Fort Karola w Górach Stołowych – Szlak z Lisiej Przełęczy

– Fort Karola jest idealnym miejscem na zachód Słońca
– Parking na Lisiej Przełęczy jest bezpłatny
– Cała wycieczka zajmie Wam około 30 min
– Dlatego połączyliśmy go ze spacerem na pobliski Narożnik

Fort Karola to świetny punkt widokowy zlokalizowany w Górach Stołowych, tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Śmiało go można polecić jako zakończenie pętli po Narożniku oraz Białych Skałach. Szczególnie że od parkingu jest tutaj raptem 10 minut, zatem całość zajmie Wam ok 20 min. Jest też świetnym miejscem na zachód Słońca, gdyż panorama na nieodległy Szczeliniec Wielki jest bardzo przyjemna. Odrobinę dziwi nas fakt, że do pozostałości fortu nie prowadzi żaden szlak. Co prawda, tuż przy Drodze Stu Zakrętów, na Lisiej Przełęczy znajduje się kierunkowskaz z zielonymi znacznikami, jednak to wszystko jeśli chodzi o oficjalną nawigację.

Z przełęczy na miejsce jest raptem 10 minut marszu, ale szczęśliwie nie jest to ostra górska wspinaczka. Aby trafić do celu, należy po 8 minutach od przełęczy, w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej, skręcić w nieoznaczoną ścieżkę w prawo. Jednak miejcie na uwadze, że nasze zdjęcie zostało wykonane z góry, od strony szczytu Ptak. Od tego miejsca do przejścia pozostanie Wam raptem 100 metrów, a wejście na teren Fortu jest bezpłatne.

Fort Karola Góry Stołowe
Fort Karola Góry Stołowe

Fort Karola Historia

A teraz nieco historii –  był czas gdy relacje pomiędzy Prusami i Austrią nie należały do najlepszych. I  wówczas nad przygranicznym traktem, w roku 1790 postanowiono wybudować Fort Karola. Warownia została ochrzczona imieniem cesarza Karola VI. Nie była to potężny bastion, a raczej strażnica, mająca na celu kontrolowanie drogi do Radkowa. Co ciekawe, budowniczy Fortu, Kapitan Bonawentura von Rauch, miał chrapkę na więcej i marzył o zmilitaryzowaniu nieodległego Szczelińca. Fort w wieku XIX opuszczono i począł popadać w coraz większą ruinę.

Fort Karola Góry Stołowe
fort karola szlak

Obecnie ze strażnicy prawie nic nie pozostało. Zachował się jedynie niewielki fragment murów, platforma widokowa oraz resztki bramy i okien. Na środku niewielkiego dziedzińca wmurowano skromnych rozmiarów cokół, na którym odnajdziecie zaznaczone strony świata. Jeżeli ktoś, patrząc na mapę, ma wątpliwości o zasadności budowy umocnień w tym miejscu, wówczas polecamy wybrać się na jego ruiny. I następnie spojrzeć przez barierkę w dół. W ten czas ujrzycie przestrzenną panoramę okolicy oraz pięknie prezentujący się po przeciwnej stronie Szczeliniec Wielki. Nam się tutaj bardzo podobało, szczególnie, że wycieczka to dosłownie kilkanaście dodatkowych minut, a zachwyt spory!

Udanego górskiego wędrowania, Justii i Krystek 🙂

Fort Karola Góry Stołowe
fort karola w górach stołowych

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

1 Comment

  1. Wreszcie ktoś fachowo opisał w sieci, czym jest Fort Karola. Brawo! Kilka lat temu przygotowywałam publikację naukową o Karłowie i potencjale turystycznym Gór Stołowych (tytuł: Produkt turystyczny Parku Narodowego Gór Stołowych jako czynnik determinujący rozwój lokalny regionu, w monografii wydawnictwa Ex Ante pt. Nauki społeczne i ekonomiczne wobec problemów współczesności – wybrane zagadnienia https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/11977/monografia_Nauki_spo%C5%82_ekon_1pp.pdf?sequence=1&isAllowed=y), więc musiałam nieźle poślęczeć w bibliotekach. W necie nic nie było na ten temat. Wreszcie ktoś porusza temat i to profesjonalnie. A przecież Góry Stołowe to atrakcja nie tylko turystyczna i geograficzna, ale i historyczna. Tam jest pełno takich historycznych miejsc, więc warto o tym pisać i odwiedzać. Tym bardziej, że szlaki piękne, a jest gdzie zanocować i dobrze zjeść . Polecam:)

Write A Comment