Broumovske Steny – Hvezda

Czas: 4 h, Dystans: 11,1 km, Przewyższenie: 557 m

– Wejście na teren Broumovskch Sten jest bezpłatne
– Parking w Slavny kosztuje 60 koron
– Polecamy pełną pętle przez Korune oraz Kamenna Brane

Hvezda oraz na czeskie skalne grzyby można traktować jako osobną wyprawę po Brumovskich Stenach lub jako rozwinięcie trekkingu po ich wschodniej części, gdzie znajdziecie szalenie piękne zakamarki, czyli Korune oraz Kamenna Brane. Dzisiejsza pętla nie powinna zająć Wam więcej niż 4h spaceru plus czas poświęcony na zdjęcia oraz odpoczynek. Trasa technicznie nie jest trudna, nie wymaga również super kondycji, więc śmiało możecie zabrać dzieci! Przyjdzie Wam pokonać 565 metrów przewyższenia na długości 11 km. Szlak jest odrobinę bardziej oblegany aniżeli wschodnia część, ale wciąż pozostaje relatywnie pusty. Dla osób zabieganych i dysponujących małą ilością czasu istnieje opcja wykorzystania dwóch różnych parkingów i odbycia dwóch szybkich wycieczek na najważniejsze punkty, o czym na końcu postu 🙂

Broumovske Steny Parking

Samochód możecie pozostawić na parkingu zlokalizowanym na końcu wioski Slavny. Wystarczy jechać za główną drogą aż do końca. Opłata za całodniowy parking wynosi 60 koron, należność można uiścić również w złotówkach. Obok parkingu przebiega żółty szlak, jednak Was interesuje czerwony odchodzący z pobliskiego rozwidlenia (miejsce bliżej lasu, proszę spojrzeć na mapę). I tutaj mała dygresja dla osób kończących trekking z Kamennej Brany – jeszcze na trasie, tuż za krzyżówką żółtego szlaku z zielonym, w miejscu „Zaječí rokle – rozc.”, w prawo, do góry, odbija nieoznaczona ścieżka. Ścieżka jest co prawda bez szlakówek, jednak sami Czesi zadbali o ustawienie na rozwidleniu kierunkowskazu. Dzięki czemu nie trzeba schodzić praktycznie do samego parkingu, a można pognać skrótem przez las. Dobre i to! Dla lepszego zlokalizowania miejsca pomocna może okazać się poniższa mapka (interesuje Was Linhartova stezka).

broumovske steny szlaki
broumovske steny szlak
broumovske steny trasa
broumovske steny

Czeskie Skalne Grzyby oraz Ovčín

Czeskie skalne grzyby, kryjące się pod nazwą Kamenné hřiby, znajdują się dosłownie 20 minut  niespecjalnie szybkiego marszu od parkingu, wzdłuż czerwonego szlaku. Grzyby są zbudowane z piaskowca, który nieustannie podlega erozji. Jednak ich górną część tworzy bardziej odporny na erozję piaskowiec gruboziarnisty. Dolną natomiast drobnoziarnisty. I tak to się eroduje na tej wsi. Wielokrotnie łapaliśmy się na tym, że odległości pomiędzy punktami są względnie blisko i spaceruje się bardzo żwawo. Dlatego już znacie odpowiedz na pytanie, czy warto odbijać od głównego szlaku na Ovčín. Mimo że panorama nie będzie się różnić niczym specjalnym od tej z pozostałych punktów widokowych, to tylko ekstra 9 minut względem trasy bez odbicia. Nie ma co ignorować takiej miejscówki 🙂 Z początku wąska ścieżka przez gąszcz wyprowadzi Was w skalne odstępy. Uwaga, pierwsze metry mogą być błotniste.

broumovske steny skalne grzyby
broumovske steny trasa
broumovske steny
broumovske steny trasa

Supí Hnízdo oraz Skalní Divadlo

Po wcześniejszej wizycie w okolicach Koruny oraz Kamenna Brany, przez długi czas mieliśmy wrażenie, że druga część Broumovskich Sten niczym nowym nas nie zaskoczy. Jednak do czasu, aż dość niepostrzeżenie trafiliśmy na genialny punkt widokowy Supí hnízdo, który w tłumaczeniu oznacza Sępie gniazdo. Choć równie dobrze mogło by nosić nazwę szatańskiego, gdyż wznosi się na wysokości 666 metrów. Zresztą cała formacja jest jakaś taka niespokojna, niebanalna, wręcz urodziwa. Dotrzecie tutaj po godzinie od Ovčín. I nie zdziwimy się, jeśli ten punkt widokowy będzie Wam śnił się po nocach. Wejście na niego wiedzie po schodkach wykutych w skale, po lewej stronie formacji. Balkon znajduje się w zasadzie vis-a-vis miejscowości Broumov. Na barierkach można odnaleźć pierwsze miłosne kłódki 🙂

broumovske steny szlak
broumovske steny szlak
broumovske steny hvezda
broumovske steny hvezda
broumovske steny trasa
hvezda szlak

Jednak kilka minut później robi się jeszcze ciekawiej. Najpierw trzeba przemknąć przez skalny tunel i wspiąć się po schodach zabezpieczonych barierką. Tuż za zakrętem, na skale, znajdziecie wymalowany wielkimi, białymi literami napis „Skalní divadlo”. Niby nic nie wyjaśnia, ale spojrzenia same uciekają w lewo po skosie. Nic dziwnego, bo znajduje się tam taras widokowy, będący jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całych Brumovksich Stenach. Panorama na przeszło 100-metrowe piaskowcowe skały wznoszące się nad wąwozem Kovářův jest jedną z najbardziej zachwycających w całych Sudetach Środkowych!

broumovske steny skaly
broumovske steny
broumovske steny
broumovske steny szlak
broumovske steny szlak
broumovske steny szlak

Hvezda – Góra i Kaplica

Wszystko dzieje się na tak małej odległości, że ciężko zauważyć, gdy po 8 minutach szlak dociera do barokowej kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej zbudowanej, a jakże by inaczej, z piaskowca, jak wszystko dookoła. Kaplica została ulokowana na wzniesieniu Hvezda na wysokości 674 m.

Pierwotna kapliczka została zbudowana w roku 1733, jednakże pół wieku później dosięgły ją skutki reform józefińskich. Na polecenie cesarza Józefa II kapliczka została zamknięta, aby wkrótce mogła zostać sprzedana lub by zniszczeć doszczętnie. I niestety, z braku chętnych drugi wariant zaczął być realizowany. Z biegiem lat kaplica popadła w ruinę do tego stopnia, że zostały jedynie fundamenty okien, drzwi oraz mostek. Jednak dzięki staraniom opata Jana Nepomucena Rottera, w połowie kolejnego stulecia kaplicę odbudowano w stylu barokowym, na rzucie pięcioramiennej gwiazdy. Jak powiadają, kaplicę zbudowano w miejscu, w którym w 1670 roku ustawiono krzyż z pozłacaną gwiazdą o pięciu ramionach, stanowiący punkt orientacyjny dla wędrowców. Idąc czerwonym szlakiem w kierunku kapliczki, po prawej stronie znajduje się maleńka kładka, która prowadzi na ciekawy punkt widokowy. Ostrożnie, jest tutaj dość przepaściście. Natomiast schody w dół, prowadzą do miasta Broumov.

broumovske steny
broumovske steny
Hvezda
Góry Stołowe

Hvezda Schronisko

Dzięki staraniom opata, kapliczka to nie jedyne tutejsze zabudowania. Nieopodal znajduje się 150-letnie schronisko wybudowane w stylu szwajcarskim – “Chata Hvězda“. W środku jest kilka miejsc noclegowych, a kontaktować możecie się przez stronę schroniska. Powrót do samochodu odbywa się mieszanką szlaków – zielonego, czerwonego oraz niebieskiego. Pamiętacie widok z „Skalní divadlo”? To właśnie tą doliną będziecie podążać w dół. Sporo tutaj schodków, poręczy, całość przypomina bardzo mocno Czeski Raj.

Jeśli chcecie zobaczyć tylko czeskie grzyby, zostawicie samochód na parkingu wspomnianym we wstępie. Stąd tylko 20 min do atrakcji. Natomiast jeśli samochód pozostawicie na parkingu „Parkoviště Hvězda”, do kaplicy czeka Was raptem 5 min, a do „Skalní divadlo” tylko 20 min. Nie wiemy, czy tutaj pobierana jest opłata, ale jeśli tak, to zapewne w podobnej wysokości co na pierwszym parkingu, czyli maksymalnie 60 Kc.

Hvezda
broumovske steny
Hvezda
Hvezda

Hvezda Informacje Praktyczne

– Pięknie i pusto! W słoneczną wrześniową sobotę spotkaliśmy na szlaku 6 osób.
– Wejście na teren Broumovskch Sten jest bezpłatne.
– Parking w Slavny kosztuje 60 koron za dzień, można płacić złotówkami.
– Brak trudności technicznych.
– Hvezda jest idealna na spacer z dziećmi, choć nie z wózkami
– Istnieje opcja rozwinięcia trasy o Korune oraz Kamenna brane.
– Broumovske Steny objęte są ochroną w ramach CHKO Broumovsko

broumovske steny
broumovske steny
broumovske steny

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment