Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Wąwóz Homole i Wysoka

Cała wycieczka: 2h plus powrót; Dystans: 3,6 km; Przewyższenie: 608 m Mapa: tutaj

Wąwóz Homole, gdy tylko pada pytanie o największe atrakcje Pienin, stoi dziarsko, ramię w ramię wraz z Sokolicą, Trzema Koronami i Przełomem Dunajca. Jest piękny, przyjemny i jest też miejsce na piknikowanie. Jeśli spędzacie urlop w Szczawnicy, koniecznie wybierzcie się tutaj na spacer. Nie pożałujecie. 800 metrowa trasa prowadząca wzdłuż wartkiego nurtu potoku Kamionki nie sprawi większych trudności ani Wam, ani Waszym pociechom. Możecie zabrać je śmiało ze sobą 😊 A na deser warto wdrapać się na najwyższy szczyt caaaałych Pienin, będący składowym do Korony Gór Polski!

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole dojazd oraz parking

Punktem wyjścia do Wąwozu Homole jest mała miejscowość Jaworki, zlokalizowana mniej niż 7 km za Szczawnicą. Samochód możecie pozostawić na dużym parkingu, który odnajdziecie na wjeździe do Jaworek, po prawej stronie. Nie ma możliwości, abyście go przegapili 😊 A do szlaku stąd raptem 200 m! Jest też tu mała gastronomia, więc i z głodu nie zginiecie. Sklepu spożywczego szukajcie ok. 300 m, dalej w kierunku centrum Jaworek. Jeżeli podróżujecie komunikacją publiczną, to busy w Szczawnicy odjeżdżają z przystanku na przeciw restauracji “Halka”. Trudno odnaleźć w internecie rozkład ich jazdy, dlatego do wpisu dodaliśmy zdjęcia z przystanku. Trudno powiedzieć, czy rozkład jest aktualny, ale na pewno jest to jakiś punkt zaczepienia. W Jaworkach bus zatrzymuje się kilkadziesiąt metrów za wąwozem, więc w tym wypadku będziecie musieli się odrobinę cofnąć.

Wąwóz Homole bus
Wąwóz Homole bus

Wąwóz Homole szlak – jakie trudności?

Wejście: bezpłatne; Czas: 30 min; Dystans: 851 m; Przewyższenie: 109 m Mapa trasy: tutaj

Za wstęp do Wąwozu Homole od roku 2009 nie jest pobierana żadna opłata. Także hulaj dusza, piekła nie ma, grosiwo zostaje w kieszeni😊 Pozostałością niegdysiejszych czasów jest zamknięta kasa biletowa, witająca podróżnych na progu wąwozu. Przejście całego, długiego na 800 m jaru, powinno zająć Wam dwa kwadranse. Teoretycznie, bo zawsze istnieje ryzyko, że pochłoną Was poszukiwania skarbów, o których istnieniu, pomiędzy wąskimi skałami, mówią liczne legendy. Będziecie spacerować wzdłuż potoku Kamionka prawie do końca trasy, częstokroć go przekraczać po licznych kładkach i mostkach. Jeszcze przed 2008 rokiem były to drewniane konstrukcje, jednak podczas remontu zostały zamienione na bardziej trwałe, metalowe. Choć kompletnie niepasujące do klimatu miejsca ☹

Wąwóz Homole wejście

Jest znakomicie oznaczone i widoczne z drogi biegnącej do centrum Jaworek. Gdy miniecie zamknięte kasy, zaraz za mostkiem, po lewej stronie, ujrzycie stercząca fajkę skalną, zwaną Wapiennikiem. Przechodzi ona zaraz w grań Grzebienia, a odrobinę dalej znajduje się Niska Skała i najwyższa tutaj, Wysoka Skała. Niebanalne 120 m w wąskim wąwozie robi wrażenie. Uważne osoby bardzo szybko odnajdą skały o czerwonym zabarwieniu,  świadczącym o podwyższonej zawartości żelaza. Jednak to nie żelaza, a złota tu szukano. Świadczą o tym opuszczone szyby górnicze po przeciwnej stronie Grzebienia, w Prokwitowskim Homolu. Przez 30 minut ścieżka skacze to z jednej strony potoku na drugą. Czas mija bardzo szybko i nawet się nie obejrzycie, gdy szlak wyprowadzi Was na niewielką polanę, gdzie znajdują się ławeczki i stoliki.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Tajemnicze Księgi

