Blog podróżniczy - piszemy o górach i turystyce

Śnieżka – Który Szlak Wybrać?

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy, ale również Sudetów oraz całej Republiki Czeskiej. Liczy sobie 1602 m wysokości, choć niektóre źródła podają, że ma nawet o metr więcej. Dlatego też wchodząc na nią dopiszecie szczyt nie tylko do Korony Polski, ale również i Korony Europy. Nazwa góry powstała w XIX wieku i nawiązuje do długo zalegającego na szczycie śniegu. Śnieżka jest bezleśna, pokryta gołoborzem oraz znacząco góruje nad pozostałą częścią Karkonoszy, dzięki czemu widoki są tutaj szalenie przyjemne. Na szczycie odnajdziecie chyba najbardziej charakterystyczny i najbardziej kosmiczny górski budynek. Jest to Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Niestety nie można tutaj spędzić nocy, ale najbliższe schronisko znajduje się raptem 18 minut w dół. Jest to Dom Śląski. Karkonosze charakteryzują się całkiem gęstą siatką szlaków, dlatego jeśli przybyliście tutaj pierwszy raz, możliwe że dopadnie Was lekka konsternacja, który z nich wybrać.  Postaramy się choć odrobinę pomóc 😊

Śnieżka

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza

Można powiedzieć, że Karpacz to taki rezerwuar szlaków na Śnieżkę. Wariantów jest bez liku, ale ich wspólnym mianownikiem jest Dom Śląski, pod którym wszystkie się spotykają. Stąd następuje 40-minutowy atak szczytowy. Dlatego warto zaplanować spacer do góry jednym szlakiem i powrót innym. W zależności od kondycji, chęci oraz czasu jakim dysponujecie, każdy wybierze coś dla siebie.

Najpiękniejszy Szlak na Śnieżkę

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka
Czas: 3h 58 min Dystans: 10,2 km Przewyższenie: 862 m
Szlak: Żółty
Mapa: Tutaj

W naszej opinii jest to najpiękniejszy szlak na Śnieżkę. Nie dość, że pasjonująco widokowy, to po drodze zapewnia dodatkowe atrakcje. Aby dotrzeć na punkt startu, do żółtego szlaku trzeba spod Hotelu Majestic podejść niebieskim szlakiem w zachodnim kierunku, wzdłuż ulicy Karkonoskiej. Po 30 minutach dotrzecie do Kościoła Wang. Ewangelicka świątynia została przeniesiona w roku 1842 z norweskiej miejscowości Vang, położonej 200 km na wschód od Bergen. Dziś ten kościół zbudowany z sosnowych bali jest najstarszą drewnianą świątynią w Polsce. W okolicach kościoła jest kilka większych parkingów, gdzie za cały dzień postoju zapłacicie 15 pln. Tak naprawdę pierwszy odcinek do Polany możecie pokonać również niebieskim szlakiem. Różnicy w czasie nie ma praktycznie żadnej. Ale już stąd widać Śnieżkę. Szlak po 50 minutach trafia na Polanę, gdzie znajduje się węzeł szlaków – żółty szlak odchodzi w prawo.

Śnieżka
Pielgrzymy

Od Polany po 30 minutach traficie pod Pielgrzymy! Jest to granitowa grupa skalna, która krótko po wojnie nazywana była Zamczyskiem. Ich wysokość dochodzi do 25 metrów. Składają się z trzech większych grup, kilku mniejszych oraz pojedynczych bloków.  Najwyższa ze skał w roku 1757 została uszkodzona przez uderzenie pioruna. To nie koniec atrakcji na dziś, ponieważ po 40 minutach dotrzecie do drugiej, charakterystycznej karkonoskiej formacji skalnej, jaką jest Słonecznik. Składa się on z kilku wyraźnie spękanych granitowych ostańców. Jest nieco niższy niż Pielgrzymy i wznosi się na wysokość 12,5 m. A jeśli spojrzycie na jeden z nich od wschodniej strony, wówczas powinniście dojrzeć postać ludzką. Skałę można dojrzeć praktycznie z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. Słonecznik zawdzięcza swoja nazwę stąd, że dla mieszkańców kilku wsi słońce nad skałą wskazywało południe. Stąd do Domu Śląskiego pozostaje do przejścia przyjemnym, niespecjalnie ciężkim szlakiem: 1h 20min.

Słonecznik
Śnieżka

Niebieski Szlak z Karpacza

Trasa: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka
Czas: 3h 28 min Dystans: 9 km Przewyższenie: 808 m
Szlak: Niebieski

Mapa: Tutaj

Wersja bardzo zbliżona do poprzedniczki. Szlak również przechodzi obok Świątyni Wang, by na Polanie odbić w przeciwnym kierunku aniżeli żółty i przejść przez magiczne karkonoskie schronisko, jakim jest Samotnia. Panuje tutaj wyjątkowy klimat, a samo schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce. Do tego położone jest wprost bajkowo i wygląda przepięknie. To może tłumaczyć, dlaczego tak ciężko tutaj w sezonie zarezerwować nocleg.  Po 10 minutach dotrzecie do sąsiedniego schroniska, czyli do Strzechy Akademickiej, a po 50 minutach droga połączy się z głównym karkonoskim szlakiem na Spalonej Strażnicy. Trzeba przyznać, że Śnieżka prezentuje się stąd pięknie i dostojnie, jak na Królową Karkonoszy przystało.

Niebieski szlak jest często wybierany jako wersja powrotna ze Śnieżki, w przypadku gdy samochód został na parkingu pod Kościołem Wang. Taka pętla z wykorzystaniem najpierw żółtego szlaku przez Słonecznik, wejście na Śnieżkę oraz powrót przez Samotnię, zajmuje około 6,5 h. Plus oczywiście czas na wszystkie ochy i achy po drodze. Prawdę powiedziawszy jest to nasz ulubiony wariant dotarcia na Królową Karkonoszy. Jeśli chcecie się upewnić, jak dokładnie będzie wyglądał szlak na mapie, kliknijcie w poniższy link

Samotnia
Strzecha Akademicka

Śnieżka – Zielony Szlak z Karpacza

Trasa: Karpacz, Hotel Majestic – Kocioł Wielkiego Stawu – Śnieżka
Czas: 4h 10 min Dystans: 10,1 km Przewyższenie: 974 m
Szlak: Zielony

Mapa: Tutaj

Jeśli któreś z Was planuje start w centrum Karpacza i odwiedziło już Kosciół Wang, to zielony szlak jest zdecydowanie opcją do rozważenia. Krzyżuje się ze wspomnianą wyżej dwójką na Polanie. I co ciekawe, mimo że na mapie wydaje się on zdecydowanie krótszy, to jest to nieco złudne, bo do Polany można zaoszczędzić raptem 8 minut. Z uwagi na nagromadzenie atrakcyjnych alternatyw w bezpośrednim sąsiedztwie, wydaje nam się, że jest to jedna z rzadziej wykorzystywanych opcji dotarcia na karkonoską grań. Jeśli jednak wybierzecie na swój spacer zielony szlak i macie ochotę zobaczyć Słonecznik, to mamy dobrą informację. Po osiągnieciu grani i połączeniu z czerwonym szlakiem wystarczy cofnąć się dosłownie 5 minut, by dotrzeć od Ostańca. Od Słonecznika na Śnieżkę trzeba liczyć dwie godziny spaceru.

Śnieżka
Parki Narodowe w Polsce

Najkrótszy Szlak na Śnieżkę

Trasa: Karpacz, Orlinek – Dolna Stacja kolei linowej Zbyszek – Kopa – Śnieżka
Czas: 3h Dystans: 6,3 km Przewyższenie: 821 m
Szlak: Czarny

Mapa: Tutaj

Mimo, że statystyki szlaku wydają się być atrakcyjne, to szybki rzut oka na mapę może wzbudzić obawy. Szlak jest mało widokowy a do tego podejście jest tutaj dość strome i nudnawe. Szlak wiedzie z centrum Karpacza obok stacji kolei linowej Zbyszek. Piechurzy dopiero po 2h szczęśliwie wygramolą się na Kopę, na której ulokowana jest górna stacja kolejki. To w jej okolicy pojawiają się dopiero pierwsze widoki. Dlatego może warto pokusić się na wyjazd krzesełkiem? Mimo, że jest to najkrótszy szlak na Śnieżkę, to raczej odradzamy wariant podejścia na Kopę. Zamiast tego możecie wjechać tutaj koleją linową Zbyszek. W ten sposób pokonacie najbardziej nudny odcinek. A po 15-stu minutach od Kopy dotrzecie na Przełęcz pod Śnieżką, skąd już na Królową będzie raptem trzy kwadranse. Pamiętajcie tylko, że w górnej stacji za bilet możecie zapłacić tylko gotówką.

