Małe Pieniny
od Homola do Szczawnicy

Małe Pieniny to pieniński klasyk. Naprawdę trudno znaleźć równie piękną i ciekawą trasę na cały dzień. Niebieski szlak graniczy przez Małe Pieniny, przemierzany przez nas tyle razy, w słocie i w pogodzie, potrafi zaskoczyć za każdym kolejnym razem. Jest tu pięknie, bywa też wietrznie i pociągająco.  Jest też fantastyczna panorama na Tatry i część właściwą Pienin. Najwygodniej pokonać tę trasę właśnie od Homola po Szczawnicę, gdyż im bliżej wieczora, tym rzadziej kursują powrotne busy z Jaworek, a po drugie, po początkowym wyjściu na Wysoką, będziemy już raczej obniżali naszą wysokość. Czyli największe trudności na początek 🙂

Małe Pieniny Opis Szlaku

Czas: 4h 42 min, Dystans: 13,5 km, Przewyższenie: 729 m

Busy  ze Szczawnicy do Jaworek, skąd wychodzi szlak, odjeżdżają z przystanku na przeciw restauracji „Halka”. Trudno odnaleźć w internecie rozkład jazdy, dlatego powyżej znajdziecie zdjęcia z aktualnym rozkładem na dzień publikacji postu. Naszą wycieczkę można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to przejście przez Wąwóz Homole na Wysoką, drugi to spacer grzbietem gór, aż do Szafranówki oraz trzeci, zejście do Szczawnicy, w dwóch opcjonalnych wariantach.

Wąwóz Homole bus
Wąwóz Homole bus

1. Wąwóz Homole – Wysoka

Czas: 2h, Dystans: 4 km, Przewyższenie: 515 m

Przejście całego wąwozu powinno zająć nam dwa kwadranse. Teoretycznie, bo zawsze istnieje ryzyko, że pochłoną nas poszukiwania skarbów, o których istnieniu, pomiędzy wąskimi skałami, mówią liczne legendy. Wejście do wąwozu jest znakomicie oznaczone i widoczne, a znajduje się tuż obok drogi biegnącej do centrum Jaworek. Jeśli przyjechaliśmy busem, wówczas musimy cofnąć się kilkadziesiąt metrów. Jeśli autem, to parking jest przed wejściem do wąwozu.

Wąwóz Homole - Pieniny

W pierwszej kolejności mijamy zamknięte kasy, a następnie przekroczywszy potok Kamionka, ścieżka pnie się dnem wąwozu. Zaraz za mostkiem, po lewej stronie, znajduje się skała Wapiennik, dalej ściana Grzebienia, Niska Skała i najwyższa tutaj Wysoka Skała. Niebanalne 120 m w wąskim wąwozie robi wrażenie. Uważne osoby bardzo szybko odnajdą skały o czerwonym zabarwieniu,  świadczącym o podwyższonej zawartości żelaza. Jednak to nie żelaza, a złota tutaj szukano. Świadczą o tym opuszczone szyby górnicze, po przeciwnej stronie Grzebienia, w Prokwitowskim Homolu.

Pieniny szlaki
Małe Pieniny

Czas na Wspinaczkę

Po około 30 min ścieżka wyprowadza nas na niewielką polanę, gdzie znajdziemy ławeczki i stoliki. Oprócz nich, również skalne Kamienne Księgi, w których zapisano ludzkie losy, aż po koniec świata. Tekst jest zaszyfrowany i trudny do odczytania. Jedynemu człowiekowi, który do tej pory to uczynił, Pan Bóg odebrał mowę, nie chcąc, aby ludzie poznali przyszłe dzieje. Ryzykowna sprawa, więc nie rekomendujemy deszyfryzacji 🙂 Wąwóz stracił sporo ze swojego uroku, gdy w zamian drewnianych wprowadzano metalowe barierki i mostki.

Pieniny - szczawnica szlaki

Po dojściu do krzyżówki, skręcamy za szlakiem w prawo. Po drodze, latem, na Rówienkach, czyli części Połoniny Pienińskiej, działa baza namiotowa pod Wysoką. Możemy tutaj przenocować w polowych warunkach. Jeśli jednak zdecydujemy się podążać dalej, to na szczyt Wysokiej pozostała nam już tylko godzina drogi. Wysoka jako najwyższy szczyt całych Pienin zalicza się do Korony Gór Polski i sięga 1050 m. Góra wcześniej nosiła lokalne nazwy takie jak Pamiarky czy Kiczera. Szczyt jest ubezpieczony metolowymi barierkami, z uwagi na opadające urwisko po południowej stronie, do 20 metrów wysokie. W pobliżu Wysokiej znajduje się Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki.

