Złoty Widok oraz Chybotek
– Z parkingu wystarczy 6 minut aby trafić na Złoty Widok
– Nie ma tutaj typowego szlaku, ale są strzałki
– Pomiędzy Złotym Widokiem a Chybotkiem znajdziecie Grób Karkonosza
Złoty Widok oraz Chybotek to dwie szalenie ciekawe atrakcje, które warto odwiedzić spędzając urlop w Szklarskiej Porębie. Dojście do celu nie powinno Wam zająć wiele czasu, ani być specjalnie męczące. Znajdują się już w Górach Izerskich, które słynną z wyśmienitych punktów widokowych na Karkonosze. Punkt widokowy Złoty Widok jest znany na górskiej mapie od dawna, a wiosną 2020 wykonano tu wiele prac remontowych. Dodano nowe barierki, wygodne i estetyczne leżanki oraz siedziska. Jest to wyśmienita alternatywa, gdy pogoda w Karkonoszach skutecznie przepędza turystów z grani lub gdy planujecie wybrać się na krótki spacer z najmłodszymi.
Jak Trafić na Złoty Widok w Szklarskiej Porębie
Do wyboru są trzy opcje, jednakże turyści wybierają zazwyczaj pomiędzy dwiema pierwszymi, proponowanymi przez nas możliwościami. I wydaje nam się, że jest w tym sporo racji, a wyjaśnienie znajdziecie poniżej
Opcja super szybka – 6 min. Samochód możecie zostawić na niewielkim parkingu obok domu Wlastimila Hofmana, czyli Wlastimilówki. Stąd, za parkingiem, w leśną gęstwinie ucieka niebieski szlak. Uważajcie, ponieważ sam szlak nie dociera bezpośrednio do Złotego Widoku. Odbija wcześniej w lewo, a znaki prowadzące do celu są mało widoczne. Co zapewne zostanie wkrótce skorygowane. Szlak do Złotego Widoku pokazany na mapie znajdziecie tutaj. Gdybyście zapragnęli z kolei pomaszerować na miejsce szlakiem niebieskim bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby, wówczas zarezerwujcie sobie już trzy kwadranse spaceru w jedną stronę.
Opcja dłuższa – 25 min. Jest to druga opcja, która pozwala rozwinąć wycieczkę dodatkowo o Wodospad Szklarki. W tym wypadku najlepiej jest zostawić samochód na parkingu przy drodze Jeleniogórskiej. Dokładnie tam, gdzie zaczyna się szlak do Wodospadu Szklarki. Jest tutaj również przystanek autobusowy. Spacer pod wodospad zajmie Wam kwadrans. Natomiast szlak w kierunku punktu widokowego Złoty Widok znajdziecie po drugiej stronie ulicy. Początkowo ścieżka wraz z czarnymi szlakówkami mocno wspina się pośród korzeni oraz kamieni. Po 8 minutach czarny szlak ucieka w prawo, a Wy musicie dalej maszerować do góry i po krótkiej chwili dotrzecie do niebieskiego szlaku. Tutaj szybka decyzja, ponieważ błękitne znaczniki w prawo zawiodą Was po 3 minutach do Chybotka. Natomiast w lewo po 10 minutach, przez Grób Karkonosza, traficie na Złoty Widok.
Opcja najdłuższa – 33 min. Niebieski szlak wyrusza spod Kościoła pw Matki Bożej Różańcowej niedaleko Orlej Skały w Szklarskiej Porębie Dolnej. Szlak jest prosty, długo prowadzi przez odsłonięty teren, w leśną gęstwinę zapuszcza się dopiero tuż przed Chybotkiem. Jest to wygodna opcja, choć wydaje nam się najmniej ciekawa. Parking znajduje się poniżej kościoła, przy ulicy Piastowskiej.
Złoty Widok Punkt Widokowy na Karkonosze
Taras widokowy Złoty Widok jest ulokowany na szczycie granitowych skałek. Dominują one nad Doliną Kamiennej i oferują przepyszny widok na Karkonosze. Trzeba przyznać, że to miejsce nad 20 metrowym urwiskiem skalnym szalenie cieszy. Są drewniane leżanki, stoły, metalowe barierki. Dobrym pomysłem było zamontowanie tablicy z panoramą, ponieważ jeśli Szrenicę i Śnieżne Kotły z łatwością możemy rozpoznać sami, mieliśmy spore problemy z odszukaniem tutejszej Królowej – Śnieżki.
Nowy Taras widokowy został oddany turystom wiosną 2020 roku. Od początku wzbudzał spore kontrowersje. Sami nie byliśmy tutaj wcześniej, jednak jego wykonanie jest całkiem estetyczne i nie kłuje w oczy. Miejsce to zaliczamy do Gór Izerskich, położone jest na wysokości 585 m n.p.m. i śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z piękniejszych widoków na Karkonosze. Dlatego choćby dlatego warto wybrać się tutaj na spacer!
Grób Liczyrzepy
Na niebieskim szlaku, tuż przy Złotym Widoku, idąc w kierunku Chybotka, odnajdziecie sporych rozmiarów kamienną płytę z niemieckim napisem Rubezahl – czyli Liczyrzepa. To właśnie tutaj, według legendy, znajduje się grób Ducha Gór. Liczyrzepa miał niegdyś swoje domostwo na Równi pod Śnieżką. Jednak podli ludzie przegnali go stamtąd i następnie przez długie lata spoglądał z utęsknieniem na swoje Karkonosze. Niestety, dzisiejszy symboliczny grób nie przykuwa uwagi, jest nieco zaniedbany i łatwo można go ominąć. A szkoda, ponieważ legenda ma spory potencjał. Drugi symboliczny Grób Liczyrzepy znajduje się przy szosie ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby.
Chybotek – Szklarska Poręba
Po 10 minutach spokojnego spaceru z tarasów Złoty Widok dotrzecie do ciekawej skalnej formacji, schowanej w leśnej gęstwinie. Nie jest ona szalenie duża, ale trzeba przyznać, że Chybotek potrafi skraść kilka ochów. Formacja składa się z kilku granitowych głazów, z których tytułowy ma średnicę około 4 metrów. Podobno całkiem łatwo można go rozkołysać, odpowiednio balansując na jego powierzchni.
Do roku 1945, z uwagi na swój kształt, Chybotek funkcjonował pod niemiecką nazwą Zuckerschale, czyli Misa Cukru. Według walońskich legend skała blokuje wejście do jaskini skrywającej skarbiec. Chybotek znajduje się na granicy Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, na zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Jest zbudowany z granitu karkonoskiego. Powstał w wyniku nierównomiernego wietrzenia, charakterystycznego dla skał granitowych.
Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!
Drogi Czytelniku,
Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂
7 komentarzy
Byłem tyle razy w Karkonoszach i widok ten nigdy mi się nie znudził!
to chyba znak, żeby wyskoczyć na weekend do Polski 😉
Dzięki za fajne wskazówki. Tym razem zahaczamy zimą, dawno ram nie byłem – super, że napisaliście ten post :))
Zima w Karkonoszach i Górach Izerskich <3 zdecydowanie na Złotym Widoku musi być przepięknie o tej porze 😉 pozdrawiamy 😉
A jak z opcją super szybką z parkingu? Dojdę z wózkiem ?:)
A uda się dojść z wózkiem najkrótszą trasą?
nie jest to super trasa na wózek, choć z parkingu na Złoty Widok wózkiem powinno się udać 🙂