Śnieżka, najwyższy szczyt Gór Olbrzymich

– Śnieżka znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym.
– Nawet latem warto spakować ciepłe rzeczy.
– Na Śnieżkę można wejść z psem
– Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny.

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i dla wielu osób, wycieczka na jej wierzchołek jest obowiązkowym punktem karkonoskiego urlopu. Jak łatwo można odgadnąć, nazwa góry, która została wykuta w XIX wieku, nawiązuje do długo zalegającego na szczycie śniegu. Co już samo sugeruje, że warunki tutaj bywają harde oraz kapryśne. Śnieżka jest bezleśna i z wysoka zerka na pozostałą krainę Karkonoszy, dzięki czemu jeśli tylko trafimy z aurą, możemy rozkoszować się panoramą na cztery strony świata. Jednak jaki wybrać szlak aby było optymalnie i adekwatnie do naszej kondycji i możliwości oraz jak się przygotować na wycieczkę na Śnieżkę postaramy się podpowiedzieć w naszym poniższym wpisie!

sniezka karkonosze 198
Nowa Śnieżka

Śnieżka, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka to nie tylko najwyższy szczyt Karkonoszy, ale również całych Sudetów oraz pięknej czeskiej krainy. Wznosi się w zachodniej części Czarnego Grzbietu. Według ostatnich pomiarów, które potwierdza Karkonoski Park Narodowy, Śnieżka liczy sobie ponad 1603 metry wysokości. Na szczycie odnajdziecie chyba najbardziej charakterystyczny i najbardziej kosmiczny górski budynek. Jest to Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Niestety, nad czym ubolewamy, nie można w nim spędzić nocy.  Jest tu także kaplica Św. Wawrzyńca, patrona przewodników górskich, a po stronie czeskiej kiosk poczty oraz górna stacja kolei gondolowej.

Trzeba przyznać, że na Śnieżce panuje dość harda i kapryśna aura. Często gości tu mgła, chłód oraz huraganowe podmuchy wiatru, sięgające nawet 280 km/h. W ciągu roku mamy ponad 200 dni z silnym wiatrem i 300 dni z zamgleniami.  Natomiast śnieg zalega tutaj zazwyczaj od października aż do maja. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieco przekracza 0°C. Jednak nawet pomimo częstych pogodowych przeciwności, Królowa Karkonoszy jest niezwykle popularna wśród turystów i zazwyczaj panuje tutaj tłok. Trzeba przyznać, że Śnieżka prezentuje się pięknie i dostojnie, jak na królową  przystało. Nie bez powodu zwana była kiedyś Górą Olbrzymią. Pamiętajmy, że Śnieżka zimą to dość wymagający szczyt! Często szlak bywa tutaj oblodzony, a wiejące z mocą tysiąca trąb, huraganowe wiatry nie ułatwiają sprawy.

Czasem możemy spotkać się z opinią, że Śnieżka jest wygasłym wulkanem. Ale nie dajmy temu wiary. Najwyższy szczyt Karkonoszy zbudowany jest w znacznej mierze ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami. Natomiast pozostałe szczyty Karkonoszy zbudowane są z dużo mniej opornego na wietrzenie granitu. Dlatego też pozostałe karkonoskie szczyty są jakby nieco bardziej obłe.

Śnieżka w Karkonoszach
Śnieżka w Karkonoszach
sniezka karkonosze 36
sniezka karkonosze 127

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza

Śmiało można powiedzieć, że Karpacz to zagłębie szlaków turystycznych na Śnieżkę. To stąd zazwyczaj wybieramy się na najwyższy szczyt Karkonoszy. Wariantów jest co najmniej kilka, dlatego warto zaplanować spacer tak, aby do góry wędrować jednym szlakiem, a na powrót do Karpacza wybrać już inny. Jednak pamiętajmy, że na wierzchołek prowadzi finalnie tylko czerwony graniczny szlak oraz żółty od czeskiej strony. Wspinaczka czerwonym szlakiem od schroniska Górskiego „Dom Śląski”  (Schronisko pod Śnieżką), które leży na Równi pod Śnieżką zajmuje około 40 minut. Oczywiście opcji dojścia jest zdecydowanie więcej, a w tym artykule staraliśmy się jedynie wskazać kilka najpopularniejszych i najciekawszych opcji naszym skromnym zdaniem. Pamiętajmy, aby przed wyruszeniem w Karkonosze sprawdzić stronę internetowa Karkonoskiego Parku Narodowego i upewnić się, że szlaki którymi chcemy się poruszać są otwarte. Wiosną część tras jest zamykana z uwagi na ochronę przyrody, a zimą z racji zagrożenia lawinowego. Do tego dochodzą remonty. Również nie każdy szlak jest otwarty dla psów.

Karpacz - trasy na Śnieżkę

1. Najpiękniejszy szlak na Śnieżkę w Karkonoszach

Czas w jedną stronę: 3 h 50 min, Dystans: 10.2 km, Suma podejść: 831 m. Trasa: Karpacz, Świątynia Wang – Polana (50 min, 2.1 km) – Pielgrzymy (30 min, 1.2 km) – Słonecznik (40 min, 1.2 km) – Spalona Strażnica (50 min, 3 km) – Schronisko Dom Śląski (25 min, 1,7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)

Zaczynamy od wysokiego „C”. Bowiem naszym zdaniem poniższy wariant to najpiękniejszy szlak na Śnieżkę z Karpacza. Ma on w sobie wszystkie atuty, aby zachwycić turystów urodą Karkonoszy. Nie dość, że cudnie widokowy, to po drodze oferuje masę atrakcji. Zaczynamy zatem naszą wędrówkę od Kościoła Wang w Karpaczu. Warto przy świątyni przystanąć na dłużej, bo nie dość że urodziwa to jeszcze skrywa piękną historię. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce i w Karkonosze przywędrował z norweskiej miejscowości Vang w 1842 roku. Jak to się stało, że świątynia zbudowana z sosnowych bali bez użycia gwoździ trafiła pod czujne oko Śnieżki przeczytacie w naszym osobnym wpisie. My natomiast po opłaceniu biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego gnamy ku przygodzie.

Na Polanę w Karkonoszach trafimy po około 50 minutach wędrówki. Niegdyś znajdowało się tutaj Schronisko Bronka Czecha, jednak swój żywot zakończyło w pożarze w 1966 roku. Obecnie znajdują się tutaj stoły oraz ławy. To świetne miejsce na drugie śniadanie, szczególnie że już stąd można zerknąć na monumentalną Śnieżkę. W lewo z Polany odbija niebieski szlak do najsłynniejszego schroniska w Karkonoszach, do Samotni. Tędy też można pognać na Śnieżkę i ten wariant opisaliśmy w następnym punkcie. My natomiast odbijamy w tym miejscu w prawo, za żółtymi znacznikami i kierujemy się pod Pielgrzymy, przy których meldujemy się po dwóch kwadransach.

Kościół Wang
Pielgrzymy Szlak
pielgrzymy karkonosze

Pielgrzymy to imponująca grupa skalna, zbudowana z granitu karkonoskiego. Ich wysokość dochodzi nawet do 25 metrów i składają się z trzech większych grup oraz kilku mniejszych i pojedynczych bloków skalnych. Krótko po wojnie zwane była Zamczyskiem i po stokroć warto je ujrzeć na własne oczy. Czy to koniec atrakcji podczas wędrówki na Śnieżkę? Absolutnie nie! Ponieważ po kolejnych 40 minutach dość męczącej wspinaczki dotrzemy do najsłynniejszej karkonoskiej formacji skalnej jaką jest Słonecznik. Składa się on z kilku wyraźnie spękanych granitowych ostańców. Jest nieco niższy niż Pielgrzymy, bowiem wznosi się „jedynie” na wysokość 12,5 m. Jednak jest on niezmiernie czarownym jegomościem.

Charakterystyczny Słonecznik jest widoczny praktycznie z każdego zakątka Kotliny Jeleniogórskiej. Jednak dla mieszkańców kilku tutejszych wsi – Podgórzyna, Przesieki oraz Borowic był on czymś więcej aniżeli uzupełnieniem karkonoskiego pejzażu. Bowiem to właśnie nad nim górowało Słońce w południe i stąd jego nazwa. W kosodrzewinie, po prawej stronie od Słonecznika, znajduje się niewielka granitowa ławeczka, która powinna dać nam chwilowe schronienie przed często wiejącymi w Karkonoszach porywistymi wiatrami. Natomiast jeśli spojrzymy na Słonecznik od wschodniej strony, wówczas dojrzymy ludzką postać. Widać też Śnieżkę!

Jesteśmy już na karkonoskiej grani, po której przemykają czerwone szlakówki. To one poprowadzą nas najpierw skrajem Kotła Wielkiego oraz Małego Stawu (w dole genialnie widać stad Samotnię) i skierują w stronę Równi pod Śnieżką, gdzie znajduje się schronisko Dom Śląski. Ten odcinek powinien zając nam mniej niż półtorej godziny. Wszystko pod czujnym okiem Śnieżki.

Słonecznik w Karkonoszach
urlop 274 2a
Śnieżka w Karkonoszach

Finałowa wspinaczka na Śnieżkę

Czas na ostateczną wspinaczkę. Trzeba pokonać jeszcze ponad 200 metrów przewyższenia. W sezonie, gdy w Karkonoszach jest niezmiernie tłoczono, Karkonoski Park Narodowy wprowadza ruch jednostronny na Śnieżce. To znaczy, że na szczyt od strony Domu Śląskiego możemy wejść tylko czerwonym szlakiem, natomiast do powrotu służy już znaczona na niebiesko Droga Jubileuszowa, którą odnajdziemy 10 minut za szczytem. Zatem czerwony szlak ostro i śmiało atakuje górę. Wspina się tutaj mocno zakosami i bardzo szybko osiąga wierzchołek. Spod schroniska będziemy potrzebowali około 40 minut. Dla osób ceniących sobie łagodniejszą formę podejścia można polecić okrężną Drogę Jubileuszową. Wiedzie tutaj niebieski szlak i jest to droga dojazdowa dla obsługi Śnieżki, która trawersuje szczyt po północnym zboczu. Wówczas na szczyt wkroczymy od wschodniej strony, po 50 minutach spaceru.

Śnieżka i Dom Śląski
siatki na szlaku na Śnieżkę
wejście na Śnieżkę

2. Szlak na Śnieżkę przez Schronisko Samotnia

Czas w jedną stronę: 3 h 30 min, Dystans: 9 km, Suma podejść: 796 m. Trasa: Trasa: Karpacz, Świątynia Wang – Polana (50 min, 2.1 km) – Schronisko Samotnia (1h 30 min, 4.2 km) – Schronisko PTTK Strzecha Akademicka (15 min, 0.6 km) – Spalona Strażnica (40 min, 1.6 km) – Schronisko Dom Śląski (28 min, 1.7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)

Jest to bardzo zbliżona opcja dotarcia na Śnieżkę względem propozycji z poprzedniego punktu. Różni się w zasadzie jedynie środkową częścią, czyli odcinkiem od Polany do Spalonej Strażnicy (zamiast spaceru przez Pielgrzymy i Słonecznik). Dlatego też obie trasy turyści chętnie łączą w jedną przyjemną pętlę. Tutaj pojawia się również wariacja, aby z Polany wybrać na zejście zielony szlak w stronę Rozdroża Łomnickigo (finał wówczas następuje tuż obok Dzikiego Wodospadu w Karpaczu). Taka pętla z wykorzystaniem najpierw żółtego szlaku, przez Słonecznik, wejście na Śnieżkę oraz powrót przez Samotnię, zajmuje około 6,5 h. Plus oczywiście czas na wszystkie ochy i achy po drodze. Prawdę powiedziawszy jest to nasz ulubiony wariant dotarcia na Królową Karkonoszy.

Wypada wspomnieć kilka słów o najbardziej magicznym schronisku w Karkonoszach, jakim jest bez wątpienia Samotnia. To jedno z najstarszych schronisk w Polsce, a do tego jest wprost bajecznie położone w Kotle Małego Stawu. Dotrzeć tutaj można wygodnie z Karpacza, dzięki czemu przy Samotni bywa gwarno i tłoczno. Przed laty w wodach Małego Stawu w szranki stawali płetwonurkowie o „Błękitną Wstęgę Samotni”, a narciarze gnali żlebem w ramach „Slalomu Czekoladowego”, gdzie nazwa po części nawiązywała do błota, w którym można było wylądować. W karkonoskiej Samotni spaliśmy kilkukrotnie i wszystkie noce wspominamy bardzo pozytywnie.

