Fort Karola w Górach Stołowych

Dystans: 334 m, czas z Lisiej Przełęczy 10 min

Fort Karola to świetny punkt widokowy zlokalizowany w Górach Stołowych, tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Śmiało go można polecić jako zakończenie pętli po Narożniku oraz Białych Skałach, szczególnie że od parkingu jest tutaj raptem 10 minut. Dlatego też, jest idealnym miejscem na zachód Słońca z widokiem na nieodległy Szczeliniec Wielki. Odrobinę dziwi nas fakt, że do pozostałości fortu nie prowadzi żaden szlak. Co prawda, tuż przy Drodze Stu Zakrętów, na Lisiej Przełęczy odnajdziecie kierunkowskaz z zielonymi znacznikami. Stąd na miejsce jest raptem 10 minut marszu. Nie jest to też ostra górska wspinaczka. Jednak, aby trafić do celu, należy po 8 minutach od przełęczy, w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej, skręcić w nieoznaczoną ścieżkę w prawo (zdjęcie zostało wykonane z góry, od strony szczytu Ptak). Od tego miejsca do przejścia pozostanie Wam raptem 100 metrów. Wejście na teren Fortu jest bezpłatne.

Góry Stołowe
Fort Karola

Fort Karola historia

A teraz nieco historii.  Był czas gdy relacje pomiędzy Prusami i Austrią nie należały do najlepszych. I  wówczas nad przygranicznym traktem, w roku 1790 został wybudowany Fort Karola. Warownia została ochrzczona imieniem cesarza Karola VI . Nie była to potężny bastion, a raczej strażnica, mająca na celu kontrolowanie drogi do Radkowa. Co ciekawe, budowniczy Fortu, Kapitan Bonawentura von Rauch, miał chrapkę na więcej i marzył o zmilitaryzowaniu nieodległego Szczelińca. Fort w wieku XIX został opuszczony i począł popadać w ruinę.

Obecnie ze strażnicy prawie nic nie pozostało. Zachował się jedynie niewielki fragment murów, platforma widokowa oraz resztki bramy i okien. Na środku niewielkiego dziedzińca został wmurowany skromnych rozmiarów cokół, na którym zostały zaznaczone strony świata. Jeżeli ktoś, patrząc na mapę, ma wątpliwości o zasadności budowy umocnień w tym miejscu, polecamy wybrać się na jego ruiny i spojrzeć przez barierkę w dół. W ten czasu ujrzycie przestrzenną panoramę okolicy oraz na pięknie prezentujący się po przeciwnej stronie Szczeliniec Wielki. Reasumując – polecamy Fort Karola 🙂

Fort Karola
Fort Karola

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów:14    Średnia:5/5]

Write A Comment