Gubałówka
i Śmiałe Tatrzańskie Pejzaże

Na Gubałówkę możecie dotrzeć pieszo, samochodem lub kolejką
– Parking na Gubałówce kosztuje 15 pln
– Kolejka na Gubałówkę kursuje cały rok
– Obok Gubałówki jest Butorowy Wierch oraz Polana Szymoszkowa

Gubałówka to jedna z większych atrakcji, która czeka na turystów w okolicach Zakopanego. To stąd roztacza się pasjonująca panorama na tatrzańskie szczyty oraz na zimową stolicę Polski. Choć co ciekawe, przybysze przekraczający próg Zakopanego w pierwszej chwili są jakby ślepi na jej bytność, ignorując ją na rzecz dumnie prezentujących się Tatr z Giewontem na czele. Lecz jednak i tak, po pewnym czasie, trafiają na to niewielkie wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. I wtedy matryce aparatów rozgrzewają się do czerwoności. Bo widok z Gubałówki pozwala szerokim okiem objąć piękno Tatr, w pełnej krasie. I prawdę powiedziawszy, któż nie chciałby mieć rezydencji na Gubałówce i budzić się co dzień z taką panoramą na góry?

Giewont z Gubałówki
Śpiący Rycerz

Gubałówka to Jednak nie Tatry

Warto tutaj wspomnieć nieco o geografii, ponieważ mimo, że Gubałówka przytula się namiętnie do samego Zakopanego, po którego drugiej stronie piętrzą się cudne Tatry, to jednak sama do nich nie należy. Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem w Paśmie Gubałowskim. Na wschodnim jej krańcu, Gubałówka ma wysokość 1120 m, a i tutaj też znajdziecie miejscowość Ząb. To stąd pochodzi Kamil Stoch. Ząb jest też najwyżej położoną miejscowością w Polsce. Zachodni skrawek Gubałówki jest nieco wyższy, ma 1129 metrów wysokości. Od tej strony Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem. Na północy opada w stronę miejscowości Nowe Bystre, a na jej południowo-wschodnich zboczach mamy piękne Zakopane. Nazwa Gubałówki wywodzi się od znajdującej się na niej polany Gubałówka a ta, od nazwiska Gubała.

Gubałówka
taras widokowy na Gubałówce

Zakopane Gubałówka

Jak trafić na Gubałówkę? Śmiechem żartem, jeśli dobrze się rozpędzicie na Krupówkach, to swój bieg możecie zakończyć właśnie na Gubałówce, która jest jakby przedłużeniem najpopularniejszej ulicy w Zakopanem. Będąc nieco poważniejszym, są trzy opcje – piesza, samochodowa lub korzystając z dobrodziejstwa PKL Gubałówka.

Parking na Gubałówce

Grzbietem Gubałówki wiedzie asfaltowa alejka, jednak wjazd w pobliże górnej stacji kolejki PKL jest ograniczony. Bystry umysł szybko dostrzeże, że na Gubałówkę można dojechać samochodem z dwóch przeciwnych stron. Obie trasy z centrum Zakopanego są prawie tak samo czasochłonne, trzeba poświęcić około 20 minut. Sami zazwyczaj decydowaliśmy się na wariant przez miejscowość Ząb. Tutaj, dosłownie pod samym masztem „RTON Gubałówka”, znajduje się ostatni parking.

Opłata, podobnie jak na innych parkingach w okolicy, wynosi 15 pln za cały dzień. Parking nosi zaskakującą i oryginalną nazwę: „Ostatni Parking na Gubałówce”.  Stąd, dosłownie po 250 metrach, dotrzecie na tarasy widokowe. Po drugiej stronie, na końcu ulicy Salamandra oraz przy ulicy Droga Zubka, także znajdziecie sporo miejsc postojowych. Tutaj można nawet uiścić opłatę za godzinę postoju (ok. 4 pln/h lub z góry za cały dzień). Jednak warto pamiętać, że w sezonie może być mały problem, aby znaleźć wolne miejsca parkingowe na Gubałówce. Wówczas z pomocą przychodzą dwie pozostałe możliwości dotarcia na szczyt.

parking na Gubałówce
Gubałówka Parking

Kolejka na Gubałówkę

Na Gubałówkę możecie dotrzeć również komfortowo, wprost z samego Zakopanego. I to zdecydowanie szybciej, aniżeli pieszo. Kursuje tutaj bowiem od roku 1938 kolejka linowo-terenowa. Została ona zbudowana w ramach przygotowań do narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem, które odbyły się w lutym roku 1939. Kolejka na Gubałówkę ma 1298 metrów długości i wspina się około 300 metrów do góry. Dolna stacja znajduje się na wysokości 823 m n.p.m., a górna na wysokości 1122 m n.p.m. Kurs na Gubałówkę trwa dziś raptem 3,5 minuty. Akurat zdążycie zrobić zdjęcia oraz nacieszyć oczy drogą.

PKL Gubałówka
PKL Gubałówka

Do przewozu turystów wykorzystywane są dwa wagoniki, które mijają się w połowie trasy. W ciągu doby są w stanie przetransportować nawet 2000 osób. Ostatnia większa renowacja miała kolejki miejsce w roku 2001. I co ciekawe, stare wagoniki trafiły na Górę Żar i dalej tam żwawo kursują. Kolejka na Gubałówkę jest czynna przez okrągły rok. Dolna Stacja kolejki na Gubałówkę znajduje się jakby na przedłużeniu Krupówek. Trzeba się tylko przebić przez liczne stragany z oscypkami oraz pamiątkami. W okolicy możecie też zaparkować. Kiedy jesteśmy w Zakopanem, najczęściej pozostawialiśmy samochód właśnie na „Parkingu pod Gubałówką”, przy ulicy Szkolnej, zaraz obok dolnej stacji. Opłata za cały dzień wynosi 20 pln.

kolejka na Gubałówkę
PKL Gubałówka

Bilety na Kolejkę na Gubałówkę

Bilety na Gubałówkę możecie kupić w tradycyjnej kasie, w biletomatach oraz przez internet. Oczywiście namawiamy to transakcji online, ponieważ w sezonie bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i którymś pięknym popołudniem może się okazać, że już ich po prostu nie ma. A przy okazji, zaoszczędzicie nieco czasu, bo w takie dni do tradycyjnej kasy potrafią tworzyć się kolosalne kolejki. Taka kolejka do kolejki 😀 Dlatego zachęcamy, aby w razie potrzeby kliknąć w ten link i szybko dokonać  transakcji ?

Gdy jest duże zainteresowanie, wagoniki gnają na Gubałówkę co kilka chwil. Gdy w podróż pragnie wybrać się nieco mniej osób, wówczas trzeba odczekać maksymalnie kwadrans, aby usłyszeć charakterystyczny dzwonek. Przy górnej stacji również znajdziecie biletomat oraz kasę. Bilety są ważne przez cały dzień i można je wykorzystać dowolnie w godzinach kursowania kolejki. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ pozwala ono spędzić w zasadzie nielimitowany czas Gubałówce. Aha, jeśli Wasze psy przywdzieją kaganiec oraz smycz, to śmiało możecie je zabrać na pokład wagoników.  

Gubałówka Cennik Biletów

Sezon Wysoki: 19.12.2020 – 28.02.2021; 03.04.2021 – 11.04.2021; 01.05.2021 – 09.05.2021; 19.06.2021 – 30.09.2021
Kolej Linowo Terenowa Gubałówka
BiletNormany: 27 – 64 latUlgowy 5-26 lat, 65 +
Góra – Dół25 pln21 pln
w jedną stronę19 pln16 pln
w jedną stronęGóra – Dół
Rower / Duży bagaż3 pln5 pln
Pies (kaganiec i smycz obowiązkowa)3 pln5 pln
Gubałówka Taras Widokowy
Taras Widokowy na Gubałówce
Górna Stacja PKL Gubałówka
Górna Stacja PKL Gubałówka

Kolej Krzesełkowa na Butorowy Wierch

Część osób decyduje się podjechać poza Zakopane i dotrzeć na Gubałówkę w nieco inny sposób. Z pomocą przychodzą tutaj krzesełka wyciągu na Butorowy Wierch. To w zasadzie kilka minut jazdy z centrum Zakopanego. Jest to całoroczna kolej krzesełkowa, która została uruchomiona w roku 1978. Dolna stacja kolei krzesełkowej znajduje się w Kościelisku, nieopodal ulic Powstańców Śląskich oraz Czajki, na wysokości 886,3 m n.p.m. Górna stacja natomiast ulokowana została 272,1 metrów wyżej, na wysokości 1158,4 m n.p.m. Jej długość wyciągu to 1619 m. Krzesełka są dwuosobowe, które w ilości 200 sztuk, potrafią przetransportować nawet 700 osób w ciągu godziny. Tutaj transport na górę jest nieco wolniejszy, aniżeli kolejką linowo – terenową na Gubałówkę, więc będziecie mieć nieco więcej czasu na podziwianie widoków (20 minut w jedną stronę).