Dosłownie kwadrans dalej, przy szlaku prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę, odnajdziemy kolejne karkonoskie schronisko. Witamy przy schronisku Strzecha Akademicka, której pierwsi właściciele witali gości grą na rogu lub trąbie. Wieść niesie, że Strzecha Akademicka jest jeszcze starszym schroniskiem aniżeli Samotnia. To właśnie ona wraz ze Schroniskiem pod Łabskim Szczytem są najstarsze w Karkonoszach. Po 40 minutach od Strzechy Akademickiej docieramy do Spalonej Strażnicy na karkonoskim grzbiecie, gdzie nasz niebieski szlak łączy się z czerwonymi znacznikami. Od tego miejsca trasa na Śnieżkę wiedzie dokładnie tak samo, jak w punkcie pierwszym – czyli najpierw prosto do Domu Śląskiego, a później ostateczna wspinaczka na najwyższy szczyt Karkonoszy.

Samotnia
Samotnia w Karkonoszach
szlak na Śnieżkę

3. Doliną Pląsawy na Słonecznik i dalej ku Śnieżce

Czas w jedną stronę: 4 h, Dystans: 10 km, Suma podejść: 913 m. Trasa: Karpacz, Rozdroże Łomnickie – Polana w Karkonoszach (55 min, 2 km) – Słonecznik (1h 10 min, 2.2 km) – Spalona Strażnica (50 min, 3 km) – Schronisko Dom Śląski (25 min, 1,7 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)

Jeśli ktoś planuje spacer na Śnieżkę wprost z centrum Karpacza, a odwiedziło już Kościół Wang, to zielony szlak Doliną Pląsawy może się okazać ciekawą opcją do rozważenia. Wędrówkę rozpoczynamy obok Dzikiego Wodospadu w Karpaczu, tuż przy dolnej stacji kolei linowej Zbyszek na Kopę. Wędrujemy początkowo zielonym szlakiem przez wzdłuż potoku Pląsawa, który swoje źródła ma na zachodniej krawędzi Kotła Wielkiego Stawu. Na Polanie w Karkonoszach nasza trasa krzyżuje się z propozycjami wycieczek na Śnieżkę numer jeden oraz dwa. I tutaj ważna sprawa, musimy pamiętać, że zielony szlak od Polany do grzbietu jest zamknięty w okresie wiosennym z uwagi na ochronę cietrzewi.

W każdym innym czasie wygramolimy się na karkonoski grzbiet, tuż nieopodal Słonecznika po godzinie wędrówki. Aby zobaczyć tę piękną skałę trzeba skręcić w prawo i po 300 metrach będziemy na miejscu. Natomiast Śnieżka uśmiecha się do nas z lewej strony. Od Słonecznika na najwyższy szczyt Karkonoszy trzeba liczyć dwie godziny spaceru.

Dziki Wodospad - szlak na śnieżkę
Dziki Wodospad w Karpaczu
sniezka karkonosze 1
schroniska w Karkonoszach

4. Najłatwiejszy szlak na Śnieżkę (wyciąg na Kopę)

Czas w jedną stronę: 1 h, Dystans: 2.3 km, Suma podejść: 247 m. Trasa: Kopa – Schronisko Dom Śląski (20 min, 1.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)

Jeśli szukamy najłatwiejszego szlaku na Śnieżkę z polskiej strony Karkonoszy, to bezapelacyjnie wygrywa trasa ze szczytu Kopa. Wszystko dlatego, że na ten wierzchołek usadowiony tuż nad Karpaczem, na wschodnich krańcach Śląskiego Grzbietu, możemy wyjechać kolejką krzesełkową „Zbyszek” wprost z Karpacza. A później czeka nas spokojny spacer do Domu Śląskiego (czarny szlak) i wejście na najwyższy szczyt Karkonoszy (czerwony szlak). Trasa z Kopy na Śnieżkę to tylko godzina spaceru i relatywnie bardzo małe przewyższenie. Tak naprawdę stromo zaczyna się robić dopiero na finalnym podejściu od schroniska.

Tutaj Warto pamiętać, że kolejka krzesełkowa na Kopę w Karpaczu (Karpacz Ski Arena) cieszy się ogromną popularnością i w sezonie tworzą się do niej spore kolejki. Nie wystartujemy również super wcześnie, ponieważ wyciąg zaczyna kursować dopiero od godziny 9:00, a bilety dostępne są tylko w kasach.

Natomiast z transgranicznej perspektywy, najłatwiejszym szlakiem na Śnieżkę będzie wyciąg gondolowy z czeskiego miasteczka Pec pod Śnieżką (Pec pod Sněžkou). Tutaj do przejścia na szczyt zostanie nam jedynie 100 metrów.

wyciąg na kopę - karpacz śnieżka
Kolejka Linowa na Kopę „Zbyszek”
Śnieżka
Widok ze Śnieżki w Karkonoszach
w dole widać Śląski Dom

5. Śnieżka z Karpacza przez Kocioł Łomniczki

Czas w jedną stronę: 3 h, Dystans: 6,6 km, Suma podejść: 793 m. Trasa: Karpacz, Orlinek – Schronisko PTTK Nad Łomniczką (1h 10 min, 3.3 km) – Schronisko Dom Śląski (1h 10 min, 2.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km)

Na początek najważniejsze – w okresie zimowym tędy nie dotrzemy na Śnieżkę. Karkonoski Park Narodowy z uwagi na zagrożenie lawinowe zamyka odcinek szlaku od Schroniska nad Łomniczką do Domu Śląskiego. Warto śledzić komunikaty KPN. Natomiast samo schronisko jest obecnie zamknięte na cztery spusty.

Wędrówkę czerwonym szlakiem, którym planujemy dotrzeć na Śnieżkę, rozpoczynamy w Karpaczu, nieopodal wyciągu krzesełkowego „Zbyszek”. Mimo, że znajdziemy tutaj sporo miejsc parkingowych, to te w sezonie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Po około 70 minutach spokojnego, leśno-karkonoskiego spaceru powinniśmy dotrzeć pod budynek nieco pechowego Schroniska nad Łomniczką. Pierwszy budynek powstał tutaj w roku 1901 i już w marcu kolejnego roku zmiotła go lawina gruzowa. Dziś, schronisko, które położone jest u podnóża Śnieżki, nad brzegiem potoku Łomniczka jest zamknięte na głucho i czeka na lepsze czasy.

Powoli czerwony szlak staje się coraz bardziej wymagający i stromy. Wkraczamy do najgłębszego kotła polodowcowego w Karkonoszach, który dosłownie wciska się pomiędzy czarująca Równię pod Śnieżką i samą Śnieżkę. Po drodze do Domu Śląskiego miniemy jeszcze Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór, który powstał tutaj z inicjatywy Koła Przewodników Sudeckich z Jeleniej Góry w 1986 roku. Znajdziemy na nim około 30 tablic upamiętniających ludzi gór. Szlak w dalszym ciągu bezlitośnie wspina się, czeka nas jeszcze kilka zakosów i po kwadransie dotrzemy do schroniska Dom Śląski na Równi pod Śnieżką. Stąd jak wiemy, czeka nas 40 minut na najwyższy szczyt Karkonoszy.

sniezka karkonosze 120
szlak na Śnieżkę

6. Pętla na Śnieżkę z Karpacza przez Sowią Przełęcz

Czas całej trasy: 5 h 40 min, Dystans: 15,2 km, Suma podejść: 1083 m. Trasa: Karpacz, Karpacz, Łomniczka – Schronisko PTTK Nad Łomniczką (1h 30 min, 3.5 km) – Schronisko Dom Śląski (1h 10 min, 2.2 km) – Śnieżka (40 min, 1.1 km) – Jelenka (55 min, 3.2 km) – Sowia Przełęcz (12 min, 0.8 km) – Karpacz, Łomniczka (1h 10 min, 4.4 km)

Jeśli szukamy pomysłu na kolejną pętlę z Karpacza, która przemyka przez Śnieżkę, to warto rozważyć opcję wędrówki na szczyt przez kocioł Łomniczki i następnie zejście ze Śnieżki w stronę czeskiego schroniska Jelenka oraz Sowiej Przełęczy. Z centrum Karpacza pod Schronisko nad Łomniczką trafimy podążając za żółtymi znacznikami. Następnie, tak, jak zostało to opisane w poprzednim punkcie. Natomiast do powrotu do Karpacza posłuży nam czarny szlak z Sowiej przełęczy. Do niezaprzeczalnych plusów tej trasy będzie możliwość spojrzenia na Śnieżkę z kilku perspektyw. 