  • Bilet normalny góra – 50 pln
  • Bilet normalny góra / dół 55 pln

Kolej Linowa na Kopę “ZBYSZEK” – Szczegóły Tutaj

Dziki Wodospad
wyciąg na kope
Śnieżka

Śnieżka – Czerwony Szlak z Karpacza

Trasa: Karpacz, Orlinek- Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka
Czas: 3h 05 min Dystans: 6,5 km Przewyższenie: 816 m
Szlak: Czerwony

Mapa: Tutaj

Szlak czerwony startuje dokładnie w tym samym miejscu co czarny, o którym wspomnieliśmy nieco wcześniej. Jest tutaj duży parking, więc śmiało możecie zostawić samochód. Przy zabudowaniach Schroniska Nad Łomniczką powinniście się pojawić po około 70 minutach spokojnego spaceru. Schronisko jest nieco pechowe i od początku swojego istnienia miało pod górkę. Pierwszy budynek powstał w roku 1901 i już w kolejnym roku zmiotła go lawina gruzowa. Dziś natomiast schronisko jest zamknięte na cztery spusty i nie zanosi się na jego reanimację. Pamiętajcie, że zimą szlak powyżej niego jest zamykany przez Karkonoski Park Narodowy z obawy przed lawinami.

Natomiast latem czeka Was dość męcząca, ale przyjemna wspinaczka. Po drodze miniecie jeszcze Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór powstały tutaj z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry. Jest tutaj 130kg krzyż o wysokości 2,5 m oraz 30 tablic upamiętniających ludzi gór. Cmentarz został otwarty w roku 1986. Motto na jednej z tablic „Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze” pochodzi z sentencji zawartej w Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą. Stąd jeszcze kwadrans wspinaczki do Schroniska Dom Śląski i kolejne 40 min na Śnieżkę. Druga dość popularna pętla na Śnieżkę, jaką możecie złożyć z powrotem to tego samego miejsca, będzie polegała na wykorzystaniu czerwonego szlaku do góry i powrót ze Śnieżki czarnym. Dokładnie tak, jak zostało to przedstawione na mapie. Całość zajmie Wam około 4h 45 min.

Pętla Karpacz: Wilcza Poręba – Śnieżka – Karpacz, Wilcza Poręba

Trasa: Karpacz, Wilcza Poręba – Sowia Przełęcz – Jelenka – Śnieżka – Dom Śląski – Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Karpacz, Wilcza Poręba
Czas: 5h 18 min Dystans: 14,2 km Przewyższenie: 1033 m

Szlak: Zielony -> Czarny -> Czerwony -> Żółty
Mapa: Tutaj

Ciekawym pomysłem jest przespacerowanie powyższej pętli. Co prawda szlak długo wiedzie tutaj lasem, aż wygramoli się na Sowią Przełęcz. Lecz czy nie ciekawą opcją będzie dojrzeć Śnieżkę z dwóch diametralnie różnych perspektyw? Do plusów trasy śmiało można dopisać czeskie Schronisko Jelenka. Stąd graniowy, półtoragodzinny spacer za czerwonymi szlakówkami doprowadzi Was na szczyt!

Szlak z Kowar na Śnieżkę przez Przełęczy Okraj

Trasa: Kowary Sztolnie – Przełęcz Okraj – Śnieżka
Czas: 4h 08 min Dystans: 9,6 km Przewyższenie: 1080 m

