Góry Stołowe:
Białe Skały – Skały Puchacza – Narożnik – Fort Karola

Czas: 2h 30 min
Dystans: 7,5 km
Przewyższenie: 367 m
Mapa: https://mapy.cz/s/37yla

Szybka, teoretycznie 2,5-godzinna pętla po całkiem przyzwoitych leśnych ostępach. Brak tu skalnych labiryntów, jednak w zamian trasa oferuje przepiękne widoki z piaskowych urwisk, a w lasach, co rusz wyrastają intrygujące skalne figury. Jest tu zdecydowanie mniej tłumnie aniżeli przy głównych atrakcjach w najbliższej okolicy (Szczeliniec czy Błedne Skały), a do tego nie trzeba płacić za wstęp 😊

W zasadzie bez różnicy, z której strony wystartujecie, czas przejścia jest porównywalny. Dziś zdecydowalibyśmy się na taki wariant, aby Narożnik był na końcu, jako finał wycieczki 😊 A na deser proponujemy szybkie wejście i panoramę z Fortu Karola. Kilka dodatkowych minut, które odpłacą się całkiem przyjemnym widokiem na Szczeliniec Wielki 😊 Jednak dla chętnych na spacer w przeciwnym kierunku, podaliśmy w nawiasach czasy przejść. Na obu krańcach trasy są usytuowane parkingi. Ten od strony Narożnika jest większy. Jednak wydaje się, że w sezonie oba muszą przeżywać ciężkie chwile. Tak, czy siak, warto pojawić się tu przed innymi. Parkingi dzieli od siebie niespełna 300 m. Jeżeli wyruszycie z Karłowa, wówczas trasa zajmie Wam ok 3h 40 min.

 
Fort Karola
 

Lisia Przełęcz (Parking) – Białe Skały 22 min (23 min)

Od parkingu przyjdzie Wam maszerować żółtym szlakiem. Po drodze, w stronę Białych Skał, opcjonalnie, pojawią się dwie krótkie ścieżki geoturystyczne. Pierwsza z nich wiedzie pod Wiszącą Skałę. Po pokonaniu kilkudziesięciu stopni, zameldujecie się na niespecjalnie widokowej platformie, jednak wraz z tablicą informacyjną poświęconą genezie powstania Wiszącej Skały. Druga geościeżka "Podmorskie Tarasy" prezentuje się zdecydowanie ciekawiej, dzięki ładnej panoramie na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na każdą z nich będziecie potrzebowali około pięciu minut. Czy warto? Dziś wybralibyśmy się chyba tylko na tą drugą. Natomiast pobliskie Białe Skały, zbudowane z jasnego piaskowca kwarcowego, to zupełnie inna liga. Wyrastające na kilkadziesiąt metrów do góry, ponad korony drzew, robią przyjemne wrażenie.

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Białe Skały – Skały Puchacza 38 min (43 min)

Początkowo to żółto-zielone znaczniki wyznaczają trasę. Ścieżka prowadzi przez skalne ściany i bramy. Jest tutaj Zielony Król, Zły, Kibic, czy też Dupek Dzwończy i Zielona Dama 😊 23 minuty później docierajcie do rozwidlenia. Żółty szlak skręca w lewo, w kierunku Skalnych Grzybów (ok. 1h 30 min), a zielony szlak wiedzie dalej, najpierw otwartym terenem, a później kilka minut drewnianym podestem przez torfowiska, w stronę słynnych Skał Puchacza. Pamiętajcie tylko, aby nie zagapić się i nie pognać niebieskim szlakiem w zła stronę.  Wiedzie on prosto do Duszników, jednak w początkowej fazie jest dość stromo i gapiostwo będzie kosztowało sporo sił na powrocie. Skały Puchacza to wyborny punkt widokowy znajdujący się na odsłoniętym kilkudziesięciometrowym urwisku skalnym, będącym wyrobiskiem poeksploatacyjnym pozostałym po dawnym kamieniołomie piaskowca. Eksploatacja zasobów zakończyła się tuż po okresie powojennym.

