Torfowisko pod Zieleńcem
Czas przejścia całego rezerwatu zajmuje średnio 1-1,5h
Torfowisko pod Zieleńcem znajduje się w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich, na zachodnim zboczach szczytu Biesiec. Rezerwat, utworzono w 1954 roku, składa się z dwóch części – Topieliska oraz fragmentu Czarnego Bagna, zajmując łącznie obszar około 232 ha. Natomiast całe torfowisko obejmuje obszar o powierzchni 270 ha. Prawdę powiedziawszy, nie ma znaczenia, kiedy wybierzecie się tutaj na spacer.
Jednak największe wrażenie na turystach to miejsce robi jesienią, gdy mieni się ciepłymi kolorami oraz na wiosnę, gdy powraca do życia po zimowej przerwie. Torfowisko, którego wiek szacuje się nawet na 7600 lat, stanowi relikt epoki lodowcowej. Jest porównywane do tundry syberyjskiej, czy też do tundry arktycznej. Zwiedzanie Torfowiska ułatwiają specjalne przygotowane drewniane kładki.
Rezerwat jest położony na wysokości 760 m n.p.m, a miąższość torfu przekracza miejscami nawet 8 m. Torfowisko powstało dzięki nieprzepuszczalnym skałom podłoża. Pod torfem znajdują się bezpośrednio margle oraz piaskowce zalegające na gnejsach. Tak, tak Justii jako geolog lubi takie ciekawostki. Warto podkreślić, że ukształtowanie terenu jest tutaj prawie poziome i miejscami, obszar jest bezodpływowy. A jeśli już jakaś woda wypływa z torfowiska, to płynie albo do Bałtyku, albo do Morza Północnego, z racji tego, że Torfowisko pod Zieleńcem leży dokładnie na wododziale.
Torfowisko pod Zieleńcem Trasa
Przez rezerwat biegnie zielony szlak oraz ścieżka dydaktyczna z 6 stacjami i wieżą widokową. Torfowisko pod Zieleńcem znajduje się dosłownie 30 minut spaceru od centrum od Zieleńca. Aby trafić w to miejsce, wystarczy podążać za zielonymi znacznikami, które odnajdziecie chociażby przy schronisku „Orlica”. Możecie również podjechać samochodem na niewielki parking, ulokowany dosłownie tuż przy Rezerwacie. Ponadto dość nieliczni turyści wybierają się na spacer prosto z Duszników-Zdroju, spacerując przez schronisko pod Muflonem. Taka wersja zajmuje około 4h. My przedstawiamy najkrótszą wersję z parkingu, tak, jak zostało to przestawione na mapce poniżej.
Na parkingu przy Torfowisku pod Zieleńcem znajdzie miejsce około 20 samochodów. Czyli dość mało i w sezonie trzeba mieć nieco szczęścia, aby ustrzelić coś dla siebie, choć próbować zawsze warto. Jeśli poruszacie się komunikacją publiczną, to obok parkingu jest usytuowany przystanek autobusowy. To właśnie obok niego szlak zatapia się w leśną dzicz. Nieco myląca może okazać się szeroka szutrowa ścieżka, która to jest szlakiem rowerowym. Początek szlaku dla wielu osób może być nieco zaskakujący, ponieważ zielony szlak na Torfowisko pod Zieleńcem wyrywa hardo do góry. Jednak po 10 minutach wszystko wraca do porządku i ścieżka widzie praktycznie bez żadnego przewyższenia.
Torfowisko pod Zieleńcem Wieża Widokowa
Po 20 minutach od parkingu, od głównej ścieżki, w lewo odbija kładka, która zawiedzie Was do całkiem uroczej wieży widokowej. Będzie to pierwsza poważna atrakcja na trasie i warto pofatygować się kilkadziesiąt dodatkowych kładkowych metrów. Sama wieża widokowa na torfowisku sprawia przyjemne wrażenie. Na szczyt wiodą całkiem strome schody, jest kilka poziomów, jednak uczciwie trzeba przyznać, że panorama nieco rozczarowuje. A przynajmniej nas jakoś specjalnie nie zachwyciła. Jednak wciąż uważamy, że warto odbić w to miejsce 🙂 Bo pamiętajmy, że wybudowanie wieży widokowej na terenie torfowiska, na grząskim terenie do prostych nie należy.
Cudne Torfowisko pod Zieleńcem
Dosłownie 300 metrów od wieży widokowej, podążając za główną ścieżką, znajdziecie kładkę w kształcie podkowy. Jest to najciekawsze miejsce dzisiejszej wycieczki! Znajdziecie tutaj ogrom roślin. Z botanicznego punktu widzenia, Torfowisko pod Zieleńcem to wyjątkowe miejsce. Rośnie tutaj ponad 100 gatunków roślin, a niektóre z nich potrafią zaskoczyć swoją obecnością. W rezerwacie znajdziecie unikatową brzozę karłowatą, którą można znaleźć jedynie w trzech miejscach w kraju. Jest tez urocza wełnianka oraz najbardziej egzotyczna roślina, czyli rosiczka, a dokładniej jej trzy odmiany! Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich i jest chroniony w ramach sieci Natura 2000.
Dziwna, Brudna Woda
Spacerując przez torfowisko Waszą uwagę zwróci zapewne nieco brudna woda, ciemnoczerwona woda. Wbrew pozorom ta woda jest całkiem czysta, a jej zaskakujące zabarwienie ma ścisły związek z kwasami humusowymi, które są wypłukiwane przez deszcz i odsączane przez torf. Podobno woda ta nadaje się do picia. Jej odczyn torfowiskowej wody jest silnie kwaśny i wynosi około 3,8–4,0. Z okolic torfowiska wypływają źródliskowe potoki Dzikiej Orlicy.
Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że w tym miejscu został utworzony jeden z pierwszych rezerwatów w Niemczech. Początkowo zajmował obszar jedynie 85 ha. Po czym, w okresie międzywojennym, powiększono go do 218 ha oraz rozwinięto infrastrukturę w postaci kładek oraz wieży widokowej. Wejście na teren Torfowiska pod Zieleńcem jest bezpłatne. Jeśli będziecie mieć nieco więcej czasu, to w okolicy polecamy serdecznie wizytę na wieży widokowej na Jagodnej.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
4 komentarze
Hej, Justynko!
My byliśmy tam w lipcu 2020. Jak się ostatnio dowiedziałem, niecałe dwa miesiące później wieża widokowa została rozebrana ze względu na zły stan techniczny.
Dzięki za informację! wygląda, że nam się podwójnie poszczęściło, w sierpniu wieża jeszcze była i nie zawaliła się pod naszymi ciężarami 🙂
Piękne miejsce niedaleko DUSZNIK, nie Duszników ?
Potwierdzam, nie ma wieży. Byliśmy wczoraj i bardzo się zawiedliśmy. Żadnej informacji o jej braku bądź ewentualnej odbudowie nie uświadczyliśmy.