Szlak: Zielony -> Czarny -> Czerwony -> Żółty
Mapa:
Tutaj

Dzień możecie zacząć od zwiedzania Sztolni Uranu w Kowarach. Zwiedzanie trwa około godziny, ale jak zawsze w sezonie warto wcześniej zarezerwować wejście. Szczególnie, że wejścia do podziemi odbywają się co godzinę. Warto pamiętać o ciepłych rzeczach, ponieważ temperatura, która panuje w Sztolniach oscyluje około 8 stopni Celsjusza a do tego panuje tam 97% wilgotność. Obok kopalni przechodzi czarny szlak, który w połączeniu na późniejszym etapie z żółtym pozwoli na dotarcie na Przełęcz Okraj, gdzie znajduje się drogowe przejście graniczne z Republiką Czeską. Są tu dwa schroniska plus kilka restauracji. W dalszą drogę z przełęczy do Schroniska Jelenka możecie wybrać się niebieskim granicznym szlakiem (1h 51 min), czerwonym (1h 30 min) lub żółtym (1h 26 min). Jednak to, co najpiękniejsze na szlaku, zaczyna się za sympatycznym czeskim schroniskiem. Szlak jest przepyszny widokowo, spaceruje się w kosówce. Latem będzie wprost idealny. Od Jelonki trzeba liczyć 1,5 h na szczyt Śnieżki.

Autobus Karpacz – Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj

Sporym ułatwieniem przy planowaniu eskapady na Śnieżkę od czeskiej strony jest uruchomione transgraniczne połączenie na trasie Karpacz – Pec Pod Śnieżką. Autobus w sezonie zimowym oraz letnim kursuje codziennie, natomiast w pozostałym okresie weekendami. Są trzy kursy dziennie, przejazd trwa około 1h 20 min i bilet w jedną stronę kosztuje 19 pln. Na Przełęcz Okraj 13 pln. Szczegółów szukajcie tutaj

Śnieżka

Śnieżka z Czeskiej Strony

Trasa: Pec pod Sněžkou – Růžohorky – Śnieżka
Czas: 3h min Dystans: 6,1 km Przewyższenie: 855 m

Szlak: Zielony -> Żółty
Mapa: Tutaj

Dojazd samochodem do malowniczo położonej miejscowości Pec pod Snieżką zajmie Wam około 45 minut. Pamiętajcie, że w sezonie może być problem z miejscami postojowymi, dlatego warto przyjechać tutaj wcześnie. Opłata za parking wynosi 25 Koron za godzinę. Jeżeli natomiast interesuje Was dojazd autobusem, to odsyłamy do akapitu wyżej. Ciekawym pomysłem będzie dotarcie tutaj właśnie komunikacją publiczną, wejście na Śnieżkę i zejście spokojnie na stronę Polską. Taka wycieczka zajmie Wam około 5h. Na Górę możecie wykorzystać połączenie zielonego i żółtego szlaku, które pozwolą Wam pojawić się na szczycie w ciągu 3h. Jednak do minusów tej trasy można zaliczyć fakt, że prowadzi w bliskim sąsiedztwie kolejki gondolowej. Jest też opcja dotarcia niebieskim szlakiem najpierw do Śląskiego Domu, a stąd przeprowadzenie ataku szczytowego. Jednak pamiętajcie, że tutaj bardzo długo idzie się dnem doliny i szlak jest praktycznie bez widoków. Na Śnieżkę od strony czeskiej można również wyjechać kolejką gondolową.

Śnieżka Kolejką

Podróż odbywa się nowoczesnymi, czteroosobowymi wagonikami. Jest dwuetapowa, dokładnie tak jak na Kasprowy Wierch. Tutaj stacja pośrednia została ulokowana na szczycie Ruzohorky. Cała podróż na górę zajmuje 15 minut. Górna stacja kolejki jest ulokowana nieco pod szczytem Śnieżki. Z uwagi na ograniczenia związane z ochroną przyrody, na szczyt może wjechać tylko 250 osób w ciągu godziny. Dlatego w sezonie jest spora szansa, że utkniecie tutaj w kolejce. Pamiętajcie, żeby nawet latem spakować cieplejsze rzeczy. Różnica wysokości oraz dość wietrzny charakter Śnieżki może sprawić psikusa. A jeśli już jesteśmy przy wietrze, to gdy jest on zbyt mocny, wyciąg jest zamykany.

