Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Złoty Widok i Chybotek – Szklarska Poręba

Złoty Widok oraz Chybotek to dwie szalenie ciekawe atrakcje, które warto odwiedzić spędzając urlop w Szklarskiej Porębie. Dojście do celu nie powinno Wam zająć wiele czasu, ani być specjalnie męczące. Znajdują się już w Górach Izerskich, które słynną z wyśmienitych punktów widokowych na Karkonosze. Punkt widokowy Złoty Widok jest znany na górskiej mapie od dawna, a wiosną 2020 wykonano tu wiele prac remontowych. Dodano nowe barierki, wygodne i estetyczne leżanki oraz siedziska. Jest to wyśmienita alternatywa, gdy pogoda w Karkonoszach skutecznie przepędza turystów z grani lub gdy planujecie wybrać się na krótki spacer z najmłodszymi.

Złoty Widok

Jak Trafić na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie

Do wyboru są trzy opcje, jednakże turyści wybierają zazwyczaj pomiędzy dwiema pierwszymi, proponowanymi przez nas możliwościami. I wydaje nam się, że jest w tym sporo racji, a wyjaśnienie znajdziecie poniżej

  • Opcja super szybka – 6 min. Samochód możecie zostawić na niewielkim parkingu obok domu Wlastimila Hofmana, czyli Wlastimilówki. Stąd, za parkingiem, w leśną gęstwinie ucieka niebieski szlak. Uważajcie, ponieważ sam szlak nie dociera bezpośrednio do Złotego Widoku. Odbija wcześniej w lewo, a znaki prowadzące do celu są mało widoczne. Co zapewne zostanie wkrótce skorygowane. Szlak do Złotego Widoku pokazany na mapie znajdziecie tutaj. Gdybyście zapragnęli z kolei pomaszerować na miejsce szlakiem niebieskim bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby, wówczas zarezerwujcie sobie już trzy kwadranse spaceru w jedną stronę.
Złoty Widok Parking
Złoty Widok
  • Opcja dłuższa – 25 min. Jest to druga opcja, która pozwala rozwinąć wycieczkę dodatkowo o Wodospad Szklarki. W tym wypadku najlepiej jest zostawić samochód na parkingu przy drodze Jeleniogórskiej. Dokładnie tam, gdzie zaczyna się szlak do Wodospadu Szklarki. Jest tutaj również przystanek autobusowy. Spacer pod wodospad zajmie Wam kwadrans. Natomiast szlak w kierunku punktu widokowego Złoty Widok znajdziecie po drugiej stronie ulicy. Początkowo ścieżka wraz z czarnymi szlakówkami mocno wspina się pośród korzeni oraz kamieni. Po 8 minutach czarny szlak ucieka w prawo, a Wy musicie dalej maszerować do góry i po krótkiej chwili dotrzecie do niebieskiego szlaku. Tutaj szybka decyzja, ponieważ błękitne znaczniki w prawo zawiodą Was po 3 minutach do Chybotka. Natomiast w lewo po 10 minutach, przez Grób Karkonosza, traficie na Złoty Widok.
  • Opcja najdłuższa – 33 min. Niebieski szlak wyrusza spod Kościoła pw Matki Bożej Różańcowej niedaleko Orlej Skały w Szklarskiej Porębie Dolnej. Szlak jest prosty, długo prowadzi przez odsłonięty teren, w leśną gęstwinę zapuszcza się dopiero tuż przed Chybotkiem. Jest to wygodna opcja, choć wydaje nam się najmniej ciekawa. Parking znajduje się poniżej kościoła, przy ulicy Piastowskiej.
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki

Złoty Widok

Taras widokowy Złoty Widok jest ulokowany na szczycie granitowych skałek. Dominują one nad Doliną Kamiennej i oferują przepyszny widok na Karkonosze. Trzeba przyznać, że to miejsce nad 20 metrowym urwiskiem skalnym szalenie cieszy. Są drewniane leżanki, stoły, metalowe barierki. Dobrym pomysłem było zamontowanie tablicy z panoramą, ponieważ jeśli Szrenicę i Śnieżne Kotły z łatwością możemy rozpoznać sami, mieliśmy spore problemy z odszukaniem tutejszej Królowej – Śnieżki. Nowy Taras widokowy został oddany turystom wiosną 2020 roku. Od początku wzbudzał spore kontrowersje. Sami nie byliśmy tutaj wcześniej, jednak jego wykonanie jest całkiem estetyczne i nie kłuje w oczy. Miejsce to zaliczamy do Gór Izerskich, położone jest na wysokości 585 m n.p.m. i śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z piękniejszych widoków na Karkonosze. Dlatego choćby dlatego warto wybrać się tutaj na spacer!

Na wycieczkę warto spakować rzeczy na piknik, ponieważ na samym Złotym Widoku jest sporo miejsca, żeby przysiąść i delektować się smakołykami, a co więcej –  przepysznymi widokami. Jest to też wycieczka, którą można śmiało polecić na każdą porę roku i która nie wymaga większego wysiłku fizycznego, a w zamian oferuje całkiem sporo. Projekt zrealizowano w ramach wspólnego programu „Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach”, realizowanego wspólnie z czeskim partnerem — Albrechtice w Górach Izerskich. W ramach tego projektu ukończono już punkt widokowy na Zakręcie Śmierci oraz planuje się powstanie podobnych instalacji na Zbójeckich Skałach, Skale Karczmarz oraz punktu przy dworcu PKP w Szklarskiej Porębie Górnej. Z tego samego projektu po stronie czeskiej powstaną dwie wieże widokowe.

Złoty Widok
Złoty Widok
Złoty Widok
Złoty Widok

Grób Karkonosza

Na niebieskim szlaku, tuż przy Złotym Widoku, idąc w kierunku Chybotka, odnajdziecie sporych rozmiarów kamienną płytę z niemieckim napisem Rubezahl – czyli Liczyrzepa. To właśnie tutaj, według legendy, znajduje się grób Ducha Gór. Liczyrzepa miał niegdyś swoje domostwo na Równi pod Śnieżką. Jednak podli ludzie przegnali go stamtąd i następnie przez długie lata spoglądał z utęsknieniem na swoje Karkonosze. Niestety, dzisiejszy symboliczny grób nie przykuwa uwagi, jest nieco zaniedbany i łatwo można go ominąć. A szkoda, ponieważ legenda ma spory potencjał. Drugi symboliczny Grób Liczyrzepy znajduje się przy szosie ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.

Grób Liczyrzepy
Grób Karkonosza

Chybotek – Szklarska Poręba

Po 10 minutach spokojnego spaceru z tarasów Złoty Widok dotrzecie do ciekawej skalnej formacji, schowanej w leśnej gęstwinie. Nie jest ona szalenie duża, ale trzeba przyznać, że  Chybotek potrafi skraść kilka ochów. Formacja składa się z kilku granitowych głazów, z których tytułowy ma średnicę około 4 metrów. Podobno całkiem łatwo można go rozkołysać, odpowiednio balansując na jego powierzchni. Do roku 1945, z uwagi na swój kształt, Chybotek funkcjonował pod niemiecką nazwą Zuckerschale, czyli Misa Cukru. Według walońskich legend skała blokuje wejście do jaskini skrywającej skarbiec. Chybotek znajduje się na granicy Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, na zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Jest zbudowany z granitu karkonoskiego. Powstał w wyniku nierównomiernego wietrzenia, charakterystycznego dla skał granitowych.

Chybotek
Chybotek
Chybotek
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 11   Average: 4.9/5]

2 komentarze

Write A Comment