Stare Wierchy w Gorcach

Na zachodnich rubieżach Gorczańskiego Parku Narodowego, na Polanie Krauska, skąd wzrok sięga hen, ku Tatrom, przysiadło niewielkie PTTK-owskie schronisko. Powita Was tutaj uśmiech gospodarza oraz ciepła strawa. A i my, dorzucając swoje pięć groszy, dodając, że gorczańskie Stare Wierchy, to idealna propozycja na niespieszny i czarujący widokowo spacer.

kozica wilk baner1

Ile idzie się na Stare Wierchy?

Gdy zasiądziecie przed mapą turystyczną, to z łatwością dojrzycie kilka opcji, które pozwolą Wam dotrzeć do schroniska na Starych Wierchach. Ale którą wersję wybrać? Najkrótszy szlak na Stare Wierchy prowadzi z Obidowej. To tylko trzy kwadranse wędrówki zielonym szlakiem. Idealne, jeśli chcecie szybko i bezproblemowo zameldować się w progu chaty. Można również wyruszyć w górską podróż z Rabki-Zdrój. Tutaj czerwone szlakówki zawiodą Was najpierw do bacówki na Maciejowej, a później na Stare Wierchy. Dwa schroniska podczas wycieczki zawszą brzmią doskonale, choć trzeba pamiętać, że trasa zajmie Wam ponad 3h w jedną stronę i gwarantuje nieco ponad 600 metrów przewyższenia.

Ciekawym pomysłem będzie z pewnością łatwa pętla z przysiółka Jasionów. Całość wycieczki to 4h i również pozwala zameldować się w dwóch wspomnianych schroniskach. Pamiętajcie tylko, że w przysiółku, w słoneczne, weekendowe dni bywa problematycznie ze znalezieniem wolnego miejsca na poboczu drogi, które służy jako parking. Natomiast sam szlak jest dość spokojny. Niektórzy decydują się również, aby wyjść z Nowego Targu i przemykając przez Turbacz, dotrzeć na Stare Wierchy. Taka wędrówka to już 5h szlaku w jedną stronę i aż 800 metrów przewyższenia.

Jednak nas najbardziej ujęła droga wprost z Zakopianki, przez szczyt Obidowa. Prowadzą ją niebieskie szlakówki, jest bardzo przyjemna, widokowa, a do tego nie zaskoczy Was morderczymi podejściami i zajmie Wam około 2h w jedną stronę. I opis tej wersji znajdziecie poniżej.

stare wierchy schronisko
Schronisko na Starych Wierchach

Niebieski Szlak na Stare Wierchy

Samochód najwygodniej będzie Wam pozostawić na sporej zatoczce, tuż obok stacji benzynowej Statoil, 10 minut za Chabówką. Jeśli będziecie podróżowali od strony Krakowa, to parking będzie po lewej stronie. Postój jest tutaj bezpłatny, a do tego czeka na Was przyjemna tatrzańska panorama. Teraz należy odszukać niebieski szlak na Stare Wierchy. Nie powinno być z tym problemu, gdyż przebiega on przez samą stację i kieruje się w stronę widocznych z parkingu masztów telekomunikacyjnych na Kułakowskim Wierchu. 

parking na obidowej
stare wierchy szlak

Co nas najbardziej zachwyciło w niebieskim szlaku z Kułakowskiego Wierchu to liczne, widokowe polany, które zazwyczaj oferują widoki na Tatry! W takim towarzystwie od razu szlak milej umyka. Dodatkowo, szperając spojrzeniami po zachodnim horyzoncie, jest szansa, że dojrzycie również Matkę Niepogody, czyli Babią Górę. Drugim plusem tej wycieczki jest fakt, że podejścia są raczej znośne. Podczas prawie 6 km będziecie musieli pokonać raptem 257 metrów przewyższenia.

szlak na stare wierchy
Stare Wierchy
stare wierchy szlak

Schronisko na Starych Wierchach

Co ciekawe, kiedyś przez polanę Stare Wierchy przemykała droga kołowa z Mszany Dolnej do Klikuszowej oraz Nowego Targu. Był to fragment większego odcinka łączącego Kraków z Budapesztem, stąd też całość nosiła nazwę Drogi Królewskiej. A na samych Starych Wierchach działała karczma, którą notabene, często odwiedzali tutejsi zbójnicy. Przy schronisku znajdziecie niewielki węzeł szlaków, na którym krzyżują się ścieżki ze wszystkich stron świata. Przemyka tutaj chociażby szlak łączący Turbacz z Rabką-Zdrój.

stare wierchy schronisko
schronisko stare wierchy
stare wierchy schronisko

Pierwsze tutejsze schronisko powstało w roku 1932. Był to niewielki budynek, który niestety podczas wojny został spalony. Na szczęście powrócono do idei schroniska na Starych Wierchach i uroczyste otwarcie już obecnego budynku nastąpiło w 1974 roku. Nosi ono mię im. Czesława Trybowskiego, działacza turystycznego, inicjatora odbudowy schroniska. Nie jest to duży obiekt, ale za to całkiem uroczo położone, na wysokości 968 m n.p.m. Jeśli macie ochotę zerknąć na Tatry, to musicie podejść kilkadziesiąt metrów za szlakiem na Turbacz. Można również podziwiać szczyty Beskidu Wyspowego, gorczańskie wierchy, a nawet Babią Górę. Schronisko na Starych Wierchach oferuje 35 miejsc noclegowych, a jeśli ktoś preferuje nocleg pod namiotem, to zawsze można rozbić się obok. Z ciekawostek, to Stare Wierchy są zwornikiem – to właśnie tutaj grzbiet Turbacza rozdziela się na dwa.

stare wierchy
stare wierchy tatry
Starre Wierchy

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

3 komentarze

  1. Szliśmy tędy na jesieni, w ubiegłym roku. Piękna trasa i niezbyt męcząca! A Stare Wierchy są naprawdę stare, bo procesy denudacyjne sprawiły, że stały się polaną… 🙂

    • Mądrego to zawsze dobrze posłuchać i zawsze wiedziałam,że jesteś kopalnią wiedzy 😉

  2. Spacer na Stare Wierchy jest super, szczególnie jeśli w nagrodę można zjeść sobie pysznego naleśniczka 😀 super miejsce na wypad na każdą porę roku

Write A Comment