Male Pieniny - Homole Szczawnica (6)
Pieniny wysoka

2. Wysoka – Wysoki Wierch – Szafranówka

Czas: 2,5 h, Dystans: 8,2 km, Przewyższenie: 222 m

Od tej pory czeka nas spacer Grzbietem Małych Pienin. Będziemy już głównie schodzić, aczkolwiek pojawi się na naszej drodze kilka punktowych, niespecjalnie męczących podejść. Po drodze, jeszcze w lesie, mamy szansę obejść zalesiony szczyt Borsuczyny. Co prawda kamienisty szlak wspina się na niego stromo, jednak turyści wydeptali wyraźną ścieżkę poniżej. Po 30 min od Wysokiej dochodzimy do szczytu Durbaszka, pod którym znajduje się schronisko (10 min). Bardzo przyjemne, ciepłe z rewelacyjną kuchnią. Palce lizać! Spod Durbaszki jest możliwość szybkiego zejścia do głównej drogi, tuż przed Jaworkami (ok 30 min, to tak jakbyśmy zostawili auto na parkingu w Jaworkach). Jednak to dalszy etap wycieczki grzbietem rozpala wyobraźnię.

Male-Pieniny
Male Pieniny - Homole Szczawnica
Male-Pieniny
Male-Pieniny

Praktycznie cały czas szlak wiedzie odsłoniętą, panoramiczną ścieżką. W pewnym momencie, ku uciesze zmęczonych nóg, niebieski szlak obchodzi dołem Wysoki Wierch. Za to w lewo odbijają żółte znaczniki, które który po 10 minutach wyprowadzają na najbardziej zachwycające miejsce dzisiejszej trasy.

Wiele nieświadomych osób rezygnuje z wejścia na ten wierzchołek i podąża dalej za szlakiem, a szkoda, gdyż rozpościera się z niego najpiękniejsza pienińska panorama, wraz ze słynnym już słupkiem granicznym nr 82. Z krzyżówki szlaków pod Wysokim Wierchem, pozostaje już tylko godzina na Szafranówkę, która mija niepostrzeżenie

Male Pieniny - Homole Szczawnica
Male-Pieniny
Male-Pieniny
Male-Pieniny
Małe Pieniny
Male-Pieniny

3. Szafranówka – Droga Pienińska – Grajcarek

Czas: 1,5 h, Dystans: 5,8 km, Zejście: 405 m

Docieramy do Szafranówki i co dalej? Jeśli jesteśmy zmęczeni, głodni, możemy podejść na Palenicę i zjechać kolejką do Szczawnicy lub zejść żółtym szlakiem do miasta w 30 minut. W ten sposób skończycie wędrówkę tam gdzie została rozpoczęta o poranku – przy restauracji “Halka”. My jednak chcielibyśmy zasugerować inną opcję,  dłuższą co prawda o 1,5h, ale niezmiernie atrakcyjną.

Należy bowiem na Szafranówcę wybrać żółty szlak, jednak w przeciwną stronę aniżeli Szczawnica. Wyprowadzi on Was na Słowację, na rogatki niewielkiego miasteczka Leśnica. Tutaj skręci w prawo na asfaltową dróżkę i dalej podąża już wzdłuż pionowych Skał Bystrzyka. Nie są one bardzo wysokie, ale momentami wręcz przytłaczają, sprawiają wrażenie niebotycznie wysokich. I nagle wychodzimy na końcowy fragment Przełomu Dunajca. Popatrzcie tylko na zdjęcia, po stokroć waaarto.

Natomiast jeżeli macie odrobinę więcej czasu, sił i kondycji, a byliście już w Wąwozie Homole, to z całego serca polecamy opcję dojścia do Wysokiej przez Dolinę Białej Wody i przełęcz Rozdroże. Jest to szlak co prawda o 2h dłuższy od wyżej opisanego, jednak całkiem widokowo przyjemny. 

Male-Pieniny
Male-Pieniny
Male-Pieniny

Małe Pieniny z Polskiej Strony

– Jaworki – przełęcz Rozdziela żółty 1h 40 min
– Jaworki – Wysoka zielony 2h
– Szlachtowa – Pod Huściawą żółty 45 min
– Szczawnica – Szafranówka żółty 50 min

Małe Pieniny od Słowackiej Strony

– Litmanowa – Przełęcz Rozdziela żółty 1h 05 min
– Przełęcz Korbalowa – Uroczysko Zaskalne zielony 1h 
– Wielki Lipnik – Wysoki Wierch czerw + żółty 1h 35 min
– Leśnica – Szafranówka żółty  + niebieski 1h 05 min

Male Pieniny - Homole Szczawnica (2)
Male-Pieniny
Male-Pieniny

Małe Pieniny Informacje Praktyczne

– Polecamy trasę w kierunku od Jaworek do Szczawnicy
– Będzie bardziej z górki, jak również prościej będzie dojechać
– Przemaszerujecie również dzięki temu przez Wąwóz Homole
– Za wstęp do Wąwozu Homole nie jest już pobierana opłata
– Koniecznie odbijcie z głównego szlaku na Wysoki Wierch

Male Pieniny - Homole Szczawnica

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

    • Wszystko zależy czy szlak jest przetarty i ile śniegu napadało. Parokrotnie już przemierzaliśmy zimową porą Małe Pieniny i zawsze było cudnie 😉

    • tak, tutaj można spacerować z psami. Jedynym minusem są biegające gdzieniegdzie psy pasterskie, które pilnują owiec

Write A Comment