Starościńskie Skały, Skalny Most
oraz Zamek Bolczów

Trasa: Przełęcz Karpnicka – Rozdroże pod Jańską Górą – Fajka – Starościńskie Skały – Skała Piec – Skalny Most – Zamek Bolczów – Przełęcz Karpnicka. Czas: 3h 32 min, Dystans: 10,2 km, Przewyższenie: 542 m

Starościńskie Skały to grupa malowniczych skałek zlokalizowana w nieco mniej popularnym fragmencie Rudaw Janowickich, w masywie Janowickiego Grzbietu. Są to waryscyjskie granity, które tworzą skalne mini miasteczko-labirynt. Odnajdziecie tu fantazyjne okna skalne, półki, iglice i filary. Spacer nie zajmie Wam wiele czasu, ani nie pochłonie nadto energii, za to dostarczy Wam sporą dawkę endorfin. Szlak nie jest specjalnie męczący, czy długi, dlatego poniższą trasę połączyliśmy wraz z  Krzyżną Górą oraz Sokolikami. Taką opcję z całego serca polecamy, szczególnie, że nie zajmie Wam całego dnia.

Przełęcz Karpnicka i Parking

Przełęcz Karpnicka, czyli miejsce dzisiejszego startu, jest idealnym punktem do pozostawienia samochodu. Jest tutaj spory parking, płatny w sezonie letnim oraz w weekendy (8 zł za wjazd). Jeżeli macie do dyspozycji dwa samochody, do drugi możecie pozostawić w Janowicach Wielkich, przy końcu ulicy Zamkowej. Choć tutaj trzeba być dość wcześnie, ponieważ do dyspozycji są tu tak naprawdę raptem 4 miejsca postojowe. Jeśli macie tylko jeden samochód, to bezpieczniej będzie zrobić pętle, która zajmie Wam nieco ponad 3h. Na komunikację publiczną z Janowic na przełęcz raczej nie ma co liczyć.

Szlak przez Starościńskie Skały

Jeśli chcecie podejść do Schroniska Szwajarka, to czeka Was raptem 15 minutowy spacer. Choć to tak naprawdę kurs w przeciwną stronę, aniżeli nasz dzisiejszy szlak, ale mimo wszystko warto. Gdy już natomiast wyruszycie w pożądanym kierunku, pamiętajcie, aby pod Jańską Górą, czyli na pierwszym rozdrożu szlaków (po 15 minutach od parkingu) wybrać skręt w prawo. Uczulamy na to, ponieważ szlakówki sugerują, aby skręcić tutaj w prawo. Ot taki psikus. Prawdę powiedziawszy jakiej ścieżki nie wybierzecie, to i tak traficie na Zamek Bolczów. Ale opcja proponowana przez nas jest ciekawsza 🙂

Starościńskie Skały
Starościńskie Skały

Już po 100 metrach po wspomnianym wcześniej skrzyżowaniu, znajduje się wyraźne, nieopisane odbicie w stronę Fajki. Jest ono po lewej stronie. Trzeba przyznać, że ścieżka do góry jest dość toporna. Dlatego warto jeszcze chwilę pomaszerować i po 13 minutach odnaleźć wyraźną, opisaną ścieżkę. Jest to bonusowa opcja. Kto nie chce lub nagli go czas, śpieszy dalej. Natomiast udając się do Fajki, najpierw miniecie w lesie Szuflandię oraz Ząbek 🙂 Sama Fajka robi spore wrażenie. Możecie się jej przyjrzeć na tytułowej fotografii. Znajduje się na zboczach bezimiennego wzniesienia. Jest usiana licznymi ubezpieczonymi drogami dla wspinaczy.

Starościńskie Skały
Starościńskie Skały

Starorścińskie Skały i Lew

Wracając na szlak, po 45min, traficie do malowniczej grupy skałek o nazwie Starościńskie Skały, które tworzą tutaj niewielkie skalne miasteczko. Stanowiły one niegdyś część sporego parku krajobrazowego utworzonego przez księcia Wilhelma Hohenzollerna. W oparciu o jego wytyczne, zostały utworzone tutaj ścieżki spacerowe, w skałach wykuto stopnie, pojawiły się też punkty widokowe. Jedna z formacji, na cześć żony księcia, zyskała nazwę „Skała Marianny”. Napis został stworzony z miedzianych liter, po których obecnie pozostał jedynie znikomy ślad. Poniżej zaś, w roku 1822, postawiono żeliwną figurę lwa, pochodzącą z pracowni w Gliwicach. Odlew był  jedną z sześciu kopii autorstwa Teodora Khalidego. W  latach 70 – tych rzeźba została zrzucona z piedestału, przeleżakowała przez jakiś czas u podnóża góry i następnie w niewyjaśnianych okolicznościach zniknęła. Obecnie z dużym prawdopodobieństwem można rzec, że znajduje się przy drodze na zaporę Jeziora Złotnickiego. Pojawiają się pomysły i postulaty przeniesienia rzeźby na jej pierwotne miejsce, czego sami jesteśmy zwolennikami.

Starościńskie Skały

Piec oraz Skalny Most!

Po drodze miniecie jeszcze skałę Piec wraz z uroczym punktem widokowym oraz hit trasy – Skalny Most! Jego najwyższe ściany przekraczają 25 metrów. Podobno most charakteryzuje się zwiększonym promieniowaniem radioaktywnym. Pomiędzy dwoma turniami zawieszony jest najprawdziwszy most! Takie skalne cuda powstają najczęściej w skałach osadowych, głównie w piaskowcach, jednak w grancie takie rzeczy spotykane są wyjątkowo rzadko! Dlatego warto nacieszyć oko! W skale odnajdziecie tablicę pamiątkową, która informuje o tragicznej śmierci, jaką poniósł wspinacz Walter Tuffeck w roku 1931. Podążając dalej szlakiem, pamiętajcie, że na krzyżówce z żółtym, należy mało intuicyjnie przekroczyć potok (brak mostku, jak również oznaczeń) i pognać prosto. Dzięki czemu po 20 minutach dotrzecie do ruin zamku Bolczów. Z doświadczenia wiemy, że na zamku do dziś odbywają się bale i zaręczyny.

Starościńskie Skały
Starościńskie Skały
Starościńskie Skały
Rudawy Janowickie
Starościńskie Skały
Rudawy Janowickie

Zamek Bolczów

W skład systemu fortyfikacji zamku wchodziły naturalne skalne ściany. Powstanie zamku przypisuje się na okres XIV wieku, a miał to uczynić dworzanin księcia Bolka II z rodu Bolczów. Zamek jednak dość szybko uległ pod naporem intruzów. Później odbudowany, przebudowany, dzielnie służył włodarzom. Jednak podczas wojny 30-letniej letniej przybyli tutaj Szwedzi, którzy opuszczając zamek podpalili zabudowania mieszkalne i od tej pory pozostaje w ruinie. Od zamku, do pierwszych zabudowań na skraju lasu (to tam zostawiliśmy samochód), trzeba liczyć około 20 minut, natomiast w okolice dworca PKP 40 min. Tu i tutaj zaprowadzą Was zielone szlakówki. Jeśli interesuje Was tylko zamek Bolczów, to najwygodniej będzie rozpocząć spacer w Janowicach Wielkich. Pętla wykorzystująca żółty i zielony szlak zajmie Wam zapewne około 2h. To już jest czas, w którym liczymy zwiedzanie zamku.

zamek bolczow
Rudawy Janowickie

Starościńskie Skały Informacje Praktyczne

– Parking na Przełęczy Karpnickiej kosztuje w sezonie 8 pln
– Warto podejść do Fajki, choć to nieco nie po drodze
– jak również warto wstąpić do Zamku
– Trasa zajmie Wam pół dnia, bawcie się dobrze!

Zamek Bolczów
zamek bolczow

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment