Szlak na Wysoką Kopę w Góry Izerskie
Trasa: Rozdroże Izerskie – Rozdroże pod Zwaliskiem – Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Pod Wysoką Kopą – Wysoka Kopa – Rozdroże pod Kopą – Rozdroże Izerskie. Czas: 4h 40 min; Dystans: 15 km; Przewyższenie: 464 m
– Parking na Rozdrożu Izerskim jest bezpłatny
– Wysoka Kopa znajduje się poza szlakiem
– Jednak prowadzi do niej wyraźna ścieżka
Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich. Wysoka na 1126 m lokuje się na 10 tym miejscu w hierarchii Korony Gór Polski. Może co nieco dziwić fakt, że na sam szczyt nie wiedzie żaden szlak i aby dotrzeć do celu trzeba odbić kilka minut od znakowanej drogi, przebiegającej nieopodal jej wierzchołka. Na szczęście odcinek ten wiedzie wyraźną ścieżką, na której nie sposób się zgubić, a samo dotarcie na szczyt zajmuje przeważnie około 10 minut. Do dzieła!
Dojazd oraz Parking
Za punkt startu wybraliśmy Rozdroże Izerskie, z którego całkiem łatwo można złożyć niespecjalnie długą pętle. Zajmie ona Wam około 4,5 h (co jest widoczne na mapie powyżej) plus ok 20 min na sam szczyt. Jeśli nie posiadacie samochodu, to na tę wycieczkę najprościej jest wybrać się ze Szklarskiej Poręby. Jednak wówczas ze sporym prawdopodobieństwem czeka Was podejście i zejście tym samym szlakiem (ok 5,5 h).
Na Rozdrożu Izerskim znajduje się całkiem spory, bezpłatny parking (parkowanie po obu stronach drogi). Dojazd ze Szklarskiej Poręby jest banalnie prosty, zajmuje około 15 minut i jedynym zdradliwym miejscem jest odbicie z głównej drogi jeszcze w Szklarskiej Porębie. Trzeba pilnować się, aby w centrum skręcić w kierunku Świeradowa Zdroju i przejechać przez sławetny Zakręt Śmierci. Na przełęczy jest również przystanek autobusowy, jednak kursów jest tutaj jak na lekarstwo, więc na komunikacje publiczną raczej nie ma co liczyć, a dla chętnych pozostaje zawsze autostop.
Rozdroże Izerskie – Wiata pod Wysoką Kopą
Czas: 2h 13 min; Dystans: 5,9 km; Przewyższenie: 379 m
Wracając do naszej propozycji, zdecydowaliśmy, aby pętla toczyła się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kolana będą Wam wdzięczne. Popatrzcie tylko na wykres wysokości. Odczuwalnie stromiej jest właśnie w takim układzie, a sami zdecydowanie bardziej wolimy podchodzić ostro poprowadzonym szlakiem, niż męczyć na nim kolana schodząc. Szlak od parkingu wiedzie prostopadłą względem głównej drogi, szutrową droga. Jest ona długa na około 400 metrów.
Na jej końcu należy odbić w lewo, za zielonymi znacznikami. Po drugiej stronie do krzyżówki dobiją żółte szlakówki, tędy będziemy wracać. Szlak początkowo wiedzie szerokim leśnym duktem, nie oferując za wiele i wtedy po 30 minutach od parkingu, następuje dość męczące podejście. Przyznajemy szczerze, że nie spodziewaliśmy się, że będzie ono aż tak harde (stromizna będzie towarzyszyła Wam przez 15 minut).
Na Rozdrożu pod Zwaliskiem należy skręcić w prawo i wyruszyć w podróż grzbietem na zachód. Bardzo szybko pojawią pierwsze skałki oraz nieczynna kopalnia Kwarcu Stanisław. Wraz z nią niestety pojawi się również asfaltowa droga, którą szlak będzie maszerować dobrą chwilę. Pamiętajcie tylko, aby po kilkunastu minutach wypatrywać niemrawego odbicia w las. Gdy byliśmy tutaj jesienią 2019 szlakówka leżała zdewastowana przy drodze, więc łatwo ją zwyczajnie nieświadomie minąć. Afiszuje się na niej dość mało realna godzina drogi na szczyt. Mało, ponieważ są spore szanse, że Wysoka Kopa przywita Was za dwa kwadranse. W każdym bądź razie, gdy ścieżka przez las wgramoli się ponownie na izerską grań, pozostaje skręcić w lewo i szeroką, szutrową drogą spokojnie dospacerować do sporej wiaty u stóp Wysokiej Kopy.
Wiata – Wysoka Kopa
Czas w dwie strony: 20 min, Dystans: 1 km, Przewyższenie: 33 m
Wita imponuje. Jest tutaj sporo miejsca, są stoliki, ławy, wszystko zadaszone oraz dodatkowo odnajdziecie dwie spore leżanki. Śmiało można tutaj zostać na noc nie mając namiotu (śpiwór i mata wskazane w takim wypadku). I teraz UWAGA – za wiatą nieco skrycie odbiega tajemna ścieżka. Dlaczego nie ma tutaj szlakówek, nie wiemy. Nawet kierunkowskazu z prawdziwego zdarzenia brak. Ktoś jedynie “ołówkiem kopiowym” na ścianie wiaty napisał “Wielka Kopa” i okraszył podpis kierunkową strzałką. Dobre i to. Do szczytu dzieli Was 500 metrów.
Możecie być pewni, że będzie nieco grząsko i mokro, ale jesienią wprost bajecznie kolorowo. Wystarczy w zasadzie 10 minut, aby dotrzeć do celu i nie sposób się tutaj zgubić. Na szczycie odnajdziecie stertę kamieni oraz żółtą tabliczkę z nazwą góry oraz jej wysokością. Kopuła szczytu jest bezleśna, jednak raczej nie oczekujcie szalonych widoków. Góry Izerskie to dość specyficzne góry, gdzie nie ma termicznego lata i często bywa zimno, mgliście i dżdżyście. Na tę okoliczność warto mieć przygotowane w plecaku odpowiednie ciuchy. Całość odbicia, wraz ze zdjęciami i powrotem do wiaty zajęła nam plus minus 20 minut. Niestety, na szczycie brakuje Pieczątki potwierdzającej zdobycie szczytu do Korony Gór Polski, dlatego najlepszym potwierdzeniem wejścia na szczyt będzie zdjęcie na wierzchołku 🙂
Jeśli głowi Was ogołocony krajobraz Gór Izerskich, to jest on pokłosiem katastrofy ekologicznej z lat 80-tych zeszłego stulecia. Skumulowały się tutaj zanieczyszczenia z tak zwanego Czarnego Trójkąta, czyli mocno uprzemysłowionego pogranicza Polski, Czech i Niemiec. Był to region o najbardziej zanieczyszczonym środowisku w Europie. Liczne kopalnie i elektrownie sprawiły, że na tutejsze lasy i łąki spadały kwaśny deszcze. Ogrom zniszczeń był okrutny, jednak natura bardzo powoli zaczyna się odbudowywać.
Wysoka Kopa – Rozdroże pod Kopą – Parking
Czas: 2h 07 min, Dystans: 8,1 km, Przewyższenie: 52 m
Zgodnie z pierwotnymi założeniami, przy wiacie odbiliśmy w lewo, w kierunku Przedniej Kopy, tak, aby nie wracać tą samą drogą. Szlak od tej pory nie wydawał się już specjalnie ciekawy. Ciągnął się na zachód szutrową drogą bez większych nadziei na widoki. Na niektórych mapach są zaznaczone ścieżki, które odbijają w dół zbocza i spadają wręcz na żółty szlak, skracając sporo z drogi. Tak, wiemy, że tak nie należy, ale ta opcja kusiła nas niezmiernie. I chwała opaczności, że poszliśmy zgodnie z regułami. Ponieważ po 30 minutach szlak dociera na Sine Skałki. Jest tu ławeczka oraz cudnie widokowe miejsce. Widać Halę Izerską oraz na wprost, schronisko na Stogu Izerskim. Bajka, a stąd już kilka kroków do Rozdroża pod Kopą i krzyżówki szlaków, na której trzeba zmienić znaki na żółte. Ostatnie 5 km leśnej drogi w kierunku parkingu zajmuje około 75 minut, spokojnym tempem.
Na wycieczkę tą wybraliśmy się we trójkę. Krystek dzielnie niósł w nosidle naszego Radka, a Justi całą resztę dobytku. Musimy przyznać, że plecak Gregory Zulu 55, który trafił do nas na testy, sprawdził się znakomicie i jeszcze nie raz pójdzie z nami w góry. A do tego pysznie intensywna zieleń, która świetnie wpasowała się w izerską kolorystykę – więcej plecaków marki Gregory możecie pooglądać TU.
Wysoka Kopa Informacje Praktyczne
– Wejście na szlak jest bezpłatne
– Bezpłatny jest również parking na Rozdrożu Izerskim
– Całość trasy wraz z wejściem na szczyt zajmuje około 5 h
– Jest pięknie i magicznie
– W drugiej części (+- od wiaty) dość sporo rowerzystów
– Warto w swoich planach uwzględnić okolice kopalni, czego sami niestety nie uczyniliśmy.
– Na Kopę można dotrzeć ponadto
Świeradów Zdrój – Wiata (w dwie strony) : 5 h 56 min / 19 km
Szklarska Poręba – Wiata (w dwie strony): 5 h 15 min / 16,9 km
Szlakiem na wskroś: Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba: 6h 05 min 19,7 km (taki sam czas w drugą stronę)
Jakuszyce – Wiata (w dwie strony): 3 h 24 min / 11,9 km
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
14 komentarzy
Izery najbardziej lubię zimą. Wtedy śniegu tam nie brakuje, a i widoki lepsze.
To już w tym roku takie ładne, kolorowe krzaki są? Bardzo jesiennie to wygląda.
B. dobry opis pętli. Napisu na wiacie kierującą na Wysoką Kopę już nie ma – czerwiec 2021 r.
Dzięki za komentarz. Trochę szkoda, że nie ma już tego napisu, bo dzięki temu zawsze była pewność w którą stronę trzeba kierować się szczyt. Szczególnie, że szlak omija Wielką Kopę.
Update: Lipiec 2021 – napis jest 🙂 nieduży, ale jest
Dzięki za opis szlaku – bardzo pomocny. Oznakowanie trasy, jak na wysokie, polskie standardy – skandaliczne.
Niestety wewnątrz wiaty straszny syf. Góra śmieci.
Dzięki! Z tą wiatą masz rację, tydzień temu był tam dramat…
Dzięki za Opisy! Dzieki Wam zobaczyłam najbardziej malownivze miejsca w okolicach Szklarskiej! No i jutro atak na Wielka Kope ;D
trzymamy kciuki za Słońce w Górach Izerskich 🙂 pozdrawiamy!
UWAGA! Od 1.12.2021 ok 200-300m od wiaty (zgodnie z trasa opisana przez Zające) znajduje się znak „Wysoka Kopa” wraz z budka z pieczątką ?
Może się przydać zdobywcą Korony
Pozdrawiam!
super dzięki za komentarz! wkrótce dodamy odpowiednią korektę 😉
Cześć
Grudzień 2021 – Mały update,
Wejście od wiaty w stronę szczytu jest ZABRONIONE. Ogólnie wejście na Wysoką Kopę jest zabronione w okresie grudzień – sierpień, a w pozostałych miesiącach niezalecane 🙂 Taka zmiana wynika z ochrony Cietrzewia (taki ptak) zagrożonego wyginięciem.
Jednak 5 minut dalej (czerwonym szlakiem w stronę żółtego) jest postawiony oficjalny znak (tablica szczytowa). Nie trzeba schodzić ze szlaku. Dodatkowo jest budka gdzie można zebrać odznakę/pieczątkę. Oraz tabliczka informacyjna dotycząca ochrony Cietrzewi. Wg. mnie taka tabliczka powinna być również przy wiacie.
Btw. Dzięki za relacje, przydała się w wyprawie 🙂
Pozdrawiam
Super dzięki za informację, postaramy się w najbliższym czasie zaktualizować nasz wpis 😉 pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!
Nie ma szlaku na wysoką kope i nie ma pieczątki na szczycie, bo jak można przeczytać na stronie KGP – ” Klubowa skrzyneczka z pieczątką znajduje się na czerwonym szlaku około 400 m od wiaty (tam też została przeniesiona tablica szczytowa w celu ochrony cietrzewia)”
Po prostu szczyt został wyłączony z ruchu turystycznego.
dzięki za informację, zaktualizujemy wkrótce artykuł 😉
Hej, dzięki za opisy trasy.
Szczyt został przeniesiony ok 300 m od wiaty (idąc zgodnie z Waszym opisem trasy) ze względu na ochronę cietrzewia. Jest tam pieczątka i znak
Wrzesień 2022