  • Bilet normalny do góry – 230 Koron
  • Bilet normalny góra/dół – 430 Koron

Kolejka Gondolowa na Śnieżkę – Szczegóły Tutaj

Śnieżka
Śnieżka

Śnieżka 1602 m Karkonosze

Śnieżka zwana niegdyś “Górą Olbrzymią”, a dziś Królową Karkonoszy, jest kapryśnym szczytem. Panuje tutaj dość specyficzny klimat. Często gości mgła, śnieg zalega tutaj zazwyczaj od października do maja, a średnia roczna temperatura wynosi tylko nieco ponad 0 stopni. Do kompletu wspomnijmy o huraganowych wiatrach wiejących na grani i dudniących na szczycie. Rekordowe porywy wiatru osiągały tutaj prawie 300 km/h. Wszystko to sprawia, że utrafić dobrą pogodę na szczycie wcale nie jest tak łatwo. Sami już parokrotnie uciekaliśmy z Karkonoszy choćby w urocze Rudawy Janowickie. Skalny stożek Śnieżki składa się głównie ze skał metamorficznych – hornfelsów, a od zachodniej strony, u podstawy, z granitu. Pierwsze schronisko na Śnieżce powstało w roku 1850. Dziś nie ma możliwości przenocowania na szczycie. Najbliższe schronisko znajduje się 18 minut w dół, w Domu Śląskim. Natomiast charakterystyczny budynek z latającymi talerzami powstał w latach 1967-76 i mieści Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa.

Śnieżka

Na szczycie znajdziecie również kaplicę Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich. Została otwarta w roku 1681. Dodatkowo po stronie czeskiej stoi budynek poczty oraz stacja kolei gondolowej. Na szczyt od strony schroniska Dom Śląski możecie dostać się w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest czerwony szlak, który ostro i śmiało atakuje górę. Wspina się tutaj mocno zakosami i bardzo szybko osiąga wierzchołek. Spod schroniska będziecie potrzebowali około 40 minut. Dla osób ceniących sobie łagodniejszą formę podejścia możemy polecić okrężną Drogę Jubileuszową. Wiedzie tutaj niebieski szlak i jest to droga dojazdowa dla obsługi Śnieżki. Wówczas na szczyt wkroczycie od wschodniej strony, po 50 minutach spaceru. Pamiętajcie, że Śnieżka zimą to całkiem wymagający szczyt. Z pewnością przydadzą Wam się raki. Często szlak jest oblodzony, a wiejące wiatry wcale nie ułatwiają zachowania wyprostowanej i niezachwianej  sylwetki.

Śnieżka
Śnieżka
Śnieżka

A Jaki Jest Twój Ulubiony Szlak na Śnieżkę?
Twoja Opinia Pomoże Innym Turystom ♥

Dodaj Komentarz

Czy wpis był dla Ciebie pomocny?
[Głosów: 17   Average: 4.8/5]

5 komentarzy

  1. Jak dobrze, że trafiłam na Wasz blog, tu jest całe multum przydatnych informacji! Wielkie dzięki, działajcie dalej 🙂

  2. Dzięki Wam, razem z narzeczonym zdecydowaliśmy się wybrać szlak żółty i nie zawiedliśmy się! Piękne widoki, które zapierały nam dech w piersiach na długo pozostaną w naszych wakacyjnych wspomnieniach. Poza tym, tego dnia dnia był to szlak chyba najmniej popularny wśród innych turystów, co bardzo nam odpowiadało (ta cisza i spokój pozwalały nam jeszcze bardziej napawać się przyrodą). Dzięki wielkie 🙂

  3. Świetny blog. Zgodnie z Waszymi wskazówkami weszliśmy żółtym szlakiem z super widokami a zeszliśmy niebieskim. Serdecznie polecam taka trasę 😉

  4. Witajcie. Żółty szlak Wang-Polana-Pielgrzymy-Słonecznik i dalej na Śnieżkę czerwonym szlakiem to piękne widoki i łatwy szlak, szczególnie dla osób wędrującymi z dziećmi. Z powrotem polecam początkowy czarny szlak z zejściem do górnej stacji kolejki na Kopie a potem niebieski szlak przez schronisko Strzecha Akademicka, Samotnia potem do Polany i w dół do kościółka Wang. Widoki tak samo piekne a nam udało się w kotle Małego Stawu usłyszeć i zobaczyć jelenie na rykowisku- coś wspaniełego. Łącznie trasa to odcinek ok. 20km.

Write A Comment