Twierdza Konigstein

Byłoby grzechem, będąc w Bastei, nie podjechać 20 kilometrów i nie odwiedzić Twierdzy Konigstein, leżącej po drugiej stronie Łaby, na rozległym płaskowyżu wznoszącym się 247 metrów ponad rzekę. Powstanie warowni określa się na XIII wiek. Początkowo był to czeski zamek, który stał na granicy z Saksonią. Po przegranych bataliach w XV wieku, warownia przeszła w ręce niemieckie, w których pozostaje do lat dzisiejszych. Co prawda, w roku 1516 zostaje tutaj ulokowany klasztor, ale bardzo szybko, bo po 8 latach, zostaje przywrócony militarny charakter wzgórza. Kompleks wzbogacił się wówczas o głęboką studnie, zbrojownie, koszary i bramę wejściową wykutą w piaskowcu, czyniąc twierdzę nie do zdobycia.

Twierdza Königstein
Twierdza Konigstein
Twierdza Konigstein
Twierdza Konigstein

Twierdza Königstein jak dojechać:

  • Auto: Około 120 km od Zgorzelca, autostrada A4 do Burkau, dalej drogą B 98 do Neustadt, dalej w kierunku Bad Schandau. Autostrada A17 Drezno – Praga (zjazd w kierunku Pirny), dalej drogą federalną B172 w kierunku Bad Schandau.
  • Kolej: linia S1 Drezno – Königstein – Schöna. Rozkład jazdy.
  • Autobusem linii 241: Pirna – Königstein. Rozkład jazdy.
  • Statkiem: Drezno – Königstein – Bad Schandau. Rozkład jazdy.
  • Rower: ścieżka rowerowa nad Łabą

Samochód możemy zostawić na wielopiętrowym parkingu przy B172 (zjazd na Festung), zlokalizowanym w miasteczku (miejsce zaznaczyliśmy na mapie). Parking jest przeznaczony dla samochodów osobowych oraz motocykli. Kosztuje 5,5 €, a w budynku, tuż przy wyjściu mieści się informacja turystyczna, sklepik oraz toalety. Do przejścia, pod same mury, pozostanie nam raptem około 600 m. Odległość może być też pokonana ciuchcią lub stylizowanym piętrowym autobusem. Atrakcja ta, w głównej mierze kierowana jest dla najmłodszych. Pod sam zamek wjazd mają autokary oraz auta osób niepełnosprawnych.

Szwajcaria Saksońska
Twierdza Konigstein
Konigstein
Szwajcaria Saksońska

Cena biletu do twierdzy wynosi 10€ i jest to cena dużo bardziej „uczciwa”, niż 2€ za wstęp na ruiny zamku Neurathen. Zimą jest nawet taniej. Spędziliśmy tutaj łącznie ponad 3h. Po uiszczeniu opłaty i przekroczeniu bramy, warto skręcić w lewo. Wówczas po schodkach wejdziemy na galeryjkę z działami „Georga”. A gdy wybierzemy drogę na wprost, przez niepozorne drzwi, wkroczymy do bramy wykutej w piaskowcu. Robi ona ogromne wrażenie! Następnie, wkraczając na dziedziniec, zaczynamy powoli zdawać sobie sprawę, jak ogromny jest to kompleks. Proponujemy najpierw wykonać 2-km rundkę wokół murów (tak, mury mają dwa kilometry długości!!), by na finał zawitać do muzeum zlokalizowanego w Domu Komendanta. Muzeum jest interaktywne, spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Możemy obejrzeć krótki, około 10 min. film w niemieckiej wersji językowej, a następnie przespacerować się po 2 piętrach sal i korytarzy.

Konigstein
Konigstein
Twierdza Konigstein
Konigstein

Warto odnotować historię z roku 1848. Sebastian Abratzky, jegomość, który nie posiadał w sakiewce 10 talarów na wstęp do twierdzy, postanowił się do niej dostać w inny sposób. Wspinając po murach. A nie było to takie proste, bo droga prowadziła przez ponad 30 metrów nieubezpieczonych skały i murów. W nagrodę, nie czekały na niego oklaski, ale kojec, na 12 dni. Jednak do dziś, ta droga wspinaczkowa nazywa się Abrazy-Kamin i jest widoczna na grafikach które odnajdziecie w muzeum. Jedną z pozostałych atrakcji Twierdzy jest głęboka na 152 metry studnia! (druga w Europie) Za dopłatą 4 € możemy uczestniczyć w pokazie w którym najpierw jest wyciągana woda w wiadrze, a następnie wlewana z powrotem w czeluść studni. Opada ona swobodnie około 15 sekund!

W Zamku Magdaleny odnajdziemy częściową atrapę wybudowanej na polecenie Augusta Mocnego, największej na ówczesne czasy beczki wina. Notabene, raptem 238 tysięcy litrów. Niestety sama beczka przetrwała tylko do 1818, a w międzyczasie pełniła również funkcje parkietu dla tancerzy 😊 Dzisiejsza atrapa została zbudowana ze szklanych butelek po winie.

z pozdrowieniami, Justii i Krystek 🙂

Twierdza Konigstein
Königstein
Konigstein
Twierdza Konigstein perełka Saksonii
5 (100%) 7 vote[s]

Write A Comment