Jak Wejść na Szczyt Chełmiec w Górach Wałbrzyskich?

– Chełmiec to drugi najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich
– Szczyt Chełmiec znajduje się w Koronie Gór Polski
– Wznosi się na wysokość 851 m n.p.m.
– Najkrótszy szlak wiedzie z miejscowości Boguszów-Gorce
– Wieża na Chełmcu jest czynna: od piątku do niedzieli 10:00-18:00.

Chełmiec wznosi się dumnie nad Wałbrzychem i okolicą. Zgodnie z pomiarami geodetów ma 851 metrów wysokości. Co sprawia, że w Górach Wałbrzyskich wyższa od niego jest tylko Borowa. Jednak to Chełmiec reprezentuje swoje pasmo w Koronie Gór Polski. To wszystko za sprawą pomyłki. Ponieważ pierwotnie wysokość góry została policzona wraz z wieżą na jego szczycie. Ot mała drobnostka. Po korekcie okazało się, że góra Borowa jest o 3 metry wyższa od Chełmca. 

Ten fakt odkryliśmy ten fakt dopiero po wizycie na Borowej, więc musieliśmy niechybnie wrócić w Góry Wałbrzyskie. Jesteśmy z tego faktu bardzo zadowoleni, bo to całkiem sympatyczne góry. Większość szlaków na szczyt jest krótka, jednak my wybraliśmy najkrótszy szlak na Chełmiec. Wyruszyliśmy z miejscowości Boguszów–Gorce.

Góry Wałbrzyskie
Góry Wałbrzyskie – Masyw Chełmca
Najkrótszy szlak - podróże przez Góry Wałbrzyskie
Wałbrzyskie bezdroża

Zielony Szlak na Chełmiec

Trasa: Boguszów-Gorce – Rosochatka – Chełmiec. Czas: 1h, Dystans: 2,7 km, Przewyższenie: 247 m

Samochód najlepiej zostawić na parkingu na końcu ulicy Słodowej w miejscowości Boguszów–Gorce. Znajduje się on tuż przy zielonym szlaku, dlatego warto aż tutaj podjechać. Parking jest całkiem spory i bezpłatny. Jeśli zostawicie samochód  w centrum, to czeka Was dodatkowe 15 minut spaceru. Dalej od parkingu, na szczyt, wiedzie zielony szlak wzdłuż Boguszowej Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu.

Chełmiec Parking
Góry Wałbrzyskie
Najkrótszy Szlak na Szczyt
Góry Wałbrzyskie panorama

Zgodnie ze szlakówkami, spacer na Chełmiec powinien zająć nieco ponad godzinę. W tym czasie pokonacie 248 metrów przewyższenia. Po 40 minutach dotrzecie na krzyżówkę szlaków na Przełęczy Rosochatka. Porasta ją las bukowy z domieszką innych gatunków drzew. Teoretycznie można tutaj odpocząć, choć póki co brak tutaj ławeczek, ale już jesteście za połową drogi. Na Przełęczy Rosochatka możecie wybrać krótszą ale bardziej stromą drogę (żółte szlakówki na wprost) lub nieco dłuższy wariant (zielony szlak w lewo). Wariant żółty dociera do celu po 28 minutach, natomiast zielony po 35 minutach. Trasą zieloną warto wrócić ze szczytu.

przełęcz Rosochatka
Przełęcz Rosochatka – na szczyt prowadzi zielony szlak (prosto) lub zielony (w lewo)
Chełmiec szlak
Zielony Szlak na Chełmiec
Najbardziej stromy odcinek szlaku

Uzurpator Chełmiec

Nasz tytuł podrozdziału jest oczywiście lekko prześmiewczy, bo przecież zwykła pomyłka sprawiła, że znalazł się w koronie gór 🙂 Podsumowując, Chełmiec jest drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich. Co ciekawe, nie znajduje się on w graniach administracyjnych Wałbrzycha, a należy do miasta Szczawno-Zdroju. Według wcześniejszych pomiarów miał wysokość 869 m, dziś jest niższy o 18 m. Chełmiec stanowi kulminację, wyraźnie dominującą w tutejszym krajobrazie, przez co jest łatwo rozpoznawalny z większej odległości. Na wierzchołku znajdziecie zadaszoną wiatę wraz ze stolikami. Jest również  45 metrowy Krzyż Milenijny na Chełmcu.

Chełmiec wieża
Wieża widokowa na szczycie góry Chełmiec
Chełmiec pieczatka
Pieczątki z Góry Chełmiec szukajcie tuż przy wejściu
Chełmiec wieża kiedy czynna
Godziny otwarcia wieży widokowej

Wieża Widokowa na Chełmcu

Jednak to, co najbardziej interesuje zwiedzających, to kamienna wieża stylizowana na ruinę. Została ona wzniesiona z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV i sfinansowana przez Hochbergów (to ta sama rodzina, co od Zamku Książ). Wieża na Chełmcu ma 22 metry wysokości i została wybudowana w latach 1887-88. Wejść na szczyt wieży można jedynie w piątki, soboty oraz niedziele w godzinach 10-18. Pieczątkę potrzebną do potwierdzenia wizyty na szczycie, znajdziecie przy drzwiach wejściowych do budynku.

Chełmiec wieża
Wejście na szczyt wieży widokowej
Szczyt Chełmiec - Wieża Widokowa

Natomiast jeśli uda Wam się wejść do środka, to koniecznie spróbujcie wdrapać się na samą górę. Początkowo pnie się tradycyjna klatka schodowa, ale ostatni odcinek jest już nieco stromy, a na samej platformie szczytowej dość mało miejsca. Widoki są za to nie najgorsze. To, co się najbardziej rzuca w oczy, to drugi budynek z czasów powojennych, w którym pierwotnie umieszczono nadajniki zagłuszające Radio Wolna Europa. Od roku 1973 znajduje się tutaj Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON), a maszt telekomunikacyjny ma wysokość 69 m. W roku 2012 wybudowano nowy, nieco niższy maszt. Kilka metrów poniżej szczytu znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. W nocy jest oświetlony reflektorami.

Krzyż Milenijny Chełmiec
Krzyż Milenijny
Chełmiec panorama - Korona Gór Polski

Szlaki Turystyczne Prowadzące na Szczyt

– Zielony: Trójgarb – Chełmiec – Dzikowiec Wielki (najkrótszy szlak)
– Żółty: Wałbrzych – Chełmiec
– Niebieski: Zagórze Śląskie – Chełmiec – Kamienna Góra. Jest to Europejski długodystansowy szlak pieszy E3 łączący Atlantyk – Morze Czarne
– Czarny: Szczawno Zdrój – Chełmiec

Chełmiec panorama
Panorama z wieży widokowej
Chełmiec wieża

Obserwuj nas i bądź z nami na bieżąco!


Drogi Czytelniku,

Mamy nadzieję, że udało Ci się odnaleźć na blogu wszystkie niezbędne informacje i zaplanować swój urlop. Będziemy wdzięczni za skromny napiwek wrzucony do blogowej skarbonki lub wsparcie naszych działań poprzez zakupy w naszym małym górskim sklepie. Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na szlaku 🙂


baner ksiazka blog
kozica wilk baner1
Super 1

6 komentarzy

  1. Piękna sprawa. Byłam tam kilka lat temu i chociaż celem nie było dotarcie na szczyt, widoki i tak zachwycały. Myślę, że skorzystanie z wieży, to dobry pretekst by tam wrócić:)

  2. Wchodziłem dzisiaj z trójką dzieci szlakiem zielonym z Boguszowa-Gorc. Przepiękny śnieg na szlaku i drzewach choć widoków z góry nie było gdyż szczyt tonął w chmurach.

    • Ależ pięknie i szalenie zazdrościmy spaceru:) Taka zima w górach, szczególnie dla najmłodszych to ogrom radości 🙂 My natomiast, jeśli się uda, to w górach pojawimy się dopiero za tydzień, po przeszło miesięcznej przerwie. Z Podlasia to dość spory kawałek drogi, ale już się szykujemy!

  3. Wybieram się z dwójką dzieci w ten weekend od strony Boguszów–Gorce, trochę popadało ale myślę że damy rade ;).

    • mamy nadzieję, że wycieczka na Chełmiec udała się szalenie 🙂 pozdrawiamy ciepło!

  4. A jak wygląda to od strony rowerowej ? Da się wjechać na rowerze ? Pozdrawiam 🙂

Write A Comment