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Skały Puchacza – Narożnik 1h 7 min (56 min)

Gdy na rozwidleniu szlaków odbijecie we właściwą stronę, bardzo szybko dotrzecie do Skał Puchacza. Można stąd podziwiać panoramę na Góry Bystrzyckie oraz Orlickie. Dalej, od Skał, ścieżka prowadzi głównie niespecjalnie gęstym lasem, równolegle do widokowych urwisk. Prawdę powiedziawszy, to wszechobecne odbicia na punkty widokowe wydłużają tę trasę niemiłosiernie. Nawet jeśli kilka kroków wcześniej widzieliśmy w zasadzie taką samą panoramę, to kolejne odbicie kusi niezmiernie. Ale ostrożnie! Skały coraz bardziej zarastają, a chęć ciekawego zdjęcia pcha turystów co raz bliżej krawędzi, gdzie brak jest barierek. Jednak nie tylko punkty widokowe wydłużają trasę. Widać, że tutejszy las został mocno zdewastowany przez kornika. Sporo tutaj powalonych drzew przecinających ścieżkę.

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Zarastający brzozami i świerkami Narożnik (851 m) jest również wyśmienitym punktem widokowym. Zgodnie z nazwą, na wierzchołku możecie spodziewać się narożnych skał. Opadają kilkadziesiąt metrów w dół, w stronę Złotnowskiego Potoku. Można stąd podziwiać Góry Bystrzyckie, Orlickie i najwyższe wzniesienie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Ład i spokój na szczycie Narożnika zaburza świadomość okrutnej zbrodni z roku 1997, gdy szaleniec zastrzelił tu przypadkową parę studentów z Wrocławia. Sprawcy po dziś dzień nie pojmano, a na szczycie widnieje pamiątkowa tablica. Abyście nie mieli wątpliwości, że jesteście właśnie na Narożniku, na drzewie w foliowej otulinie znajduje się kartka formatu A4 z nazwą lokalizacji. Podobno jest tutaj ponad 100 dróg wspinaczkowych 😀 Zejście w dół, na Lisią Przełęcz, na parking, zajmie Wam nie więcej aniżeli kilka minut. Z racji bliskości parkingu i całkiem przyjemnej panoramy, Narożnik jest wyśmienitym miejscem na podziwianie zachodów Słońca. Przejście z jednego parkingu na drugi, tam gdzie zostawiliście samochód, nie powinno zająć więcej niż 5 min. Jednak to nie koniec atrakcji na dziś.

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola 10 min (6 min)

Odrobinę dziwi nas fakt, że do pozostałości fortu nie prowadzi żaden szlak. Co prawda, tuż przy Drodze Stu Zakrętów, odnajdziecie kierunkowskaz z zielonymi znacznikami, jednak, aby trafić do celu, należy w miejscu wskazanym na zdjęciu poniżej skręcić w nieoznaczoną ścieżkę w prawo (zdjęcie zostało wykonane z góry, od strony szczytu Ptak).

Nad przygranicznym traktem, gdy relacje pomiędzy Prusami i Austrią nie należały do najlepszych, w roku 1790 został wybudowany Fort Karola, ochrzczony imieniem cesarza Karola VI . Nie była to potężna warownia, a raczej strażnica, mająca na celu kontrolowanie drogi do Radkowa. Niestety z fortu prawie nic nie pozostało. Zachował się jedynie niewielki fragment murów, platforma widokowa oraz resztki bramy i okien. Na środku niewielkiego dziedzińca został wmurowany skromnych rozmiarów cokół z zaznaczonymi stronami świata. Co ciekawe, budowniczy Fortu, Kapitan Bonawentura von Rauch, miał chrapkę na więcej i marzył o zmilitaryzowaniu nieodległego Szczelińca. Fort w wieku XIX został opuszczony i począł popadać w ruinę. Jeżeli ktoś, patrząc na mapę, ma wątpliwości o zasadności budowy umocnień w tym miejscu, polecamy wybrać się na jego ruiny i spojrzeć w dół, na przestrzenną panoramę okolicy oraz na pięknie prezentujący się po przeciwnej stronie Szczeliniec Wielki.

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

Fort Karola

 
 

Podziel się

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *