Bajkał Syberyjskie Morze

Bajkał czyli Błękitne Oko Syberii jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie. Jeśli planujecie wycieczkę to najpierw musicie zawitać do miasta Irkuck który jest przysłowiową bramą do Syberii. Tej bliższej, ale wciąż pociągającej i dzikiej. I tak też jest traktowany przez większość turystów. Mało kto tu zostaje na dłużej, większość szybko wyrusza dalej, nad tutejsze morze lub w góry: Sajany oraz Góry Chamar Daban.

Jak Dojechać nad Bajkał?

Jeżeli Irkuck, to koniecznie Bajkał. Jest to tradycyjne syberyjskie równanie. A jeśli Bajkał, to wyspa Olchon! Można się tutaj dostać rejsowymi autobusami nr 507 z dworca autobusowego w Irkucku. Autobusy odjeżdżają tylko o poranku, o godzinie 8 oraz 10. Teoretycznie, przylatując do Irkucka wcześnie rano, mamy szanse złapać autobus. Teoretycznie, ponieważ często jest podstawiany mały busik i może zabraknąć biletów. Nasze zakupiliśmy dzień wcześniej. Kosztowały 475 rubli plus 100 rubli za bagaż. Podróż trwała około 6 godzin, wraz z przerwą obiadową oraz przeprawą promową.

Bajkał jak dojechać

Wiemy, że na Olchon można również dotrzeć prywatnymi busikami, ale koniecznie upewnijcie się, czy taka marszrutka na pewno dojeżdża do samego Chużyr (miasto na Olchonie). Zdarzają się przypadki, że kurs kończy się przed przeprawą promową, a do miasta jest jeszcze kawał drogi. Prom jest bezpłatny, a na porzuconych podróżnych, po drugiej stronie obok straganów czekają taksówki. W przeciwieństwie do tego, czym nas straszono, ceny w sklepach w Chużyr były takie same jak w Irkucku. W mieścinie jest też duży market, zlokalizowany 200 m na północ od końcowego przystanku autobusowego. Ładne plaże, urocza Szamanka i sporo miejsc, w których można rozbić namiot. Należy tylko pamiętać o żmijach!

Bajkał jak dojechać
Bajkał jak dojechać

Szamanka i Pan Olchonu Burchan

Aby dotrzeć do świętej skały Szamanka (Burchan), należy skręcić w prawo w ulicę Pushkina i przespacerować około kilometra do jej końca. Najpierw ujrzymy serge, czyli drewniany pale wbite szeregiem w ziemię. Odnajdziemy na nich charakterystyczne żłobienia, które dzielą świat na trzy obszary – dla bóstw przeznaczona jest najwyższa, środkowa dla śmiertelnych, a najniższa dla zmarłych. I w zależności, gdzie są przywiązane kolorowe wstążeczki, takie intencje wznoszą Buriaci. Tuż za serge odnajdziemy cel naszej pielgrzymki, miejsce w którym mieszka Pan Olchonu, Burchan. Nie zdziwmy się, jeśli ujrzymy nagle teleportujących się tutaj szamanów. Przybywają tu, aby odprawiać swoje rytuały na głazie obok skały.

Bajkał jak dojechać
Bajkał jak dojechać
Bajkał jak dojechać

Listwianka – Rosyjski Kurort

Jeżeli nie macie aż tyle czasu, aby pojechać na Olchon i zobaczyć Bajkał, dobrym rozwiązaniem będzie nieodległa Listwianka. Miejscowość jest położona raptem 70 km od Irkucka. Bardzo łatwo ją odnajdziecie na mapie, gdyż wystarczy szukać miejsca, gdzie swój początek bierze prosto z Bajkału rzeka Angara! Dzięki takiej lokalizacji można tutaj dotrzeć wodolotem w półtorej godziny prosto z portu Rakieta w Irkucku. Taka podróż kosztuje 150 rubli. Natomiast bardziej tradycyjna eskapada odbywa się na pokładzie marszrutek, które odjeżdżają z dworca autobusowego. Jest odrobinę taniej, gdyż zapłacicie jedynie 110 rubli. Dodatkową przewagą marszrutek jest ich częstotliwość kursowania.

DSC 2675
Bajkał jak dojechać

Listwianka swoją nazwę zawdzięcza, licznie rosnącym w tutejszej tajdze modrzewiom. Jednakże określenie „kurort” jest mocnym nadużyciem, a bliższe prawdy byłoby „letnisko”, szczególnie po szczycie sezonu. Uczciwie rzecz biorąc, jeśli nie mamy w planach plażowania, czy rejsu wodolotem, wówczas kurort nie jest miejscem wartym odwiedzenia. W naszych planach mienił się raczej jako zapchajdziura na jedną noc. Spaliśmy w namiotach za miastem. Z całkiem przyjemną panoramą na sam Bajkał. Jeżeli nie uczyniliście tego do tej pory, choćby na Olchonie, to koniecznie spróbujcie tutejszych ryb z rodziny łososiowatych – omuli, są bardzo smaczne. A znajdziecie je na licznych straganach. Panie Babuszki sprzedają ryby w wersji suszonej oraz wędzonej na ciepło i zimno. A do tego pyszny chleb. Palce lizać!

bajkal
bajkal nocleg pod namiotem

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

2 komentarze

  1. W Listwiance znajduje się jedyny prywatny teatr, rzecz nadzwyczajna! Kto tam będzie niech podejdzie na recital miejscowego barda, który śpiewa swoje i nie swoje ballady. Mógłby swobodnie się produkować na scenach kabaretów Paryża czy Madrytu a nigdy nie był za granicą…

    • Co prawda, już półtora roku minęło od Twojego komentarza, ale wciąż jesteśmy pod wrażeniem informacji i nieco zawstydzeni, że dopiero teraz odpisujemy 😉

Write A Comment