7. Na Śnieżkę z Przełęczy Okraj przez Skalny Stół

Czas w jedną stronę: 3 h 15 min, Dystans: 8 km, Suma podejść: 721 m. Trasa: Przełęcz Okraj – Skalny Stół (1h 15 min, 2.9 km) – Sowia Przełęcz (15 min, 1 km) – Jelenka (25 min, 0.8 km) – Śnieżka (1h 20 min, 3.2 km)

Żeby nieco urozmaicić naszą wędrówkę na Śnieżkę, to dzień możemy zacząć od zwiedzania Sztolni Uranu w Kowarach. Spacer przez podziemia trwa około godziny w temperaturze oscylującej na poziomie około 8 stopni Celsjusza. Obok sztolni przemyka czarny szlak, który wyprowadzi nas na Przełęcz Okraj po niespełna 1,5 spaceru, gdzie znajduje się drogowe przejście graniczne z Republiką Czeską. Możemy przyjechać też w to miejsce samochodem.

Z Przełęczy Okraj możemy wybrać  trzy warianty dotarcia do czeskiego schroniska Jelenka – niebieski szlak (1h 50 min), czerwony (1h 30 min) lub żółty (1h 20 min). Najciekawszym z nich będzie niebieski szlak graniczny przez niezmiennie widokowy Skalny Stół. Choć w tym wypadku pamiętajmy, że ten odcinek jest zamykany wiosną przez Karkonoski Park Narodowy w celu ochrony sympatycznych cietrzewi. Szlak od Jelenki ostro szturmuje leśne zbocza i po 20 minutach wyprowadza nas na bajeczny grzbiet. Szlak jest przepyszny widokowo, a trasa na Śnieżkę wiedzie już pośród wiecznie zielonej kosówki. Od Jelenki trzeba liczyć około 1,5 h marszu na szczyt Śnieżki.

skalny stół
skalny stół
Śnieżka

Autobus z Karpacza do miejscowości Pec pod Śnieżką przez Przełęcz Okraj

Sporym ułatwieniem przy planowaniu wejścia na Śnieżkę ,czy to z Przełęczy Okraj, czy też od czeskiej strony jest połączenie autobusowe na trasie Karpacz – Pec pod Śnieżką. Autobus w okresie 29.04-31.10 oraz 26.12-29.02 kuruje codziennie, a w pozostałym terminach jedynie weekendowo. Obecnie mamy dwa kursy dziennie, które gnają przez przejście graniczne na Przełęczy Okraj. Dzięki temu otwierają się możliwości dojazdu do punktu startu i powrót do Karpacza przez Śnieżkę, bez potrzeby wracania po samochód. Bardzo na plus. Przejazd autobusem do miejscowości Pec pod Śnieżką trwa nieco ponad godzinę. Bilety oraz kursy możemy sprawdzić na poniższej stronie.

Lasocki Grzbiet

8. Śnieżka od czeskiej strony z miejscowości Pec pod Śnieżką

Czas całej trasy: 5 h, Dystans: 14 km, Suma podejść: 902 m. Trasa: Pec pod Sněžkou – Růžohorky (1h 35 min, 2.9 km) – Śnieżka (1h 25 min, 3.2 km) – Dom Śląski (30 min, 1.8 km) – Pec pod Sněžkou (1h 35 min, 6.1 km)

Dojazd samochodem z Karpacza do malowniczo położonej miejscowości Pec pod Snieżką zajmie nam około 45 minut. Na miejscu jest kilka parkingów, gdzie można pozostawić samochód. Za godzinę postoju zapłacimy 50 Koron, a za cały dzień już 250 Koron. Płatność jest możliwa w ustawionych obok automatach. Jeżeli natomiast interesuje nas dojazd autobusem, to odsyłamy do akapitu wyżej. Ciekawym pomysłem będzie dotarcie tutaj właśnie komunikacją publiczną, wejście na Śnieżkę i zejście spokojnie na polską stronę Karkonoszy. Wówczas taka wycieczka zajmie nam około 5h.

Aby dostać się na Śnieżkę z miejscowości Pec pod Śnieżką, możemy wykorzystać do tego połączenie zielonego oraz żółtego szlaku. Dzięki takiej konstelacji pojawimy się na szczycie po 3 godzinach. Jednak do minusów tej trasy można zaliczyć fakt, że ostatnią godzinę prowadzi ona w bezpośrednim sąsiedztwie kolejki gondolowej na Śnieżkę. Natomiast niebieski szlak z czeskiej miejscowości prowadzi przez uroczą, polodowcową dolinę Obří Důl i pozwala wygramolić się na Równię pod Śnieżką po 2h 40 minutach. Od Domu Śląskiego czeka na nas ostatnie 40 minut wspinaczki. Doskonałym pomyslem będzie połączenie obu szlaków lub też wyjazd kolejką oraz zejście do miejscowości Pec pod Śnieżką niebieskim szlakiem przez dolinę Obří Důl. Mamy zatem już gotowy scenariusz na pętlę przez Śnieżkę.

