Nordycka świątynia Wang w Karkonoszach
– Kościół Wang znajduje się Karpaczu Górnym
– zarezerwujcie sobie około godziny na zwiedzanie
– parkingi w Karpaczu są w większości płatne
Przybywając w Karkonosze, do Karpacza, czy do Szklarskiej Poręby i okolic wiemy, że nie zabraknie nam wrażeń, spotkań z naturą, pięknych widoków i atrakcji. Ten artykuł chcielibyśmy poświęcić jednej z nich, zapewne największej – Kościołowi Wang w Karpaczu. Śmiało można powiedzieć, że Wang to największa atrakcja i symbol Karpacza. Jest to budowla niezwykła, która została sprowadzona w Karkonosze spod gór Jotunheimen w Norwegii. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce i cieszy się ogromną popularnością pośród turystów.
To miejsce jest świetnym pomysłem na spędzenie popołudnia na zwiedzaniu, kiedy w planach mamy z rana krótki karkonoski szlak. Mijamy go też podczas wędrówki do schroniska Samotnia oraz wycieczki pod wyjątkowe formy skalne jakimi są Pielgrzymy i położony nieco wyżej, samotny Słonecznik. Przeczytajcie również jak zaplanować wycieczkę w góry.
Jak to się stało, że Kościół Wang trafił do Karpacza?
Cofnijmy się na początek do przełomu XII i XIII wieku, gdy w niewielkiej norweskiej miejscowości Vang, położonej w dolinie Valdres, nad krystalicznie czystym jeziorem Vangsmjøsa wybudowano drewniany kościół klepkowy – stavkirke. Nie był to wyjątkowy kościół, ponieważ takich jak ten, powstało w całej Norwegii około tysiąca. Jednak do dnia dzisiejszego przetrwało ich jedynie około 30, w tym jedna jedyna świątynia poza Skandynawią – Kościół Wang w Karpaczu. Co już samo w sobie sprawia, że jest to atrakcja, o której warto mówić i pisać. Ciekawostką jest, że budowla powstała bez użycia gwoździ, a wszystkie połączenia wykonano za pomocą drewnianych złączy ciesielskich.
Świątynia Wang powstała w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii. Za główny budulec posłużyła sosna norweska, która nasycona żywicą, charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Zapewne nigdy nie usłyszelibyśmy o tej świątyni i tym miejscu, gdyby nie fakt, że w XIX wieku okazała się ona po pierwsze za mała dla lokalnej społeczności, a po drugie jej stan techniczny daleko odbiegał od idealnego. Lokalnej społeczności w Vangu brakowało środków do przeprowadzenia koniecznych napraw. Budynek został wystawiony na sprzedaż.
Trudno powiedzieć, jakich marketingowych sztuczek użył mieszkający w Dreźnie norweski malarz Jan Krystian Dahl, że skusił do zakupu kościoła Wang pruskiego monarchę Fryderyka Wilhelma IV. Kościół Vang miał trafić do berlińskiego Muzeum Królewskiego. Świątynia była dość mocno zniszczona, jednak wciąż nadawała się do przeprowadzania transakcji, tak, aby ją rozebrać i odbudować w nowym miejscu. Cena? 427 marek.Operacja przebiegała zgodnie z planem. W 1841 roku świątynię Wang rozebrano i wysłano w skrzyniach statkiem najpierw do Szczecina, skąd trafiła do Berlina.
Jej nowym domem miała być Wyspa Pawia. Lecz tutaj, na białym koniu wjeżdża hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca. Przekonała ona pruskiego króla, że świątynia powinna zawędrować do wiernych na Śląsk, w Karkonosze, gdzie lokalna społeczność ewangelicka cierpiała na brak kościoła. W ten oto sposób, rok po rozpoczęciu swojej podróży, kościół Wang trafił do Karpacza Górnego. Dokładne miejsce, w którym ulokowano budowlę wskazał hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch. Części, których brakowało lub nie nadawały się wykorzystania na miejscu, dorabiano na podstawie rysunków. Ostatecznie, uroczyste otwarcie świątyni nastąpiło w dniu 28 lipca 1844 i do dnia dzisiejszego kościół Wang służy miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej.
Z czasem wierni wybudowali wysoką, kamienną dzwonnicę, której dodatkową funkcją jest ochrona drewnianego kościoła przed silnymi podmuchami wiatru wiejącego z karkonoskiego grzbietu. Przy kościele Wang odnajdziecie ponadto niewielki cmentarz, na którym spoczęli zarówno wierni z miejscowej parafii, jak również osoby, które zginęły w górach.
Będąc na miejscu warto nie tylko obejść i zerknąć ze wszystkich stron na budowlę, ale również wejść do środka. Wnętrze świątyni jest bowiem ozdobione motywami roślinnymi, zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Można pośród nich odnaleźć części łączące elementy romańskie z ludową sztuką nordycką. Dostrzeżecie dwa uskrzydlone smoki rozrywające poziomą ósemkę, co można tłumaczyć jako odwieczną i nieskończoną walkę dobra ze złem. Są też twarze wikingów wyrzeźbione na ramie wewnętrznych drzwi. Mają rozdwojone języki, co z kolei symbolizuje przekazanie mądrości i doświadczenia kolejnym pokoleniom.
Parking przy Kościele Wang w Karpaczu
Kościół Wang znajduje się Karpaczu Górnym i jest jedną z największych atrakcji u podnóża Karkonoszy, dlatego do celu zaprowadzi Was nie tylko nawigacja, ale drogę wskażą również duże, brązowe tablice turystyczne, na których odnajdziecie miniaturę kościoła Wang. Znaki takie umieszczono m. in. na przedmieściach Jeleniej Góry, Kowar i Karpacza.
Bezpośrednio pod samą świątynią nie ma możliwości na zaparkowanie swojego samochodu. Tak naprawdę w całym Karpaczu kwestia parkingów jest dość kłopotliwa z uwagi na ogrom turystów odwiedzających karkonoski kurort. Nam zazwyczaj udawało się zostawić samochód przy ulicy Karkonoskiej, jadąc z „dołu” Karpacza, po prawej stronie drogi, ok. 600 metrów od Kościoła Wang. Choć trzeba przyznać, że trzeba mieć odrobinę szczęścia, aby upolować jedno z kilkunastu tutejszych miejsc. Drugim parkingiem w pobliżu Świątyni Wang jest miejski parking przy ulicy ul. Przewodników Górskich 1, oddalony także 600 metrów od świątyni, ale już za kościołem. Autobus jadący do Karpacza Górnego zatrzymuje się na przystanku 300 metrów poniżej atrakcji.
Koordynaty GPS parkingu przy Kościele Wang:
- ul. Karkonoska – 50°46’31.9″N 15°43’36.4″E
- ul. Przewodników Górskich 1 – 50°46’54.3″N 15°43’22.6″E
Czy Kościół Wang można zwiedzać?
Na szczęście odpowiedź na powyższe pytanie jest jak najbardziej twierdzące. Do środka Świątyni Wang możecie wejść w zależności od pory roku w następujących godzinach:
- od 15 kwietnia do 31 października w godzinach: od 09:00 do 18:00
- od 1 listopada do 14 kwietnia w godzinach: od 09:00 do 17:00
Pamiętajcie również, że w niedziele o godzinie 10:00 w Kościele Wang jest odprawiana msza i wówczas przekroczyć świątynny próg będzie można dopiero po godzinie 11:30. Jeśli planujecie natomiast zwiedzić Kościół Wang w sobotę, to musicie się liczyć z częściowym wyłączeniem go dla zwiedzających w związku ze ślubami. Tutaj warto zawczasu sprawdzić zakładkę ślubów na stronie www.
Bilety wstępu:
- Dorośli – 12 pln
- Dzieci od 6 lat – 7 pln
- Uczniowie oraz studenci do 26 lat – 7 pln
- Zdjęcia oraz nagrywanie – 5 pln
- Wstęp tylko na plac otaczający świątynie – 2 pln