Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Chatka Górzystów Góry Izerskie

Chatka Górzystów to wyjątkowe schronisko turystyczne, które znajdziecie w Górach Izerskich, na Hali Izerskiej. Nie ma tutaj prądu, dzięki czemu gwiazdy nocą aż kłują w oczy a na obiad turyści zajadają się słynnymi naleśnikami. Sami nie wiemy czy to klimat Izerów, pyszne jedzenie czy spartańskie warunki w schronisku sprawiają, ze turyści chętnie decydują się zostać tutaj na noc. Nam po cichu wydaje się, że sprawcą całego zamieszania, są tutejsze naleśniki! Cuuuuudo 🙂 Z uwagi na dość specyficzny izerski klimat, nawet latem warto mieć w plecaku ciepłą bluzę. Zdarzały się bowiem takie wakacyjne dni, gdy na Hali Izerskiej termometry wskazywały poniżej zera. Z uwagi na najniższe średnie temperatury roczne, Halę Izerską uważana się za polski biegun zimna. Co również sprawia, że jest tutaj najniższe stanowisko kosodrzewiny.

Jak dojść do Schroniska Chatka Górzystów?

Przy schronisku krzyżują się trzy szlaki. Dlatego też można śmiało pomyśleć o jakiejś pętle. Mniej i bardziej czasochłonnej. Turyści najczęściej decydują się na dwie opcje – wędrują albo z Jakuszyc, przez Schronisko Orle i wracają przez Rozdroże pod Cichą Równią, co całościowo zajmie Wam około 5h. W tej wersji można rozwinąć spacer dodatkowo o najwyższy szczyt Gór Izerskich, o Wysoką Kopę. Taka trasa zajmie Wam wówczas ok 7h. Drugą opcją jest start z miejscowości Świeradów-Zdrój i przez Schronisko na Stogu Izerskim trafić do celu. Powrót przez Polanę Izerską (6,5h). Taką trasę, można skrócić o 2h wyjeżdżając kolejką linową na Stóg Izerski. Dzięki temu nie tylko skrócicie czas ale również unikniecie najbardziej męczącego i mozolnego podejścia na trasie (541m). Do schroniska prowadzą zazwyczaj wygodne szutrowe szlaki. Zarówno piesze jak i rowerowe.

  • Czerwony szlak z Jakuszyc przez schronisko Orle – 2h 32 min
  • Z Jakuszyc przez Rozdroże pod Cichą Równią – Zielony + Niebieski 2h 20 min
  • Żółty szlak z Rozdroża Izerskiego przez Rozdroże Pod Kopą – 2h 36 min
  • Niebieskim szlak ze Świeradowa przez Polane Izerską – 2h 37 min
  • Ze Szklarskiej Poręby – 4h 33 min

Chatka Górzystów ze Świeradowa Zdrój przez Stóg Izerski

Zdecydowaliśmy się na pętle ze Świeradowa Zdrój. Czyli najpierw przez Stóg Izerski, a powrót przez Polanę Izerską. Aby uniknąć męczącego podejścia można wybrać wyjechać pod Schronisko na Stogu Izerskim kolejką gondolową. W ten czas, spacer skraca się o 2h i ponad 500 metrów przewyższenia 😉 Będąc na Stogu Izerskim macie do wyboru dwa szlaki, które zawiodą Was do Chatki Górzystów. Czerwony (2h 22 min) oraz Żółty (2h 42 min). Pierwszy jest co prawda krótszy o 20 minut, ale wybierając dłuższy, żółty, nie będziecie dublować przejścia niebieskim odcinkiem od Polany Izerskiej. Uwaga, może być tutaj nieco błotniście, szczególnie w okolicach Śnieżnych Jam. Po za tym szlak wiedzie przyjemnie pośród drzew, szutrową drogą. Można przyjąć, że połowa trasy do Chatki Górzystów przypada przy charakterystycznym zbiorniku przeciwpożarowym. Trzeba też się nieco przyzwyczaić do tutejszych szlakówek. Ponieważ spora z nich jest dedykowana rowerzystom oraz narciarzom biegowym. I zamiast czasu przejścia widnieje na nich dystans.

Spore wrażenie zrobi na Was z pewnością wejście na Halę Izerską. I to jest kolejny powód dla którego warto wybrać żółty 😉 Stąd nie więcej niż po 20 minutach będziecie zamawiać słynne naleśniki. Nawet jeśli planujecie powrót do Świeradowa to warto podejść jeszcze w przeciwną stronę kilkanaście minut. Dzięki temu przejdziecie przez mostek na Jagnięcym Potoku i ujrzycie piękno Rezerwatu Torfowiska Doliny Izery. Jest tutaj przebosko! Powrót natomiast niebieskim szlakiem do centrum Świeradowa zajemie Wam 2h. Niestety połowa tego odcinka jest wyasfaltowana. Dopiero kawałek za Polaną Izerską, znajduje się odbicie w leśną ścieżkę.

Chatka Górzystów
Chatka Górzystów
Chatka Górzystów

Niezwykła Historia Chatki Górzystów

Niegdyś znajdowała się tutaj nadgraniczna wieś Groß-Iser, czyli Izera. Założycielem i pierwszym osadnikiem okazał się czeski uciekinier, który umykał ze swojej krainy przed prześladowaniami religijnymi i w roku 1960 wybudował tutaj pierwszy dom. Wioska rozrastała się i w okresie międzywojennym przeobraziła się już w porządną wioskę w której można było znaleźć młyn, gospodę, schroniska oraz regularne zabudowania. I tak się żyło spokojnie na tej wsi, aż nastała wojna. Wiosną roku 45tego, zostają zajęta przez czerwonoarmistów a następnie przez Wojska Ochrony Pogranicza. Przypuszcza się, że bliskość granicy sprawiła, że nastąpiło przymusowe wysiedlenie mieszkańców, głównie do Świeradowa. Ostatni mieszkaniec wioski, opuścił swoje włości 24 października 1945 roku.

Chatka Górzystów
Chatka Górzystów
Chatka Górzystów

Dziś, będąc na miejscu, trudno sobie wyobrazić, że całej wsi, w której można było odnaleźć dwie szkoły, trzy schroniska, remizę strażacką, dwa budynki celne, leśniczówkę Schaffgotschów, domku myśliwskim i 43 domach mieszkalnych, możemy ujrzeć w zasadzie jedynie jeden budynek dawnej nowej szkoły. I to w nim dziś funkcjonuje Schronisko Chatka Górzystów. Drugim jest drewutnia, która znajduje się zaraz za schroniskiem. Trudno powiedzieć, dlaczego ostał się jeden Budynek dawnej nowej szkoły do lat 80tych należał do Nadleśnictwa Świeradów. I wtedy, zauroczeni nim studenci z Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry zaadaptowali go na studenckie schronisko. Budynek schroniska powstał około 1938, jako druga szkoła w miejscowości. W miejscu dzisiejszej jadalni była stajnia, na piętrze mieszkał nauczyciel z rodziną, a lekcje odbywały się w klasie z biblioteką. Była instalacja wodociągowa, kanalizacja oraz oświetlenie.

Chatka Górzystów
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 5   Average: 4.2/5]

2 komentarze

Write A Comment