szlak na Śnieżkę
sniezka karkonosze 80
szlak na najwyższy szlak Karkonoszy

Kolej gondolowa na Śnieżkę w miejscowości Pec pod Śnieżką

Dobrze, ale jeśli już została wspomniana kolej gondolowa na Śnieżkę, to warto powiedzieć o niej kilka słów. Podróż na Śnieżkę odbywa się nowoczesnymi, czteroosobowymi gondolami. Po drodze znajduje się stacja pośrednia, ale jeśli nie planujemy tutaj wysiąść, to po prostu jedziemy dalej. Cała podróż trwa około 15 minut. Górna stacja kolejki jest ulokowana nieco pod szczytem. Z uwagi na ograniczenia związane z ochroną przyrody w Karkonoszach, na szczyt może wjechać tylko 250 osób w ciągu godziny. Dlatego w sezonie jest spora szansa, że utkniemy tutaj w kolejce. Pamiętajcie, żeby nawet latem spakować cieplejsze rzeczy. Różnica wysokości oraz dość wietrzny charakter Śnieżki może sprawić psikusa. A jeśli już jesteśmy przy wietrze, to gdy jest on zbyt mocny, wyciąg jest zamykany. Godziny oraz cennik kolej gondolowej na Śnieżkę znajdziecie tutaj

wyciąg na Śnieżkę
szczyt Śnieżki
sniezka karkonosze 188
sniezka karkonosze 169

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

22 komentarze

  1. Jak dobrze, że trafiłam na Wasz blog, tu jest całe multum przydatnych informacji! Wielkie dzięki, działajcie dalej 🙂

      • Witam, chcemy 1 raz jechać do Karpacza z dziećmi tzn nastolatkami ale mało aktywnymi ją też mam słaba kondycję, który szlak byście nam polecili? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Kalla Magda

        • Hej, możecie wjechać kolejką krzesełkowa na Kope i pozniej przespacerować się np na Sniezke (1h do gory) lub przez Przełęcz Pod Śnieżką do Samotni i zejsc do Karpacza (~2,5 h). W samym Karpaczu np Karpatka też bedzie ok 🙂

  2. Dzięki Wam, razem z narzeczonym zdecydowaliśmy się wybrać szlak żółty i nie zawiedliśmy się! Piękne widoki, które zapierały nam dech w piersiach na długo pozostaną w naszych wakacyjnych wspomnieniach. Poza tym, tego dnia dnia był to szlak chyba najmniej popularny wśród innych turystów, co bardzo nam odpowiadało (ta cisza i spokój pozwalały nam jeszcze bardziej napawać się przyrodą). Dzięki wielkie 🙂

  3. Świetny blog. Zgodnie z Waszymi wskazówkami weszliśmy żółtym szlakiem z super widokami a zeszliśmy niebieskim. Serdecznie polecam taka trasę 😉

  4. Witajcie. Żółty szlak Wang-Polana-Pielgrzymy-Słonecznik i dalej na Śnieżkę czerwonym szlakiem to piękne widoki i łatwy szlak, szczególnie dla osób wędrującymi z dziećmi. Z powrotem polecam początkowy czarny szlak z zejściem do górnej stacji kolejki na Kopie a potem niebieski szlak przez schronisko Strzecha Akademicka, Samotnia potem do Polany i w dół do kościółka Wang. Widoki tak samo piekne a nam udało się w kotle Małego Stawu usłyszeć i zobaczyć jelenie na rykowisku- coś wspaniełego. Łącznie trasa to odcinek ok. 20km.

  5. Dzięki za fajnie napisane i przydatne informacje. Dzięki Wam weszliśmy i zeszliśmy dzisiaj (21.11.2020) z Karpacza na Śnieżkę czerwonym szlakiem całą rodziną (53,40,12 i 10 lat). Było bardzo fajnie, pomimo zimna i trochę lodu na gorze trasa wymagająca uwagi i wysiłku ale do przejścia (pomimo zdemontowanego mostku na Łomniczce). Niestety, chociaż to koniec listopada i pandemia, to na Śnieżce i na trasie mnóstwo ludzi 🙁

  6. EWELINA WOCHOL Reply

    Cudownie wszystko opisane 🙂 Prawie nie potrzeba mapy 😉 To dzięki Wam zobaczyliśmy cudowne miejsca w Szczawnicy , teraz przyszła kolej na Karpacz zimą. Dziękuję za wszystkie info i piękne zdjęcia….no i proszę o więcej 😀
    Pozdrawiam serdecznie:-))))

    • jest nam szalenie miło za taki komentarz, nawet jeśli odpisujemy o zgrozo z takim poślizgiem 🙂 trzymamy kciuki za pogodę!

