Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Narożnik – Góry Stołowe
Białe Skały – Skały Puchacza – Narożnik

Czas: 2h 02 min*, Dystans: 6,9 km, Przewyższenie: 181 m

Narożnik to szybka, teoretycznie 2-godzinna pętla po całkiem przyzwoitych leśnych ostępach. Brak tu skalnych labiryntów, jednak w zamian trasa oferuje przepiękne widoki z piaskowych urwisk, a w lasach, co rusz wyrastają intrygujące skalne figury. Jest tu zdecydowanie mniej tłumnie aniżeli przy głównych atrakcjach w najbliższej okolicy (Szczeliniec czy Błedne Skały), a do tego nie trzeba płacić za wstęp 😊

*Mamy wrażenie, że 2h to faktycznie zbyt śmiało zaproponowany czas na wykonanie pętli. Dlatego zarezerwujcie sobie nieco więcej czasu na spacer. Warto czasem pomyszkować po skalnych zaułkach,  czy też porobić kilka dodatkowych zdjęć. Bezpiecznie będzie zarezerwować sobie ok 4h.

W zasadzie bez różnicy, z której strony wystartujecie, bo czas przejścia i przewyższenie jest porównywalne. Dziś zdecydowalibyśmy się na taki wariant, aby Narożnik był na końcu, jako finał wycieczki 😊 A na deser proponujemy szybkie wejście i panoramę z Fortu Karola. Kilka dodatkowych minut, które odpłacą się całkiem przyjemnym widokiem na Szczeliniec Wielki 😊 Dla chętnych na spacer w przeciwnym kierunku, podaliśmy w nawiasach czasy przejść w drugą stronę. Na obu krańcach trasy są usytuowane parkingi. Ten od strony Narożnika jest większy, jednak wydaje nam się, że w sezonie oba muszą przeżywać ciężkie chwile. Tak, czy siak, warto pojawić się tu przed innymi. Parkingi dzieli od siebie niespełna 300 m. Jeżeli zdecydujecie się na trasę z Karłowa, wówczas trasa zajmie Wam ok 3h 40 min.

Narożnik
Fort Karola

Lisia Przełęcz – Białe Skały

Dystans: 1,3 km Czas: 22 min (powrót 23 min)

Żółty szlak do Białych Skał wiedzie początkowo szeroką alejką. Po drodze, pojawią się dwie krótkie ścieżki geoturystyczne. Pierwsza z nich prowadzi pod Wiszącą Skałę. Kilkadziesiąt stopni do góry i meldujecie się na niespecjalnie widokowej platformie. Jest tutaj tablica informacyjna poświęconą genezie powstania Wiszącej Skały. Druga geościeżka “Podmorskie Tarasy” prezentuje się zdecydowanie ciekawiej, dzięki ładnej panoramie na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na każdą z nich będziecie potrzebowali około pięciu minut. Czy warto? Dziś wybralibyśmy się chyba tylko na tą drugą. Natomiast pobliskie Białe Skały, zbudowane z jasnego piaskowca kwarcowego, to zupełnie inna liga. Wyrastające na kilkadziesiąt metrów do góry, ponad korony drzew, robią baaardzo przyjemne wrażenie.

Fort Karola
Fort Karola
Fort Karola

Białe Skały – Skały Puchacza

Dystans: 2 km, Czas: 38 min (w przeciwną stronę: 43 min)

Gdy z lewej strony dotrze zielony szlak, można oficjalnie przyjąć że właśnie rozpoczynacie trasę przez Białe Skały. Ścieżka ciekawie prowadzi przez skalne bramy i obok imponujących formacji. Jest tutaj Zielony Król, Zły, Kibic, czy też Dupek Dzwończy czy też Zielona Dama 😊 Odległości są tutaj niewielkie, dlatego nie zdziwcie się, gdy po 23 minutach dotrzecie do rozwidlenia. Żółty szlak skręca w lewo, w kierunku Skalnych Grzybów (ok. 1h 30 min), a zielony szlak wiedzie dalej, najpierw otwartym terenem, a później kilka minut drewnianym podestem przez torfowiska, w stronę słynnych Skał Puchacza.

Pamiętajcie tylko, aby na rozwidleniu nie zagapić się i nie pognać niebieskim szlakiem w zła stronę.  Wiedzie on prosto do Duszników. W początkowej fazie jest dość stromy i gapiostwo nieszczęśników będzie kosztowało ich sporo sił na powrocie. Natomiast Skały Puchacza to wyborny punkt widokowy znajdujący się na odsłoniętym kilkudziesięciometrowym urwisku skalnym, będącym wyrobiskiem poeksploatacyjnym, pozostałym po dawnym kamieniołomie piaskowca, który swoje działanie zakończył tuż po okresie powojennym.

Fort Karola
góry stołowe Fort Karola
Fort Karola
Fort Karola

Skały Puchacza – Narożnik

Dystans: 3,1 km, Czas: 1h 7 min (w przeciwną stronę 56 min)

Gdy na rozwidleniu szlaków odbijecie we właściwą stronę, to bardzo szybko dotrzecie do Skał Puchacza. Można stąd podziwiać panoramę na Góry Bystrzyckie oraz Orlickie. Dalej, od Skał, ścieżka prowadzi głównie niespecjalnie gęstym lasem, choć pamiętajcie że równolegle do widokowych urwisk. Mimo że szlak to godzina drogi, to liczne odbicia na punkty widokowe wydłużają trasę niebotycznie. Nawet jeśli kilka kroków wcześniej widzieliśmy taką samą panoramę, to i tak zapewne skręcimy w kolejną ścieżkę 🙂 Ale ostrożnie, ponieważ skały coraz bardziej zarastają, a chęć ciekawego zdjęcia pcha turystów co raz bliżej krawędzi, gdzie brak jest barierek. Obecnie, nie tylko punkty widokowe wydłużają trasę. Widać, że tutejszy las został mocno zdewastowany przez kornika. Na szlaku jest sporo powalonych drzew, które przecinają ścieżkę i czasem trzeba się nagimnastykować aby przejść dalej.

Narożnik
Narożnik
Narożnik
Narożnik
Narożnik
Narożnik

Narożnik (851 m)

Zarastający brzozami i świerkami Narożnik jest wyśmienitym punktem widokowym. Zgodnie z nazwą, na wierzchołku możecie spodziewać się narożnych skał, które opadają kilkadziesiąt metrów w dół, w stronę Złotnowskiego Potoku. Można stąd podziwiać Góry Bystrzyckie, Orlickie i najwyższe wzniesienie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Abyście nie mieli wątpliwości, że jesteście właśnie na Narożniku, na drzewie w foliowej otulinie znajduje się kartka formatu A4 z nazwą lokalizacji. Miejsce jest gratką dla wspinaczy, ponieważ podobno jest tutaj ponad 100 dróg wspinaczkowych 😀

Zejście w dół, na Lisią Przełęcz, na pierwszy parking, zajmie Wam nie więcej aniżeli kilka minut. Natomiast przejście z jednego parkingu na drugi, tam gdzie zostawiliście samochód, nie powinno trwać więcej niż 5 min. Z racji bliskości parkingu i całkiem przyjemnej panoramy, Narożnik jest wyśmienitym miejscem na podziwianie zachodów Słońca.  Niestety ład i spokój na szczycie Narożnika zaburza świadomość okrutnej zbrodni z roku 1997. Szaleniec zastrzelił tutaj przypadkową parę studentów z Wrocławia. Sprawcy po dziś dzień nie pojmano, a na szczycie odnajdziecie tablice upamiętniająca tą tragedie.

Udanego górskiego wędrowania, Justii i Krystek 🙂

narożnik
Narożnik
Narożnik
Narożnik
Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 27   Average: 5/5]

6 komentarzy

 1. 2 godziny? Chyba jakiś żart. W takim czasie to chyba sportowiec, który nie ogląda się na boki. Dzisiaj ta trasa zajęła nam prawie 5 h. Co prawda z dziećmi, ale 5 h a 2h to spora różnica. Po drodze spotkaliśmy parę 30-sto latków. Oni zrobili trasę w 4 h…

  • bardzo słuszna uwaga. Jeszcze gdy przygotowywaliśmy wpis, pamiętaliśmy aby odnieść się do czasówek, a na końcu okazało się, że zapomnieliśmy o tym wspomnieć. Poprawimy wpis i dzięki na komentarz!

 2. waldiwaldi Reply

  Przeszliśmy powyższe kółko pare dni temu. od przełęczy do skały puchacza dzieciom się trasa podobała, ale od puchacza do narożnika trasa płaska, nudna i niebezpieczna jak na trasę z dziećmi, w tym względzie tego odcinka nie polecam. Czas jaki nam zajęło całe kółko to 3 godziny i pare minut. Tylko tyle ponieważ odcinek nudny przeszliśmy marszem w szybkim tempie.

 3. Trasa jak dla mnie super. Przeszłam razem z 8 letnia córka ponad 3 godziny sporo zdjęć warunki atmosferyczne trudne – padało,mokro, bloto. Dzięki za wpis dziś to była inspiracja żeby nie zaczynac od tłumów, a 8 latka pierwszy raz świadomie w górach szaleje z zachwytu bez końca powtarzała “mama zobacz, jakie ładne…” Pozdrawiam

  • dziękujemy! takie komentarze sprawiają, że mamy jeszcze większą ochotę pisać 😉 pozdrawiamy i życzymy wielu udanych rodzinnych górskich wycieczek 😉

 4. Joanna Malczyk Reply

  Dziękujemy za super wskazówki – przeszliśmy trasę ok 3.5 do 4 godz – również Narożnik zostawiliśmy na koniec i to był bardzo dobry pomysł – wejście na Niego na samym początku byłoby dość wymagające – o wiele lepiej było nim zejść 😉 nie wiem co nudnego było dla Państwa powyżej – trasa od Puchacza do Narożnika była bardzo przyjemna. Bardzo polecamy innym i dziękujemy za wpis! Pozdrawiamy.

Write A Comment