolę leśnej drogi pożarowej. Bardzo szybko tuż przy szlaku, w leśnej gęstwinie pojawiają się pierwsze skałki, dające namiastkę tego co czego za rogiem. Choć trzeba przyznać, że pierwsze gromkie i donośne „wow” wydobywające się nielicznych tutaj gardeł turystów można usłyszeć dopiero po 40 minutach marszu. Akurat tyle czasu wystarczy aby dotrzeć z parkingu pod Skalne Wrota.
Brama robi imponujące wrażenie. Są to dwa, wielkie skalne filary, pośrodku których przemyka szlak. Chciało by się rzec, że przekraczając próg trafia się do innej bajki. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skąpa. Zaraz za Wrotami jest kilka skałek i w zasadzie znów zapada cisza na szlaku. Na szczęście tym razem na nieco krócej, bo tylko na około 20 minut. W tym czasie zdążycie już zmienić kolor szlaku na żółty. I tutaj trzeba być czujnym, bo nieco z boku ścieżki, jeszcze na żółtym szlaku, odrobinę w leśnej gęstwinie chowają się te najsłynniejsze okazy. Mimo że ukryte, to wierzymy, że każdemu sztuka ich odnalezienia się powiedzie.
Skalne Grzyby i co Dalej?
Jak wspomnieliśmy, trasa to żonglerka kolorami szlaków. Warto teraz spojrzeć na mapę, bo będzie mały galimatias. Po dotarciu do niebieskich znaczników możecie zdecydować się na wersję mini dzisiejszego spaceru i skręcić w lewo. Trasa fantastycznie poprowadzi Was przez Pielgrzyma i Radkowskie Skały i spokojnie wrócicie do samochodu. Z tego miejsca do samochodu czeka Was jeszcze 1,5h uroczego spacer. Całkowita opcja mini pętli zajmie Wam 2h 45 min. Wersja rozbudowana to dodatkowe 60 min, które polega na dotarcie do wiaty pod Rogaczem oraz bonus w postaci Pomnika ku czci Maryi Panny. Przy wiacie najwygodniej będzie coś przekąsić, odsapnąć i ruszyć nieco na około czerwonym szlakiem, by po 35 minutach powrócić do miejsca w którym chwilę temu rozważaliście dalszy kierunek marszu. Po drodze, tuż przy krzyżówce czerwonego szlaku z niebieskim, odnajdziecie wspomniany wcześniej pomnik. Napisy na nim proklamują modlitwę do Najświętszej Maryi Panny.
Czy Warto Wybierać Dłuższy Wariant?
Spacer po lesie to zawsze frajda. Szczególnie na żółtym odcinku odnajdziecie sporo ciekawych skałek. Choć prawdę powiedziawszy nie zrobiły na nas już tak wielkiego wrażenia. W obu przypadkach pamiętajcie tylko, że powroty zielony szlak wraz z Pielgrzymami jest zamknięty do końca lipca 2019! O tutaj – W obliczu ograniczeń, polecamy wrócić do Skalnych Wrót i wybrać niebieski łącznik. Ścieżka wyprowadzi Was do zielonego szlaku, w miejscu w którym szlak już jest dopuszczony do ruchu. Szlak nawet pomimo Pielgrzymów zrobi na Was spore wrażenie. Najpierw spaceruje się jakby wzdłuż skalnego muru by na końcu trafić do bastionów Radkowskich Skał, do których traficie po odbiciu z zielonego na niebieski (skręt w lewo). Opis Radkowskich Skał wraz ze zdjęciami będzie dostępny w osobnym wpisie, natomiast jeśli macie jeszcze siły to polecamy krótki spacer do Fortu Karola.
Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
7 komentarzy
Niesamowite zdjęcia i wspaniałe miejsca. Pozdrawiamy!
warte odwiedzenia, tak jak i cały region 🙂
Bardzo praktyczne i pomocne są Wasze poradniki. Dziękuję. Z córką już drugi raz korzystamy z Waszych spostrzeżeń.
Niezmiernie nam bardzo miło! i polecamy się na przyszłość 🙂
Ja tu żyję w Szczytnej, której dzielnicą jest Batorów 😉 Rzeczywiście, niesamowite są te formacje skalne dookoła 😉
Super macie wpisy, od razu człowiek wszystko wie jak należy 🙂 dziękować! 🙂
dziękujemy bardzo! bardzo nam zależy na takim odbiorze i cieszymy się gdy dostajemy potwierdzenie w postaci komentarzy. Wszystkiego dobrego! 🙂