Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wodospad Szklarki
w Szklarskiej Porębie, Karkonosze

– Wejście pod Wodospad Szklarki jest płatne
– Spacer dwie strony zajmie Wam około 30 min
– Śmiało możecie zabrać wózki dziecięce na spacer

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Nie imponuje wysokością, ani łoskotem spadających mas wody. Turyści doszukują się w nim raczej romantycznej duszy i twierdzą, że może i nie najwyższy, ale za to najbardziej powabny. Jest o połowę niższy od nieodległego Wodospadu Kamieńczyka i fachowcy wyliczyli mu 13,3 m wysokości. Wycieczka ta nie jest ani męcząca, ani skomplikowana nawigacyjnie. Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi, to trasa jest przygotowana pod koła wózków.

Dojazd oraz Parking

Wodospad znajduje się praktycznie na rogatkach Szklarskiej Poręby. Od centrum miasta dzieli go raptem 2,5 km. Samochód możecie pozostawić na parkingu zlokalizowanym przy drodze łączącej Jelenią Górę ze Szklarską. Jest tutaj kilkadziesiąt miejsc postojowych, lecz w sezonie i to nie wystarcza. Co istotne, parking jest bezpłatny. Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to wszystkie autobusy podążające do Szklarskiej mijają to miejsce. Natomiast od przystanku kolejowego czeka Was 30 minut marszu.

Wodospad Szklarki parking
Wodospad Szklarki kasa

Szlak do Wodospadu Szklarki

Czas: 30 min + zdjęcia, Dystans: 1 km, Przewyższenie: 108 m

Wejścia na szlak szukajcie pośrodku straganów ustawionych frontem do parkingu. Najpierw pod bramą, później przez mostek i w lewo. Po chwili dotrzecie do budki, w której należy opłacić wizytę w Karkonoskim Parku Narodowym. Jesienią 2019 bilet normalny kosztował 8 pln. Aktualny cennik możecie sprawdzić tutaj. Za budką jest drugi mostek, za którym skręcacie w prawo, a gdy przekroczycie trzeci, będzie to znak, że jesteście praktycznie u celu. Szlak przyjemnie wiedzie wąwozem wzdłuż potoku Szklarka. Jest tu kilka formacji skalnych, a  liściasty las najciekawiej prezentuje się jesienią.

Wodospad Szklarki
Thule Sapling Elite
Wodospad szklarki szlak

Przy kaskadzie znajduje się niewielkie schronisko Kochanówka i niestety kolejne stragany, które w naszej opinii mocno psują urok otoczenia. Pierwszym budynkiem, który niegdyś stał przy wodospadzie, była gospoda Kochellfalbaude (1868r), co tylko potwierdza, że Wodospad Szklarki cieszy się powodzeniem od dawien dawna. A sporą atrakcją, niedostępną obecnie dla turystów, było gromadzenie wody i spuszczanie jej hurtem, co oczywiście było dodatkowo płatne. Coś takiego wciąż funkcjonuje nieopodal Bastei, w Szwajcarii Saksońskiej.

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
wodospd szklarki szlak

Tuż za schroniskiem znajduje się niewielka metalowa platforma, z której można podziwiać wodospad. W sezonie niestety trzeba odstać swoje, aby zrobić sobie przyzwoite zdjęcie. A trzeba przyznać, że z tej perspektywy Wodospad Szklarki prezentuje się wyśmienicie. Początkowa szeroka kaskada zwęża się gwałtownie, sprawiając, że warkocze potoku zapętlają się nawzajem, na dole tworząc kolisty kocioł eworsyjny. Z dolnego punktu widokowego można jeszcze podejść nieco wyżej, ponad wodospad. Do celu prowadzą kamienne schody, które odnajdziecie po prawej stronie 🙂 Warto o tym wspomnieć, ponieważ sami trafiliśmy na nie dopiero za drugim razem. Szlak dalej wiedzie do Schroniska Pod Łabskim Szczytem (2,5 h).

Wodospad Szklarki
wodospad szklarki trasa
Wodospad Szklarki trasa

Wodospad Szklarki Podsumowanie

Wodospad jest przeuroczy. Jednak jeśli chcecie się nim naprawdę zachwycić, przyjedźcie tutaj poza sezonem, najlepiej jesienią… Liściaste drzewa na szlaku tworzą niepowtarzalny klimat, a przy okazji na trasie będzie pusto. Jest to o tyle istotne, że przy samym wodospadzie jest relatywnie mało miejsca i każda dodatkowa osoba mocno wypełnia przestrzeń. Całość dodatkowo psują odpustowe stragany. Jednak pomimo tego, możemy każdemu polecić ten krótki spacer. Nawet rodzinom z małymi brzdącami, które jeszcze śmigają w wózkach.

Wodospad Szklarki
Wodospad szklarki trasa

Informacje Praktyczne

– Przed wodospadem jest bezpłatny parking (stąd 15 min spaceru do atrakcji)
– Wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne, cennik tutaj
– Pod Wodospad Szklarki możecie śmiało wybrać się wózkiem 🙂
– Obok wodospadu znajduje się niewielkie schronisko Kochanówka

wodospad szklarki szlak
Schronisko Kochanowka obok wodospadu Szklarki

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


2 komentarze

  1. Klaudia Siembieda Reply

    Witaj, planuje trasę pieszą po szlakach o których piszecie. Mam pytanie, czy trasa Arena Ski Szrenica- Szrenica (wyciągiem, reszta pieszo)- Trzy Świnki- wodospad Kamieńczyka- Arena Ski ma to ręce i nogi? 😀 proszę, wypowiedź się, co myślisz. Pozdrawiam serdecznie.

    • jasne, że ma, będzie to całkiem miła i spokojna trasa. Choć jak zawsze kusi aby zobaczyć coś więcej. Dlatego możesz rozważyć spacer do Źródeł Łaby (+45 min od Trzech Świnek, plus powrót). Lub pognać granią aby ujrzeć Śnieżne Kotły i do Szklarskiej Wrócić już żółtym szlakiem przez Schronisko pod Łabskim Szczytem <3 Ale jeśli zdecydujesz się na swój wariant to i tak będziesz zadowolona 😉

Write A Comment