Śmiało można tu przysiąść, aby coś zjeść w towarzystwie tajemniczych Kamiennych Ksiąg. Mawia się, że zapisano w nich ludzkie losy, aż po koniec świata. Tekst jest jednak zaszyfrowany i trudny do odczytania. Jedynemu człowiekowi, popowi z nieodległego Lipnika, który do tej pory to uczynił, Pan Bóg odebrał mowę, nie chcąc, aby ludzie poznali przyszłe dzieje. Ryzykowna sprawa, także próbujcie odszyfrować przyszłość tylko na własną odpowiedzialność 😊 W naszej opinii imponujące wrażenie czynią V kształtne ściany wąwozu wraz z potokiem, omywające liczne głazy narzutowe i kaskady. I stąd zapewne też nazwa wąwozu. Niegdyś mieszkali tutaj Rusini i to w ich języku gomola, gomała odnosiło się do obłych kształtów, którymi raczą nas właśnie głazy omywane dziarsko przez potok Kamionki. Przed druga wojną światową, Wąwóz Homole był praktycznie pozbawiony drzew. Górale wypasali tutaj swoje stada owiec. Jednak po utworzeniu rezerwatu w roku 1963 następuje powolna sukcesja leśna.

Trasa przez Wąwóz nie jest trudna i spokojnie można wybrać się tutaj nawet z małymi dziećmi. Natomiast dalszy szlak na Wysoką jest już odrobinę bardziej męczący. Ale w nagrodę panorama ze szczytu rekompensuje trudy podejścia. Jeżeli Waszym celem był tylko wąwóz, to 10 minut od Ksiąg znajduje się rozwidlenie ścieżki. Należy skręcić w lewo. A w centrum Jaworek, zameldujecie się nie dalej niż za 20 minut. Ewentualnie możecie zawrócić i zejść zielonym szlakiem z powrotem przez Wąwóz Homole 😊

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

Wysoka Pieniny szlak

„na łańcuchu górskim spiętrzonym od południa wystercza szczyt Wysoka, jakby ułamany grot
oszczepu skierowany w błękit nieba” (Jan Wiktor, 1965).

Od Wąwozu na szczyt trzeba liczyć ok 1,5 h. Pomimo, że przyjdzie Wam maszerować dwoma różnymi kolorami szlaków, to nie ma obawy, naprawdę ciężko jest się tutaj zgubić. Po dojściu do wspomnianej krzyżówki, należy skręcić za szlakiem w prawo i wciąż podążać za zielonymi znacznikami. Po 20 minutach dotrzecie na Rówienki, czyli części Połoniny Pienińskiej, gdzie działa Baza namiotowa Jaworki “Pod Wysoką” baza namiotowa. Stąd na szczyt Wysokiej pozostała Wam już tylko godzina drogi.

Wąwóz Homole

Idąc ścieżka pod gołym niebem, za plecami otwierać się będzie widok na Pasmo Radziejowej. Po chwili dotrzecie do granicy lasu, gdzie czeka Was najbardziej stromy i męczący odcinek drogi. Ale bez obawy, 20 minut i szczyt będzie Wasz 😊 Wysoka sięga 1050 m n. p. m. i jako najwyższy szczyt całych Pienin zalicza się do Korony Gór Polski. Na szczycie odnajdziecie platformę widokową wraz z metalowymi barierkami. A to z uwagi na opadające na stronę słowacką urwisko, wysokie do 20 m. Widać stąd pięknie Pieniny Właściwe, Tatry, jak również oddzielającą je Magurę Spiską. W pobliżu Wysokiej znajduje się Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki, gdzie zachował się jedyny w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. Natomiast sam szczyt nosił wcześniej takie lokalne nazwy jak Pamiarky, czy Kiczera.

Wysoka i co dalej?

Nie przepadamy wracać po swoich śladach, dlatego jeżeli podążycie grzbietem, za niebieskimi znacznikami, to do godziny drogi znajdziecie się w okolicach Schroniska pod Durbaszką. Tutaj ugoszczą Was przepyszną zupą pomidorową i pierogami z jagodami. Jeśli macie siły na dalszy spacer, to grzbietem Małych Pienin dotrzecie do Szafranówki nad Szczawnicą. A jeśli zostawiliście samochód na parkingu w Jaworkach, to śmiało możecie zejść drogą szutrową schodzącą ze schroniska. Po 30 min. wyjdziecie tuż obok parkingu 😊 Trzecią i ostatnią opcją z Wysokiej, jest spacer, przez najdzikszy skrawek Pienin, niebieskim szlakiem w stronę Przełęczy Rozdziele. 

Jeżeli lubicie spędzać czas w magicznych Pieninach polecamy wpis o najpiękniejszych zakamarkach tych gór, wraz z propozycjami szlaków🙂

Udanego górskiego wędrowania! Justii i Krystek 🙂

wysoka pieniny
Pieniny wysoka
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 30   Average: 4.9/5]

Write A Comment