Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Śnieżka – Który Szlak Wybrać?

– Śnieżka leży w Karkonoskim Parku Narodowym
– Nawet latem spakujcie ciepłe rzeczy
– Śnieżka zwana była Górą Olbrzymią
– Wysokość Śnieżki: 1602 m n.p.m.

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy, ale również Sudetów oraz całej Republiki Czeskiej. Liczy sobie 1602 m wysokości, choć niektóre źródła podają, że ma nawet o metr więcej. Dlatego też wchodząc na nią dopiszecie szczyt nie tylko do Korony Polski, ale również i Korony Europy. Nazwa góry powstała w XIX wieku i nawiązuje do długo zalegającego na szczycie śniegu. Śnieżka jest bezleśna, pokryta gołoborzem oraz znacząco góruje nad pozostałą częścią Karkonoszy, dzięki czemu widoki są tutaj szalenie przyjemne.

Śnieżka - Obserwatorium

Na szczycie odnajdziecie chyba najbardziej charakterystyczny i najbardziej kosmiczny górski budynek. Jest to Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Niestety nie można tutaj spędzić nocy, ale najbliższe schronisko znajduje się raptem 18 minut w dół. Jest to Dom Śląski. Karkonosze charakteryzują się całkiem gęstą siatką szlaków, dlatego jeśli przybyliście tutaj pierwszy raz, możliwe że dopadnie Was lekka konsternacja, który z nich wybrać.  Postaramy się choć odrobinę pomóc 🙂

Śnieżka szlaki

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza

Można powiedzieć, że Karpacz to taki rezerwuar szlaków turystycznych na Śnieżkę. Wariantów jest bez liku, ale ich wspólnym mianownikiem jest Dom Śląski, pod którym wszystkie się spotykają. Stąd następuje 40-minutowy atak szczytowy. Dlatego warto zaplanować spacer do góry jednym szlakiem i powrót innym. W zależności od kondycji, chęci oraz czasu jakim dysponujecie, każdy wybierze coś dla siebie.

Karpacz - trasy na Śnieżkę

1. Najpiękniejszy Szlak na Śnieżkę

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 3h 58 min Dystans: 10,2 km Przewyższenie: 862 m, Szlak: Żółty: Mapa: Tutaj

W naszej opinii jest to najpiękniejszy szlak na Śnieżkę. Nie dość, że pasjonująco widokowy, to po drodze zapewnia dodatkowe atrakcje. Aby dotrzeć na punkt startu, do żółtego szlaku trzeba spod Hotelu Majestic podejść niebieskim szlakiem w zachodnim kierunku, wzdłuż ulicy Karkonoskiej. Po 30 minutach dotrzecie do Kościoła Wang.

Kościół Wang w Karpaczu - najpiękniejszy szlak na Śnieżkę

Ewangelicka świątynia została przeniesiona w roku 1842 z norweskiej miejscowości Vang, położonej 200 km na wschód od Bergen. Dziś ten kościół zbudowany z sosnowych bali jest najstarszą drewnianą świątynią w Polsce. W okolicach kościoła jest kilka większych parkingów, gdzie za cały dzień postoju zapłacicie 15 pln. Tak naprawdę pierwszy odcinek do Polany możecie pokonać również niebieskim szlakiem. Różnicy w czasie nie ma praktycznie żadnej. Ale już stąd widać Śnieżkę. Szlak po 50 minutach trafia na Polanę, gdzie znajduje się węzeł szlaków – żółty szlak odchodzi w prawo.

Trasy na Śnieżkę

Od Polany po 30 minutach traficie pod Pielgrzymy! Jest to granitowa grupa skalna, która krótko po wojnie nazywana była Zamczyskiem. Ich wysokość dochodzi do 25 metrów. Składają się z trzech większych grup, kilku mniejszych oraz pojedynczych bloków.  Najwyższa ze skał w roku 1757 została uszkodzona przez uderzenie pioruna. To nie koniec atrakcji na dziś, ponieważ po 40 minutach dotrzecie do drugiej, charakterystycznej karkonoskiej formacji skalnej, jaką jest Słonecznik.

pielgrzymy karkonosze - wejście na śnieżkę
Pielgrzymy
Pielgrzymy widoczne z okolic Słonecznika

Składa się on z kilku wyraźnie spękanych granitowych ostańców. Jest nieco niższy niż Pielgrzymy i wznosi się na wysokość 12,5 m. A jeśli spojrzycie na jeden z nich od wschodniej strony, wówczas powinniście dojrzeć postać ludzką. Skałę można dojrzeć praktycznie z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. Słonecznik zawdzięcza swoja nazwę stąd, że dla mieszkańców kilku wsi słońce nad skałą wskazywało południe. Stąd do Domu Śląskiego pozostaje do przejścia przyjemnym, niespecjalnie ciężkim szlakiem: 1h 20min.

slonecznik karkonosze - szlak na śnieżkę
Śnieżka szczyt

2. Niebieski Szlak z Karpacza

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 3h 28 min Dystans: 9 km Przewyższenie: 808 m, Szlak: Niebieski, Mapa: Tutaj

Wersja bardzo zbliżona do poprzedniczki. Ten szlak na Śnieżkę również przechodzi obok Świątyni Wang, by na Polanie odbić w przeciwnym kierunku aniżeli żółty i przejść przez magiczne karkonoskie schronisko, jakim jest Samotnia. Panuje tutaj wyjątkowy klimat, a samo schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce. Do tego położone jest wprost bajkowo i wygląda przepięknie. To może tłumaczyć, dlaczego tak ciężko tutaj w sezonie zarezerwować nocleg.  Po 10 minutach dotrzecie do sąsiedniego schroniska, czyli do Strzechy Akademickiej, a po 50 minutach droga połączy się z głównym karkonoskim szlakiem na Spalonej Strażnicy. Trzeba przyznać, że Śnieżka prezentuje się stąd pięknie i dostojnie, jak na Królową Karkonoszy przystało.

Samotnia - Karpacz i okolice, szlak na śnieżkę
Strzecha Akademicka - wejście na śnieżkę

Niebieski szlak na Śnieżkę jest często wybierany jako wersja powrotna, w przypadku gdy samochód został na parkingu pod Kościołem Wang. Taka pętla z wykorzystaniem najpierw żółtego szlaku przez Słonecznik, wejście na Śnieżkę oraz powrót przez Samotnię, zajmuje około 6,5 h. Plus oczywiście czas na wszystkie ochy i achy po drodze. Prawdę powiedziawszy jest to nasz ulubiony wariant dotarcia na Królową Karkonoszy. Jeśli chcecie się upewnić, jak dokładnie będzie wyglądał szlak na mapie, kliknijcie w poniższy link

Karkonosze - szlak do Samotni
na horyzoncie widać charakterystyczne Cyckami Bardotki w Rudawach Janowickich

3. Śnieżka – Zielony Szlak z Karpacza

Trasa: Karpacz, Hotel Majestic – Kocioł Wielkiego Stawu – Śnieżka. Czas: 4h 10 min Dystans: 10,1 km Przewyższenie: 974 m, Szlak: Zielony, Mapa: Tutaj

Jeśli któreś z Was planuje start w centrum Karpacza i odwiedziło już Kościół Wang, to zielony szlak na Śnieżkę jest zdecydowanie opcją do rozważenia. Krzyżuje się ze wspomnianą wyżej dwójką na Polanie. I co ciekawe, mimo że na mapie wydaje się on zdecydowanie krótszy, to jest to nieco złudne, bo do Polany można zaoszczędzić raptem 8 minut. Z uwagi na nagromadzenie atrakcyjnych alternatyw w bezpośrednim sąsiedztwie, wydaje nam się, że jest to jedna z rzadziej wykorzystywanych opcji dotarcia na karkonoską grań. Jeśli jednak wybierzecie na swój spacer zielony szlak i macie ochotę zobaczyć Słonecznik, to mamy dobrą informację. Po osiągnięciu grani i połączeniu z czerwonym szlakiem wystarczy cofnąć się dosłownie 5 minut, by dotrzeć od Ostańca. Od Słonecznika na Śnieżkę trzeba liczyć dwie godziny spaceru.

Śnieżka - widok na szczyt
Parki Narodowe w Polsce - Śnieżka zimą

4. Najkrótszy Szlak na Śnieżkę

Trasa: Karpacz, Orlinek – Dolna Stacja kolei linowej Zbyszek – Kopa – Śnieżka. Czas: 3h Dystans: 6,3 km Przewyższenie: 821 m, Szlak: Czarny, Mapa: Tutaj

Mimo, że statystyki szlaku wydają się być atrakcyjne, to szybki rzut oka na mapę może wzbudzić obawy. Szlak jest mało widokowy a do tego podejście jest tutaj dość strome i nudnawe. Szlak wiedzie z centrum Karpacza obok stacji kolei linowej Zbyszek. Piechurzy dopiero po 2h szczęśliwie wygramolą się na Kopę, na której ulokowana jest górna stacja kolejki. To w jej okolicy pojawiają się dopiero pierwsze widoki. Dlatego może warto pokusić się na wyjazd krzesełkiem? Mimo, że jest to najkrótszy szlak na Śnieżkę, to raczej odradzamy wariant podejścia na Kopę. Zamiast tego możecie wjechać tutaj koleją linową Zbyszek. W ten sposób pokonacie najbardziej nudny odcinek. A po 15-stu minutach od Kopy dotrzecie na Przełęcz pod Śnieżką, skąd już na Królową będzie raptem trzy kwadranse. Pamiętajcie tylko, że w górnej stacji za bilet możecie zapłacić tylko gotówką.

Bilet normalny góra – 50 pln
Bilet normalny góra / dół 55 pln
Kolej Linowa na Kopę “ZBYSZEK” – Szczegóły Tutaj

Dziki Wodospad - szlak na śnieżkę
Dziki Wodospad w Karpaczu
wyciąg na kopę - karpacz śnieżka
Kolejka Linowa na Kopę „Zbyszek”
Śnieżka

5. Śnieżka – Czerwony Szlak z Karpacza

Trasa: Karpacz, Orlinek- Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka. Czas: 3h 05 min Dystans: 6,5 km Przewyższenie: 816 m, Szlak: Czerwony, Mapa: Tutaj

Szlak czerwony startuje dokładnie w tym samym miejscu co czarny, o którym wspomnieliśmy nieco wcześniej. Jest tutaj duży parking, więc śmiało możecie zostawić samochód. Przy zabudowaniach Schroniska Nad Łomniczką powinniście się pojawić po około 70 minutach spokojnego spaceru. Schronisko jest nieco pechowe i od początku swojego istnienia miało pod górkę. Pierwszy budynek powstał w roku 1901 i już w kolejnym roku zmiotła go lawina gruzowa. Dziś natomiast schronisko jest zamknięte na cztery spusty i nie zanosi się na jego reanimację. Pamiętajcie, że zimą szlak powyżej niego jest zamykany przez Karkonoski Park Narodowy z obawy przed lawinami.

Widok ze Śnieżki w Karkonoszach
w dole widać Śląski Dom

Natomiast latem czeka Was dość męcząca, ale przyjemna wspinaczka. Po drodze miniecie jeszcze Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór powstały tutaj z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry. Jest tutaj 130kg krzyż o wysokości 2,5 m oraz 30 tablic upamiętniających ludzi gór. Cmentarz został otwarty w roku 1986. Motto na jednej z tablic „Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze” pochodzi z sentencji zawartej w Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą. Stąd jeszcze kwadrans wspinaczki do Schroniska Dom Śląski i kolejne 40 min na Śnieżkę. Druga dość popularna pętla na Śnieżkę, jaką możecie złożyć z powrotem to tego samego miejsca, będzie polegała na wykorzystaniu czerwonego szlaku do góry i powrót ze Śnieżki czarnym. Dokładnie tak, jak zostało to przedstawione na mapie. Całość zajmie Wam około 4h 45 min.

Szlak na Śniezke

6. Pętla Karpacz: Wilcza Poręba – Śnieżka – Karpacz, Wilcza Poręba

Trasa: Karpacz, Wilcza Poręba – Sowia Przełęcz – Jelenka – Śnieżka – Dom Śląski – Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Karpacz, Wilcza Poręba. Czas: 5h 18 min Dystans: 14,2 km Przewyższenie: 1033 m, Szlak: Zielony -> Czarny -> Czerwony -> Żółty, Mapa: Tutaj

Ciekawym pomysłem na wejście na Śnieżkę jest przespacerowanie powyższej pętli. Co prawda szlak długo wiedzie tutaj lasem, aż wygramoli się na Sowią Przełęcz. Lecz czy nie ciekawą opcją będzie dojrzeć Śnieżkę z dwóch diametralnie różnych perspektyw? Do plusów trasy śmiało można dopisać czeskie Schronisko Jelenka. Stąd graniowy, półtoragodzinny spacer za czerwonymi szlakówkami doprowadzi Was na szczyt!

7. Szlak z Kowar na Śnieżkę przez Przełęczy Okraj

Trasa: Kowary Sztolnie – Przełęcz Okraj – Śnieżka. Czas: 4h 08 min Dystans: 9,6 km Przewyższenie: 1080 m, Szlak: Zielony -> Czarny -> Czerwony -> Żółty, Mapa: Tutaj

Dzień możecie zacząć od zwiedzania Sztolni Uranu w Kowarach. Zwiedzanie trwa około godziny, ale jak zawsze w sezonie warto wcześniej zarezerwować wejście. Szczególnie, że wejścia do podziemi odbywają się co godzinę. Warto pamiętać o ciepłych rzeczach, ponieważ temperatura, która panuje w Sztolniach oscyluje około 8 stopni Celsjusza a do tego panuje tam 97% wilgotność. Obok kopalni przechodzi czarny szlak, który w połączeniu na późniejszym etapie z żółtym pozwoli na dotarcie na Przełęcz Okraj, gdzie znajduje się drogowe przejście graniczne z Republiką Czeską. Są tu dwa schroniska plus kilka restauracji. W dalszą drogę z przełęczy do Schroniska Jelenka możecie wybrać się niebieskim granicznym szlakiem (1h 51 min), czerwonym (1h 30 min) lub żółtym (1h 26 min). Jednak to, co najpiękniejsze na szlaku, zaczyna się za sympatycznym czeskim schroniskiem. Szlak jest przepyszny widokowo, spaceruje się w kosówce. Latem będzie wprost idealny. Od Jelonki trzeba liczyć 1,5 h na szczyt Śnieżki.

Autobus Karpacz – Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj

Sporym ułatwieniem przy planowaniu wejścia na Śnieżkę od czeskiej strony jest uruchomione transgraniczne połączenie na trasie Karpacz – Pec Pod Śnieżką. Autobus w sezonie zimowym oraz letnim kursuje codziennie, natomiast w pozostałym okresie weekendami. Są trzy kursy dziennie, przejazd trwa około 1h 20 min i bilet w jedną stronę kosztuje 19 pln. Na Przełęcz Okraj 13 pln. Szczegółów szukajcie tutaj.

Sztolnie Kowary
Sztolnia w Kowarach
Śnieżka

8. Śnieżka z Czeskiej Strony

Trasa: Pec pod Sněžkou – Růžohorky – Śnieżka. Czas: 3h min Dystans: 6,1 km Przewyższenie: 855 m, Szlak: Zielony -> Żółty, Mapa: Tutaj

Dojazd samochodem do malowniczo położonej miejscowości Pec pod Snieżką zajmie Wam około 45 minut. Pamiętajcie, że w sezonie może być problem z miejscami postojowymi, dlatego warto przyjechać tutaj wcześnie. Opłata za parking wynosi 25 Koron za godzinę. Jeżeli natomiast interesuje Was dojazd autobusem, to odsyłamy do akapitu wyżej. Ciekawym pomysłem będzie dotarcie tutaj właśnie komunikacją publiczną, wejście na Śnieżkę i zejście spokojnie na stronę Polską. Taka wycieczka zajmie Wam około 5h. Na Górę możecie wykorzystać połączenie zielonego i żółtego szlaku, które pozwolą Wam pojawić się na szczycie w ciągu 3h. Jednak do minusów tej trasy można zaliczyć fakt, że prowadzi w bliskim sąsiedztwie kolejki gondolowej. Jest też opcja dotarcia niebieskim szlakiem najpierw do Śląskiego Domu, a stąd przeprowadzenie ataku szczytowego. Jednak pamiętajcie, że tutaj bardzo długo idzie się dnem doliny i szlak jest praktycznie bez widoków. Na Śnieżkę od strony czeskiej można również wyjechać kolejką gondolową.

Śnieżka

Śnieżka Kolejką

Podróż pod Śnieżkę odbywa się nowoczesnymi, czteroosobowymi wagonikami. Jest dwuetapowa, dokładnie tak jak na Kasprowy Wierch. Tutaj stacja pośrednia została ulokowana na szczycie Ruzohorky. Cała podróż na górę zajmuje 15 minut. Górna stacja kolejki jest ulokowana nieco pod szczytem Śnieżki. Z uwagi na ograniczenia związane z ochroną przyrody, na szczyt może wjechać tylko 250 osób w ciągu godziny. Dlatego w sezonie jest spora szansa, że utkniecie tutaj w kolejce. Pamiętajcie, żeby nawet latem spakować cieplejsze rzeczy. Różnica wysokości oraz dość wietrzny charakter Śnieżki może sprawić psikusa. A jeśli już jesteśmy przy wietrze, to gdy jest on zbyt mocny, wyciąg jest zamykany.

– Bilet normalny do góry – 230 Koron
– Bilet normalny góra/dół – 430 Koron
– Kolejka Gondolowa na Śnieżkę – Szczegóły Tutaj

szlaki na śnieżkę
Budynek poczty na Śnieżce

Śnieżka 1602 m Karkonosze

Śnieżka zwana niegdyś “Górą Olbrzymią”, a dziś Królową Karkonoszy, jest kapryśnym szczytem. Panuje tutaj dość specyficzny klimat. Często gości mgła, śnieg zalega tutaj zazwyczaj od października do maja, a średnia roczna temperatura wynosi tylko nieco ponad 0 stopni. Do kompletu wspomnijmy o huraganowych wiatrach wiejących na grani i dudniących na szczycie. Rekordowe porywy wiatru osiągały tutaj prawie 300 km/h. Wszystko to sprawia, że utrafić dobrą pogodę na szczycie wcale nie jest tak łatwo. Sami już parokrotnie uciekaliśmy z Karkonoszy choćby w urocze Rudawy Janowickie.

Śnieżka schronisko - szczyt

Skalny stożek Śnieżki składa się głównie ze skał metamorficznych – hornfelsów, a od zachodniej strony, u podstawy, z granitu. Pierwsze schronisko na Śnieżce powstało w roku 1850. Dziś nie ma możliwości przenocowania na szczycie. Najbliższe schronisko znajduje się 18 minut w dół, w Domu Śląskim. Natomiast charakterystyczny budynek z latającymi talerzami powstał w latach 1967-76 i mieści Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa.

Na szczycie znajdziecie również kaplicę Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich. Została otwarta w roku 1681. Dodatkowo po stronie czeskiej stoi budynek poczty oraz stacja kolei gondolowej. Na szczyt od strony schroniska Dom Śląski możecie dostać się w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest czerwony szlak, który ostro i śmiało atakuje górę. Wspina się tutaj mocno zakosami i bardzo szybko osiąga wierzchołek. Spod schroniska będziecie potrzebowali około 40 minut.

Śnieżka szczyt
kaplica Św. Wawrzyńca

Dla osób ceniących sobie łagodniejszą formę podejścia możemy polecić okrężną Drogę Jubileuszową. Wiedzie tutaj niebieski szlak i jest to droga dojazdowa dla obsługi Śnieżki. Wówczas na szczyt wkroczycie od wschodniej strony, po 50 minutach spaceru. Pamiętajcie, że Śnieżka zimą to całkiem wymagający szczyt. Z pewnością przydadzą Wam się raki. Często szlak jest oblodzony, a wiejące wiatry wcale nie ułatwiają zachowania wyprostowanej i niezachwianej sylwetki.

Śnieżka szczyt

Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na stronach bloga wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Pozwoli to nam dalej się rozwijać i tworzyć nowe wpisy. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


Produkty z Górskiej Półki


18 komentarzy

 1. Jak dobrze, że trafiłam na Wasz blog, tu jest całe multum przydatnych informacji! Wielkie dzięki, działajcie dalej 🙂

 2. Dzięki Wam, razem z narzeczonym zdecydowaliśmy się wybrać szlak żółty i nie zawiedliśmy się! Piękne widoki, które zapierały nam dech w piersiach na długo pozostaną w naszych wakacyjnych wspomnieniach. Poza tym, tego dnia dnia był to szlak chyba najmniej popularny wśród innych turystów, co bardzo nam odpowiadało (ta cisza i spokój pozwalały nam jeszcze bardziej napawać się przyrodą). Dzięki wielkie 🙂

 3. Świetny blog. Zgodnie z Waszymi wskazówkami weszliśmy żółtym szlakiem z super widokami a zeszliśmy niebieskim. Serdecznie polecam taka trasę 😉

 4. Witajcie. Żółty szlak Wang-Polana-Pielgrzymy-Słonecznik i dalej na Śnieżkę czerwonym szlakiem to piękne widoki i łatwy szlak, szczególnie dla osób wędrującymi z dziećmi. Z powrotem polecam początkowy czarny szlak z zejściem do górnej stacji kolejki na Kopie a potem niebieski szlak przez schronisko Strzecha Akademicka, Samotnia potem do Polany i w dół do kościółka Wang. Widoki tak samo piekne a nam udało się w kotle Małego Stawu usłyszeć i zobaczyć jelenie na rykowisku- coś wspaniełego. Łącznie trasa to odcinek ok. 20km.

 5. Dzięki za fajnie napisane i przydatne informacje. Dzięki Wam weszliśmy i zeszliśmy dzisiaj (21.11.2020) z Karpacza na Śnieżkę czerwonym szlakiem całą rodziną (53,40,12 i 10 lat). Było bardzo fajnie, pomimo zimna i trochę lodu na gorze trasa wymagająca uwagi i wysiłku ale do przejścia (pomimo zdemontowanego mostku na Łomniczce). Niestety, chociaż to koniec listopada i pandemia, to na Śnieżce i na trasie mnóstwo ludzi 🙁

 6. EWELINA WOCHOL Reply

  Cudownie wszystko opisane 🙂 Prawie nie potrzeba mapy 😉 To dzięki Wam zobaczyliśmy cudowne miejsca w Szczawnicy , teraz przyszła kolej na Karpacz zimą. Dziękuję za wszystkie info i piękne zdjęcia….no i proszę o więcej 😀
  Pozdrawiam serdecznie:-))))

  • jest nam szalenie miło za taki komentarz, nawet jeśli odpisujemy o zgrozo z takim poślizgiem 🙂 trzymamy kciuki za pogodę!

 7. Świetny artykuł! Za tydzień wybieram się z rodzicami do Karpacza, którzy nie są wysportowani , rozumiem że najłatwieszym dla nas szlakiem bedzie żółty tak ? Będziemy pierwszy raz na Śnieżce, czy to prawda, ze aby wdrapać się na szczyt trzeba wspinać się po łańcuchach? To nas bardzo hamuje przed wybraniem sie na te górę, ale sama nie wiem czy to prawda. Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam!

  • niestety dogrzebaliśmy się do sekcji komentarzy już po Waszym urlopie. Mamy nadzieję, że wycieczka na Śnieżkę się udała! pozdrawiamy

 8. Wczoraj ruszyliśmy na Śnieżkę, najpierw czerwonym szlakiem. Bywało stromo i można się zmęczyć ale raczej każdy sobie poradzi. Wracaliśmy niebieskim i żółtym. Muszę przyznać że jest to coś czego się nie zapomina. Wspaniałe widoki, różnorodna przyroda – góry, lasy, jeziora. Piękne schroniska. Trasa zajęła nam więcej niż planowaliśmy bo aż 8h. Mimo iż trafiliśmy idealna pogodę (27 stopni) to na szczycie przydały się grube bluzy. Polecam ten szlak każdemu, coś wspaniałego

  • bardzo się cieszymy, że wycieczka się udała 🙂 Karkonosze i Śnieżka to cudna kraina <3 pozdrawiamy pięknie!

 9. Orientujecie się czy we wrześniu na Śnieżce leży śnieg? Wystraszyła mnie trochę informacja z Tatr 🙁

  • W górach wszystko jest możliwe, a wrześniowy śnieg na Śnieżce nie brzmi nadto abstrakcyjnie 🙂 Najlepiej jak będziesz śledziła komunikaty pogodowe oraz aktualne warunku na karkonoskim oddziale GOPRu albo spojrzeć co się dzieje na kamerkach online 🙂

 10. Byłem wraz z żoną Agnieszką na Śnieżce w ostatnią sobotę 9 października. Pogoda marzenie, cały czas świeciło słońce i nie było ani jednej chmurki, temperatura jak przystało na tą porę około 10 stopni na dole, na szczycie około +3. Dziękujemy za wasz wpis, takiej ilości tras do wyboru się nie spodziewaliśmy. Wchodziliśmy szlakiem niebieskim z Karpacza od strony kościoła Wang, w dół schodziliśmy czerwonym. To nasze pierwsze wejście na Śnieżkę, na pewno jeszcze tu wrócimy bo za każdym razem odkrywamy coś nowego. Działajcie dalej, trzymam za was kciuki

 11. Jeśli chcemy wejść i zanocować w schronisku to gdzie można zostawić na ten czas auto w Karpaczu?

  • chyba najwygodniej będzie Wam przedzwonić i podpytać bezpośrednio w schronisku. Oni na pewno coś dobrego doradzą 🙂

 12. Będąc w Karpaczu opłacam klimatyczna taryfę 3 złote wchodząc na szlaki turystyczne musze opłacić za wejście na szlak i to nie małą sumę,. Ktoś zarabia na tym podwójnie dal mnie to jest wykorzystywanie turystów ,bo będąc w innych górzystych miejscach w Europie tego nie musze opłacać

Write A Comment