Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest drugim co do wysokości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Nie imponuje wysokością, ani łoskotem spadających mas wody. Turyści doszukują się w nim raczej romantycznej duszy i twierdzą, że może i nie najwyższy, ale za to najbardziej powabny. Jest o połowę niższy od nieodległego Wodospadu Kamieńczyka i fachowcy wyliczyli mu 13,3 m wysokości. Wycieczka ta nie jest ani męcząca, ani skomplikowana nawigacyjnie. Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi, to trasa jest przygotowana pod koła wózków.

Wodospad Szklarki parking

Dojazd oraz parking

Wodospad znajduje się praktycznie na rogatkach Szklarskiej Poręby. Od centrum miasta dzieli go raptem 2,5 km. Samochód możecie pozostawić na parkingu zlokalizowanym przy drodze łączącej Jelenią Górę ze Szklarską. Jest tutaj kilkadziesiąt miejsc postojowych, lecz w sezonie i to nie wystarcza. Co istotne, parking jest bezpłatny. Jeśli podróżujecie komunikacją publiczną, to wszystkie autobusy podążające do Szklarskiej mijają to miejsce. Natomiast od przystanku kolejowego czeka Was 30 minut marszu.

Wodospad Szklarki szlak

Czas: 30 min + zdjęcia, Dystans: 1 km, Przewyższenie: 108 m

Wejścia na szlak szukajcie pośrodku straganów ustawionych frontem do parkingu. Najpierw pod bramą, później przez mostek i w lewo. Po chwili dotrzecie do budki, w której należy opłacić wizytę w Karkonoskim Parku Narodowym. Jesienią 2019 bilet normalny kosztował 8 pln. Aktualny cennik możecie sprawdzić tutaj. Za budką jest drugi mostek, za którym skręcacie w prawo, a gdy przekroczycie trzeci, będzie to znak, że jesteście praktycznie u celu. Szlak przyjemnie wiedzie wąwozem wzdłuż potoku Szklarka. Jest tu kilka formacji skalnych, a  liściasty las najciekawiej prezentuje się jesienią.

Thule Sapling Elite

Przy kaskadzie znajduje się niewielkie schronisko Kochanówka i niestety kolejne stragany, które w naszej opinii mocno psują urok otoczenia. Pierwszym budynkiem, który niegdyś stał przy wodospadzie, była gospoda Kochellfalbaude (1868r), co świadczy, że Wodospad Szklarki cieszy się powodzeniem od dawien dawna. A sporą atrakcją, niedostępną obecnie dla turystów, było gromadzenie wody i spuszczanie jej hurtem, co oczywiście było dodatkowo płatne. Coś takiego wciąż funkcjonuje nieopodal Bastei, w Szwajcarii Saksońskiej.

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki

Tuż za schroniskiem znajduje się niewielka metalowa platforma, z której można podziwiać wodospad. W sezonie niestety trzeba odstać swoje, aby zrobić sobie przyzwoite zdjęcie. A trzeba przyznać, że z tej perspektywy Wodospad Szklarki prezentuje się wyśmienicie. Początkowa szeroka kaskada zwęża się gwałtownie, sprawiając, że warkocze potoku zapętlają się nawzajem, na dole tworząc kolisty kocioł eworsyjny. Z dolnego punktu widokowego można jeszcze podejść nieco wyżej, ponad wodospad. Do celu prowadzą kamienne schody, które odnajdziecie po prawej stronie 😊 Warto o tym wspomnieć, ponieważ sami trafiliśmy na nie dopiero za drugim razem. Szlak dalej wiedzie do Schroniska Pod Łabskim Szczytem (2,5 h).

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki Podsumowanie

Wodospad jest przeuroczy. Jednak jeśli chcecie się nim naprawdę zachwycić, przyjedźcie tutaj poza sezonem, najlepiej jesienią… Liściaste drzewa na szlaku tworzą niepowtarzalny klimat, a przy okazji na trasie będzie pusto. Jest to o tyle istotne, że przy samym wodospadzie jest relatywnie mało miejsca i każda dodatkowa osoba mocno wypełnia przestrzeń. Całość dodatkowo psują odpustowe stragany. Jednak pomimo tego, możemy każdemu polecić ten krótki spacer. Nawet rodzinom z małymi brzdącami, które jeszcze śmigają w wózkach.

Informacje praktyczne

  • Przed wodospadem jest bezpłatny parking (stąd 15 min spaceru do atrakcji)
  • Wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne, cennik tutaj
  • Pod Wodospad Szklarki możecie śmiało wybrać się wózkiem 🙂
  • Obok wodospadu znajduje się niewielkie schronisko Kochanówka
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 6   Average: 4.3/5]

Write A Comment