  7. Świetny artykuł! Za tydzień wybieram się z rodzicami do Karpacza, którzy nie są wysportowani , rozumiem że najłatwieszym dla nas szlakiem bedzie żółty tak ? Będziemy pierwszy raz na Śnieżce, czy to prawda, ze aby wdrapać się na szczyt trzeba wspinać się po łańcuchach? To nas bardzo hamuje przed wybraniem sie na te górę, ale sama nie wiem czy to prawda. Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam!

    • niestety dogrzebaliśmy się do sekcji komentarzy już po Waszym urlopie. Mamy nadzieję, że wycieczka na Śnieżkę się udała! pozdrawiamy

  8. Wczoraj ruszyliśmy na Śnieżkę, najpierw czerwonym szlakiem. Bywało stromo i można się zmęczyć ale raczej każdy sobie poradzi. Wracaliśmy niebieskim i żółtym. Muszę przyznać że jest to coś czego się nie zapomina. Wspaniałe widoki, różnorodna przyroda – góry, lasy, jeziora. Piękne schroniska. Trasa zajęła nam więcej niż planowaliśmy bo aż 8h. Mimo iż trafiliśmy idealna pogodę (27 stopni) to na szczycie przydały się grube bluzy. Polecam ten szlak każdemu, coś wspaniałego

    • bardzo się cieszymy, że wycieczka się udała 🙂 Karkonosze i Śnieżka to cudna kraina <3 pozdrawiamy pięknie!

  9. Orientujecie się czy we wrześniu na Śnieżce leży śnieg? Wystraszyła mnie trochę informacja z Tatr 🙁

    • W górach wszystko jest możliwe, a wrześniowy śnieg na Śnieżce nie brzmi nadto abstrakcyjnie 🙂 Najlepiej jak będziesz śledziła komunikaty pogodowe oraz aktualne warunku na karkonoskim oddziale GOPRu albo spojrzeć co się dzieje na kamerkach online 🙂

  10. Byłem wraz z żoną Agnieszką na Śnieżce w ostatnią sobotę 9 października. Pogoda marzenie, cały czas świeciło słońce i nie było ani jednej chmurki, temperatura jak przystało na tą porę około 10 stopni na dole, na szczycie około +3. Dziękujemy za wasz wpis, takiej ilości tras do wyboru się nie spodziewaliśmy. Wchodziliśmy szlakiem niebieskim z Karpacza od strony kościoła Wang, w dół schodziliśmy czerwonym. To nasze pierwsze wejście na Śnieżkę, na pewno jeszcze tu wrócimy bo za każdym razem odkrywamy coś nowego. Działajcie dalej, trzymam za was kciuki

  11. Jeśli chcemy wejść i zanocować w schronisku to gdzie można zostawić na ten czas auto w Karpaczu?

    • chyba najwygodniej będzie Wam przedzwonić i podpytać bezpośrednio w schronisku. Oni na pewno coś dobrego doradzą 🙂

  12. norbert kus Reply

    Będąc w Karpaczu opłacam klimatyczna taryfę 3 złote wchodząc na szlaki turystyczne musze opłacić za wejście na szlak i to nie małą sumę,. Ktoś zarabia na tym podwójnie dal mnie to jest wykorzystywanie turystów ,bo będąc w innych górzystych miejscach w Europie tego nie musze opłacać

  13. Dziękuję za Wasz blog, dzięki niemu łatwiej było mi zacząć przygodę z górami i planować kolejne 🙂 Miło, że jesteście 😉

  14. Dzisiaj zdobyta Śnieżka zgodnie z informacjami -najpiękniejszym szlakiem (żółtym) i powrót niebieskim, bardzo przydatne informacje, wyprawa super, widoki piękne. Dziękuję za polecenie i na pewno będę korzystać z innych opisów. Pozdrawiam serdecznie

Write A Comment