Gdy dotrzecie do górnej stacji kolejki na Butorowy Wierch, wystarczy zeskoczyć z krzesełka i skierować swoje kroki w prawo. Po około 2 kilometrach dotrzecie na taras widokowy na Gubałówce. Bilet normalny w dwie strony kosztuje 15 pln, a w jedną stronę 12 pln. Ulgowe są o trzy złote tańsze. Aby uatrakcyjnić wizytę na Gubałówce, sporo turystów decyduje się na stworzenie namiastki pętli. I tak, w jedną stronę można udać się w podróż kolejką linowo-terenową na Gubałówkę. Następnie popatrzeć na Tatry, przespacerować się po grzbiecie Gubałówki i zjechać w dół kolejką krzesełkową z Butorowego Wierchu. Lub na odwrót, kolejność dowolna ? Cena za bilet łączony: Kolej Butorowy Wierch + Kolej Gubałówka: bilet normalny 22 pln, ulgowy 18 pln.

Nieopodal dolnej stacji na Butorowy Wierch znajdziecie parking oraz przystanek autobusowy, więc z logistyką nie powinno być problemu. Licznie przejeżdżają tutaj także busy kursujące na trasie do Doliny Kościeliskiej oraz Chochołowskiej.

Kolej na Butorowy Wierch jest czynna:

  • maj 9:00 – 16:00
  • czerwiec 09:00 – 17:00
  • lipiec 09:00 – 19:00
  • sierpień 9:00 – 19:00
  • wrzesień 9:00 – 16:00
Giewont z Gubałówki
Giewont z Gubałówki

Kolej Widokowa na Polanie Szymoszkowej – Zakopane

Na południowych zboczach Gubałówki odnajdziecie również Stację Narciarską Polana Szymoszkowa w Zakopanem, przy Drodze Powstańców Śląskich. Zimą jest to oczywiście atrakcja skierowana w głównej mierze to pasjonatów białego szaleństwa. Szczęśliwie, również i w pozostałe miesiące, kurz nie osiada na krzesełkach. Dzięki czemu możecie wybrać się w podróż spoglądając radośnie na pyszną tatrzańską panoramę.

Kolej widokowa na Polanie Szymoszkowej została wybudowana w roku 2008. Czas podróży to tylko 6 minut, podczas których pokonacie dystans 1291 metrów. Czyli prawdziwy ekspres w porównaniu z sąsiednią kolejką na Butorowy Wierch. Wysokość Górnej stacji 1120 m n.p.m.  Bilet w dwie strony na kolej widokową na Polanie Szymoszkowej w wysokim sezonie kosztuje 20 pln, ulgowy 17 pln. W jedną stronę jest to odpowiednio 16 pln oraz 14 pln. Kolej widokowa działa przez cały rok.

Kasprowy Wierch z Gubałówki
Kasprowy Wierch z Gubałówki

Szlaki Turystyczne na Gubałówce

Gubałówka ma także coś w zanadrzu dla pieszych zapaleńców. Oczywiście najbardziej popularnym szlakiem na szczyt Gubałówki jest czarny szlak prowadzący z Zakopanego. Warto pamiętać, że nie wiedzie on bezpośrednio obok kolejki na Gubałówkę, lecz w pewnej odległości. Czarne znaczniki znajdziecie około 300 metrów dalej, na ulicy Powstańców Śląskich, które następnie pną się wraz z ulicą Gładkie. Dopiero już bezpośrednio pod szczytem szlak podchodzi nieco do samej kolejki i razem z nią dociera do celu. Sporo turystów wybiera wydeptaną ścieżkę, w bezpośrednim sąsiedztwie kolejki, choć obecnie nie jesteśmy pewni, czy można nią bezproblemowo przemknąć do góry. Czarny szlak, gdy dotrze na grzbiet Gubałówki, wiedzie nim niespiesznie i swój finał osiąga w nieco odległym Witowie.

