Darmowe Mapy Online

Darmowe mapy turystyczne online przydają się szalenie, gdy pragniecie spontanicznie pognać w góry, a nie macie akurat pod ręką papierowej wersji mapy upragnionego pasma. I prawdę powiedziawszy nieco wygodniej i szybciej zlicza się czasy przejść szlaków korzystając z cyfrowych udogodnień. W Internecie odnajdziecie kilka portali, które oferują mniej lub bardziej sprawdzone mapy. Chcielibyśmy podrzucić Wam kilka opcji, z których sami korzystamy przed wyjazdami. Oczywiście nie namawiamy do porzucenia wersji papierowej. Mapy na telefonie, czy na komputerze są bardzo wygodne, ale zawsze staramy się mieć papierową mapę w plecaku. Telefon już nieraz płatał nam figle i niespodziewanie rozładowywał się na szlaku. Takie historie lubią przytrafiać się szczególnie zimą, gdy mróz dosłownie wysysa z niego energię. A przecież wielu z nas wykorzystuje telefon dodatkowo do zdjęć.

1. Mapa Turystyczna

W naszej opinii jest to najlepsza wersja mapy online do planowania w domowym zaciszu pieszych wędrówek po polskich górach. Dziś odnajdziecie na niej wszystkie polskie pasma. I bardzo dobrze, że twórcy nie próżnują i powoli rozbudowują część słowacką oraz czeską. Nie chodzi nam tylko o strefę przygraniczną, ale również nieco bardziej oddaloną i przepiękna Małą Fatre czy Góry Choczańskie. To, co nas urzeka w Mapie Turystycznej, to łatwość obliczania czasów pomiędzy punktami, wraz z podaną informacją o przewyższeniu oraz dystansie. Zazwyczaj w naszych górskich wpisach opieramy się na wspomnianych mapach. Jej minusem jest fakt, że wycieczkę można zaplanować jedynie po ścieżkach po których biegną szlaki. Z całego serca polecamy. Niestety wersja offline jest już wersją płatną. Mapa do pobrania na telefon tutaj.

Darmowe mapy turystyczne online
Darmowe Mapy Turystyczne Online – Mapa Turystyczna

2. Czeski Kontratak  – Mapy.cz

Mapa przy pierwszym kontakcie zdaje się być nieco mało intuicyjną. Warto najpierw poszybować kursorem w górny lewy róg. Tutaj kliknąć pierwszą ikonkę „Zmenit mapu” i wybrać drugi kwadrat „turisticka”, który czasem wyświetla się jako „na zewnątrz”. Teraz na mapie pojawią się szlaki! Wysuwany panel z prawej strony pozwala na planowanie trekkingu. Ogromną zaletą czeskich map jest to, że algorytmy wyliczają trasy nawet po ścieżkach, na których nie ma znakowanego szlaku. Opisana jest spora część świata, nawet takie górskie zakamarki jak Kirgistan, czy Tadżykistan. Drugim plusem Mapy.cz jest fakt, że łatwo można ściągnąć interesujący Was obszar gór na telefon, dzięki czemu mapy będą działały offline. Już parokrotnie ratowaliśmy się tym sposobem nawigacji w połączeniu z gps, gdy zapodzialiśmy się w nieznanym nam terenie, mocno poza szlakiem, po zmroku.

Ogólnie przy planowaniu tras po Polsce chętniej sięgamy po Mapę Turystyczną, natomiast tam gdzie już nie sięga, wkracza czeska konkurentka. W terenie nieoznakowanym  jesteśmy zachwyceni opcją czeską. Oczywiście jako uzupełnienie map papierowych, bo zgodnie z prawem Murphiego – telefon zawsze lubi paść w najmniej odpowiednim momencie. Aplikacja do pobrania na telefon tutaj

Mapy turystyczne online
Darmowe Mapy Turystyczne Online – Mapy.cz

3. Mapy Compass

Jeśli cenicie sobie bardziej tradycyjne mapy, to odsyłamy Was do wydawnictwa Sygnatura. Mapy są dostępne online choćby u naszych przyjaciół z portalu Razem na Szlaku. Z menu po lewej stronie wybierzcie interesujące Was pasmo górskie i śmiało możecie zacząć planować trasę!

Mapy turystyczne online

4. Pozostałe Mapy Online

Wypada nam również wspomnieć o innych stronach, z których niegdyś korzystaliśmy i bez których nasze wyjazdy byłyby z pewnością trudniejsze w zaplanowaniu. Jednak dziś, w naszej opinii, rynek zdominowały wyżej wymienione pozycje. Choć może komuś z Was do gustu bardziej przypadnie coś innego. Chcielibyśmy wspomnieć choćby mapy Galileos, Kalkulator Szlaków. A jeśli chodzi o wędrówki po Tatrach, to najbardziej chwalimy sobie Mapę Tatr Zachodnich oraz Wysokich w skali 1:25 000. Oczywiście wydawnictwa Sygnatura. Z tak szczegółowej mapy niezmiernie przyjemnie się korzysta!

Darmowe mapy turystyczne online

Może wydać się Wam dziwne, ale zdarzało się nam planować trasy naszych środkowozajatyckich trekkingów, korzystając z Google Earth. Używaliśmy tej aplikacji wraz ze znalezionym na rosyjskim forum rozszerzeniem – Katalog pierevalow. W katalogu tym, zebrano i uszeregowano zgodnie ze stopniem trudności większość przełęczy w górach wysokich byłego ZSRR. Skala trudności – radziecka, opierała się na cyfrach i literach, np. 1a, 1b, 2a itd. Dla zaspokojenia ciekawości, skalą 1a opisywano przełęcze, które można było pokonać trekkingowo, bez użycia sprzętu wspinaczkowego.


Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

Write A Comment