Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Fort Karola w Górach Stołowych

Dystans: 334 m, czas z Lisiej Przełęczy 10 min

Fort Karola to świetny punkt widokowy zlokalizowany w Górach Stołowych, tuż przy Drodze Stu Zakrętów. Śmiało go można polecić jako zakończenie pętli po Narożniku oraz Białych Skałach. Szczególnie że od parkingu jest tutaj raptem 10 minut, zatem całość zajmie Wam ok 20 min. Jest też świetnym miejscem na zachód Słońca, gdyż panorama na nieodległy Szczeliniec Wielki jest bardzo przyjemna. Odrobinę dziwi nas fakt, że do pozostałości fortu nie prowadzi żaden szlak. Co prawda, tuż przy Drodze Stu Zakrętów, na Lisiej Przełęczy znajduje się kierunkowskaz z zielonymi znacznikami, jednak to wszystko jeśli chodzi o oficjalną nawigację.

Z przełęczy na miejsce jest raptem 10 minut marszu, ale szczęśliwie nie jest to ostra górska wspinaczka. Aby trafić do celu, należy po 8 minutach od przełęczy, w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej, skręcić w nieoznaczoną ścieżkę w prawo. Jednak miejcie na uwadze, że nasze zdjęcie zostało wykonane z góry, od strony szczytu Ptak. Od tego miejsca do przejścia pozostanie Wam raptem 100 metrów, a wejście na teren Fortu jest bezpłatne.

Góry Stołowe
Fort Karola

Fort Karola Historia

A teraz nieco historii –  był czas gdy relacje pomiędzy Prusami i Austrią nie należały do najlepszych. I  wówczas nad przygranicznym traktem, w roku 1790 postanowiono wybudować Fort Karola. Warownia została ochrzczona imieniem cesarza Karola VI. Nie była to potężny bastion, a raczej strażnica, mająca na celu kontrolowanie drogi do Radkowa. Co ciekawe, budowniczy Fortu, Kapitan Bonawentura von Rauch, miał chrapkę na więcej i marzył o zmilitaryzowaniu nieodległego Szczelińca. Fort w wieku XIX opuszczono i począł popadać w coraz większą ruinę.

Obecnie ze strażnicy prawie nic nie pozostało. Zachował się jedynie niewielki fragment murów, platforma widokowa oraz resztki bramy i okien. Na środku niewielkiego dziedzińca wmurowano skromnych rozmiarów cokół, na którym odnajdziecie zaznaczone strony świata. Jeżeli ktoś, patrząc na mapę, ma wątpliwości o zasadności budowy umocnień w tym miejscu, wówczas polecamy wybrać się na jego ruiny. I następnie spojrzeć przez barierkę w dół. W ten czas ujrzycie przestrzenną panoramę okolicy oraz pięknie prezentujący się po przeciwnej stronie Szczeliniec Wielki. Nam się tutaj bardzo podobało, szczególnie, że wycieczka to dosłownie kilkanaście dodatkowych minut, a zachwyt spory!

Udanego górskiego wędrowania, Justii i Krystek 🙂

Fort Karola
Fort Karola
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 16   Average: 5/5]

Write A Comment