Jest tutaj również żółty szlak prowadzący z centrum Zakopanego do Dzianisza. Natomiast na wschodnich rubieżach Gubałówki odnajdziecie inne żółte szlakówki, które w tę stronę zawiodą Was do Poronina. Są też niebieskie znaczniki, które przeszywają Gubałówkę na wskroś i łączą Nowe Bystre z Zakopanem. Sokole oczy mogą dostrzec również czerwone znaczniki. Wiodą one od granicy w Chochołowie, przez Gubałówkę, aż do Poronina. Jednak największą ciekawostką jest zielony szlak, którego początek znajdziecie w okolicach Butorowego Wierchu. Jest to szlak, który swój finał ma, uwaga, na pierwszym szczycie Ciemniaka, czyli pierwszego muszkietera spośród fantastycznych Czerwonych Wierchów. Jak już wspomnieliśmy, turyści najchętniej wykorzystują szlak czarny. Później spacerują granią Gubałówki i schodzą w dół żółtym. Taka pętla zajmuje 2 h plus czas spędzony na samym szczycie. Oddając się widokom, na takiej przechadzce możecie też spędzić nawet i pół dnia.

Jak już wspomnieliśmy, turyści najchętniej wykorzystują czarny szlak, aby dostać się Gubałówkę. Później spacerują jej granią i schodzą w dół żółtym. Taka pętla zajmuje 2 h plus czas spędzony na samej Gubałówce. Więc może i pół dnia się nazbierać na takiej przechadzce. Dokładny przebieg takiego szlaku na Gubałówkę prezentuje się o tak:

Atrakcje na Gubałówce

Oczywiście najważniejszą atrakcją tutaj jest fantastyczny widok na Tatry. Można poczuć się jakby w pierwszym rzędzie w Teatrze Marzeń. Na tarasie widokowym na Gubałówce znajdziecie opisane plansze z tatrzańskimi szczytami. Co z pewnością ukróci niejedną kłótnię na temat tego, na który szczyt właśnie spoglądacie. Dociekliwi mogą skorzystać także zamontowanych tutaj specjalne lunet i podziwiać Tatry z bliska. Gdyby tego było mało, poniżej tarasu znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna. Istna gratka dla najmłodszych, czynna przez całe lato. Gdy już napatrzycie się na Tatry, warto przespacerować się wśród straganów, asfaltową alejką wiodącą grzbietem Gubałówki. Niestety, pomimo ograniczeń ruchu, dość często przemykają tędy samochody, uprzykrzając nieco wycieczkę. Ale spokojnie, latem można zaryzykować spacer wózkiem, a zimą z sankami. Zimą widzieliśmy również czekające na turystów skutery śnieżne.

Gubałówka Taras Widokowy

Widoki z Gubałówki – Najpiękniejsza Panorama na Zakopane

Prawdę powiedziawszy to po ten widok każdy tu przybywa. Z tarasów na Gubałówce rozpościera się iście przepyszna panorama na same Tatry, a jeśli spojrzycie nieco niżej, to dojrzycie również miasto Zakopane. A i hen daleko uśmiechać się będą do Was również Pieniny, Gorce, Podhale oraz za pleców wyłoni się Beskid Żywiecki. Gubałówka zwana jest również „najwyżej położoną plażą w Polsce”. A to dlatego, że w sezonie, gdy jest ciepło, drewniane podesty wypełniają się leżakami. Piękne widoki oraz bliskość licznych restauracji sprawiają, że turyści potrafią spędzić na Gubałówce nawet pół dnia.

Gubałówka taras widokowy
Gubałówka ulica

Pomnik „Polonia Restituta” na Gubałówce

W roku 1938, czyli dokładnie w roku, w którym zakończono budowę kolejki na Gubałówkę, umieszczono na jej szczycie również dwumetrową rzeźbę z brązu Polonia Restituta, która miała symbolizować odrodzenie Polski. Przedstawia ona kobietę zwróconą w stronę majestatycznych Tatr. Na jej wyciągniętej lewej ręce siedzi orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. Rzeźba została wykonana przez Franciszka Masiaka, jako zwieńczenie polskiego pawilonu na światową wystawę „Sztuka i technika w życiu współczesnym”, która odbyła się w Paryżu w 1937 roku. Po zamknięciu wystawy rzeźba trafiła do nowo powstałej na Gubałówce restauracji „Polonia Restituta”. Ustawiono ją przed budynkiem. W roku 2012 rzeźba przeszła renowację i trzeba przyznać, że prezentuje się wybornie. Naszym zdaniem jest ona najjaśniejszą tutejszą gwiazdą.

pomnik na Gubałówce

RTON Gubałówka

Biało-czerwony maszt dość natarczywie wkrada się w gubałówkowe kadry. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma swoje całkiem imponujące 102 metry wysokości. Rozwinięciem tajemniczego skrótu RTON jest: Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Gubałówka. Budowa stacji przekaźnikowej trwała pół roku i oficjalne uruchomienie nadajnika nastąpiło w Wigilię Bożego Narodzenie roku 1958. Trzy lata później wybudowano nowy maszt oraz budynek stacji i rozpoczęto retransmisję krakowskiego programu lokalnego. Maszt, który obecnie widzimy, powstał w roku 1999 i swoim zasięgiem pokrywa Podhale, Spisz oraz Orawę.

maszt na gubałówce

Gubałówka Zimą czy Latem?

A dlaczego nie wybrać się na Gubałówkę zarówno latem, jak i powtórzyć wycieczkę zimą? Zimą dominują tutaj narciarze. Są wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, są szkoły jazdy i można pognać ku przygodzie na skuterze śnieżnym. I jest też coś jeszcze – Kraina Światła na Gubałówce! Niemalże milion lampek rozświetla codziennie górę w okresie zimowym (od godziny 16). Jeśli przyjrzycie się uważnie zdjęciom, to dostrzeżecie sporo  podobizn zwierząt oraz infrastrukturę, która została opleciona wiązkami świetlnymi. Czekają na Was rzeźby inspirowane tatrzańską przyrodą i podhalańskim folklorem. Są zwierzaki i jest gazda oraz gaździna w odświętnych strojach. Zimą na Gubałówce można zrobić sobie również zdjęcie z Białym Misiem! Sami oczywiście nie przepuściliśmy takiej okazji.

Gubałówka taras widokowy
Taras Widokowy na Gubałówce

Natomiast Gubałówka w letniej szacie to już inna para kaloszy. Latem działa tutaj wypożyczalnia rowerów, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz co ważne, można śmiało uciąć sobie drzemkę na łące z widokiem na Tatry! Gwar i rozmowy w okolicy tarasu widokowego może nieco utrudniają odejście w objęcia Morfeusza, ale wierzymy, że znajdziecie nieco zaciszny skrawek łąki w okolicy. Bo sny w takich okolicznościach muszą być przepyszne!

widok z Gubałówki
Zakopane i Giewont – Widok z Gubałówki

Gubałówka Kamera

Bardzo lubimy podglądać co się dzieje w Tatrach. Czy to korzystając z kamer umieszczonych na Kasprowym Wierchu, czy tez właśnie za pomocą kamery na Gubałówce. Szczególnie miło spogląda się na chmury przetaczające się po tatrzańskiej grani lub na ślicznie oświecony Giewont. Dla nas to też często podpowiedź i konfrontacja z tym, co pokazują nam prognozy pogody. Często też obraz z kamery na Gubałówce stanowi lekki lek kojący tęsknotę za górami, szczególnie, gdy jesteśmy w pracy ?

Gubałówka kamera – klik
Polana Szymoszkowa kamera – klik

biały miś na Gubałówce
I na koniec – obowiązkowe zdjęcie z Białym Misiem na Gubałówce
widoki z Gubałówki
Śpiący Rycerz

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

4 komentarze

  1. Kapitalna rzecz to przejście całego pasma Gubałówki z Suchego do Kir, 15km. Kapitalne widoki non stop. Powrót busikami przez Zakopiec bez problemu.

  2. Kto? Ja nie chciałabym mieć „rezydencji” na Gubałówce. Rezydencji haha! Książęta. I nie lubię kolejek linowych. To dobre dla emerytów i dzieci.

  3. Bardzo fajny przydatny wpis, dziękuję za cenne informacje. Właśnie jutro wybieram się z córką na Gubałówkę pokazać jej widoki. Szczerze mówiąc to najbardziej lubię oglądać Tatry z Lubania w Gorcach kiedy wstaje wczesnym rankiem. Może nie widać ich tak dobrze jak z Gubałówki, ale widoki i tak są cudne. Na pewno znacie bazę pod Lubaniem

    Pozdrawiam serdecznie Całą Rodzinkę

Write A Comment